Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.10.2009, 00:43:23
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit RE

@sophia
Categoric este ca o femeie imbracata 'provocator' poate devini si chiar devine o ispita pentru barbat. Este de ajuns sa o pofteasca in inima sa si a savarsit adulter.
Am zis ca poate deveni o ispita deoarece poate sa nu devina in cazul in care barbatul se pazeste.
Unde este iubirea de semeni a acelei femei care devine in mod voluntar o ispita pentru altii prin modul de a se imbraca? Plus ca un pacat savarsit in biserica este de 10 ori mai grav decat daca e savarsit pe camp.

Mie mi se pare din mesajul tau ca esti revoltata de faptul ca sunt asa multe reguli pentru femei si mai putine pentru barbati. Sa ma ierti daca gresesc.
Dumnezeu a facut regulile pentru a ne proteja, si pe femei si pe barbati.

Ispitele nu vin de la hormoni iar referitor la ce ar trebui sa faca femeia pentru a se pazi de ispite si a nu se tulbura, sa se roage(la fel trebuie sa faca si barbatii): "Doamne Iisuse Hristoase,Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa."

O femeie cand se duce la spovedit trebuie sa se uite in ochii preotului, cat sunt de albastri? Sau sa isi marturiseasca pacatele si sa planga pentru ele?? Ochii preotului sunt problema sau faptul ca 'o s-o mance focul'? Normal ca pacatele si pocainta sunt importante. La urma urmei ispitele sunt ceva obsnuit de care ne ciocnim in fiecare secunda. Rau este daca si cadem in ele.
Dumnezeu sa ne dea intelepciune!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.10.2009, 15:52:35
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Exclamation

Parerea mea este ca vina, sau pacatul, dpdv al crestinului ortodox ar fi a amandoura. Si a celui care ispiteste si a celui care se lasa ispitit. A celui/ celei care ispiteste pt. ca nu are grija sa nu sminteasca pe cei din jur, sa nu provoace la pacat si a celui/ celei care se lasa ispitit pt. ca nu se apara, nu se pazeste de ispite...ispitele trebuie sa vina, dar vai de cei/cele prin care vin la fel ca si cei/ cele care ispitesc, smintesc!
Mi nu mi se pare a fi o problema a barbatilor mai mult, sau a femeilor ci a crestinului care trebuie sa cunoasca decenta, masura, bunul simt in orice imprejurare mai ales in biserica!
Arme avem slava Domnului destule, rugaciunea ar fi cea mai puternica, paza mintii a ochilor de ce nu ..in general oamenii vad ceea ce-si doresc, ceea ce le lipseste mai ales!
Atentie la ceea ce ne dorim, la ceea ce vedem mai exact "cum" vedem putem vedea pers. "provocatoare" si care sa nu ne ispiteasca...pt. ca nu ne-am "lasat" ispititi.
Sa nu ne indreptatim ca suntem barbati sau femei, suntem crestini mai ales, urmam un drum si nu exista indreptatire pt. a cadea in ispita...nici pt. a da vina pe altii.D-zeu nu cred ca va avea reguli mai stricte in a le judeca pe femei mai mult decat pe barbati.Pt toti va fi la fel de drept....nu va acorda circumstante atenuante barbatilor datorita naturii lor instinctuale!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.10.2009, 18:14:40
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand vreau sa precizez ca din cauza topicului asta m-am relogat pe forum. Am tot citit si citit aberatiile 'ispitilior'si chiar ma revolta mentalitatea barbatilor romani in sec XXI.

Sofia
Tot respectul pentru noul topic. As preciza ca la majoritatea femeilor tinuta asta 'gay'adoptata de barbati in ultima vreme, nu duce la ispita , ci la scarba. Pt mine una asa e. Ispitita de ce? Blugi mulati, pantalonasi scurti, par vopsit, manichiura facuta, tricouri roz bonbon, cercei in ureche etc.

Pai mai dragi barbati, daca vedeti gay pe strada, ii luati la misto si la injuraturi, dar noua moda pt barbati nu e departe de hainele si comportamentul acestora. Voua vi se pare ca asta inseamna barbat ingrijit....mda dar femeia ingrijita devine...ISPITA.

Hai sa ne gandim la fetite si baietei: pai fetitele isi pun fundite in par, se dau cu rujul mamei, se cocoteaza pe tocuri, se machiaza in toate felurile....cu ce scop, ca sa-i ispiteasca pe baietei? E in natura femeii de cand lumea sa se aranjeze. In toate culturile lumii femeia e cea care poarta cercei, bijuterii, se coafeaza, si asta inainte de crestinism. Asa cum barbatii isi doresc sa ajunga mari oameni de afacerii(unii dintre ei), asa si femeile au sentimentul de a se infrumuseta...nu pentru a va ispiti pe voi.

Ceea ce voi incercati sa insinuati ca femeia e vinovate de ispita barbatului, e ca si cum ai spune ca omul nu e vinovat de pacat, ci diavolul ca il ispiteste!!!
Daca nu vreti sa fiti ispititi, ia bagati capul in pamant si ridicati-va ochii doar la sotiile voastre, ca d-aia a facut Dumnezeu perechea dintr-un barbat si o femeie , ci nu dintr-un barbat si n femei....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.10.2009, 18:47:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Valeria, a spus minunat un parinte: in mintea stramba si lucrurile drepte sunt strambe. Ce vreau sa spun prin asta? Ca degeaba avem fete imbracate in fuste lungi pana la pamant. Nu-i nici un folos, atat timp cat mintea este impatimita. Ea nu-l va ajuta pe om sa vada intr-un mod curat persoana de langa el, o va vedea doar ca pe o prada, ca pe ceva de cucerit.

Asa ca nu femeia e de vina, ci omul care priveste intr-un mod patimas.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2009, 19:10:53
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Valeria, a spus minunat un parinte: in mintea stramba si lucrurile drepte sunt strambe. Ce vreau sa spun prin asta? Ca degeaba avem fete imbracate in fuste lungi pana la pamant. Nu-i nici un folos, atat timp cat mintea este impatimita. Ea nu-l va ajuta pe om sa vada intr-un mod curat persoana de langa el, o va vedea doar ca pe o prada, ca pe ceva de cucerit.

Asa ca nu femeia e de vina, ci omul care priveste intr-un mod patimas.
Draga Costel

Tot respectul pentru tine. Ma bucur sa vad ca mai sunt si barbati adevarati in neamul nostru, cu spirit crestin. Sper din toata inima ca si altii sa ia exemplul tau si sa se destepte, sa invete sa-si asume responsabilitatea faptelor lor.

Eu nu sunt adepta tinutei vulgare, nici a machiajului strident, nici a comportamentului necuvincios, dar nu vad nimic gresit in tocuri, un pic de rimel, un pantalon s.a.m.d.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2009, 23:09:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Eu nu sunt adepta tinutei vulgare, nici a machiajului strident, nici a comportamentului necuvincios, dar nu vad nimic gresit in tocuri, un pic de rimel, un pantalon s.a.m.d.
Un lucru rau nu inceteaza de a fi rau doar pentru ca se implineste intr'o mica masura.

Asa ca, "un pic de..." arata neputinta noastra, iar nu lipsa unei caderi din natural si din faptura minunata a lui Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.10.2009, 00:40:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Un lucru rau nu inceteaza de a fi rau doar pentru ca se implineste intr'o mica masura.

Asa ca, "un pic de..." arata neputinta noastra, iar nu lipsa unei caderi din natural si din faptura minunata a lui Dumnezeu.
Windorin, uiti ca aici nu e vorba de vicii, de pacate, e vorba de ceva exterior, care poate fi comparat cu mancarea si vinul. Ca si in cazul lor, dichisurile feminine nu sunt rele ba chiar sunt bune daca sunt facute cu masura. Si as adauga, depinde in ce duh le facem. La fel ca si mancarea (putem manca cu masjura si totusi sa fim 'robi ai pantecelui' pentru ca mancarea poate deveni un idol).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.10.2009, 01:04:44
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Eu nu sunt adepta tinutei vulgare, nici a machiajului strident, nici a comportamentului necuvincios, dar nu vad nimic gresit in tocuri, un pic de rimel, un pantalon s.a.m.d.
Nu inteleg de ce-ar fi nevoie de un "pic de rimel" atunci cand mergem la biserica. Pentru cine ne trebuie gateala lumeasca? Inteleg sa te rimelezi cand mergi la o petrecere, la serviciu, etc. insa care ar fi scopul folosirii rimelului atunci cand mergi la biserica sa te rogi?
Cu tocurile si respectiv pantalonii nu am nimic, e chestie de comfort (fireste ca tocurile trebuie sa fie de inaltime rezonabila).

Cat despre exemplul fetitei care se gateste si-si da cu ruj si se cocotoata pe tocuri - asta nu demonstreaza firea "auto-decorativa" a femeii ci doar spirit imitativ, la fel cum un papagal spune ceea ce aude de la stapanul sau. In acelasi mod, fetita isi imita mama pentru ca ea este modelul feminin pe care il are la indemana si cu care se identifica.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2009, 01:19:06
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Barbatul si ispita venita prin femeie

Nu sunt deacord cu aceasta afirmatie din partea ori cui ar veni si prin bunatatea si harul ce mea dat DUMNEZEU SPUN CA SI BARBATUL SI FEMEIA AU IN EGALA MASURA VINA DE CADERE IN PACAT VEDETI VOI FRATILOR SI INTELEGETI CA BUNUL DUMNEZEUNEA DAT MINTE SI INTELEPCIUNE SA OSEBIM BINELE DE RAU SI DA VOM SPUNE CA PRINTRO FEMEIE A VENIT PACATUL MORTI IN LUME BUNUL DUMNEZEU DIN DRAGOSTE DE CREATIA MIINILOR LUI OMUL A VOIT SA ARATE CIT DE MULT NE IUBESTECA INAINTE DE AFI LUMEA ERA ISUS FIUL SAU VEDETI LA FACERE CIND SPUNE SA FACEN OM DUPA CHIPUL SI ASEMANAREA NOASTRA CEIA CE INSEAMNA CA SFINTA TREIME ERA INAINTE DE FACEREA LUMI SI DE ZIDIREA OMULUI DAR EL ATOATE FACTORUL A TRIMIS PE UNICUL SAU FIU SA SE INTRUPEZE DELA DUHUL SFINT SI DIN FECIOARA MAICA SI SA SE NASCA PE PAMINT SA CREASCA SIM SA SE RASTIGNEASCA DE CATRE PACATELE NOASTRE SA COBOARE IN IMPARATIA MORTILOR SA SCOAT PE DREPTI LUI DUMNEZEU SA II SUE LA CER INIMPARATIA CERURILOR PENTRU CA TOTI SFINTI LUI DUMNEZEU CEI INAINTE DE NASTEREA FIULUI SAU PE PAMINT ERAU IN IMPARATIA MORTILOR EL FIUL LUI DUMNEZEU A PUS PUNTEA INTRE RAI SI IAD SI IA SCOS DE ACOLO PE CEI DREPTI CE AU FOST PINA LA VENUREA LUI IN IAD INCHISI VEDETI CA EL PUTEA SA DEA PORUNCA SI SA SE SCOATA DE ACOLO FARA SA FIE NEVOIE SA SE RASTIGNEASCA FIUL SAU ASA ESTE DAR EL A VRUT SA ADUCA SI SA ARATE PILDA DE ADEVARATA ZMERENIE SI RABDARE DRAGOSTE PENTRU CA EL SFINTUL SI RASTGNIT SE RUGA IARTAI TATA CA NU STIU CE FAC CA EI CEI LA CARE A FOST TRIMIS NU IL CUNOSTEAU PENTRU CA DOMNUL A VOIT SA ADUCA MINTUIREA SI NEAMURILOR ADICA CELOR CE NU ERAU DIN CASA LUI ISRAIEL AMIN SLAVA TIE DOAMNE DUMNEZEUL NOSTRU SLAVA TIE BINE CUVINTATA SA FIE IMPARATIA CERURILOR ACUM SI IN VEACUL VEACULUI AMIN AMIN AMIN ++++++++++
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.10.2009, 01:41:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Nu inteleg de ce-ar fi nevoie de un "pic de rimel" atunci cand mergem la biserica. Pentru cine ne trebuie gateala lumeasca? Inteleg sa te rimelezi cand mergi la o petrecere, la serviciu, etc. insa care ar fi scopul folosirii rimelului atunci cand mergi la biserica sa te rogi?
Cu tocurile si respectiv pantalonii nu am nimic, e chestie de comfort (fireste ca tocurile trebuie sa fie de inaltime rezonabila).

Cat despre exemplul fetitei care se gateste si-si da cu ruj si se cocotoata pe tocuri - asta nu demonstreaza firea "auto-decorativa" a femeii ci doar spirit imitativ, la fel cum un papagal spune ceea ce aude de la stapanul sau. In acelasi mod, fetita isi imita mama pentru ca ea este modelul feminin pe care il are la indemana si cu care se identifica.

Doamne ajuta!
Stiu ca esti suparata pe mine ,pt. antecedente desigur si te rog sa ma ierti ,dar esti printre putinele care ma poate invata ceva. Citind parerea ta despre rimelatul pt. D.zeu si pt. Lume am dedus ca tu crezi ca in Lume este un D.zeu si in biserica un altul,altfel cum se poate intelege postarea ta ?Alminteri nu ai avea tu insuti o asemenea intelegere. Ei, spune-mi ,te rog, prin ce difera Cel de afara de Cel din launtru, la care te rogi mai mult si care este mai cumsecade ? Eu din ce am invatat si din ce traiesc stiu ca atit in biserica cit si in afara ei exista unul si acelasi D.zeu cu acelesi rigori . Cum arata un crestin care de dimineata merge la liturghie si se sfirseste duhovniceste(asta daca nu este un bonjutist defilar prin biserica !) de dorul lui Hristos iar dupa-aminaza merge la petreceri si se sfirseste de dorul lui ...cui? Nici nu am citit despre dar nici nu am vazut petreceri la care sa fie slavit D.zeu . Acolo se slaveste altcineva. Hm, mi-aduc aminte de cuvintele Mintuitorului care spune la Matei cap V :,,nimeni nu poate sluji la doi stapini ,pt. ca ori pe unul iubeste si pe altul il uraste ori..." Tu crezi aceste cuvinte ale lui Hristos? dar de trait le traiesti ?
Din clipa in care am hotarit sa-l marturisesc drept pe Hristos(nu m-a obligat nimeni sa o fac ci eu am hotarit !) nu am mai putut intelege spiritul duplicitar ,de slugarnic la un stapin si de slujitor la altul,de sobru si patruns (aiurea, sic !)in anumite momente si de rinjit si petrecaret in altele,cu dorinta de a se ruga inainte de culcare si de adormire in gind cu imaginile petrecerii la care tocmai s-a simtit bine ...Doamne, vorba oltenilor : ce mai carcalete(coctail, sau mai popular amestecatura) intr-un singur suflet. Hristos oare ce sa inteleaga de la noi ca am voi ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 20:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 11:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 23:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 18:40:59