Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2016, 17:55:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Era vorba ca femeile cresc viitorii barbati privandu-i de tata, multe sunt feministe sau carieriste si sunt din sfera care pot fara barbat si cred ca e suficient doar venitul lor mare pt a creste baiatul in conditii optime.
Nu sunt asa multe cazuri din astea ca sa generalizezi.

Citat:
Dupa care vin femeile din generatia viitoare si spun ca nu mai sunt multumite de barbatii actuali, pai normal ca nu daca fiul a crescut fara tata, sau daca imaginea tatalui a fost demonizata in fata copilului si s-a ales cu sechele, sau daca el n-a avut modele de paternitate in viata lui.
Gemeralizezi. Cati baieti vin din familii monoparentale? Nesemnificativ.

Citat:
Virgiliu Gheorghe atrage atentia asupra lipsei de model patern din casa.
In majoritatea cazurilor mai degraba pentru ca tatal desi a fost prezent fizic, n-a avut ce sa-si invete copilull.

Citat:
Ai fi surprins sa aflii contrariul, citeste toate comentariile de pe pagina asta pana jos http://www.t-a-t-a.ro/2009/03/25/tat...-discriminati/
Statistic, cati % din tati, in cazurile de divort, au cerut custodia dar n-au primit-o?

Citat:
Un tata chiar a parcurs toti pasii, cei de la protectia copilului au fost chiar inregistrati in nesimtirea lor si tot nu au patit nimic, ba chiar el a ajuns sa fie considerat nebun ca de ce insista atat, ca trebuia sa renunte si sa-si faca alt copil, sau asa-i trebuie daca a luat-o de pe centura.
cherry picking.

Citat:
Eu m-am folosit de exemplul respectiv pt ca am identificat exact ce trebuie un monopol al femeilor care se specializeaza in mod natural ca judecatoare pe chestiuni de dreptul familiei si care dau dreptate cam in 95% din cazuri femeii, chiar si cand ea inseala, singurele dati cand pierde femeia custodia e cand renunta, e bolnava psihic sau alcoolica.
speculatii

Citat:
Ca si barbatul inseala si are o parte din vina sunt de acord 100% problema e ca nu e barbatul mereu cel care e infidel si daca are de a face cu o mama care-si aduce parteneri si care-l invrajbeste pe copil impotriva tatalui natural sau il invata pe copil ca e de fapt fiul concubinului, normal ca tatal se lupta sa-l scoata de acolo.
In % din cazuri?

Citat:
Rau e ca barbatii renunta sa mai urmeze studii superioare, sa se perfectioneze continuu ca nu exista un echilibru, proportia femeilor cu studii superioare serioase, in Romania o depaseste pe cea a barbatilor de la an la an, intodeauna e bine sa fie un echilibru in societate si la corpurile didactice si in alte domenii, altel e riscul ca o breasla sa fie condusa dupa o anumita inspiratie si sa nu mai vada un derapaj intr-o anumita preconceptie.
Pentru ca sunt puturosi?
Sau mai realisti? In sensul ca o diploma in Romania nu echovaleaza cu o competenta anume, ca sa nu zic ca sunt unele chiar complet inutile.

Pai scade doar femeile care fac facultati de genul "Relatii cu publicul" sau "asistent farmacist" si sa vezi cum se schimba procentele :))

Citat:
Teoretic asa e, in practica barbatii calificati se casatoresc repede iar celelalte ori se lupta sa devina amante si sa-i desparta, ori isi iau soti sub calificarea lor dar cu care se comporta de parca ar fi sefa de la serviciu.
Speculatii.
Nu poti sa desparti o familie in care oamenii respectivi stiu ce vor si au un scop comun.

Citat:
Virgiliu Gheorghe zicea ca o femeie pusa in postura sa ia decizii in medii cu grad ridicat de stres se masculinizeaza , i creste chiar gradul de testosteron, fapt care-i afecteaza sanatatea si probabil, adaug eu îi este greu sa se decupleze nervos de la stresul serviciului pe care-l muta si in relatia cu sotul.
Speculatii.
Oricum, toata lumea trebuie sa ia mereu decizii, face parte din procesul de manturizare.

Citat:
Oricum o sa ma vad nevoit sa recitesc volumul si sa vin cu citate ca sa discutam situatia pe alte premise, mai calme si asezate.
Chiar as fi interesat de ceva citate (cu pagina)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote