Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2012, 01:47:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
1. Ar trebui sa te bucuri ca tiganii au plecat si prin occident. Astfel am mai scapat de o parte din ei si mai ales vor vedea si vesticii ce inseamna sa-i ai pe cap. Sa-i integreze ei daca sunt atat de destepti!
2. Pana la urma sa fim realisti: si romanii ne fac destul de ras! Nu poti da vina exclusiv pe tigani,oricat de rasist ai fi.
Este trist ca in afara tarii nu se face aceasta diferenta intre romani si tigani, numiti mai nou romi. Avem totusi culturi, mentalitati, istorii diferite. Fac abstractie de subiectul: cine face tara mai mult de ras, cu toate ca o statistica ar fi relevanta. Si in articolul din ziarul Gandul se face aceeasi confuzie, de data asta cu stiinta: 50 de cersetori romani, romanii s-au instalat cu toate bagajele, romanii obisnuiau sa doarma in cutii de carton, etc. Imi povestea o doamna distinsa care are un nepot in Anglia, ca a primit de la acesta un fel de almanah in care erau prezentate mai multe tari. Cand a ajuns la Romania era o poza cu o tiganca in fusta lunga, cozi cu banuti, etc. portul lor specific. Se intreba aceasta doamna daca nu se putea pune o poza care sa reprezinte poporul roman.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2012, 02:09:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Este trist ca in afara tarii nu se face aceasta diferenta intre romani si tigani, numiti mai nou romi.
Din câte explica un potentat francez, nu e vorba de confuzie, ci ei se lovesc de o lege (stupidă, după părerea mea) care îi obligă se desemneze nu după etnie, ci după cetățenie.

Pe de altă parte, trebuie să observăm că și noi avem dublu standard. Pe vremuri, spuneam "marele maestru violonist român Ion Voicu, artist al poporului, care a dus faima României....". Dacă nu era maestru, ci era șuț, atunci era desemnat după etnie. Sau "marele scriitor român Mihail Sebastian" în opoziție cu "istoriograful jidan comunist Roller".

Citat:
Avem totusi culturi, mentalitati, istorii diferite.
Desigur. Cu atât mai dureros este să observ nonșalanța cu care românii copiază modelele țigănești de comportament, de limbaj, de trai. Până la modele culturale. Români care se topesc după ritmul șerpesc al manelelor. Care poartă ciocați și își pun geamuri fumurii la mașini. Care vorbesc cu "mișto", "baștan", "cocalar" și "barosan". Comparați emisiunile TV de Revelion de anul acesta cu cele de acum doar 10 ani. Invazia elementului țigănesc în "mainstream"-ul mijloacelor de comunicare este uluitoare. Ne țigănizăm de la an la an. Americanii-s de vină!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2012, 02:57:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu prea mai este nimic de facut,acum dupa sute de ani de cand aceasta natie s-a incetatenit,nu mai pot fi tratati ca si imigranti,pur si simplu sunt cetateni romani,chiar daca in esenta nu sunt(in sensul ca sunt foarte conservatori dpdv al culturii lor si deci foarte rezistenti schimbarii)

Vina consta in acceptarea valorilor tiganesti in societatea romaneasca,vina este a romanilor,caci Slava Domnului cunosc destui care folosesc argou tiganesc,asculta muzica tiganeasca si se imbraca ca si tiganii!
Nu mai este nimic de facut decat a arata strainilor ca tu esti altfel,esti crestin in primul rand-cred ca de aici pleaca toate problemele:tiganii nu au repere morale,pt ei totul este posibil!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2012, 08:51:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
cred ca de aici pleaca toate problemele:tiganii nu au repere morale,pt ei totul este posibil!
Nu aș merge până la a spune că nu au repere morale în general (anomie), ci numai în aspecte specifice. Cel mai frapant este furtul. Ei, pur și simplu, nu consideră că a fura este ceva blamabil. Dacă timp de secole s-au ocupat cu ciordeala, manglitul și datul cu jula, a intrat cumva în natura lor culturală. Sub alte aspecte însă, precum cel al cinstirii celor mai în vârstă (porunca a patra) putem lua notițe de la ei. La fel în privința solidarității sociale. Când lucram la Salvare și unul dintre ai lor cădea bolnav, în mai puțin de o oră veneau vreo 50. Primii 10 soseau înaintea ambulanței, se alertau unii pe alții prin SMS-uri. Dacă îl duceam pe bolnav la spital, veneau la spital. Dacă medicii, excedați de numărul lor îi alungau, erau în stare să doarmă în fața spitalului, pe ce apucau, chiar dacă veniseră cu BMW-ul negru până acolo. Am văzut, de sute de ori, asemenea exemple de solidaritate umană: la țigani este regula, la români e excepția.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.05.2012, 09:50:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu nu mă mir de nimic, tocmai am precizat că deschiderea acesta spre vest le-a dat libertatea de migrare...ceea ce este un lucru îmbucurător.



Așa și la ce ne este bună acestă civilizație? Vindem șoșoni, galoși, tricouri și hrană pentru trup ca să ne legăm piatra de gât. Popoarele civilizate sau mai bine zis sălbăticite s-au depărtat de Dumnezeu și de credință (USA cred că este cel mai bun exemplu), iar acum ținta lor este să ne sălbăticească și pe noi. Pe greci deja au pus ghiara, acum urmăm noi. Adevărul însă va dăinui peste veacuri, Maica Domnului și sfinții nu-i va lăsa nici pe greci.

Domnule Mihnea sunt curios cărei etnii aparțineți. M-aș liniști dacă ați fi de orice altă etnie decât cea română, atunci v-aș înșelege. Dacă sunteți totuși român este dureros să îți vezi un confrate care iubește Vestul în detrimentul Estului, doar de dragul civilizației. Când spun est sau vest mă gândesc la creștinism, respectiv ortodocși și catolici. Vestul nu a făcut decât să ne jefuiască tot timpul - deși ei sunt civilizați și pe deasupra se țin și credincioși - halal civilizație!! Dacă ne-am fi bazat pe mult "iubitul" Vest astăzi noi am fi fost pașalâc turcesc domnule Mihnea. Luați o hartă cu mănăstirile și bisericile din România să vedeți ce diferența este între Ardeal și restul țării, deși după anii 90 s-au construit foarte multe și în Ardeal, degeaba este civilizat Ardealul. În concluzie la ce îmi este bună civilizația când sunt fără de Dumnezeu?
Aveti dreptate ,Vestul ne jefuieste in continuare ,am devenit piata de desfacere pt.ei.
Tocmai am descoperit niste turta dulce adusa din Germania .
Noi suntem frati de credinta cu ortodocsii ,Rusia ,Grecia.
Cu cei care se inchina lui Mamona nu avem ce imparti.
In Ardeal au proliferat extraordinar de mult sectele ,si acolo se munceste mult pentru burta si avere.
Dar sa nu generalizam.
Domnul Mihnea nu cunoaste sau nu vrea sa cunoasca adevarata istorie Cand a fost ocupat Constantinopolul noi nu eram acolo pt.ca romanii niciodata nu au iesit din granitele lor decat pentru apararea teritoriilor proprii.
Iar cruciatii nu au reusit pt.ca ei de fapt doreau altceva ,aveau motive politice si doreau sa impuna catolicismul acolo.
De altfel s-a vazut ce au facut la sf.Munte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.05.2012, 09:52:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu aș merge până la a spune că nu au repere morale în general (anomie), ci numai în aspecte specifice. Cel mai frapant este furtul. Ei, pur și simplu, nu consideră că a fura este ceva blamabil. Dacă timp de secole s-au ocupat cu ciordeala, manglitul și datul cu jula, a intrat cumva în natura lor culturală. Sub alte aspecte însă, precum cel al cinstirii celor mai în vârstă (porunca a patra) putem lua notițe de la ei. La fel în privința solidarității sociale. Când lucram la Salvare și unul dintre ai lor cădea bolnav, în mai puțin de o oră veneau vreo 50. Primii 10 soseau înaintea ambulanței, se alertau unii pe alții prin SMS-uri. Dacă îl duceam pe bolnav la spital, veneau la spital. Dacă medicii, excedați de numărul lor îi alungau, erau în stare să doarmă în fața spitalului, pe ce apucau, chiar dacă veniseră cu BMW-ul negru până acolo. Am văzut, de sute de ori, asemenea exemple de solidaritate umană: la țigani este regula, la români e excepția.
Ce solidaritate ,e timp pierdut ,nu-i mai laudati ,nu au ce face si merg unii dupa altii.
Se vede solidaritatea cand cei foarte bogati nu lasa nici macar un banut cersetorilor lor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.05.2012, 10:03:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Știu că vă vine greu să credeți asta, dar trebuie să vă spun că americanii sunt considerabil mai aproape de Dumnezeu și de credință decât rușii. Aici, nu ați nimerit-o de loc: ei chiar își iau religia în serios. Americanii sunt una dintre cele mai religioase națiuni. Față de situația din fosta URSS, sunt mult mai puțin bețivi. În America, e rușine mare să ieși beat pe stradă. La petrecerile lor, beau o bere atât de slabă încât nu ai cum să te îmbeți. Chiar și când spun "un scotch", americanii înțeleg prin asta o cantitate de aproximativ 18 ml ("one shoot") și în niciun caz o stacană, cum înțeleg rușii (sau românii) prin "o votcă". Mult mai puține avorturi. Divorțialitate mai mică. Cam la toți indicatorii care arată "starea creștină a națiunii" stau mai bine față de ruși.
Nu ati nimerit-o ,in America e mult desfrau ,homosexualitate ,etc.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Timp de sute de ani, grecii (de conivență cu turcii) erau cei care au pus gheara pe noi. Cel puțin pe macedo-români, i-au terminat la modul propriu. Chiar și dincoace de Dunăre, mult timp TOȚI episcopii ortodocși au fost greci, tot așa cum domnitorii erau tot greci. Acești "grecotei cu nas subțire" nu mai aveau, de mult, nicio legătură cu admirabila civilizație antică greacă, continuată aproape la fel de strălucit cu civilizația medio-greacă a Imperiului Bizantin: spolierea țării era principalul lor obiectiv.
Vorbiti despre fanarioti ,care erau o speta joasa de greci din Constantinopol.
Nu confundati cu grecii.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Motivul pentru care cea mai mare parte din Muntenia și Moldova nu a fost pașalâc (deși atrasă în orbita economică, politică și "culturală" a turcilor) este rezistența pe care Vestul a știut să o opună. Iar motivul avansului Ardealului (ca și a Bucovinei) este dat de anii îndelungați în care au făcut parte din structurile politice ale Vestului. Unde erau românii când Bizanțul a fost cucerit ? Se dădeau loviți. Unde erau românii la încleștarea de la Nicopole? Se dădeau jigniți. Unde erau românii la respingerea asediului Vienei? Acolo erau prezenți. Alături de musulmani.
Nu cred ca stiti prea bine istoria , exemplul lui Stefan cel Mare sau a lui Mihai Viteazul.
Fara credinta puternica in Dumnezeu ei nu ar fi reusit ,credeti ca a fost usor sa tina piept atacurilor turcilor ?
Eram o natie prea mica.
De altfel ,luati manualul de istorie de clasa a XII -a si cititi despre Vlad Tepes ,Stefan cel Mare Iancu de Hunedoara si veti vedea ca au incheiat aliante strategice cu tarile din Vest.
Nu stiu de ce ii laudati pe vestici ,istoria papalitatii e incarcata de povesti ciudate de desfrau si coruptie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.05.2012, 11:26:53
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din câte explica un potentat francez, nu e vorba de confuzie, ci ei se lovesc de o lege (stupidă, după părerea mea) care îi obligă se desemneze nu după etnie, ci după cetățenie.

Pe de altă parte, trebuie să observăm că și noi avem dublu standard. Pe vremuri, spuneam "marele maestru violonist român Ion Voicu, artist al poporului, care a dus faima României....". Dacă nu era maestru, ci era șuț, atunci era desemnat după etnie. Sau "marele scriitor român Mihail Sebastian" în opoziție cu "istoriograful jidan comunist Roller".



Desigur. Cu atât mai dureros este să observ nonșalanța cu care românii copiază modelele țigănești de comportament, de limbaj, de trai. Până la modele culturale. Români care se topesc după ritmul șerpesc al manelelor. Care poartă ciocați și își pun geamuri fumurii la mașini. Care vorbesc cu "mișto", "baștan", "cocalar" și "barosan". Comparați emisiunile TV de Revelion de anul acesta cu cele de acum doar 10 ani. Invazia elementului țigănesc în "mainstream"-ul mijloacelor de comunicare este uluitoare. Ne țigănizăm de la an la an. Americanii-s de vină!
Pro Tv-ul este vinovat in principal pentru promovarea acestui tip de muzica, ei au fost initiatorii si mai apoi Antenele. Dar sa stiti ca asta nu este de ieri de azi, mai demult romanii erau amatori de muzica tiganeasca, vezi lautareasca, intr-adevar manelele sunt de alta factura dar provenienta e aceiasi, si lautareasca si manelele sunt cantate tot de tigani!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.05.2012, 12:56:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu ati nimerit-o ,in America e mult desfrau ,homosexualitate ,etc.



Vorbiti despre fanarioti ,care erau o speta joasa de greci din Constantinopol.
Nu confundati cu grecii.



Nu cred ca stiti prea bine istoria , exemplul lui Stefan cel Mare sau a lui Mihai Viteazul.
Fara credinta puternica in Dumnezeu ei nu ar fi reusit ,credeti ca a fost usor sa tina piept atacurilor turcilor ?
Eram o natie prea mica.
De altfel ,luati manualul de istorie de clasa a XII -a si cititi despre Vlad Tepes ,Stefan cel Mare Iancu de Hunedoara si veti vedea ca au incheiat aliante strategice cu tarile din Vest.
Nu stiu de ce ii laudati pe vestici ,istoria papalitatii e incarcata de povesti ciudate de desfrau si coruptie.

Adaugati: Mihai Viteazul care a fost tradat de vestici. „Europa? Unde era Europa când am avut nevoie?”.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.05.2012, 13:55:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Spre deziluzia dv, sunt român 100 %. Înaintașii mei erau din zona Moldovei, din părțile Fălticenilor și de pe Valea Trotușului.
Vă compătimesc domnule Mihnea având în vedere că inaintașii dumneavostră erau din Moldova. Unde vă este identitatea de român? Ștefan cel Mare a fost cumva catolic?

Last edited by ovidiu b.; 16.05.2012 at 14:01:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 08:53:45
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 08:33:02
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 31.08.2012 00:00:28
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 18:14:58