Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2010, 13:11:07
ovidiu80 ovidiu80 is offline
 
Data înregistrării: 16.11.2010
Mesaje: 1
Implicit Jocurile de noroc si pariurile

Ce parere aveti despre acest fenomen social?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2010, 13:33:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cred ca mediul in care au loc acestea este foarte daunator omului (atat trupeste, cat si sufleteste).

Eu nu cred in "puterea" banilor nemunciti. Una este sa primeste un dar in bani, ca milostenie sau ca ajutor de la un apropiat, iar alta este sa il ispitesti pe Dumnezeu cautandu'ti norocul. Cand aud de noroc, parca il vad pe Dumnezeu legat de maini si de picioare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2010, 14:29:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu cred ca ar fi nicio problema in legatura cu ele daca nu ar naste si alimenta patimi. Insa, din nefericire, cunosc multi impatimiti ai acestor tipuri de jocuri.

Diavolul se foloseste de ele ca de niste mreje pentru a prinde suflete, folosind drept momeala, banul, inavutirea peste noapte. Din acest motiv, sunt straine de duhul dreptei credinte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2010, 16:43:20
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cred ca mediul in care au loc acestea este foarte daunator omului (atat trupeste, cat si sufleteste).

Eu nu cred in "puterea" banilor nemunciti. Una este sa primeste un dar in bani, ca milostenie sau ca ajutor de la un apropiat, iar alta este sa il ispitesti pe Dumnezeu cautandu'ti norocul. Cand aud de noroc, parca il vad pe Dumnezeu legat de maini si de picioare.
Ai trait cu 270 de lei pe luna Dorine?si negasindu-ti alceva de lucru in timp indelungat gasesti o solutie dar nu in mod frecvent in a pune un pariu si ati venii niste bani? Ce spui tu ca este daunator pe mine ma scapat de datorii.E adevarat ca unii isi vand totul dar daca nu au cap e problema lor .La mine insa ca de mine vorbesc m-au scos din necaz.Si inca ceva nu e noroc tine de gandire si de statistica .Eu cunosc cativa oameni asa ca mine care la un momendat asa au scapat de a li se taia gazul curentu de au mai pus ceva pe masa .Si eu am apelat la un pariu din cand in cand atunci cand toti scuipau pe mine si imi ziceau las bine ca iti merge caretea de munca si eu mancam piane si ceai .Nu e ban nemuncit e statistica cu maja ei de eroare la cate se intampla in sport (vb de meciuri aranjate).Poate deveni o patima daca te gandesti ca wow ma imbogatesc si imi fac casa si mai stiu eu ce si ajungi sa dai totul din casa pt ca nu ai cap .Eu zic asa : sa nu va dea Dumnezeu cruucea si necazul altora ! atunci sa vad daca mai sunteti in stare sa sustineti idei si nuante asa cum ai facut si cu isihasmul
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2010, 21:57:47
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Duce la dependenta sau impatimire. Asta e parerea mea. Si e o zona periculoasa.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2010, 11:50:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Ai trait cu 270 de lei pe luna Dorine? (...)
Sa nu va dea Dumnezeu cruucea si necazul altora !
atunci sa vad daca mai sunteti in stare sa sustineti idei si nuante asa cum ai facut si cu isihasmul
Nu stiu daca as putea trai cu foarte putin, sunt sigur insa ca daca Dumnezeu ma va duce si acolo... o va face spre a ma smeri si a nu ma mai increde atat de mult in puterile mele. Incercari mari am avut si eu, chiar daca nu multe. Cine nu are?! Cu toate acestea, imi pastrez raportarea la jocurile de "noroc" si la banii "nemunciti". Daca Domnul ma va lipsi de toate, El va sti ce face cu mine.

"Tanar am fost si am imbatranit si n-am vazut pe cel drept parasit, nici semintia lui cerand paine." (Psalm 36, 35)

Cat despre isihasm, ce sa mai zic... asa vad eu lucrurile.
Insa pe cat de usor se poate pune inceput bun, de catre oricine, oricand, oriunde, pe atat de greu se pastreaza calea.
Nu fortez pe nimeni sa le vada ca si mine.

Nu ma iubesti prea tare. :)
Nu stiu insa de ce, insa eu ma bucur ca ai ravna.
Toate cele bune si pace dea Domnul, tuturor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 19.11.2010 at 12:01:47.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2010, 18:43:37
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o porunca avem

sa traim din lucru miinilor noastre,Doamne nu imi da ca sa fiu nevoit ca sa fur,dar nici prea mult sa ajung la invuibare,si ca sa pot sa te pierd.Amin
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2010, 18:53:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cred ca mediul in care au loc acestea este foarte daunator omului (atat trupeste, cat si sufleteste).

Eu nu cred in "puterea" banilor nemunciti. Una este sa primeste un dar in bani, ca milostenie sau ca ajutor de la un apropiat, iar alta este sa il ispitesti pe Dumnezeu cautandu'ti norocul. Cand aud de noroc, parca il vad pe Dumnezeu legat de maini si de picioare.
Frumos raspuns si in asentimentul meu.Doamne ajuta! Banul trudit sporeste cu ajutorul lui Dumnezeu, mai ales atunci cand nu-l incatusam cu zece noduri, nesimtitori la lipsurile aproapelui.Si pentru ca este post si pentru ca se apropie Sfintele Sarbatori, frati crestini, sa daruim din ce avem si Dumnezeu ne va spori darurile.Cand daruim se face rai in casa celui ce primeste, dar si in casa celui ce daruieste, in sufletul sau. Sa aducem bucurie- bucuria de la Dumnezeu este.Doamne ajuta!

Si ca sa raspund la intrebare- sunt impotriva jocurilor de noroc. As vedea mai degraba nenoroc- pentru cei ce participa, castiga sau pierd. Sa ne fereasca Dumnezeu de aceasta ispita!

In Imnele dragostei dumnezeiesti ale Sfantului Simeon Noul Teolog retinem ca in lumina vorbeste Hristos insusi. "Imi vorbeste, ma priveste si o privesc / este in inima mea, dar este si in cer. / Imi porunceste sa am mila de toti din lume..."
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 19.11.2010 at 20:11:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
JOCURILE DE NOROC cristiboss56 Vrajitoria 16 25.05.2014 01:07:42
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 00:05:44
Pariurile sportive pacat? Sanduu Generalitati 6 05.05.2011 14:35:56
Jocuri de noroc T-Bone Generalitati 18 01.07.2009 12:05:14
Idolul Noroc ortodox4life Generalitati 1 26.10.2008 00:59:56