Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2009, 05:49:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Simt nevoia ca prin acest topic sa accentuez ca adevarata credinta este cea care confirma si apara de erezii credinta apostolica, nu defineste Adevarul in sine, ci ne descopera exprimarea/marturisirea corecta.
Prin acest topic caut cele mai potrivite raspunsuri pentru viziunea "democratica" o credinta fara dogme care predomina in randul crestinilor de astazi. Oare exista vreo legatura intre credinta personala si credinta Bisericii?
Pai dragul meu este exact cum ar fi sa guvernezi si sa traiesti intr o tara , intr-o lume fara legi. Fiecar dupa tartacuta lui ! Imagineaza-ti cum ar arata tara, lumea dupa o astfel de "democratie", a tartacutelor libere .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.01.2009, 05:57:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pai dragul meu este exact cum ar fi sa guvernezi si sa traiesti intr o tara , intr-o lume fara legi. Fiecar dupa tartacuta lui ! Imagineaza-ti cum ar arata tara, lumea dupa o astfel de "democratie", a tartacutelor libere .
Un exemplu edificator al bramburelii in credinta libera, moderne si mai stiu eu cum, este cel al sectelor, cultelor. Au simplificat atat de mult totul, incat nu a mai ramas nimic .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.01.2009, 08:02:30
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

a avea o credinta fara dogme ii ca si cum ai conduce o masina fara sa tii cont de semnele de circulatie
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.01.2009, 09:29:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu cred ca la asta s-a referit george, ci mai degraba la viziunea "comoda", adica la cei care adopta scurtaturi, inovatii, etc.
Exact Mirela. M-am referit la cei care "calatoresc" spre Dumnezeu fara sa tina cont de cararea batatorita a Bisericii, considerand ca scurtatura duce la aceeasi tinta fara ratacire.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.01.2009, 13:38:50
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

pai nu inteleg de ce carare zici...
oricum:calea e una si stramta si grea;nu exista scurtaturi:D
__________________
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.01.2009, 13:57:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Crestinul ortodox care are o intelegere duhovniceasca nu-si inalta mintea intr-atat incat sa incerce sa cunoasca din unghiul de vedere ultim al lui Dumnezeu, ci ramane la dogmele Bisericii, ca intre niste granite si turnuri ale adevarului. Dogmele sunt date tocmai pentru a pregati mintea pentru adevarata "vedere" (contemplatie), pentru a face posibila unirea cu Dumnezeu.

Pe langa categoria celor ce <<"calatoresc" spre Dumnezeu fara sa tina cont de cararea batatorita a Bisericii>> (fie din nestiinta, fie din rea vointa ), mai exista una, a celor care au doar o "adeziune" intelectuala la dogmele Bisericii, insuficienta de altfel. Din nefericire, de foarte multe ori, cu acestia ne identificam, pierzand din vedere ca pentru a intelege dogmele, asa cum le-au inteles Parintii Bisericii, trebuie sa vietuim si sa gandim in Duhul care i-a insuflat pe Parinti, care in vecii vecilor e Acelasi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.01.2009, 15:16:19
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Simt nevoia ca prin acest topic sa accentuez ca adevarata credinta este cea care confirma si apara de erezii credinta apostolica, nu defineste Adevarul in sine, ci ne descopera exprimarea/marturisirea corecta.
Prin acest topic caut cele mai potrivite raspunsuri pentru viziunea "democratica" o credinta fara dogme care predomina in randul crestinilor de astazi. Oare exista vreo legatura intre credinta personala si credinta Bisericii?
NU! Scurt si clar! NU exista decat o cale, aceea a bisericii. Este f.bun topicul deschis de tine pentru ca (personal) stiu f. multi crestini ce se numesc crestini pe sine dar au credinta lor. Ori acesta e erezie. Imi amintesc de vizita facuta recent la manstirea Cotesti aici in Vrancea cand o femeie in varsta!! s-a apropiat sa [COLOR=Red]se impartaseasca mancata fiind![/COLOR] Insa, Domnul atat de mult a iubit-o ca NU a lasat-o sa se osandeasca ci i-a deschis mintea maicii starete care a intrebat-o inainte de a urca pe soleie daca a mancat sau nu. raspunsul a fost DA!! Si tot mai vroia sa se impartaseasca..pentru ca asa stia din mosi stramosi.. Doamne iarta-ma...bun topic ai decshis frate! [COLOR=Red]BUN!![/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2009, 17:59:52
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Este deosebit de folositor a se cunoaste dogmatica ortodoxa, pentru corecta intelegere a ceea ce inseamna ortodoxia, care este diferenta fata de caile minciunii, dar si pentru a identifica usor si a alunga la timp orice tentativa a vicleanului de a ne rataci. Vreau totusi sa va spun, dragii mei, ca stiu foarte multi oameni, in special de la tara, care nu au cunostinte de dogmatica ortodoxa dar TRAIESC ortodoxia profund, simplu si firesc de o maniera care de multe ori ma indeamna sa ingenunchiez in fata lor simtindu-ma atat de marunt si de neinsemnat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2009, 18:27:08
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Este deosebit de folositor a se cunoaste dogmatica ortodoxa, pentru corecta intelegere a ceea ce inseamna ortodoxia, care este diferenta fata de caile minciunii, dar si pentru a identifica usor si a alunga la timp orice tentativa a vicleanului de a ne rataci. Vreau totusi sa va spun, dragii mei, ca stiu foarte multi oameni, in special de la tara, care nu au cunostinte de dogmatica ortodoxa dar TRAIESC ortodoxia profund, simplu si firesc de o maniera care de multe ori ma indeamna sa ingenunchiez in fata lor simtindu-ma atat de marunt si de neinsemnat.
nu ai tocmai dreptate...ei de fapt stiu dogmatica dar nu stiu ca ii zice dogmatica:daca "popa nost" o zis sa facem asa ,asa fac.unde nu se poate prea mult nici Dumnezeu nu cere absurdul...imi aduc aminte de o povestioara:un sfanta(parca) merge sa impartaseasca 3 pustnici.nu stia(parca) ce sa ii intrebe(de pacate) si ii pune sa zica ceva,orice, ca sa ii poata Impartasi.si ei zic:Voi Trei(adica Sfanta Treime) noi trei...cam atat.si a inteles Sfantul ca nu prea cunosc multe pustnicii dar ca trairea e puternica....si totusi:stiau macar o dogma!
__________________
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.01.2009, 00:09:10
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Da, frumos ai raspuns si ai perfecta dreptate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
Dogme in diferite biserici Tartaruga Dogmatica 140 06.09.2012 16:39:29
Ce inseamna pentru voi credinta - Dogme sau fapte? sophia Generalitati 69 20.05.2011 03:28:25
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42