Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.01.2009, 17:21:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Locul copilariei

Asemenea lui Ion Creanga si eu "imi aduc aminte de locul copilariei mele...."
De locul unde am copilarit se leaga aproape totul;inceputul vietii noastre,cunoasterea oamenilor,a diferitelor gusturi si culori si chiar inceputul credintei noastre.
La majoritatea dintre noi alaturi sunt mereu parintii care,la fel ca toate celelalte repere ale copilarii sunt supradimensionate atat cantitativ cat si calitativ de aceea poate, perioada copilariei ramane in mintea noastra pentru todeauna ca o pata de lumina si culoare si ne dorim mereu sa ne intoarcem in ea.
Oare de ce majoritatea oamenilor cand sunt foarte batrani sau cand sunt departe de tara isi doaresc sa revada locul copilariei?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.01.2009, 20:36:19
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Locul copilariei este centrul universului fiecaruia dintre noi, pentru ca acolo este punctul unde am venit in lume. De aceea ne atrage ca un magnet si, de fapt, in jurul lui orbitam oriunde am fi. El ne da identitatea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.01.2009, 21:15:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Locul copilariei,in centrul sufletului,una dintre cele mai minunate si importante etape ale omului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2009, 10:57:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=3]Copilarie[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]As vrea sa raman copil[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru todeauna![/SIZE]
[SIZE=3]As vrea sa ma joc,[/SIZE]
[SIZE=3]Sa alerg desculta,[/SIZE]
[SIZE=3]Sa construiesc castele de nisip,[/SIZE]
[SIZE=3]Si sa prind fluturi.[/SIZE]
[SIZE=3]Sa-mi pun cirese la urechi[/SIZE]
[SIZE=3]Si sa fiu alintata.[/SIZE]
[SIZE=3]Daca s-ar putea[/SIZE]
[SIZE=3]As ridica ruga lui Dumnezeu[/SIZE]
[SIZE=3]Sa ramana mama mama[/SIZE]
[SIZE=3]Tata tata,[/SIZE]
[SIZE=3]Si sa nu mai devina bunic,bunica[/SIZE]
[SIZE=3]Si eu,[/SIZE]
[SIZE=3]Printesa lor iubita![/SIZE]
[SIZE=3]Ce pacat ca nu se poate[/SIZE]
[SIZE=3]Ca eu sa fiu copil mereu.[/SIZE]
[SIZE=3]Legea firii este ca toti copiii[/SIZE]
[SIZE=3]Sa devina parinti de copii[/SIZE]
[SIZE=3]Si sa retraiasca copilaria[/SIZE]
[SIZE=3]Cu ochi si suflet de parinti!"[/SIZE]
[SIZE=1](de Sanziana Badea)[/SIZE]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2009, 16:19:24
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Copilarie fericita !

Cand ma intorc cu gandul in urma, la ceea ce se numeste - copilarie - imi aduc aminte ca fiind nascuta in oras, bunici din partea tatalui nu am avut fiindca era orfan, iar din partea mamei, desi era din Campulung Moldovenesc, bunica era cu noi la Timisoara, deci nu am avut unde sa merg in vacante, ca alti copii, la bunici. Viata la bloc nu e chiar asa de interesanta, insa imi aduc aminte de parcul " APOLO " sau mai nou " PARCUL POPORULUI " care era peste drum de casa in care locuiam si la care priveam pe fereastra adesea. Eram copil din cartierul " Piata Traian " cu camin cu orar prelungit si scoala generala la doi pasi. Fiind 6 frati, 3 baieti apoi 3 fete, eu sunt a 5-a, am avut o copilarie fericita in sensul ca eram , sau trebuia sa fim multumiti cu ceea ce aveam ( ma refer la jucarii, hainute, si de ce nu chiar mancare ). Dar nu ma plang, chiar sant fericita ca am fost sanatosi, imbracati din manuta mamei mele dragi, care pe langa serviciu de telefonie la C.F.R, a cusut croitorie sa ne poata imbraca si pe noi frumos, doamne, ce fericita era cand mergeam la plimbare cu totii. Treceau unii pe langa noi si intorceau capul, admirandu-ne cat eram de frumosi. Cand am mai crescut putin, sufeream in taina ca aveam colege care de Pasti sau de Craciun primeau rochite noi si pantofi, pe cand eu purtam ce primeam de la sora mea sau de la neamuri. Dar m-a ajutat bunul Dumnezeu sa intru la liceu, fara meditatii, am fost prima promotie de Liceu Economic ( desi mia-r fi placut "Limbi straine" ), ca sa am o calificare sa pot merge la un serviciu sa am si eu banutii mei, castigati de mine.
Acum ma gandesc cu nostalgie la acei ani frumosi, cand de mica am invatat sa pretuiesc un banut , sa nu-l cheltui la nimereala, erau banuti munciti de mine si ajutam si eu in casa, ca greutatile erau mari si parintii incepeau sa fie mai neputinciosi, mai bolnaviori.
Daca n-am avut bunici la sat, bunul Dumnezeu m-a binecuvant ca prin casatorie sa stau la sat, comuna Ghiroda ce se afla la 6 km de Timisoara alaturi de sotul meu si cei doi copii Florin si Laura, carora am incercat sa le ofer tot ce eu nu am avut, din punct de vedere material, cu dragostea de mama cred ca i-am inabusit, atat de dragi mi-au fost cand erau mici ca de altfel si acum mari, ca stam cu totii impreuna, n-au vrut sa le luam apartament in oras, au vrut sa ramana, la casa parinteasca.
Dar ce vroiam sa spun legat de acesti ani ai copilariei, este faptul ca acum, cand ma visez copil, toate visele mele sant legate de acest apartament in care si acum locuieste fratele meu cu tata, totul se invarteste in jurul acestui punct. Ma iertati de faptul ca mi-am depanat amintirile, dar m-a prins nostalgia copilariei. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2009, 16:48:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-au curs lacrimile cand am citit aceasta poveste simpla despre copilarie caci oriunde s-ar consuma aceasta este cea mai luminoasa perioada a vietii noastre.
Pe pe vremea aceia era o raritate caci in aceea vagauna uitata de lume cu drumuri desfundate de ploi nu prea ajungea masina sau motocicleta,asadar venirea noastra era un eveniment atat pentru bunica si matusica cat pentru copii dar mai ales pentru cainii din sat care raguseau latrand la auzul motorului iar mai apoi(cainii)se ingramadeau sa-si lase ampreta pe rotile motocicletei voind a trimite un semn celor asemenea lor din ...
Casa era batraneasca cu prispa si ceardac,in bucatarie o soba cu plita iar in curte pe pirostii fierbea toata ziua un ciaun cu lesie pentru spalat sau cu de mancare la porci.In fata caei era un mar urias,care facea mere domnesti ,niste mere mari cu miezul trnasparent a caror gust nu-l voi uita niciodata.Noaptea cadeau pe acoperis facand mereu zgomot iar daca nu erai obisnuit nu dormeai toata noaptea.
Parintii ne aduceau acolo si ne lasau pana la inceperea scolii.Aduceau si de ale gurii dar, odata terminate proviziile pana veneau din nou,in cursul zilei(caci bunica si matusa mergeau la camp) mancarea noastra era urmatoarea:o bucata de mamalga cand pinea se ternima intr-o mana si in cealalta sare.Ne duceam in gradina si luam foi de usturoi,tulpini de marar, bob,cte un buzunar de cirese,de prune,nuci verzi sau porumb pe care il coceam dupa ce faceam un foc.Doamne si ce bune erau! Si ce sanatoase eram! Si cat de fericite!
Voi continua.......

Last edited by dorinastoica14; 24.09.2011 at 14:18:48.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2009, 17:37:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
[SIZE=3]Copilarie[/SIZE]


[SIZE=3]As vrea sa raman copil[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru todeauna![/SIZE]
[SIZE=3]As vrea sa ma joc,[/SIZE]
[SIZE=3]Sa alerg desculta,[/SIZE]
[SIZE=3]Sa construiesc castele de nisip,[/SIZE]
[SIZE=3]Si sa prind fluturi.[/SIZE]
[SIZE=3]Sa-mi pun cirese la urechi[/SIZE]
[SIZE=3]Si sa fiu alintata.[/SIZE]
[SIZE=3]Daca s-ar putea[/SIZE]
[SIZE=3]As ridica ruga lui Dumnezeu[/SIZE]
[SIZE=3]Sa ramana mama mama[/SIZE]
[SIZE=3]Tata tata,[/SIZE]
[SIZE=3]Si sa nu mai devina bunic,bunica[/SIZE]
[SIZE=3]Si eu,[/SIZE]
[SIZE=3]Printesa lor iubita![/SIZE]
[SIZE=3]Ce pacat ca nu se poate[/SIZE]
[SIZE=3]Ca eu sa fiu copil mereu.[/SIZE]
[SIZE=3]Legea firii este ca toti copiii[/SIZE]
[SIZE=3]Sa devina parinti de copii[/SIZE]
[SIZE=3]Si sa retraiasca copilaria[/SIZE]
[SIZE=3]Cu ochi si suflet de parinti!"[/SIZE]

[SIZE=1](de Sanziana Badea)[/SIZE]


Foarte frumoasa poezie.Multumesc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.01.2009, 22:14:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi cer scuze deoarece am "mancat" o litera din cuvantul "copilarie" la titlul topicului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.01.2009, 22:32:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...
mesaj șters

Last edited by dorinastoica14; 24.09.2011 at 14:32:48.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.01.2009, 22:43:54
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Și eu am fost copil[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Prima zi de școală[/COLOR][/SIZE]


[SIZE=3][COLOR=#00aa00]... Numai târziu, peste ani, am înțeles de ce atunci, în vara aceea, vreau să spun, în vara de dinainte de a merge la școală, mama a adus-o la noi în casă pe Maricica. Ea, mama, era ocupată. Pentru casa mare pe care trebuia s-o ridice în curte era nevoie de o groază de acte și aproape zilnic mergea, biata de ea, pe la birouri, după aprobări și alte lucruri. Cât ea era plecată, eu aveam grija casei și a băieților, cei doi frați ai mei, mai mici. Eram mare, ce mai, aveam șapte ani, curând urma să merg la școală. Și, pentru că-n lipsa ei și a mea, de-acum, cineva trebuia să stea cu ei, cu băieții adică, a apărut Maricica cu vreo lună înainte de a începe eu școala pentru ca băieții să se poată obișnui cu ea. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Nu prea ne împăcam noi două. Nu-mi plăcea să-mi spună ce și cum să fac, știam eu mai bine... Asta era, eu mă puneam în gură cu ea, ea își punea mintea cu mine și de aici e lesne de înțeles ce ieșea... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Într-una din zile, mama a adus acasă o lădiță maro, din carton, căreia am aflat că i se spunea ghiozdan, în care erau două cărți, caiete și o cutiuță din lemn plină cu creioane colorate și cam atât, altceva nu-mi mai amintesc. În altă zi a adus ceva de îmbrăcat, destul de ciudat, numai pentru mine, nu și pentru băieți, așa cum obișnuia să ne îmbrace te toți trei la fel. Era uniforma. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Și neînțelegerile cu Maricica erau ceva obișnuit între noi. Dar, mi-a făcut-o. Pentru o perioadă de timp a reușit să-mi închidă gura. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Eu nu știu dacă Maricica a mers vreodată la școală, dacă știa ce e aia școală și ce se face acolo. Numai că, după ce a auzit vorbindu-se în casă că eu trebuia să merg la școală, Maricica, din prostie sau cu bună intenție, a reușit să-mi transforme prima zi de școală din ceea ce ar fi trebuit să fie - o zi frumoasă - în una de coșmar... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Când erau părinții plecați mă amenința: "lasă că te duci tu la școală, scap eu de tine, acolo ai să rămâi... "M-am speriat destul de rău și făceam eforturi să n-o mai supăr, dar de cele mai multe ori uitam că nu trebuie s-o supăr și, cum pleca mama de acasă, iar mă amenința cu școala... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Pe strada unde ne mutasem de curând, toți copiii erau cam de vârsta mea ori erau mai mici, așa ca frații mei, și nu aveam pe cine întreba ce e aia școală și dacă de acolo te mai întorci acasă... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]- Doamne, eram atât de speriată!... Vedeți ce ușor pot fi copiii păcăliți... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Sigur, Maricica a înțeles că spusele ei mă sperie cu adevărat și nu-și mai ținea gura. Eram eu ca o mielușea, supusă, ascultătoare, cuminte, dar nici așa nu era mulțumită... Începuse chiar sub nasul părinților să-mi arate, prin gesturi, cât de bine-i pare c-o să scape de mine... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]În noaptea aceea n-am închis ochii de frică. Cum să-i spun eu mamei că nu vreau să merg la școală, că nu vreau să mă despart de băieți, când și ea era fericită că are fetiță elevă? Cum să-i stric bucuria? Dar dacă și ea voia să scape de mine? Dacă tocmai de asta era fericită? Și tata... Tocmai în noaptea aia lucra... Oare ce-o să zică, ce-o să facă? Pe cine-o să mai țină el pe genunchi și cui o să-i mai cânte el "Țigăncușă ești frumoasă..."?Ce milă mi-era de el, de tata, și de frații mei că n-or să mă mai aibă... Chiar înainte de culcare, Maricica îmi spusese că-n obor se găseau de vânzare o mulțime de fetițe mai frumoase și mai cuminți decât mine... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Dimineață m-am lăsat îmbrăcată în hainele acelea ciudate fără să spun o vorbă... Ba, mama mi-a mai pus prin păr și la gât niște panglici tare mari și caraghioase. Și frații mei dormeau nevinovat, ce le păsa lor! habar n-aveau ei că eu plecam și n-o să ne mai vedem, n-o să ne mai jucăm niciodată de-a "Hoții și vardiștii" sau "Omu' negru" la lăsarea întunericului... Tare eram speriată, tare-mi era frică... Și nimeni nici nu bănuia ce tare mă durea suflețelul!... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Pe masa din bucătărie, ca-n fiecare dimineață când ne trezeam, era un platou mare plin cu gogoși calde, mirosind a zahăr vanilat... Mama mi-a spus să mănânc. N-am putut... Suspinam, lacrimile-mi jucau în ochi și nu știam ce să fac, ce să spun să nu plec de-acasă. Când am crezut eu că nu mă vede nimeni, am deschis cutia aceea care se numea ghiozdan și iute! am răsturnat, în disperare, toate gogoșile peste cărți și caiete, așa ca să am ce mânca un timp, dacă tot era să nu mai vin acasă niciodată... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Pe atunci, începerea anului școlar era deosebit de simplă, fără artificii, tort sau alte zorzoane... Am intrat în școală, Dumnezeule ce clădire imensă! mama m-a lăsat singură lângă un perete cât ea a intrat să vorbească nu știu cu cine, apoi m-a luat de mână, am intrat într-o încăpere cu mulți copiiși o doamnă care vorbea. M-a privit din cap până-n picioare și mi-a spus un scurt "Treci în bancă! și cam asta a fost tot... Tot ce-mi amintesc eu din prima mea zi de școală... Ba nu, doamna aceea i-a mai spus mamei la ce oră să vină să mă ia acasă. Auzind-o, parcă mi-a mai venit inima la loc... Însă au început alte frământări: dacă n-o să vină, dacă nici ea nu mă mai vrea, dacă, dacă... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Și, uite-așa a fost prima mea zi de școală, zi din care nu-mi amintesc decât spaima pe care am trait-o. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]La întoarcerea acasă s-a lămurit dispariția gogoșilor, dar și a unturii de pe cărți și caiete. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]După amiază, când am ieșit în oraș pentru clasica fotografie din prima zi de școală, mama și tata care erau tare mândri de mine, mi-au cumpărat alte cărți și caiete. În drum spre casă, râzând, jucându-ne, alergându-ne pe stradă, părinții mi-au pus tot felul de întrebări și așa au aflat de ce am luat eu gogoșile la școală și cât am fost de speriată. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]În aceeași seară, Maricica a ieșit pentru totdeauna din casa noastră și din viața mea...[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=1][COLOR=green]Fragment din volumul "Viitorul incepe azi..." [/COLOR][/SIZE]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce ati face in locul meu? cred_cu_adevarat Generalitati 27 07.07.2012 09:26:01
Locul unde sa ne dam Buna ziua dobrin7m Generalitati 187 01.03.2011 16:02:29
Locul nasterii Maicii Domnului NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 2 20.01.2011 01:05:02
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21
locul de veci Dia20_diana Eutanasia 4 14.02.2008 21:40:40