Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.10.2012, 14:08:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit



Ce ziceți de icoana asta, este canonică? Adică, vreau să spun că mi-au atras atenția cele trei păsări care apar acolo. Știu de la MihailC că păsările nu prea trebuie să apară în iconografie. (am aflat de când cu topicul "Sfântul Trifon cu șoim pe braț")
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.10.2012, 12:55:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Cred ca icoana de mai sus face trimitere la Pilda Semanatorului, asa se justifica aparitia pasarilor. Asteptam insa un raspun mai detaliat si clar de la Mihailc (poate si faptul ca sunt trei pasari are un inteles).
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.10.2012, 16:03:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Despre lucrarea postată de Mirela a amintit deja Marius cu anticipație:

Citat:
Daca, astazi, intalnim in biserici foto-copii, asemenea unor "clone" ale prototipurilor, este un semn ca saracim, ca ne indepartam de Traditia vie.
În cazul nostru, vorbim chiar despre o clonă a unei versiuni excesiv simplificatoare și tautologică, un model care se limitează doar la povestea de bază precum o ilustrație oarecare, ignorând deliberat faptul că parabola semănătorului a fost tâlcuită de însuși Domnul.

Dar n-o vom lepăda cu dispreț nici pe aceasta, cu toate scăderile ei, întrucât pare că vrea să pună accentul pe "sămânța căzută lângă drum" cu scopul de a atrage atenția asupra primului nivel de eșec a pastorației Bisericii, cel mai actual și primejdios în zilele noastre: "pofta trupului, pofta ochilor și trufia vieții" (1 Ioan 2:16) reprezentate vizual de cele trei păsări lacome care fac zadarnică încercarea de germinare a semințelor îndumnezeirii în om.

Dacă pericopa iconică reușește să activeze acest semnal de alarmă în oamenii care intră în respectiva biserică, deja a făcut un lucru mare la nivel omiletic.

Că Tradiția propune versiuni iconice ale pildei semănătorului mult mai bogate teologic, este altă poveste.

Cum este cea de mai jos:

__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 25.10.2012 at 16:29:46.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.10.2012, 21:51:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mulțumesc mult pentru comentarii, Mihai. Da, reprezentarea aceea iconografică data de tine mi-a mers la suflet. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.10.2012, 10:04:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

O reprezentare iconografica intalnita mai rar este si scena convertirii lui Saul pe Drumul Damascului. In aceasta fresca observam ca Sfantul Apostol Pavel, desi, dupa trup, se afla lovit de orbire, este infatisat cu ochii deschisi, ca "vazator de Dumnezeu".
Attached Images
File Type: jpg drumul-damascului.jpg (60,8 KB, 17 views)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.10.2012, 21:50:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Stie cineva , de ce se afirma ca aceasta icoana nu este canonica ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.10.2012, 23:35:49
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

La potopul de imagistică religioasă kitsch-oasă din lumea ortodoxă de astăzi, chiar mi se pare ușor ridicol să cauți erori canonice la detalii unei icoane de inspirație novgorodeană târzie cum este cea postată mai sus.
Cine afirmă că n-ar fi cononică cred că ar trebui să-și justifice cumva această sentință severă, altfel observația n-are absolut nicio valoare obiectivă.
Dacă suspiciunea vine din esențialismul vizual al icoanei, de care s-au molipsit benefic rușii după confruntarea cu geniul sfințeniei lui Rubliov, și care ar avea drept consecință eliminarea surplusului narativ de origine legendară din registrul tematic, atunci vorbim despre o simplă autosminteală cu efect contagios a cuiva care are probleme serioase cu acomodarea la palierele profunde de expresie a credinței bisericești.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 30.10.2012 at 23:51:41.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.10.2012, 01:00:50
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cine afirmă că n-ar fi canonică cred că ar trebui să-și justifice cumva această sentință severă, altfel observația n-are absolut nicio valoare obiectivă.
Eu aveam această impresie, dar vobeam din auzite, nu mai știu în ce context și cine anume i-a pus această "ștampilă". Mă bucur că ai clarificat lucrurile !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.10.2012, 01:49:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Maica Domnului de la Poceaev



Știe cineva de ce apare talpa aceea sub icoana Maicii Domnului ?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.10.2012, 08:46:54
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul


Știe cineva de ce apare talpa aceea sub icoana Maicii Domnului ?
Am răspuns și pe alt thread: este urma tălpii Maicii Domnului, undeva lângă Poceaev, unde a izvorât apă:

"Pe dealul unde se află astăzi mănăstirea, în anul 1240 se stabiliseră doi monahi iubitori de liniște. Într-una din zile, unul dintre dânșii după ce își săvârși rugăciunile urcă mai sus pe vârful dealului unde i se arătă în chip minunat Preacurata Maică a Domnului șezând de o piatră și înconjurată de flăcări. Monahul îl strigă și pe fratele său de nevoință să vină să vadă minunea și se întâmplă să se afle acolo și un păstor de oi pe numele său Ioan Bosoi. Toți trei cuprinși de bucurie dădură slavă lui Dumnezei și Preacuratei Sale Maici pentru mila arătată către dânșii. Apoi văzură că pe piatra unde se arătase Maica Domnului rămase urma piciorului său drept, din care susura un fir de apă.

Cu timpul, vestea minunii Maicii Domnului se răspândi, iar pe locul acela se întemeie mănăstirea Poceaev care dăinuie până astăzi.

Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Poceaev, provenită din Constantinopol, fu dăruită în anul 1559 de către mitropolitul grec Neofit moșieresei Ana Erofeevna Goiskaia. Peste aproape 30 de ani, icoana începu să răspândească o lumină nepământească și îi redă într-un chip minunat vederea fratelui Anei. În semn de mulțumire și evlavie, aceasta o duse, cu steaguri, cântări și mult popor la Mănăstirea Poceaev și o dărui părinților pentru păstrare veșnică.

Minunile săvârșite știute și neștiute de Maica Domnului prin această icoană sunt nenumărate: izbăviri de năvălirea altor neamuri și de eresuri, tămăduiri de boli ale sufletului și ale trupului, nașteri de prunci, izbăviri din necazuri și strâmtorări.

Last edited by Annyta; 31.10.2012 at 08:49:34.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 01:16:36
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 18:07:04