Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2012, 16:14:12
andrkontr andrkontr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2012
Mesaje: 1
Implicit Studiu referitor la Anxietate de Moarte si Religie

Buna ziua,

In primul rand as dori sa-mi cer scuze daca nu am postat aceasta intrebare unde trebuie sau daca, din anumite motive, v-am deranjat cu acest chestionar. Sunt studenta si fac o cercetare legata de religiozitate si conceptia despre moarte ca tema de licenta si am nevoie de cat mai multi respondenti. Daca aveti cateva minute libere v-as ruga sa-mi completati acest chestionar.

https://docs.google.com/spreadsheet/...bzBXcDFIYXc6MQ

Va multumesc mult,

Andreea

Last edited by andrkontr; 29.05.2012 at 16:35:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2012, 13:46:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Studenta unde?

Chestionarul e destul de mare, nu te astepta la prea multe raspunsuri mai ales ca vad ca te astepti ca oamenii sa-si dea si numele, real, chiar crezi ca au sa faca asta?

Iar unele intrebari sunt cel putin ciudate:

" Mă interesez despre religie mai ales pentru posibilitățile pe care aceasta le oferă"

Haaaa? Ce fel de posibilitati concret?? Spirituale, materiale, sociale, morale, etc?

Last edited by AlinB; 30.05.2012 at 13:48:38.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2012, 14:11:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrkontr Vezi mesajul
Buna ziua,

In primul rand as dori sa-mi cer scuze daca nu am postat aceasta intrebare unde trebuie sau daca, din anumite motive, v-am deranjat cu acest chestionar. Sunt studenta si fac o cercetare legata de religiozitate si conceptia despre moarte ca tema de licenta si am nevoie de cat mai multi respondenti. Daca aveti cateva minute libere v-as ruga sa-mi completati acest chestionar.

https://docs.google.com/spreadsheet/...bzBXcDFIYXc6MQ

Va multumesc mult,

Andreea
Si totusi,etica in cercetare spune ca este nevoie sa protejezi identitatea participantilor,iar la tine scrie ca numele este obligatoriu...
PS:"Anxietate de moarte si religie?" Angoasa fata de moarte o inteleg,dar a doua?Ce ai vrut sa exprimi prin anxietatea fata de religie?Oricum,exprimarea este cel putin stranie...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 30.05.2012 at 14:16:24.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2012, 21:06:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum intimpina moartea un adevarat marturisitor

,,Într-o zi, la spitalul de la Târgu Ocna, s-a întâmplat o minune pe care Valeriu o descrie: „Eram deci treaz, lucid și senin, când deodată am văzut că am în mână fotografia Setei (fata pe care o iubise). Uimit de întâmplare, am ridicat privirea și la capul patului meu am văzut-o pe Maica Domnului, îmbracată în alb, în picioare, vie, reală. Era fără Prunc. Prezența ei mi se părea materială. Maica Domnului era aievea lângă mine. Eram fericit. Uitasem totul. Timpul părea nesfârșit. Atunci Ea mi-a spus: “Eu sunt dragostea ta. Să nu te temi. Să nu te îndoiești. Biruința va fi a Fiului meu. El a sfințit locul acesta acum pentru cele viitoare. Puterile întunericului cresc și încă vor mai înspăimânta lumea, dar vor fi spulberate. Fiul meu așteaptă pe oameni să se întoarcă la credință. Azi sunt mai cutezători fiii întunericului decât fiii luminii. Chiar de vi se va părea că nu mai e credință pe pământ, să știți că totuși izbăvirea va veni, dar ca prin foc și prin pârjol. Lumea mai are de suferit. Aici însă e multa credință și am venit să vă îmbărbătez. Îndrăzniți, lumea e a lui Hristos!“. Apoi Maica Domnului a dispărut și am rămas copleșit de fericire. M-am uitat în mână, dar nu mai aveam nici o fotografie.”(Valeriu Gafencu)

,,Cu ultimele puteri, Valeriu mi-a spus:

- În primul rând gândul și sufletul meu se închină Domnului. Mulțumesc că am ajuns aici. Merg la El. Vă rog mult să-L urmați, să-L slăviți și să-L slujiți. Sunt fericit să mor pentru Hristos. Lui îi datorez darul de azi. Totul e o minune. Eu plec, dar voi aveți de purtat o cruce grea și o misiune sfântă. În măsura în care mi se va îngădui, de acolo de unde mă voi afla mă voi ruga pentru voi și voi fi alături de voi. Veți avea multe necazuri. Fiți tari în credință, căci Hristos îi va birui pe toți vrăjmașii. Îndrăzniți și rugați-vă! Păziți neschimbat Adevărul, dar să ocoliți fanatismul. Nebunia credinței este putere dumnezeiască, dar tocmai prin aceasta ea este echilibrată, lucidă și profund umană. Să-i iubiți și să-i slujiți pe oameni. Au nevoie de ajutor, căci dușmani prădalnici cauta să-i înșele. Ateismul va fi învins, dar să fiți atenți cu ce va fi înlocuit!"(Ioan Ianolide)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 30.05.2012 at 21:40:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Referitor la un articol de pe site M Bratu Generalitati 20 31.12.2012 02:27:15
Studiu:Legatura AUTISM-ATEISM bin000 Teologie si Stiinta 15 26.03.2012 13:35:17
Depresie- anxietate Fosta-depresiva Generalitati 2 27.02.2012 18:20:37
Studiu Biblic iordan Generalitati 7 15.06.2009 21:39:58
Tentativa de studiu biblic danyel Despre Sfanta Scriptura 33 13.03.2009 17:25:46