Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2010, 15:58:21
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Mai citeste odata ceea ce tocmai ai scris ,apoi citeste titlul topicului...Doamne ajuta!
hai sa nu fim ipocriti,si sa nu ne ascundem dupa cuvinte !
insusi Mantuitorul Cristos,a pus mana pe bici in templu pentru a-i croi bine pe bisnitarii de acolo !
Cuvantul este si el un bici bun,daca e folosit cu discernamant pentru indreptarea pacatosilor !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2010, 16:18:01
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
hai sa nu fim ipocriti,si sa nu ne ascundem dupa cuvinte !
insusi Mantuitorul Cristos,a pus mana pe bici in templu pentru a-i croi bine pe bisnitarii de acolo !
Cuvantul este si el un bici bun,daca e folosit cu discernamant pentru indreptarea pacatosilor !
Nu am urmarit tot topicul, dar mi-a atrat atentia aceasta postare. Nu imi amintesc cine, un parinte chiar spunea ca aceste gesturi ale puterii se cuvin numai Mantutorului sa le faca, pentru ca El este Dumnezeu. Aici e vorba de secvența cu biciul, apoi atunci cand i-a zis lui Petru "Inapoia mea, satano".
Daca despre asta e vorba, atunci nuni se cuvine sa facem la fel.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2010, 16:39:29
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Nu am urmarit tot topicul, dar mi-a atrat atentia aceasta postare. Nu imi amintesc cine, un parinte chiar spunea ca aceste gesturi ale puterii se cuvin numai Mantutorului sa le faca, pentru ca El este Dumnezeu. Aici e vorba de secvența cu biciul, apoi atunci cand i-a zis lui Petru "Inapoia mea, satano".
Daca despre asta e vorba, atunci nuni se cuvine sa facem la fel.
imi pare bine, ca exista cineva intersat de aceasta secventa ocultata a bibliei,si care intr-adevar face o figura mai aparte, prin mesajul aparent contradictoriu cu restul !
Mantuitorul nostru, cand merge in templu, pune mana pe bici si-i loveste pe bisnitari,asa cum merita,transmitandu-ne mesajul ca bratul legii care e divina , poate lovi fara crutare raul pentru a-l starpi !
In acest pasaj, Cristos leapada filosofia intoarcerii obrazului, pentru a recupera, forta Lui Jahve, cel al vechiului testament !
E o dovada de echilibru in mesajul cristic, care din pacate a fost ocultata de bisericile crestine,in favoarea victimizarii !
Cand e cu mana pe bici, Cristos, nu mai e victima, nu mai e mielul sacrificiului, ci e Iahve, dumnezeul puternic care loveste fara crutare raul si nedreptatea !
Iar in sensul imitatio -cristi, Cristos ne arata cum trebuie sa procedam si noi oamenii,deoarece el inainte de a fi Dumnezeu,e fratele nostru- om !
Cristos are o natura duala, in care nu predomina nici o latura asupra celeilalte !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2010, 17:09:12
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar nu-i asa Nicole ca te simti mai bine cind "practici "aceasta apropiere de Dumnezeu in Norvegia? sau ca Anca in Danemarca? Acolo unde Dumnezeu DOAR DA, adica esti pe varianta: Ma rog, si Dumnezeu IMI DA cu bratele pline pentru ca m-am rugat frumos pe cind in Romania majoritatea sunt pe invers: Ma rog si nu-mi da, PENTRU CA ASTA MERIT, sa ma smereasca.
Nu, nu ma simt mai bine aici, caci de cand am venit aici am "scazut" f mult in plan duhovnicesc. Nici inainte nu eram o bigota, dar cand participam la Sf. Liturghie, ma simteam minunat, iar acum cel mai mult imi lipsesc biserica si parintele duhovnic (aici din pacate cea mai apropiata biserica e la mai multe sute de km distanta)

Dumnezeu mi-a dat mult si in Romania si nu pt credinta mea (caci sunt f pacatoasa) intotdeauna am avut mai mult decat mi-a trebuit si i-am ajutat si pe altii cat am putut. Eu nu sunt materialista de felul meu, in sensul ca nu pur mare pret pe lururile materiale, dar sunt constienta ca traiesc intr-o lume materiala.
In Romania aveam un job relativ bine platit (unii ziceau ca e prost platit, dar pt mine era multumitor) , dar a trebuit sa-mi urmez sotul in Norvegia (sotul meu este roman ortodox) pt ca isi gasise de lucru aici, iar in bransa lui era f prost platit in Romania si vrem sa oferim un viitor cat de cat sigur copiilor nostri (primul a sosit deja). Stiu, unii se vor intreba "ce siguranta vor avea copiii daca vor fi departe de Dumnezeu?", dar eu voi incerca din rasputeri sa ii invat credinta cea dreapta (ortodoxia)

Hai sa fim seriosi: Dumnezeu nu le da "cu mainile pline" celor aflati in tarile civilizate, si mai putin celor aflati in tari mai sarace. Stiti cum se spune: "Dumnezeu da, dar nu baga si in traista", deci se pare ca Dumnezeu a dat tuturor la fel, dar numai unii au stiut sa bage in traista. E ca in pilda cu inmultirea talantilor. Se pare ca indepartarea de Dumnezeu din perioada comunista si-a lasat amprenta pt mult timp si sper din suflet ca tara mea de suflet sa ajunga sa aiba conducatori destoinici, care sa stie sa inmulteasca talantii si nu sa-i foloseasca in scop personal.

Ii apreciez pe norvegieni pt ca au un cult al respectului fata de ceilalti. Majoritatea sunt protestanti, dar sunt mai cinstiti decat majoritatea romanilor ortodocsi. Nu imbratisez deloc protestantismul, dimpotriva; dar un lucru e clar: bunul simt nu tine de religie.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 28.08.2010 at 17:14:49.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.08.2010, 18:01:47
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dar oare nu suntem si noi vinovati ca am ajuns aici?

Da, Radule. Drept spui.Pentru pacatele noastre traim acestea. Ale mele, ale familiei mele ale noastre a tuturor.
Dar oare nu suntem si noi vinovati ca am ajuns aici?
Spui ca bunul simt este genetic..eu cred ca se poate cultiva (daca vrei!!!) chiar daca nu l-ai primit "mostenire".
Eu cred ca daca am avea mame adevarate multe s-ar schimba in tara asta.
Copii nostri cresc cu cheia de gat. Cu sute de euro in buzunar si cu exemplu Monicai Columbeanu la TV. Cine sa ii explice ca nu asta inseamna viata?
Am o prietena care nu iese niciodata nefardata din casa.Cand m-a vazut pe mine fetita ei de 4 ani mi-a spus. esti foarte urata. Nu-ti este rusine sa iesi asa pe strada?
Vezi tu, radule? Ceea ce e normal este considerat rusinos. Oare cine e de vina???

Vorbesti de bici.. Crezi ca biciul mai poate rezolva ceva?Oare nu am avut atatea nenorociri? Cu ce ne-a schimbat/influentat viata? Am deventi si mai rai si mai inumani. Nu stiu judecatile Lui Hristos. Nici nu caut sa le inteleg, pentru ca nu as reusi niciodata. privesc insa in jurul meu si vad cum tara aceasta se destrama. Se destrama pentru ca s-au schimbat valorile.
Si iti spun sincer eu una mi-am pierdut speranta ca voi mai reusi sa schimb in mine (in primul rand) ceva... Simt ca am obosit si nu mai am puterea sa ma ridic. Dumnezeu sa ma ierte!

Last edited by eduardd; 28.08.2010 at 18:09:31.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.08.2010, 18:35:40
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Da, Radule. Drept spui.Pentru pacatele noastre traim acestea. Ale mele, ale familiei mele ale noastre a tuturor.
Dar oare nu suntem si noi vinovati ca am ajuns aici?
Spui ca bunul simt este genetic..eu cred ca se poate cultiva (daca vrei!!!) chiar daca nu l-ai primit "mostenire".
Eu cred ca daca am avea mame adevarate multe s-ar schimba in tara asta.
Copii nostri cresc cu cheia de gat. Cu sute de euro in buzunar si cu exemplu Monicai Columbeanu la TV. Cine sa ii explice ca nu asta inseamna viata?
Am o prietena care nu iese niciodata nefardata din casa.Cand m-a vazut pe mine fetita ei de 4 ani mi-a spus. esti foarte urata. Nu-ti este rusine sa iesi asa pe strada?
Vezi tu, radule? Ceea ce e normal este considerat rusinos. Oare cine e de vina???

Vorbesti de bici.. Crezi ca biciul mai poate rezolva ceva?Oare nu am avut atatea nenorociri? Cu ce ne-a schimbat/influentat viata? Am deventi si mai rai si mai inumani. Nu stiu judecatile Lui Hristos. Nici nu caut sa le inteleg, pentru ca nu as reusi niciodata. privesc insa in jurul meu si vad cum tara aceasta se destrama. Se destrama pentru ca s-au schimbat valorile.
Si iti spun sincer eu una mi-am pierdut speranta ca voi mai reusi sa schimb in mine (in primul rand) ceva... Simt ca am obosit si nu mai am puterea sa ma ridic. Dumnezeu sa ma ierte!
Oare nu seamana a deznadejde? Dumnezeu are planurile lui minunate, nu vrea moartea pacatosului, ci indreptarea lui. Sa avem nadejde!
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2010, 18:59:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Crede-ma Ostasule, nu mai stiu nici eu. Iti spun cu toata sinceritatea ca cea mai mare durere a mea in acest moment nu e lipsa bunului simt in lume..desi asa pare.. ci ceea ce a a facut din mine, lipsa lui in lume.
Ei ( oamenii fara scrupule, lipsiti de orice caracter) au existat dintotdeauna..insa eu eram alta. Acum am obosit. Nu mai pot sau nu mai vreau sa vad si frumosul (daca el m-ai exista) din lume. Ochii mei se opresc critic mereu asupra fustelor scurte. Mintea mea refuza sa ii mai ofera "circumstante atenuante" manelistului care ma injura. Inima mea s-a racit. Intelegi? S-a racit! A obosit si a clacat. Cei care ma cunosc poate ca ma inteleg cel mai bine...
Ma tem de mine. Ma tem de ce a reusit tara asta sa faca din mine.

Nu dau vina pe tara ci pe mine insumi si pe lipsa mea de barbatie.. Imi spunea odata Andrei (un frate din forum), Jeni, fii barbata! Poate ca abia cum inteleg acest cuvant. Abia acum realizez ca el, fratele meu Andrei (pe care atunci l-am mustrat) ma cunostea mai bine decat mine...

Ostasule, daca e deznadejde si eu nu mai sunt capabila sa inteleg asta, pomeneste-ma!
Jenica

Last edited by eduardd; 28.08.2010 at 19:01:12.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2010, 19:04:45
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Ce este al Lui nu este al nostru

“- Gheronda, în Evanghelie se spune că Hristos a luat la un moment dat biciul și a gonit afară din Templul lui Solomon pe negustori și pe schimbătorii de bani. Poate că în anumite clipe excepționale s’ar îndreptăți astfel folosirea forței din partea Creștinilor?

- Domnul este Fiul lui Dumnezeu, Ziditor și Atotțiitor al cosmosului. Ce este al Lui nu este al nostru, noi nu putem face așa ceva. Domnul nu este în orice situație, fără excepție, o pildă de urmat pentru noi. Bineînțeles, este în multe, dar nu în toate! Doriți un alt exemplu? Domnul „au zis lui Pétru: Mergi înapoia mea, Satano.” /Mat. 16:23/ El putea s’o spună pentru că era Fiul Lui Dumnezeu. Noi nu avem dreptul să-i spunem aproapelui nostru nici diavol, nici satană. Sânt lucruri pe care Domnul le-a făcut „ca cela ce are putere.” /Mar. 1:22/ Nu înseamnă că acestea sânt pilde de urmat pentru noi.

Noi, datori sântem „să urmați urmelor lui,” /I Pet. 2:21/ în sfințenie, nu în anumite fapte de putere pe care le-a săvârșit Domnul. În orice situație este nevoie de multă atenție și rugăciune fierbinte, pentru ca Dumnezeu să ne lumineze să știm ce să facem”.

__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.08.2010, 23:12:20
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
hai sa nu fim ipocriti,si sa nu ne ascundem dupa cuvinte !
insusi Mantuitorul Cristos,a pus mana pe bici in templu pentru a-i croi bine pe bisnitarii de acolo !
Cuvantul este si el un bici bun,daca e folosit cu discernamant pentru indreptarea pacatosilor !
Dumnezeu ne-a creat pe toti si nu cred ca ai dreptul sa faci pe cineva gunoi, nici eu si nici altcineva nu are voie sa judece cum este cineva sau cum nu este si asta cred ca tine de BUNUL SIMT.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.08.2010, 00:08:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Nu mai pot sau nu mai vreau sa vad si frumosul (daca el m-ai exista) din lume. Ochii mei se opresc critic mereu asupra fustelor scurte. Mintea mea refuza sa ii mai ofera "circumstante atenuante" manelistului care ma injura. Inima mea s-a racit.
Grâul va fi mereu amestecat cu neghină, până la sfârșit, până la Ziua Aceea. Dar asta este valabil nu numai în lume, ci și în noi înșine. Fiecare dintre noi are în el grâu și are neghină. Dacă am vedea câtă neghină ne împresoară inima, poate că am fi mai îngăduitori și am vedea cât de mult semănăm, în fond, cu cei care nu ne plac. Munți buruienoși se înalță peste tot, iar câmpiile popoarelor arată, deocamdată așa: 99 % neghină, 1 % grâu. Providența, sau acțiunea lui Dumnezeu în lume este explicația pentru care lumea mai există și grâul nu este sufocat de neghină, așa cum ne-am aștepta. Câtă răbdare are Dumnezeu ! Cum știe El să aștepte, uneori zeci de ani, ca cineva să se curețe cu ajutorul harului Lui, să ardă neghina din el, ca să strălucească aurul grâului din sufletul lui ! Și dacă Dumnezeu are asemenea răbdare cu noi, noi de ce nu am avea cu aproapele nostru ? Cea cu fustă scurtă este poate o sfântă care încă nu s-a întâlnit cu Mirele ei. Dar poate că se va întâlni odată și îi va șterge picioarele cu pletele ei și nard de preț va da pentru El. Și manelistul care înjură poate că este văzut de Dumnezeu, în preștiința Lui, ca unul dintre sfinți, pe care îl va chema și el va auzi chemarea Lui. Câți sfinți au făcut, înainte de a-L cunoaște, lucruri mult mai rele decât să înjure !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.08.2010 at 07:40:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 19:56:07
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Ce s-a intamplat cu bunul samaritean? Rodica50 Intrebari utilizatori 37 18.10.2010 14:45:07