Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2009, 10:42:02
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit Spiritii ortodocsi

In partile ARADULUI si BIHORULUI am intalnit o "grupare religioasa" ce provine din randul ortodoxie.Aceasta grupare face parte din Biserica doar ca dupa slujbele bisericesti se aduna in case ,la diferiti adepti, unde isi desfasoara activitatea.
Adeptii sunt ortodocsi care sunt mai zelosi si care doresc sa se roage mai mult.Ceea ce este impotriva Bisericii este tocmai practica pe care o au.
Sedinta se desfasoara sub directa indrumare a unei persoane (barbat sau femeie) care poarta numele de "PRIMITOR".Acesta este o persoana peste care spun ei ca se pogoara un DUH care isi are un rol bine definit. Pe langa acest primitor mai pot activa si persoane cu harisme: VAZATORI si TAMADUITORI ,toti poarta numele general de "VASE".
Cum se desfasoara sedinta?
Primitorul se aseaza in fata unei mese pe care se afla un sfesnic cu lumanari,un vas cu apa,o BIBLIE,un urmar ("Urmarea lui Hristos"-este o carte),o cruce,paine, si alte bunataturi pe care le aduce persoanele participante. Se incepe printr-o cantare in timpul careia primitorul sta pe scaun cu ochii inchisi.In timpul cantarii ''duhul'' se coboara peste primitor care ridicandu-se in picioare si tremurand din cand in cand rosteste cateva cuvinte:"pe ramuri ceresti,din inaltul cerului coborand pe fata pamantului...va intreb pe fiecare,ma lasati in inima voastra?" (c-am asa sunt cuvintele)...la care toti cei adunati raspund DA!Dupa aceea iar se canta ,timp in care primitorul deschide Biblia si urmarul peste apa si paine,de vreo cateva ori,punand semne la pg.unde s-a deschis,dupa care unul citeste iar primitorul talcuieste.Pe tot parcursul sedintei primitorul tine ochii inchisi ,mainile le impreuneaza ca pentru rugaciune si tremura din cand incand.Ritualul are la baza sfintire de apa si paine si celelalte produse (eu am vazut ca aduceau si mere).
Daca cineva cunoaste aceasta manifestare din interiorul Bisericii il rog sa comunicam pe acest topic pentru a afla si eu mai multe despre ei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2009, 10:56:40
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
In partile ARADULUI si BIHORULUI am intalnit o "grupare religioasa" ce provine din randul ortodoxie.Aceasta grupare face parte din Biserica doar ca dupa slujbele bisericesti se aduna in case ,la diferiti adepti, unde isi desfasoara activitatea.
Adeptii sunt ortodocsi care sunt mai zelosi si care doresc sa se roage mai mult.Ceea ce este impotriva Bisericii este tocmai practica pe care o au.
Sedinta se desfasoara sub directa indrumare a unei persoane (barbat sau femeie) care poarta numele de "PRIMITOR".Acesta este o persoana peste care spun ei ca se pogoara un DUH care isi are un rol bine definit. Pe langa acest primitor mai pot activa si persoane cu harisme: VAZATORI si TAMADUITORI ,toti poarta numele general de "VASE".
Cum se desfasoara sedinta?
Primitorul se aseaza in fata unei mese pe care se afla un sfesnic cu lumanari,un vas cu apa,o BIBLIE,un urmar ("Urmarea lui Hristos"-este o carte),o cruce,paine, si alte bunataturi pe care le aduce persoanele participante. Se incepe printr-o cantare in timpul careia primitorul sta pe scaun cu ochii inchisi.In timpul cantarii ''duhul'' se coboara peste primitor care ridicandu-se in picioare si tremurand din cand in cand rosteste cateva cuvinte:"pe ramuri ceresti,din inaltul cerului coborand pe fata pamantului...va intreb pe fiecare,ma lasati in inima voastra?" (c-am asa sunt cuvintele)...la care toti cei adunati raspund DA!Dupa aceea iar se canta ,timp in care primitorul deschide Biblia si urmarul peste apa si paine,de vreo cateva ori,punand semne la pg.unde s-a deschis,dupa care unul citeste iar primitorul talcuieste.Pe tot parcursul sedintei primitorul tine ochii inchisi ,mainile le impreuneaza ca pentru rugaciune si tremura din cand incand.Ritualul are la baza sfintire de apa si paine si celelalte produse (eu am vazut ca aduceau si mere).
Mie mi se pare amuzant.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2009, 17:13:34
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Probabil or fi Visarionii că ăia se mai strîng în grupuri și sînt ciudați în felul lor sau Oastea Domnului
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2009, 17:55:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

N-am mai auzit de asa ceva, nu sunt de la Oastea Domnului, eu cunosc manifestarile Oastei si nu sunt asa,
Oricum mi se pare foarte ciudata chestia cu duhul care intra in persoana respectiva,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2009, 16:59:01
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Fantastica dorinta asta a oamenilor de a se grupa undeva sa se roage ei in particular, pretinzand a fi speciali
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2009, 17:43:49
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

E limpede influența sectelor occidentale in descrierea de mai sus. De fapt din judetul Arad au iradiat principalele secte neoprotestante din România. In județul Arad o treime din populație e baptistă sau penticostală. Din această cauză influența e puternică și asupra ortodocșilor.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2009, 18:43:58
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

cunosc si eu aceea grupare de care pomenea geony dar atata timp cat se tin de ortodoxie e ok
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2009, 19:01:26
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Tocmai asta e problema, că spun că țin de Ortodoxie și ei chiar cred că aparțin Ortodoxiei. Dar practicile respective nu au cu nimic de-a face cu smerenia și Duhul Ortodoxiei. Sunt practici neo-șamanice și spiritiste caracteristice demonizaților penticostali care și ei cred din toată inima că Duhul Sfânt lucrează prin ei.
Așa lucrează diavolul manipulându-i pe ei și manipulându-i pe alții pri ei.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2014, 16:24:31
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Am gasit acest thread, cufundat in uitare, iar ce-am citit, m-a uimit. Ba mai mult, mai sunt si pareri (evident, tot bănățene!...), care cica e OK, daca inca apartin Bisericii Ortodoxe.

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Fantastica dorinta asta a oamenilor de a se grupa undeva sa se roage ei in particular, pretinzand a fi speciali
Fara nici o suparare din partea fratilor de pe forum, dar uneori parca si eu am tendinta sa cred ca, desi initial a existat o motivatie de bunavointa fata de anumite suflete aflate in mare necaz, amploarea pe care a luat-o "grupul de rugaciune" de pe forum, dupa parerea mea isi depaseste limitele unei binecuvantari din partea unui adevarat slujitor bisericesc. Nu vreau sa cad in dizgratia nimanui, dar eu ma indoiesc sincer ca cineva oficial, chiar are idee de acest grup de rugaciune (conceret, pentru fiecare rugator in parte, dar si pentru fiecare dintre cei ce par a fi in nevoi). Stiu, am trecut si eu prin aceasta faza, si "binecuvantarea" pe care o ceream de la duhovnic, nu era una chiar pe deplin incuviintata, fiindca el nu avea date, si trebuia sa se increada in ceea ce-i spuneam eu. Iar pe-atunci... eram eu insumi imprastiat (nu ca acum n-as mai fi!...). Poate, daca i-as cere acum binecuvantarea, mi-ar da-o mai usor, dar pe de alta parte, am inteles ca pentru a ma izola astfel, n-as mai cere binecuvantare, pentru nimic in lume. E greu sa fac fata capcanelor care mi se aseaza inainte, datorita propriilor pacate, dar sa ma mai pun chezas si unui pomelnic de "n" personaje despre care nu stiu nimic, nici macar daca sunt ortodocsi, si cu atat mai putin, ce socoteala are Dumnezeu cu ei. Este ca si cum m-as crede vrednic si cu adevarat special, asemenea preotilor chemati sa se roage, ba poate si mai mult.
Inca o data imi cer iertare, daca anumite orgolii vor fi usor "sensibilizate" de vorbele mele. Pana la urma, fiecare e liber sa faca asa cum isi doreste, iar in numele unei iubiri nemarginite, sa se osteneasca pentru aproapele lor. Cine e sincer, nu se poate sa nu simta diferenta. Ii spuneam odata fratelui Zaharia, cum m-am straduit pentru o zi sa ma rog pentru un suflet aflat intr-un astfel de necaz, (dar despre care eu nu stiam absolut nimic), si ce am simtit in ziua aceea, n-as vrea sa mai simt niciodata in viata mea, nici eu si nimeni vreodata. Iar asta... pentru un singur suflet. Dar pentru atatea suflete, cate sunt cuprinse in pomelnicul de pe forum? Eu consider ca, cine are nevoie, nu trebuie sa apeleze la rugaciunile noastre, fiindca noi - oficial - nu facem parte din cei indrituiti pentru asa ceva. Dar mai ales, fiecare la randul lui, are o asa mare incarcatura si responsabilitate pentru sine si familia lui, incat chiar nu e nevoie sa adauge Crucii personale, nici un gram in plus, din proprie initiativa (adica fara acea binecuvantare de la duhovnic, care sa cunoasca in mod real, despre ce este vorba).
Doamne-ajuta si mantuire!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2014, 17:48:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

orto-pentico-bogomilism.
Se putea altfel?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce suntem ortodocsi? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 56 23.07.2012 19:50:27
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 23:40:12
Ultra-ortodocsi Tia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 28.12.2009 15:49:44
SI EI SUNT ORTODOCSI ! cristiboss56 Generalitati 13 09.11.2007 05:17:11