Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.04.2013, 20:40:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Alin, faptul că un soft e ’imaterial’ nu înseamnă că argumentele pro folosire pirat al lui sunt valide.
Eu nu discut justețea și chiar moralitatea prețurilor. Sunt de acord că sunt exagerate, câteodată.

Apropos, descărcarea filmelor de pe torrenti e ok sau nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.04.2013, 20:51:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fals.
Adica e fals ca pe The Pirate Bay gasesti alternativele gratuite la programele scumpe ?
Era o gluma Alin. Si da, sunt de acord ca nu e un capat de tara sa folosesti programe piratate, dar totusi nu poti spune ca nu e pacat. Si sa furi cirese de la tanti X din curte e pacat, chiar daca ea o sa le lase sa sa pice pe jos. Sigur ca nu moare nimeni de foame pentru ca ne jucam noi jocuri sau citim o carte scanata de altii (macar de am citi-o ) si ca atata vreme cat exista diferente mari de venituri intre tarile lumii si intre saraci si bogati nu-i poti cere omului sa nu joace un joc sau sa nu vada un film sau sa nu foloseasca un program mai stiu eu ce doar pentru ca e sarac. Dar e totusi un pacat, macar sa tinem minte asta ca sa nu ne obisnuim sa furam cirese si sa trecem usor usor la altele.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.04.2013, 20:52:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul

Apropos, descărcarea filmelor de pe torrenti e ok sau nu?
E ok daca dai si share, nu stergi torentul imediat cum ai descarcat filmul.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.04.2013, 20:59:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Alin, faptul că un soft e ’imaterial’ nu înseamnă că argumentele pro folosire pirat al lui sunt valide.
Argumentele in favoarea faptului ca ar fi un furt unde sunt?
Ca ai venit doar cu exemple care se aplica lucrurilor materiale.

Citat:
Eu nu discut justețea și chiar moralitatea prețurilor. Sunt de acord că sunt exagerate, câteodată.
Si esti de acord ca atunci cand legea nu lucreaza in interesul societatii, cetateanul are dreptul de a-si gasi drumul prin golurile legislative?

Sau trebuie sa taca si sa inghita orice i se serveste?

Citat:
Apropos, descărcarea filmelor de pe torrenti e ok sau nu?
Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile.
Legal se pare ca nu e.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.04.2013, 20:59:50
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

E furt fiindca e vorba de munca cuiva. Atunci cand piratezi un produs software, indirect produci paguba altor producatori mai mici.
Daca ai avea neaparat nevoie de un antivirus ai da 10 ron(sa zicem) pe el; piratand, iei unul de 300 ron pe care nu ti l-ai permite; facand asta, scazi veniturile celui care a facut antivirusul cu 300 ron dar nici cel cu 10 ron nu isi primeste plata.
Sper ca ati prins ideea din exemplul de mai sus.
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.04.2013, 21:01:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si da, sunt de acord ca nu e un capat de tara sa folosesti programe piratate, dar totusi nu poti spune ca nu e pacat.
Nici nu poti argumenta ca este.

Citat:
Si sa furi cirese de la tanti X din curte e pacat, chiar daca ea o sa le lase sa sa pice pe jos. Sigur ca nu moare nimeni de foame pentru ca ne jucam noi jocuri sau citim o carte scanata de altii (macar de am citi-o ) si ca atata vreme cat exista diferente mari de venituri intre tarile lumii si intre saraci si bogati nu-i poti cere omului sa nu joace un joc sau sa nu vada un film sau sa nu foloseasca un program mai stiu eu ce doar pentru ca e sarac. Dar e totusi un pacat, macar sa tinem minte asta ca sa nu ne obisnuim sa furam cirese si sa trecem usor usor la altele.
Alt argument decat cel cu ciresele?
Ca asa cum am spus, sunt "bunuri" dintr-o cu totul alta categorie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.04.2013, 21:07:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Alt argument decat cel cu ciresele?
Ca asa cum am spus, sunt "bunuri" dintr-o cu totul alta categorie.
Pai nu-s din alta categorie. Sunt delicatese, adica poti trai si daca nu mananci cirese, si nu faci neaparat o paguba. Sunt totusi proprietatea cuiva si produsul muncii cuiva.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.04.2013, 21:19:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu-s din alta categorie. Sunt delicatese, adica poti trai si daca nu mananci cirese, si nu faci neaparat o paguba. Sunt totusi proprietatea cuiva si produsul muncii cuiva.
Sunt in alta categorie.
Daca tu maninci o cireasa, nimeni altcineva nu o mai poate manca.
Nu este la fel cu un film de exemplu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.04.2013, 21:27:43
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt in alta categorie.
Daca tu maninci o cireasa, nimeni altcineva nu o mai poate manca.
Nu este la fel cu un film de exemplu.
Daca cineva munceste 2 ani pentru un produs si investeste 1 mil$ dar scoate doar 500 de mii fiindca 90% din utilizatori au software-ul piratat, cum ii dai banii inapoi?
Sa zicem ca nu moare de foame sau ca scoate cumva banii, dar cum ii dai inapoi timpul jertfit? timp care putea fi folosit in alt mod, in caz ca prevedea ce se va intampla.
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.04.2013, 21:38:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Daca cineva munceste 2 ani pentru un produs si investeste 1 mil$ dar scoate doar 500 de mii fiindca 90% din utilizatori au software-ul piratat, cum ii dai banii inapoi?
Exemple concrete?
Nu am auzit de nici un producator de software care sa dea faliment din cauza pirateriei.
Dimpotriva, se pare ca piratare vine o data cu succesul (inclusiv cel financiar).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde