Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2011  
Vechi 23.09.2013, 18:36:48
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Uităm mereu că omul, omul creștin, are înlăuntrul inimii lui o ființă tainică numită om lăuntric sau om duhovnicesc. Acesta nu am auzit să aibă organe genitale dar am auzit că este hărăzit nemuririi și fericirii din împreună-șederea cu Dumnezeu.
Eu cred că în general, atunci când gândim și vorbim ceva, o facem strict din punctul de vedere al omului exterior, cu oarecare cultură teologică și orizonturi mintale, însă omul duhovnicesc nu prea transpare în dialogurile noastre.
De ce?
Mai întâi pentru că îl cunoaștem foarte puțin, avem un contact extrem de prost cu el, fiecare își dezvoltă de fapt religiozitatea iar nu duhovnicia.
Oamenii duhovnicești însă, atunci când au de-a face cu un om natural, cum cred că suntem mai toți, au ceva dificultăți de adresare. Ei trebuie să selecteze doar anumite informații, cât de cât pe înțelesul nostru (deși le înțelegem de obicei prost, extrem de grosolan și pocit, reducîndu-le la ordinea noastră întrucât nu suntem capabili să ne acomodăm mintea și inima la ordinea lor) și să opereze un fel de traducere, ca dintr-o limbă în alta...
De aici mult talmeș-balmeș precum și o latură comică a dialogului cu acești "extratereștri" binevoitori care locuiesc nu în altă parte decât în noi înșine, în noi-înșile din persoana lor...

P.S. Apropos, de mult voiam să scriu asta, ca unul care am îndrăgit mult SF-ul în adolescență: dezvoltarea impresionantă a literaturii SF, ducînd uneori la cărți absolut admirabile, delicioase, arată că mintea exterioară, neduhovnicească, tânjește în felul ei după Dumnezeu și imginează splendid, uneori, ceea ce îi stă de fapt pregătit în original chiar sub frunte și sub coaste. Cel mai bun SF, cel mai uluitor SF este contactul rugătorului (numesc doar rugăciunea, ca reprezentant, dar mă refer la omul îmbisericit în întregime, ca fel de-a fi) cu propriul univers lăuntric dincolo de care începe să se întrezărească lumea pe care nici mama lui Asimov n-a bănuit-o vreodată...
Dar oamenii nu cred în Hristos și nu se roagă. Ce fac atunci? Printre altele, imaginează lumi SF, așa de consolare, de singurătate, de plictiseală... Surogate, mari ratări ale unor lucruri simple pe care le avem în noi și în jurul nostru dar pe care nu le voim.

Last edited by cezar_ioan; 23.09.2013 at 18:46:27.
Reply With Quote
  #2012  
Vechi 24.09.2013, 09:40:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Stefan
Aparatul reproducator este pus pentru nasterea trupurilor destinate mortii.
Inmultirea "prin cuvant" ( sau cum o fi fost dar altfel decat cea numita acum fireasca ) era pentru nasterea de trupuri destinate vesniciei.
ok! Cu ce argumentezi afirmatiile tale?
PS:sa inteleg ca Dumnezeu a creeat ceva de la inceput cu "defectiuni" cum ar fi aparatul reproducator pentru ca este pus pentru nasterea trupurilor destinate mortii? Biblia spune ca: "Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau BUNE FOARTE. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a șasea" (Geneza 1:31). Cred ca stii ca in ziua a 6-a Dumnezeu l-a creeat pe om. A fost adaugat aparatul reproducator dupa cadere sau inainte? Iar daca aparatul reproducator a fost de la inceput pus la om de Dumnezeu (asa cum spune Biblia ca: "Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa"-Geneza 2:2 ) a fost bun sau rau? Raspunsul il ai in versetul de mai sus. Iar daca aparatul reproducator a fost BUN FOARTE inca de la inceput, cum poti tu sa spui ca a fost pus de Dumnezeu pentru nasterea trupurilor destinate mortii? A fost omul destinat mortii inca de la creearea lui?

Last edited by stefan florin; 24.09.2013 at 10:05:37.
Reply With Quote
  #2013  
Vechi 24.09.2013, 10:08:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
m-am nascut ortodox si SUNT ortodox, numai ca nu iau totul fara sa cercetez.
Dovedești contrariul și nu e prima dată (nu e doar părerea, ci și a altor useri). Cezar ți-a răspuns pe subiect, nu ae sens să mai intervin.

Last edited by ovidiu b.; 24.09.2013 at 10:10:51.
Reply With Quote
  #2014  
Vechi 24.09.2013, 10:11:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Uităm mereu că omul, omul creștin, are înlăuntrul inimii lui o ființă tainică numită om lăuntric sau om duhovnicesc. Acesta nu am auzit să aibă organe genitale dar am auzit că este hărăzit nemuririi și fericirii din împreună-șederea cu Dumnezeu.
Eu cred că în general, atunci când gândim și vorbim ceva, o facem strict din punctul de vedere al omului exterior, cu oarecare cultură teologică și orizonturi mintale, însă omul duhovnicesc nu prea transpare în dialogurile noastre.
De ce?
Mai întâi pentru că îl cunoaștem foarte puțin, avem un contact extrem de prost cu el, fiecare își dezvoltă de fapt religiozitatea iar nu duhovnicia.
Oamenii duhovnicești însă, atunci când au de-a face cu un om natural, cum cred că suntem mai toți, au ceva dificultăți de adresare. Ei trebuie să selecteze doar anumite informații, cât de cât pe înțelesul nostru (deși le înțelegem de obicei prost, extrem de grosolan și pocit, reducîndu-le la ordinea noastră întrucât nu suntem capabili să ne acomodăm mintea și inima la ordinea lor) și să opereze un fel de traducere, ca dintr-o limbă în alta...
De aici mult talmeș-balmeș precum și o latură comică a dialogului cu acești "extratereștri" binevoitori care locuiesc nu în altă parte decât în noi înșine, în noi-înșile din persoana lor...

P.S. Apropos, de mult voiam să scriu asta, ca unul care am îndrăgit mult SF-ul în adolescență: dezvoltarea impresionantă a literaturii SF, ducînd uneori la cărți absolut admirabile, delicioase, arată că mintea exterioară, neduhovnicească, tânjește în felul ei după Dumnezeu și imginează splendid, uneori, ceea ce îi stă de fapt pregătit în original chiar sub frunte și sub coaste. Cel mai bun SF, cel mai uluitor SF este contactul rugătorului (numesc doar rugăciunea, ca reprezentant, dar mă refer la omul îmbisericit în întregime, ca fel de-a fi) cu propriul univers lăuntric dincolo de care începe să se întrezărească lumea pe care nici mama lui Asimov n-a bănuit-o vreodată...
Dar oamenii nu cred în Hristos și nu se roagă. Ce fac atunci? Printre altele, imaginează lumi SF, așa de consolare, de singurătate, de plictiseală... Surogate, mari ratări ale unor lucruri simple pe care le avem în noi și în jurul nostru dar pe care nu le voim.
foarte frumos mai cuvantezi frate Cezar! Numai ca omul este destinat vietuirii cu Dumnezeu, omul cu trup si suflet si nu doar omul launtric si duhovnicesc. Si actul sexual tot Dumnezeu l-a lasat. Chiar si placerea pe care o produce actul sexual, tot bunul Dumnezeu a lasat-o. Doar nu ai sa spui ca acesta placere a pus-o in om vrajmasul, iar ceea ce a lasat Dumnezeu la om este "bun foarte" asa cum spune Geneza, chiar daca cu timpul s-a alterat datorita caderii primilor oameni
Reply With Quote
  #2015  
Vechi 24.09.2013, 10:13:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dovedești contrariul și nu e prima dată (nu e doar părerea, ci și a altor useri). Cezar ți-a răspuns pe subiect, nu ae sens să mai intervin.
amice, tu vii cu parerile tale, eu vin cu versete biblice. Cine are dreptate?
Reply With Quote
  #2016  
Vechi 24.09.2013, 10:17:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Alții vor să mori tu și copiii tăi și să se stingă neamul tău în veci, refuzînd de pildă vaccinarea sau alte măsuri medicale.
Aiurea, poate rectifici "alte măsuri medicale" și pe viitor încerci să citești tot topicul și să nu mai deformezi realitatea (ceea ce susțin).

Neamul se stinge tocmai prin faptul că noi capitulăm în fața unui sistem fals (fără de Dumnezeu) care încearcă să imite Adevărul și prin acesta să ne depărteze de Adevăr.
Reply With Quote
  #2017  
Vechi 24.09.2013, 10:29:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, tu vii cu parerile tale, eu vin cu versete biblice.
Din nou te invit să studiezi catehismul ortodox: http://www.credo.ro/catehism2.php?q=17

17. Cine poate sa talcuiasca fara greseala Sfanta Scriptura?

Numai Biserica poate sa talcuiasca fara greseala Sfanta Scriptura, pentru ca numai Biserica este pazitoarea, talcuitoarea si propovaduitoarea fara gres a Descoperirii dumnezeiesti. .... Asadar numai aceia care au primit putere, incuviintare si insarcinare de la Biserica si numai in numele Bisericii pot si au dreptul sa talcuiasca izvoarele Descoperirii dumnezeiesti, adica Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie.

ps: Deci cine emite păreri propii?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Cine are dreptate?
Tu ai dreptate, atâta timp cât te bazezi numai pe versetele bilblice sfidând Sf Tradiție și sfinții părinți. Sunt atâtea confensiuni care știu pe de rost Biblia și citează din Biblie. Te întreb dacă le este de folos?

Last edited by ovidiu b.; 24.09.2013 at 10:32:22.
Reply With Quote
  #2018  
Vechi 24.09.2013, 11:43:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din nou te invit să studiezi catehismul ortodox: http://www.credo.ro/catehism2.php?q=17

17. Cine poate sa talcuiasca fara greseala Sfanta Scriptura?

Numai Biserica poate sa talcuiasca fara greseala Sfanta Scriptura, pentru ca numai Biserica este pazitoarea, talcuitoarea si propovaduitoarea fara gres a Descoperirii dumnezeiesti. .... Asadar numai aceia care au primit putere, incuviintare si insarcinare de la Biserica si numai in numele Bisericii pot si au dreptul sa talcuiasca izvoarele Descoperirii dumnezeiesti, adica Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie.

ps: Deci cine emite păreri propii?
ai dreptate partial. Intradevar, doar Biserica are dreptul si poate sa talcuiasca corect Biblia. Insa eu nu neg ca exista o Sfanta Traditie. In schimb am dubii cu unii din parintii Bisericii (mai bine spus invataturile lor). Sa-ti dau un exemplu: vamile vazduhului. Unii parinti zic ca exista, altii nu.Asa ca cine din acesti "sfinti" parinti au dreptate pentru ca ceea ce sustin ei se bat cap in cap? Cum mai pot eu sa am incredere in invataturile lor, care nu au argumente biblice?



Citat:
Tu ai dreptate, atâta timp cât te bazezi numai pe versetele bilblice sfidând Sf Tradiție și sfinții părinți. Sunt atâtea confensiuni care știu pe de rost Biblia și citează din Biblie. Te întreb dacă le este de folos?
nu, pentru ca au anulat Sfintele Taine, interpretand eronat versetele biblice
Reply With Quote
  #2019  
Vechi 24.09.2013, 11:55:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Care Sfânt Părinte zice că nu există?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #2020  
Vechi 24.09.2013, 12:15:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Care Sfânt Părinte zice că nu există?
a spus cumva Sf. Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul sau Sf. Nicolaie de aceste vami ale Vazdului?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02