Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2013, 23:24:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Voi chiar nu ati citit cu atentie titlul topicului?

Ironie sau nu...cred ca nu lasa loc de discutii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2013, 01:00:53
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=HGASi_4Knlo
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2013, 17:33:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Creativitatea si atentia vizuala se pot dezvolta si in alt mod. Cu siguranta sunt mult mai multe aspecte negative pe care le implica jocurile pe calculator decat cele enumerate mai sus.

Nu am ajuns inca la aceasta etapa in care cei mici sa descopere jocurile pe calculator. Ma gandesc ca este bine ca acest timp sa fie limitat, sa fie un fel de program in care pe langa toate celelalte activitati sa se bucure si de un joc pe calculator. Ce mi se pare periculos este dependenta care se naste fata de aceste jocuri ca sa nu mai vorbim si de timpul pierdut.
așa și când joacă sotronul e timp pierdut.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2013, 11:05:02
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

uite o analiza pozitiva:
http://www.youtube.com/watch?v=AW0o2PmmRXw
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2013, 12:32:37
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
jocurile pe calculator pot sa dezvolte latura violență a copiilor, pot sa îi facă sa se izoleze. dar pot sa le dezvolte creativitatea și atenția vizuală.
Facand o obsesie de jocuri pe calculator, esti dispus sa stai mult timp in fata calculatorului, iar asta nu este bine pentru sanatate. Si daca dai de gustul lor nu ai cum sa nu faci o obsesie, parerea mea. Da este adevarat exista jocuri educative care dezvolta memoria. Dar aceste jocuri pot fi jucate in compania altei persoane si nu in fata calculatorului
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.06.2013, 12:42:03
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
În ziua de azi mai oricine a făcut contactul cu un calculator (inclusiv voi cei care citiți acum). clar că tot aceeași oameni au auzit și de jocuri pe calculator. Jocurile acestea sunt de mai multe tipuri: de acțiune (pot cuprinde violență), simulatoare, de strategie, chiar erotice, etc.
În mare parte a jocurilor, de regulă cele de acțiune, personajul principal se află în situația de a folosi o armă letală (pistol, pușcă, cuțit, etc.). Dar personajul din joc este condus de către înseși cel jucătorul. Cum vede biserica acest lucru? În realitate știm că nu trebuie să folosim violența (și clar că nu trebuie sub nicio formă să omorâm), dar în joc singurul "dumnezeu" este reprezentat de creatorii și jucătorii acestora.
Întrebarea e: cum vede biserica violența din jocurile video?
Nu stiu ce parere are Biserica. Dar daca stai sa te gandesti logic, ti se pare normala violenta? Mie nu. Si atunci clar ca nici jocurile nu fac bine atat copiilor cat si adultilor(cunosc cateva persoane in cauza). In plus jocurile pe calculator te determina la statul pe scaun, cu ochii in calculator. Asa iti distrugi sanatatea. Exista jocuri educative pe calculator, dar tot cam acolo duc. Oare de ce nu se mai joaca copii de azi, cum se jucau cei de acum cativa ani? FARA CALCULATOR.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.06.2013, 14:18:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
așa și când joacă sotronul e timp pierdut.
Nu este acelasi lucru. Cand joaca sotronul copilul face si putina miscare, sta in aer liber benefic pentru el, de multe ori se joaca in compania altor copii, socializeaza, etc. Jocurile pe calculator creeaza dependenta, statul pe scaun mult timp nu este sanatos, chiar si ochii au de suferit. Am citit un studiu in care se spunea ca cei mici au nevoie de minim patru ore de lumina naturala si aer, in special pentru a evita problemele de vedere.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.06.2013, 15:13:05
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=jqoKhIiuZVM
Poate o sa va uitati la acesta. Dupa ani de zile in care am jucat in medie 10 ore pe zi, pot sa spun ca vad la mine aproape toate efectele adverse. M-am lasat acum un an, cu putin inainte sa vin in Biserica. Stiu scuzele, stiu modul de gandire, stiu neputinta de a vedea efectele negative, am trecut prin toate astea. Doar Dumnezeu te poate scoate din aceasta dependenta.
Nu este greu sa renunti la ele, este imposibil. Probabil, crescand de mici si cu stilul ortodox si cu jocurile(sau fiecare cu ce patima "mica" are), gasiti tot felul de justificari pentru a savarsi pacatul. Eu, nefiind in Biserica si avand oarecum dumnezeul meu(o viziune mai mult protestanta), cand am vrut cu adevarat sa urmez aceasta cale, mi-am dat seama clar ca nu sunt bune. As fi putut avea orice alta patima(hotie, curvie etc.) in locul acesteia. Pentru mine reprezinta aproape acelasi lucru, doar ca intr-o alta forma.
Lupta impotriva lor a fost pana la sange, si inca nu am scapat, chiar daca nu mai joc, pofta exista in adancul meu. La fel cum un alcoolic sau drogat, chiar daca renunta, raman dependenti toata viata, asa e si in acest caz. Numai harul lui Dumnezeu te poate scapa cu adevarat.
Fie ca Dumnezeu sa ne lumineze mintile si sa ne scoata din toate inselarile(mai mici sau mai mari) in care ne aflam. Amin!
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.06.2013, 18:59:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

O marturisire de mare folos din care putem sa intelgem esentialul daca avem deschidere.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2013, 16:08:55
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/ima...-nesfarsit.jpg
Attached Images
File Type: jpg patima-este-un-dor-nesfarsit.jpg (28,0 KB, 5 views)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare