Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 21.09.2010, 14:57:50
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
1.-Inteleg ca in neoprotestantism l-ati intalnit prima data pe Dumnezeu.

2.-Chiar daca acum ati gasit in ortodoxie o hrana spirituala mai buna, proverbul ramane valabil:
„Nu musca mana care te-a hranit!”


3.-Aceasta este valabil pentru adeptii oricarei confesiuni crestine.
Nu e caracteristic exclusiv neoprotestantismului.

Daca un credincios este ancorat profund in ortodoxie sau in catolicism oricate argumente biblice, istorice sau logice i s-ar aduce el le va respinge. Pentru ca preotii lui l-au invatat altceva. Asa este construit omul.

Daca preotii nu i-au spus varianta neoprotestanta (si nu i-au amintit-o desigur, decat ca fiind eretica) credinciosul ortodox NICIODATA nu o va accepta.

Deci, atunci cand aduceti o acuzatie, ati putea gandi: oare eu nu sunt exact in aceeasi situatie, oare noi nu procedam la fel?
1.-NU! Nu in protestatins l-am intalnit pe Domnul.
Revelatia existentei Lui Dumnezeu am avut-o singura ,acasa, in urma citirii unui roman necrestin, ba chiar antireligios.
Abia dupa ce Duhul Sfant mi-a revelat jertfa Domnului Iisus Hristos pentru mine am cautat sa cunosc mai multe despre acesta si atunci am avut parte de acel"nenea cu Biblia in mana" care sa ma 'educe'.
2.-Nu am gasit in Ortodoxie o "hrana mai buna".Am gasit o noua viata, o noua existenta,o cu totul si cu totul alta mentalitate, alta viziune a crestinismului, viziunea "Predicii de pe Munte", baza adevaratului crestinism.Am gasit o cu totul si cu totul alta esenta a cuvintelor scrise in Sf. si scumpa mea Biblie, o alta dimensiune spirituala.A fost ca atunci cand treci de la cele citite la cele traite, vii, reale, adevarate si constati ca cele pe care tu doar ti le-ai imaginat, ti le-ai prefabricat mental nu seamana nicidecum cu cele reale, tangibile.La fel cum cafeaua nu are nimic comun cu nechezolul decat e neagra si fierbinte.
Nu este normal sa va spun si dvs. sa va treziti?Sa va "cercetati singuri daca sunteti in credinta" adevarata?
Daca ceea ce am primit atunci ar fi ADEVARUL ar trebui sa-mi fie rusine sa "musc mana", dar avand in vedere ca am primit doar "iluzii", baloane de sapun frumos colorate, lozinci "zambeste, Iisus te iubeste", "Crede numai"(chiar frumoase si chiar versete luate din Biblie ca sa fie cat mai credibili predicatorii) am datoria de onoare in numele Adevarului sa demasc toata aceasta structura piramidala care nu are nimic de a face cu Duhul Sfant de la Cincizecime si nici cu lucrarea tainica a acestuia pana in zilele noastre.Si inca ceva! Tot ceea ce vi se spune despre SF.Credinta Ortodoxa e :CEA MAI MARE SI PENIBILA MINCIUNA POSIBILA, CELE MAI MARI ABERATII NEFONDATE PE NIMIC, E ATAT DE USOR DE VERIFICAT.
Reply With Quote
  #602  
Vechi 21.09.2010, 15:07:29
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

3.- Aceasta este valabil , intr-adevar, si pentru altii. De aceea este atat de important sa-ti cunosti parintii, de aceea Biserica Ortodoxa are un respect si o consideratie pentru toti cei ce au fost in stare sa "biruie lumea" si chiar sa moara pentru Domnul nostru. Nu intamplator Sf. Apostol Pavel zice :"Calcati pe urmele mele ca si eu calc pe urmele Lui Hristos".
Oare Dumnezeu DUhul Sfant care este prezent intre noi si lucreaza in lume acum ,putea sa-si lase mireasa Sa, Scumpa si Sfanta Sa Biserica distrusa de erezii pana pe la anul 1800 cand au aparut sectele?Detin ele adevarul?Daca da, care adevar?!?
Chiar credeti asta?
Reply With Quote
  #603  
Vechi 21.09.2010, 15:13:33
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
3.- Aceasta este valabil , intr-adevar, si pentru altii. De aceea este atat de important sa-ti cunosti parintii, de aceea Biserica Ortodoxa are un respect si o consideratie pentru toti cei ce au fost in stare sa "biruie lumea" si chiar sa moara pentru Domnul nostru. Nu intamplator Sf. Apostol Pavel zice :"Calcati pe urmele mele ca si eu calc pe urmele Lui Hristos".
Oare Dumnezeu DUhul Sfant care este prezent intre noi si lucreaza in lume acum ,putea sa-si lase mireasa Sa, Scumpa si Sfanta Sa Biserica distrusa de erezii pana pe la anul 1800 cand au aparut sectele?Detin ele adevarul?Daca da, care adevar?!?
Chiar credeti asta?
Daca citesti Apocalipsa ai sa vezi ca erezii erau inca de pe vremea apostolilor. Se induce ideea ca erezii au aparut cu NP dar ele existau de la inceput.
Analizeaza cele 7 biserici descrise in apocalipsa.
Reply With Quote
  #604  
Vechi 21.09.2010, 15:26:11
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Erezii au existat,exista si vor exista pana la sfarsitul veacurilor, dar Sfanta Biserca,Mireasa Domnului este "fara zbarcitura si fara pata" pentru ca ea este Tupul tainic si nevazut inca de ochii nostri al Domnului nostru Iisus Hristos si ea a trait, traieste si va trai prin toti cei sfinti ce alcatuiesc madularele Trupului Sfant.
Reply With Quote
  #605  
Vechi 21.09.2010, 15:34:17
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Erezii au existat,exista si vor exista pana la sfarsitul veacurilor, dar Sfanta Biserca,Mireasa Domnului este "fara zbarcitura si fara pata" pentru ca ea este Tupul tainic si nevazut inca de ochii nostri al Domnului nostru Iisus Hristos si ea a trait, traieste si va trai prin toti cei sfinti ce alcatuiesc madularele Trupului Sfant.
Aici sunt de acord cu tine :).
Reply With Quote
  #606  
Vechi 24.09.2010, 14:10:04
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul


Așa cum spunea și Danuț mai sus, în Vechiul Testament tăierea împrejur prefigura credința botezului

Să reluăm:
Fapte 17. 10. Iar legământul dintre Mine și tine și urmașii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziți, este acesta: toți cei de parte bărbătească ai voștri să se taie împrejur.
...
12. În neamul vostru, tot pruncul de parte bărbătească, născut la voi în casă sau cumpărat cu bani de la alt neam, care nu-i din seminția voastră, să se taie împrejur în ziua a opta.
(Nu numai evreii trebuiau să se taie împrejur, o făceau si ceilalți care trăiau printre evrei fie că voiau fie că nu)
"Tăierea împrejur prefigura credința botezului”, - spuneti dvs. Daca cercetati Sfanta Scriptura (Noul Testament) veti vedea ca aceasta „credinta a botezului” o puteau avea numai persoanele mature. In plus, aceasta „credinta a botezului” era valabila numai pentru persoanele care o marturiseau.

Daca tot vreti sa luati taierea imprejur, ca argument al botezului nebiblic a pruncilora am trei intrebari:
- de ce nu sunt botezati numai pruncii de parte barbateasca (asa cum se facea la taierea imprejur)?
- cum ramane cu invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli, care ne invata ca botezul trebuie precedat de marturisirea Evangheliei, credinta, pocainta si marturisirea credintei in cele propovaduite?
- cum ramane cu afirmatiile Sfantului Apostol Pavel din 1 Corinteni7:19 sau Galateni 5:6 ? „Tãierea împrejur nu este nimic si netãierea împrejur nu este nimic, ci pãzirea poruncilor lui Dumnezeu.” „Cãci în Isus Hristos, nici tãierea împrejur, nici netãierea împrejur n-au vreun pret, ci credinta care lucreazã prin dragoste”. Dupa cum vedeti, Sfantul Apostol Pavel vorbeste despre „pazirea poruncilor” si despre „credinta care lucreaza prin dragoste”. Credeti ca acestea sunt caracterisitice bebelusilor sau persoanelor care au un grad de maturitate?


Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul

Să ne referim și la exemplele referitoare la Botez din Noul Testament.
Fapte 16.33″Și el, luându-i la sine, în acel ceas al nopții, a spălat rănile lor și s-a botezat EL ȘI TOȚI AI LUI ÎNDATĂ.”
In Antichitate casa unui om insemna si copii mici și servitorii.
Explicatia dvs. este pur si simplu caraghioasa. In versetul anterior celui postat de dvs., Sfanta Scriptura spune: „si i-au vestit Cuvîntul Domnului, atît lui cît si tuturor celor din casa lui.”(Fapte 16:32). Se intelege clar ca acea „casa” a temnicerului din Filipi era formata numai din persoane care erau capabile sa asculte Cuvantul propovaduit de Sfantul Apostol (doar nu o fi inebunit sa propovaduiasca Cuvantul unor bebelusi). Dvs. evitati explicatiile Scripturii, inlocuindu-le cu argumentatii gen „in antichitate casa unui om insemna si copii mici și servitorii”.


Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Unde delimitează în Biblie, Duhul sfânt, vârsta la care un copil poate fi botezat
Nu veti gasi nici o delimitare a varstei la care se poate boteza un om. Sfanta Scriptura (invataturile Mantuitorului si a Sfintilor Apostoli) prezinta clar conditiile botezului: propovaduirea Evangheliei, credinta in cele auzite, pocainta pentru pacatele savarsite si marturisirea credintei. Daca aceste conditii pot fi indeplinite de un bebelus, nimic nu-l poate impiedica sa fie botezat. Altfel .... se cheama ca nu luam in seama Cuvantul Domnului si facem dupa mintea noastra.

Sper ca v-ati saturat sa tot veniti cu argumente de genul celor de mai sus (am observat ca atat dvs. cat si altii useri se tot agata de ele). Astept, atat de la dvs., cat si de la cei ca Mari's, Danut7, etc. momentul cand veti catadicsi sa luati in seama si invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli (asa cum le-au lasat EI, nu talmacite "duhovniceste" de alti oameni).
Reply With Quote
  #607  
Vechi 24.09.2010, 17:10:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Spune-mi ce credinta au toti pruncii evreilor circumcisi?

Botezul este similar cu circumcizia(taierea imprejur) de aceia Pavel il numeste "taierea imprejur a lui Hristos" .. Nu e taierea imprejur a carnii ci taierea imprejur a inimii, a sufletului, nefacuta de mana omeneasca ci de insusi Hristos in Duhul Sfant.. Aceasta taiere imprejur a inimii se poate da oricui, spre deosebire de taierea imprejur a carnii..
Reply With Quote
  #608  
Vechi 24.09.2010, 17:22:09
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
"Tăierea împrejur prefigura credința botezului”, - spuneti dvs. Daca cercetati Sfanta Scriptura (Noul Testament) veti vedea ca aceasta „credinta a botezului” o puteau avea numai persoanele mature. In plus, aceasta „credinta a botezului” era valabila numai pentru persoanele care o marturiseau.

Daca tot vreti sa luati taierea imprejur, ca argument al botezului nebiblic a pruncilora am trei intrebari:
- de ce nu sunt botezati numai pruncii de parte barbateasca (asa cum se facea la taierea imprejur)?
- cum ramane cu invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli, care ne invata ca botezul trebuie precedat de marturisirea Evangheliei, credinta, pocainta si marturisirea credintei in cele propovaduite?
- cum ramane cu afirmatiile Sfantului Apostol Pavel din 1 Corinteni7:19 sau Galateni 5:6 ? „Tãierea împrejur nu este nimic si netãierea împrejur nu este nimic, ci pãzirea poruncilor lui Dumnezeu.” „Cãci în Isus Hristos, nici tãierea împrejur, nici netãierea împrejur n-au vreun pret, ci credinta care lucreazã prin dragoste”. Dupa cum vedeti, Sfantul Apostol Pavel vorbeste despre „pazirea poruncilor” si despre „credinta care lucreaza prin dragoste”. Credeti ca acestea sunt caracterisitice bebelusilor sau persoanelor care au un grad de maturitate?




Explicatia dvs. este pur si simplu caraghioasa. In versetul anterior celui postat de dvs., Sfanta Scriptura spune: „si i-au vestit Cuvîntul Domnului, atît lui cît si tuturor celor din casa lui.”(Fapte 16:32). Se intelege clar ca acea „casa” a temnicerului din Filipi era formata numai din persoane care erau capabile sa asculte Cuvantul propovaduit de Sfantul Apostol (doar nu o fi inebunit sa propovaduiasca Cuvantul unor bebelusi). Dvs. evitati explicatiile Scripturii, inlocuindu-le cu argumentatii gen „in antichitate casa unui om insemna si copii mici și servitorii”.




Nu veti gasi nici o delimitare a varstei la care se poate boteza un om. Sfanta Scriptura (invataturile Mantuitorului si a Sfintilor Apostoli) prezinta clar conditiile botezului: propovaduirea Evangheliei, credinta in cele auzite, pocainta pentru pacatele savarsite si marturisirea credintei. Daca aceste conditii pot fi indeplinite de un bebelus, nimic nu-l poate impiedica sa fie botezat. Altfel .... se cheama ca nu luam in seama Cuvantul Domnului si facem dupa mintea noastra.

Sper ca v-ati saturat sa tot veniti cu argumente de genul celor de mai sus (am observat ca atat dvs. cat si altii useri se tot agata de ele). Astept, atat de la dvs., cat si de la cei ca Mari's, Danut7, etc. momentul cand veti catadicsi sa luati in seama si invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli (asa cum le-au lasat EI, nu talmacite "duhovniceste" de alti oameni).
No, o mai vini unu! Dă slana 'ncoa, Marie. Adă și pălinca, a faină.

Bine ai venit, omule, stai la masa mai intai si-om vedea ce facem dupa aceea!


P.S.
"Imparati pe care lumea nu putea sa-i mai incapa/ Au venit si-n tara noastra de-au cerut pamant si apa."

Asta se aude in fundal, la radio probabil... sau o fi in mintea mea... nu stiu!
Reply With Quote
  #609  
Vechi 24.09.2010, 17:36:25
nereprezentativ nereprezentativ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
No, o mai vini unu! Dă slana 'ncoa, Marie. Adă și pălinca, a faină.
Bine ai venit, omule, stai la masa mai intai si-om vedea ce facem dupa aceea!
P.S.
"Imparati pe care lumea nu putea sa-i mai incapa/ Au venit si-n tara noastra de-au cerut pamant si apa."
Asta se aude in fundal, la radio probabil... sau o fi in mintea mea... nu stiu!
Parinte, acum ca l-ati luat peste picior cu iubire pe sectarul de mai sus de ce nu ii si raspundeti la obiect ? In felul acesta vom putea vedea cu totii greseala din argumentele lui.
Reply With Quote
  #610  
Vechi 24.09.2010, 17:51:51
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
Parinte, acum ca l-ati luat peste picior cu iubire pe sectarul de mai sus de ce nu ii si raspundeti la obiect ? In felul acesta vom putea vedea cu totii greseala din argumentele lui.
Nu pot omule, ca am principii! Adica, de mic m-au invatat ca la masa sa nu vorbesc!

Scuza-ma, n-ai prins esenta acelei "certari cu blandete": deja am raspuns, nu crezi, nu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34