Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2091  
Vechi 23.11.2013, 22:53:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
experimentezi, experimentezi, dar mai cu limita...la facultate sa ajungi sa ai in palmares vreo 20-50 de barbati mi se pare ENORM...
inteleg sa te culci cu barbatul cu CARE AI O RELATIE SERIOASA,cu planuri de casatorie, dar pana la 23-25 de ani, nu prea ai cum sa ai 20-50 de relatii serioase. Acuma nu judec, ca nici io nu m-am casatorit virgina, dar m-am casatorit cu primul si ultimul barbat cu care am avut relatii intime.
Cred ca pana la urma e vorba de mentalitatea fiecaruia/fiecareia in parte. Multe cunostiinte m-au "sfatuit" sa ma culc si cu altul, sa vad cum e si bla bla blauri din astea care pentru mine chiar nu au sens si le-am zis frumos:nu, multumesc, n-am nevoie. Sunt bine asa si chiar fericita cu omul asta, nu stric ceva de dragul "experientei". Nu stric ceva ce am construit amandoi in timp, doar pentru ca unii nu pot concepe asa ceva.
In plus, am destule pacate si asa, sa fac unul mare doar pentru ca x si y zic ca "dar, vai, nu e bine sa nu sti cumn e cu altul..."
Moral vorbind, tot o greseala este si cred ca daca s-ar face o statistica, probabil ca nici macar 1% din cei/cele care si-au inceput viata sexuala inainte de casatorie au ramas la un singur partener.

Citat:
AlinB, nu toti cei care au avut aventuri in tinerete sunt infideli. De fapt, cei mai infideli sunt cei care au fost "cuminti" in tinerete. Exista studii pe teme asta, facute exclusiv pe barbati.
Studiul asta fiind iarasi unul din ala facut de un anonim, ca tema pentru licenta chipurile?

Sa inteleg ca asa te consolezi tu in privinta celui cu care esti maritata? Cu cat a avut mai multe experiente cu atat o sa-ti fie mai fidel?

Cunosc de vreo 15 ani un barbat care avea mentalitatea asta ca a ta, avand deja o prietena cu care avea planuri de casatorie (si cu care avea relatii sexuale) insa nu s-a oprit la ea tocmai din logica asta, "sa se sature inainte" adica deh, p'orma urma sa pastreze "sanctitatea" casatoriei.
Nu doar ca "prietena" la parasit (nu stiu din ce motive, dar e posibil sa fi aflat ca se lauda la toti colegii de serviciu cu aventurile erotice, chiar si cele mai patetice) dar nici in ziua de azi nu e casatorit.
La fel se intampla si cu femeile, care si ele isi gasesc scuze de tot felul pentru ceea ce in definitiv este o slabiciune, un viciu, o patima.

Care lasa urme suficient de adanci ca ulterior nici casatoria (daca se intampla totusi) sa nu fie ce ar trebui sa fie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2092  
Vechi 23.11.2013, 22:58:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Asta cred ca e valabil pentru ambele sexe.
Eu ma consider binecuvantata ca am dat de acel barbat inainte sa comit vreo prostie mai mare ca mine (cine stie...). Sau mai bine zis, am fost binecuvantata sa descopar, in timp, ca el e "the one". Ca relatia e de 7 ani, iar de 3 luni suntem casatoriti.
Ideea e sa descoperi calitatile omului si sa te gandesti bine daca poti trai o viata intreaga cu defectele lui/ei (toti avem defecte, mai mici sau mai mari, dar le avem).

Si sa aveti comunicare, multa comunicare, ca fara, se poate destrama o relatie mai repede decat a inceput.
Si cum sunteti casatoriti?
Ti-ai calcat pe inima si ai putut ramane intr-o biserica timp de o ora macar?
Ai suportat tu sa iei binecuvantare de la un preot pacatos, cu masina noua parcata in curtea biserici?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2093  
Vechi 24.11.2013, 22:01:24
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Da, desteptule (AlinB), am facut si cununia religioasa, probleme cu asta?! Ai ceva impotriva? Sau pentru ca unii preoti sunt cum sunt nu mai am dreptul sa ma casatoresc in Biserica, sau cum sta treaba? Da, am pribleme cu unii preoti, so? Nu vad de ce asta m-ar impiedica sa ma casatoresc in fata lui Dumnezeu...
Vezi ca incepi deja sa exagerezi Aline... Ai niste ironii ieftine de vai s-amar...dar asta esti tu...din pacate o vad in mai multe topice...

Ah, cauta pe google daca e pana acolo ceva studii. Nu zic ce ar fi facute de persoane cunoscute, dar asta nu inseamna ca nu pot fi adevarate si relevante studiile respective.
Exact la fel poti sa nu te opresti la un partener daca te casatoresti virgin/virgina, asa ca tot nu vad relevanta...
Daca ma opresc la el sau nu, nu stiu acum.
Dar cel putin din perspectiva mea, vreau sa ma opresc la el si nu ma intereseaza altii. But that's just me, nu toata lumea face ca mine.
Alin, nu toata lumea e ca prietenul asta al tau, la fel cum nu toata lumea e ca mine... Nu ai intodeauna dreptate, dar se pare ca asta n-o s-o poti accepta nici in ruptul capului (da, am citit si alte topicuri in care ai postat si e clar ca nu-ti place sa fi contrazis si faci urat cand cineva e in dezacord cu tine).
Reply With Quote
  #2094  
Vechi 25.11.2013, 00:12:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Eu can am spus ca sunt femei cu peste 20 de barbati la activ, nu m-am referit la faptul ca au fost cu ei intr-o relatie. Unu pe noapte. Sau mai multi. Sunt si petreceri unde fac tot felul de chestii. Pai daca la Universitatea Yale se tine saptamana sexului, de ce ne tot miram?

Apoi, chestia asta ca o sa ramai fidel ptr. ca ai avut relatii inainte, este falsa. Este taman invers. Cu cat ai mai multi partereni, cu atat iti este mai greu sa fi doar cu o singura persoana. Este ca un scoci pe care l-ai folosit de mai multe ori. La un moment dat nu se mai lipeste.
Reply With Quote
  #2095  
Vechi 25.11.2013, 08:16:43
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Mi se pare normal ca inainte de a ajunge la pat, sa cunosti mai bine respectiva persoana, sa simti anumite sentimente pentru ea, sa fii cu respectiva persoana intr-o relatie de mai mult timp, chiar daca nu esti casatorit cu ea.
Adica nu din prima seara in care ne-am cunoscut direct la pat.

Cu petrecerile: nimeni nu zice a nu te duce la petreceri, insa una este sa te distrezi si sa te simti bine (o gluma, o muzica, un dans, un pahar de vin cu masura), si cu totul alta este sa te imbeti ca porcu'' si sa nu mai stii ce faci! Un autocontrol trebuie sa existe in orice situatie.

Iar cu ce örganizeaza"" cei de la Universitatea din Yale - inseamna ca s-au tampit complet aia de acolo. Pai decat asa "studenti emancipati"" (probabil in mintea lor tulburata asa se cred!), mai degraba are o mentalitate NORMALA si sanatoasa un muncitor de la noi, cu scoala profesionala sau liceu industrial!
Reply With Quote
  #2096  
Vechi 25.11.2013, 08:40:45
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^subscriu ce a scris si Florinvs

De unde s-a inteles totusi ca eu ma bazez ca sotul imi va fi fidel pentru ca a avut inainte mai multe relatii intime cu fete? Nu am zis nicaieri asa ceva si nici macar nu a gandit-o. Abia acum mi-am dat seama ce a inteles Alin...
Deci oameni, nu ma bazez ca mi-e fidel ca a avut relatii intime cu altele inaintea mea. Am zis, relevanta are gandirea fiecaruia, nu cu cati/cate s-a culcat (acum sa nu ne gandim la extrema cu unu/una pe noapte si 30-50 de barbati pan la 2x ani). Si in ziua de azi e mare lucru ca pana l-am cunoscut eu a avut doar 2 relatii intime, si alea in relatii relativ serioase.
Nu zic ca nu ma va insela, nu zic nici ca n-a facut-o, desi sunt 99%convinsa ca n-a facut-o, zic purr si simplu ca depinde de la persoana la persoana, depinde de gandirea fiecaruia, de asteptari, de moralitate (da, exista moralitate in in afara Bisericii, nu toti cei care nu traiesc o credinta ortodoxa AUTENTICA sunt imorali sau amorali).
Reply With Quote
  #2097  
Vechi 25.11.2013, 18:11:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu cere de la om dragoste, dar dragoste adevărată, iar nu una fantezistă, trupească, întinată de mândrie și de iubirea de plăceri. Iar pentru a ajunge la o dragoste adevărată e nevoie de o inimă curățită și sfințită de har. E greșit să emitem păreri, să tâlcuim versete, fără să luăm în calcul scrierile Sfinților Părinți.
Reply With Quote
  #2098  
Vechi 25.11.2013, 19:27:05
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acuma dragoste mai adevarata decat atunci cand faci dragoste cu femeia iubita (chiar daca nu esti inca casatorit cu ea) nu stiu (vorbesc in plan lumesc) ce poate fi! Doar si dumneavoastra , ca si mine, sunteti barbat (si presupun ca nu ati ales calea monahala) si cu siguranta stiti la ce ma refer! Astia suntem- oameni cu suflet, dar si cu trup!
Reply With Quote
  #2099  
Vechi 25.11.2013, 19:37:37
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acuma cu mandria: nu stiu daca e neaparat mandrie sau pur si simplu fericire, dar daca ai ce am zis intr-o postare anterioara nu ai cum sa nu fii fericit!
Cu mandria: nu trebuie sa fie in sensul de a-i privi de sus pe concetatenii tai (de exemplul daca esti doctor sau profesor asta nu inseamna ca nu trebuie sa stai de vorba sau sa cinstesti o bere sau sa joci o tabla cu vecinul care e strungar sau muncitor), ci in sensul de a-ti face meseria (indiferent care ar fi) cu pasiune si corectitudine si de a fi mandru de lucrul bun facut! De exemplul am cunoscut multi impegati de miscare care cand intrau in tura si isi puneau uniforma CFR-ului (cu cascheta rosie, vestonul albastru si petlitele rosii la gat cu stema CFR-ului), erau mandri de meseria lor, insa in societatea erau oameni foarte sociabili, seriosi, te puteai baza pe ei cand era de facut o treaba serioasa (doar faceau parte din "a doua armata a tarii"), dar si cand era vorba de chef sau distractie erau "la inaltime"!
Reply With Quote
  #2100  
Vechi 25.11.2013, 19:52:43
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Si ca sa exemplific la modul concret:

-In dragoste: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=afyO3DVjFfY

-La munca: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=rAntYAVzYw4
(acolo da munca facuta din pasiune, cu o disciplina si unitate muncitoreasca exemplara)

-La distractie: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=DPUM7U20ess
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02