Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.08.2010, 14:10:13
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

"SĂ NU UITĂM NICIODATĂ, SĂ NE AMINTIM MEREU!

Redau mai jos câteva fragmente din scrisorile unor participanți la Marele Război pentru Reîntregirea Țării din anii 1916 – 1918.

Scrisoarea lui Ion Ghervasie, sublocotenent în Regimentul 27 Infanterie
„Dragă tată, îți scriu ție pentru că ești bărbat și pentru că nu vreau s-o supăr pe mama. (...)Diseară atacăm. Vom răzbate. Mi-e inima plină de mândrie și de încredere că o sarcină atât de importantă ne-a fost încredințată. Vom învinge, vei vedea. Timp de mai multe zile nu veți primi vești (...). Fii sigur că fiul tău se va comporta cu cinste. Vă sărut. Mă gândesc mult la mama și o plâng.”
Pe 27.07.1917 sublocotenentul Ghervasie participă la atacul împotriva unor poziții germane puternic întărite din apropiere de Mărăști. Rănit grav moare din cauza rănilor în 05.09.1917. Împlinise 20 de ani pe 15.08.1917.

Scrisoarea lui Marin Constantin, soldat în Regimentul 32 Infanterie
„Nu plângeți citind aceste rânduri, fiul vostru moare pentru ca România să fie mare, puternică și respectată (...) marele meu necaz gândindu-mă la moartea mea e că veți suferi din cauza ei. (...) Am căzut după ce am eliberat un petic din pământul țării. Poate fi o moarte mai frumoasă?
Îi sărut cu drag pe frații și surorile mele, pe care-i iubesc atât, și-i rog să nu mă uite. Rămâi cu bine măicuță dragă! Nu mai pot continua, dacă aș continua aș plânge poate și-n bătaia tunului nu se plânge...”
Pe 22.08.1917 soldatul Marin Constantin cade la Mărășești rănit grav de schijele unei grenade și moare câteva zile mai târziu. Avea 22 de ani.

Scrisoarea lui Grigore Oprea, locotenent Regimentul 27 Infanterie
„Fiți tari dragi mei părinți și dacă voi cădea, consolați-vă cu gândul că mi-am făcut datoria până la capăt. Să nu plângeți, nu e de plâns cel care moare pentru Patria sa.”
Pe 19.08.1917, la Oituz, locotenentul Grigore Oprea este secerat de o rafală de mitralieră în timpul unui contraatac asupra pozițiilor germane și moare pe 01.09.1917. Împlinise 25 de ani cu o zi înainte de a muri.

Să nu uităm niciodată sacrificiul înaintașilor, să ni-l amintim mereu

Sacrificiul cetățeanului pentru frați săi seamănă cu sacrificiul suprem săvârșit de Hristos pentru mântuirea omului și a omenirii.
Sfântul evanghelist Ioan spunea undeva, citez din memorie: „Cine moare pentru patrie își mântuie sufletul, căci acela care moare pentru frații săi se oferă jertfă vie lui Dumnezeu și-L urmează pe Hristos, care și El și-a sacrificat viața pentru frații săi.”
„Ce cetățean demn de acest nume ar ezita să moară cu bucurie, dacă moartea sa ar fi în folosul patriei?”, se întreba Cicero.
Deviza lui Cato era „Pugna pro patria”(„Lupt pentru patrie.”).
Partea care nu se armonizează cu ansamblul căruia îi aparține este depravată, membrul care refuză să-și susțină corpul este inutil și aproape paralitic. Oricine refuză să susțină națiunea și țara, și prin aceasta să se susțină chiar pe sine însuși, nu-i decât un membru inutil și aproape paralitic al corpului național." - Mihail Gh. Bujor (Ghebu)
  #112  
Vechi 27.08.2010, 20:06:00
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
PENTRU CEI CARE NE-AU CRITICAT

„În felul lui patriotul este un îndrăgostit.
Patriotismul e un sentiment, e iubire. Iubire de patrie, iubire de neam.
Să-i ceri unui îndrăgostit să vadă defectele iubitei lui, să n-o idealizeze, e crud și aberant.
La fel de crud și aberant e să-i pretinzi unui patriot să fie critic la adresa patriei lui, a națiunii lui și sa nu le idealizeze.
Vă lăsăm pe dumneavoastră să apreciați dacă noi suntem patrioți sau nu. Vă rugăm însă să ne credeți că suntem sincer atașați de patrie și națiune. O spunem cu mâna pe inimă în fața lui Dumnezeu.” – Tomescu Ionuț
e foarte bine ca sunteti asa patrioti, cine oti fi voi, astia, cu tot felu' de nume, ce va perindati pe aici !
insa sunteti o biata insula intr-un ocean de nepasare romaneasca, uitati-va putin in jur !
eu ma uit tot timpu ,si nu vad picior de patriot !

Pentru mine faptele patriotului valoreaza mai mult decat retorica lui sforaitoare !

Eu unul incerc mereu cand merg in natura sa nu las mizerie,si o consider o fapta patriotica !
Eu unul as activa in asociatii de voluntariat care sa repare strazi,sa munceasca pentru comunitate...da nu vad niciuna !

Singura initiativa de-a strange gunoaiele din tara, in mod voluntar, a fost facuta la Cluj, de un ungur din secuime !
Unde-i patriotismul romannilor de azi ?!
  #113  
Vechi 27.08.2010, 20:11:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Unde-i patriotismul romannilor de azi ?!
La Muzeul de Istorie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #114  
Vechi 27.08.2010, 20:24:00
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
e foarte bine ca sunteti asa patrioti, cine oti fi voi, astia, cu tot felu' de nume, ce va perindati pe aici !
insa sunteti o biata insula intr-un ocean de nepasare romaneasca, uitati-va putin in jur !
eu ma uit tot timpu ,si nu vad picior de patriot !

Pentru mine faptele patriotului valoreaza mai mult decat retorica lui sforaitoare !

Eu unul incerc mereu cand merg in natura sa nu las mizerie,si o consider o fapta patriotica !
Eu unul as activa in asociatii de voluntariat care sa repare strazi,sa munceasca pentru comunitate...da nu vad niciuna !

Singura initiativa de-a strange gunoaiele din tara, in mod voluntar, a fost facuta la Cluj, de un ungur din secuime !
Unde-i patriotismul romannilor de azi ?!
Suntem patrioti prin tot ce facem bine - sa oferi un model de familie societatii in care traiesti, sa-ti faci datoria la locul de munca, sa sadesti macar un pom, sa salvezi pe cineva- fie si la modul spiritual, sa-ti cinstesti inaintasii , sa dai o educatie buna copiilor tai ...si am putea continua. Multi dintre noi o facem, fara pretentia de a ne numi patrioti, pentru ca astazi nu mai suntem chemati sa ne slujim tara cu arma- din alte puncte de vedere exista decaderea.
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
  #115  
Vechi 27.08.2010, 21:18:50
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

"PATRIE ȘI NAȚIUNE


Iubirea de patrie, o iubire firească

Literar, patria este pământul părinților noștri. Este deci teritoriul de care suntem atașați prin instinctul nostru vital. Dar nu e doar teritoriul gol, o dată geografică. Patria este un pământ cu caracteristicile sale naturale, cu munții săi, câmpiile sale, râurile sale, pământ pe care au trăit strămoșii noștri, pământ pe care ei și-au lăsat amprenta, pe care l-au cultivat, pe care au construit sate, orașe, biserici și pe care au dat lupte.
Patria este deci o realitate concretă, palpabilă. Această realitatea a patriei este atât de puternică încât ne face s-o iubim dintr-un elan firesc. Așa cum n-am ales să ne naștem în patrie, tot așa nu am ales s-o iubim. Patria este, sau ar trebui să fie, sursa unei afecțiuni spontane.
Iubirea de patrie este proslăvită de Sfânta Scriptură. Numeroase pagini din Biblie vorbesc despre iubirea poporului evreu pentru pământul strămoșilor săi. Iuda, cel din Vechiul Testament, nu cel care l-a vândut pe Hristos, își îndeamnă frații să moară pentru patrie cerându-le să se roage pentru cei amenințați să-și piardă țara și luptă el însuși pentru salvarea poporului său.
În Noul Testament se pomenește de nenumărate ori despre iubirea lui Hristos pentru patria sa și se menționează că Iisus a deplâns soarta Ierusalimului, care urma să fie distrus.
Iubirea de patrie este prin urmare legitimă. Ea nu este deplasată, lipsită de sens. Ea este din contră firească și perfect de înțeles, în ciuda a ceea ce afirmă unii gânditori. Aceștia din urmă refuză o realitate totuși simplă, aceea că fiecare ne naștem pe un pământ demn, prin aceasta, de iubirea noastră. Pământul unde ne-am născut are un întreg patrimoniu artistic, spiritual și material de care beneficiem cu toții.
Patria este deci o moștenire de la strămoșii noștri.


Națiunea , familia noastră

Ideea de națiune este de altă natură. Națiunea exprimă ideea de naștere, de înrudire. Națiunea are în vedere, deci, moștenitorii, nu moștenirea.
Națiunea este într-adevăr constituită de comunitatea vie a generațiilor care-și transmit moștenirea primită de la strămoși. Națiunea este succesiunea oamenilor patriei, uniunea generațiilor, comunitatea morților, a celor în viață și a copiilor ce se vor naște. Ea nu este doar suma celor vii pe un teritoriu: națiunea a existat cu mult înaintea lor și va continua să existe după moartea lor.
Națiunea se caracterizează printr-un „noi” comun. Este o comunitate vie de care suntem legați prin naștere și care acționează asupra noastră prin mentalități, educație, cultură... Națiunea este, deci, ceea ce face să trăiască moștenirea, patrimoniul, ceea ce-l întreține și-l îmbogățește.


Națiunea, mijloc de dezvoltare

În acest stadiu apare clar că niște datorii sunt atașate de ideea de națiune, de apartenența la o națiune. Existența acestor datorii este legată de faptul că națiunea este locul necesar dezvoltării și echilibrului fiecărei ființe umane. Omul nu poate fi avut în vedere doar în existența sa individuală, el are o dimensiune socială. Dezvoltarea persoanei nu se poate realiza decât în comunități.
Aceste comunități sunt familia, ansamblul unor grupuri diverse cărora oamenii le aparțin prin implantare geografică (comună, județ...), prin starea lor (întreprindere, grupuri profesionale...) și națiunea.
Națiunea răspunde nevoii de viață socială a oricărui individ. Ea este cea mai mare comunitate naturală în care individul poate trăi în armonie cu semenii săi, o comunitate mare asigurându-i, după familie, dezvoltarea materială și spirituală. De aceea națiunea este nu doar un fapt, după cum am văzut, ci și o binefacere de care ființa umană nu s-ar putea lipsi. În afara familiei, națiunii omul este de neconceput.


Păstrarea identității naționale

Păstrarea identității naționale este un drept legitim.
Apărarea identității naționale se face înainte de toate prin transmiterea patrimoniului.
Această transmitere a patrimoniului nu-i posibilă decât dacă fiecare este conștient de identitatea națională și-o promovează. De aceea este de datoria fiecăruia dintre noi să apere interesele naționale, să se pună în serviciul țării prin munca sa, prin contribuția sa de fiecare zi la viața cetății și prin angajamentul său în serviciul comunității. Orice individ are deci un rol de jucat în societate prin însăși apartenența sa la comunitate și aceasta fie că este politician, intelectual, muncitor, tată de familie, militar, om de afaceri...


Dreptul la păstrarea specificului cultural

Fiind o binefacere națiunea generează îndatoriri, dar are și drepturi.
Primul dintre drepturile națiunilor este dreptul de li se respecta specificul cultural. Este legitim ca fiecare națiune să trăiască după obiceiurile, tradițiile sale și să fie mândră de valorile sale culturale.
Națiunea și cultura sunt intim legate. Sunt chiar inseparabile. Într-adevăr o națiune căreia i s-ar confisca teritoriul și suveranitatea ar putea totuși supraviețui dacă ar reuși să-și păstreze identitatea culturală. Cultura permite unei națiuni să supraviețuiască pierderii independenței politice.
Cultura și suveranitatea națională merg mână în mână.


Concluzie

Patria și națiunea sunt o bogăție fabuloasă care se cuvine păstrată. Cadru al dezvoltării omului ele sunt și garantele păcii în lume dacă li se respectă suveranitatea.
În ciuda atacurilor împotriva lor, patria și națiunea trebuie să trăiască. Primul mijloc pentru aceasta este de a le iubi așa cum Hristos și-a iubit propria sa patrie și națiune. Dar ca să le iubim trebuie să le cunoaștem, de unde nevoia de a ne cunoaște istoria, patrimoniul și de a le transmite mai departe." - Mihail Gh. Bujor (Ghebu)
  #116  
Vechi 27.08.2010, 23:49:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Dar ca să le iubim trebuie să le cunoaștem, de unde nevoia de a ne cunoaște patrimoniul și de a le transmite mai departe." - Mihail Gh. Bujor (Ghebu)
Pai asta au si facut oligarhii gen Adrihan Nash-tase, mare patriot de altfel :))) care a trimis "mai departe" PATRIMONIUL prin ELVETIi, sau dracu mai stie pe unde l-a trmis...si ascuns... pentru ca nimeni din NEAM DE neamul lui de securisti sa nu mai munceasca VREODATA.!!!
  #117  
Vechi 28.08.2010, 18:13:15
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

"PATRIA E UN TERITORIU PROTECTOR, UN SPAȚIU DE SIGURANȚĂ PENTRU POPORUL NOSTRU

"Nu merită să mori pentru un pumn de țărână!" a răspundea ostentativ cineva întrebat dacă și-ar da viața pentru Patrie. Sunt sigur însă că respectivul, călcat de hoți, s-ar lupta și chiar și-ar da viața ca să-și apere casa. Casa e adăpostul familiei lui și i-o ocrotește.
Patria nu e doar locul unde ne-am născut ci și casa noastră a tuturor, o casă clădită cu trudă și sacrificii. Gândindu-ne la Patrie nu putem să nu ne gândim la șirul nesfârșit al acelora care și-au dat viața ca ea să existe, să fie unită, independentă și mare. Pe oasele celor care au murit pentru Patrie s-a așezat și stă tot pământul României. Cei mai superficiali și cei mai subversivi dintre noi sunt și cei mai indiferenți la jertfa înaintașilor.
Patria, asemenea casei fiecăruia dintre noi, e un teritoriu protector, un spațiu de siguranță pentru poporul nostru." - Mihail Gh. Bujor (Ghebu)
  #118  
Vechi 28.08.2010, 18:19:53
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

NU UITA CĂ EȘTI ROMÂN

Nu uita că ești român,
Că sus în deal la tine-n sat
Popa Ioan te-a botezat
Și nana Stanca te-a ținut un an la sân.

Pe la noi au viscolit mii de păgâni
Dar am rămas până-n sfârșit totuși stăpâni
A mai trecut o iarnă grea
Nu e nimic vom aștepta
Căci vine vara după ea.

Nu uita că ești român
Că dacă-i tată-l tău cioban
Bunicul tău a fost Traian
Și-n țara asta te-a lăsat să fii stăpân.

Nu uita că ești român,
Că rădăcina ta de veacuri
Stă înfiptă în ogor
Și nu o poate smulge-un vifor trecător
  #119  
Vechi 28.08.2010, 19:35:09
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

VENIȚI ROMÂNI!

http://www.youtube.com/watch?v=6HmWaoswheI
  #120  
Vechi 29.08.2010, 15:05:35
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

in orice caz, dupa vorbele voastre pareti oameni de isprava ,cel putin in intentii !
io va urez un singur lucru : "la mai multi " !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25