Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.09.2010, 02:38:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca BOR se simte lezata de acest control, sa dea statul in judecata si sa ceara daune pentru prejudiciile morale aduse ...
Nu e vorba de lezare, e o ilegalitate.
Asta ar mai lipsi, ca unii ca tine sa inceapa cu articole media de genul "BOR procesomana".

Citat:
Dar BOR tace malc. Asa cum face de obicei cand iese la suprafata putreziciunea din corpul sau.
Da, exact, ce logica stralucita.
Si daca primesti o palma si intorci celalalt obraz, asta inseamna ca de fapt le meritai.
Gandire tipic atee.

Citat:
Nu uita ca BOR este o institutie bugetara, ce traieste din banii adunati la buget ... adica din banii tai, ai mei, ai nostrii.
Gresit, nu e o institutie bugetara, majoritatea banilor provin din fonduri proprii.
Chestia cu salariile preotilor e o alta chestiune mai complicata, despre care s-a mai discutat.

Citat:
Este normal ca statul sa se intereseze din cand in cand de ce se intampla prin curtea BOR.
Daca exista cadru legal, da.
Dar in cazul asta e o evidenta ilegalitate care nu se justifica prin curiozitate.
(halal argument)

Citat:
Sa ceara aplicarea "legii lui Prigoana", care spune ca preotii sa nu mai fie platiti din bugetul de stat. Sa nu mai accepte banii de la buget, veniti sub orice forma.
Si atunci or sa poata face ce vor cu banii lor, fara sa dea socoteala nimanui ...
In primul rand, nu cred ca BOR ar trebui sa dea socoteala ce face preotul cu salariul primit de la Stat si nici nu cred ca s-a pus problema asa.

In al doilea rand, nu doar BOR primeste fonduri de la Stat, ci toate cultele si mai mult chiar, institutii care sunt definite "de interes public", inclusiv tot felul de organizatii dubioase a unor oameni politici, unele special create pentru tot felul de rude si relatii.
Dinspre alea nu se aude nimic? O campanie de presa? Un val justitiar ceva?

Oricum, chiar n-as avea nimic impotriva. Ba chiar m-as bucura, doar sa vina o data si cu retrocedarile pe care Statul trebuie sa le faca cate BOR si tergiverseaza din diverse motive.
Facem un mic pariu cine iese in castig din chestia asta?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.09.2010, 04:14:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e vorba de lezare, e o ilegalitate.
esti sigur de ceea ce spui? eu una nu cred ca Garda Financiara isi permite sa faca ilegalitati.
cu siguranta nu ar fi pus piciorul in acea pensiune "Casa pelerinului" daca nu ar fi avut jurisdictie acolo.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.09.2010, 09:47:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
esti sigur de ceea ce spui? eu una nu cred ca Garda Financiara isi permite sa faca ilegalitati.
cu siguranta nu ar fi pus piciorul in acea pensiune "Casa pelerinului" daca nu ar fi avut jurisdictie acolo.
Garda Financia, ca si OPC-ul, nu vine in control aiurea.
Ei vin doar in urma unor reclamatii.
Ati vazut care este mesajul lui Boc. Strange toate bonurile fiscale ... si ti se va da ceva inapoi, dar asta este alta discutie.
Ideea e ca daca nu primesti bon fiscal trebuie sa anunti autoritatile.
Cu siguranta asa s-a intamplat si in cazul de fata.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 06.09.2010, 09:48:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e vorba de lezare, e o ilegalitate.
Asta ar mai lipsi, ca unii ca tine sa inceapa cu articole media de genul "BOR procesomana".
De ce esti asa de sigur?
Cunosti legea atat de bine?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.09.2010, 09:51:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, exact, ce logica stralucita.
Si daca primesti o palma si intorci celalalt obraz, asta inseamna ca de fapt le meritai.
Gandire tipic atee.
Corect. Intoarcerea obrazului este o gandire tipic atee.
Cand e vorba de cretini ... ii rupem capul pentru palma primita ...
Vorbim bineinteles de practica, pentru ca in teorie ... mama, mama, ce smeriti mai suntem ...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.09.2010, 10:04:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gresit, nu e o institutie bugetara, majoritatea banilor provin din fonduri proprii.
Chestia cu salariile preotilor e o alta chestiune mai complicata, despre care s-a mai discutat.

Daca exista cadru legal, da.
Dar in cazul asta e o evidenta ilegalitate care nu se justifica prin curiozitate.
(halal argument)

In primul rand, nu cred ca BOR ar trebui sa dea socoteala ce face preotul cu salariul primit de la Stat si nici nu cred ca s-a pus problema asa.

In al doilea rand, nu doar BOR primeste fonduri de la Stat, ci toate cultele si mai mult chiar, institutii care sunt definite "de interes public", inclusiv tot felul de organizatii dubioase a unor oameni politici, unele special create pentru tot felul de rude si relatii.
Dinspre alea nu se aude nimic? O campanie de presa? Un val justitiar ceva?

Oricum, chiar n-as avea nimic impotriva. Ba chiar m-as bucura, doar sa vina o data si cu retrocedarile pe care Statul trebuie sa le faca cate BOR si tergiverseaza din diverse motive.
Facem un mic pariu cine iese in castig din chestia asta?
Atat timp cat statul este obligat prin lege sa dea banii Bisericii, nu vad de ce nu ar putea sa si controleze ce se face cu banii pe care ii da.
Ceferitor la salarii, de ce nu sunteti de acord cu Legea lui Prigoana? Atunci nu ar mai comenta nimeni ...

Eu nu vorbesc doar de BOR, ci de toate cultele recunoscute si care primesc bani de la stat.

Retrocedari ?! Hmmm ... probabil ca manastirile vor cere inapoi si tiganii, ca robi manastiresti ...
Poate le faci o propunere
Reply With Quote
  #107  
Vechi 06.09.2010, 10:07:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Corect. Intoarcerea obrazului este o gandire tipic atee.
Cand e vorba de cretini ... ii rupem capul pentru palma primita ...
Vorbim bineinteles de practica, pentru ca in teorie ... mama, mama, ce smeriti mai suntem ...
Am vrut sa spun "creștini" ... scuze, a fost fara intentie ...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 06.09.2010, 10:22:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am vrut sa spun "creștini" ... scuze, a fost fara intentie ...
Oare ? Gura "păcătosului". . . Una gândim, alta rostim , sau gândurile o iau înaintea vorbei , sau . . . ! În vileag gândurile se vor da , și adevărata fața vom vedea , sau gura adevăr grăiește . . . , sau asta simți , și nu-i o rușine să spui ce simți , ce gândești . . . Un cretin , pardon , creștin . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 06.09.2010, 11:29:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oare ? Gura "păcătosului". . . Una gândim, alta rostim , sau gândurile o iau înaintea vorbei , sau . . . ! În vileag gândurile se vor da , și adevărata fața vom vedea , sau gura adevăr grăiește . . . , sau asta simți , și nu-i o rușine să spui ce simți , ce gândești . . . Un cretin , pardon , creștin . . . !
Te-ai simtit cu musca pe caciula ...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.09.2010, 00:56:54
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Dumitru, daca tastezi multe cuvinte la acest subiect nu inseamna ca ai si dreptate.

Tu poti sa ai orice parere despre felul cum ar trebui sa se implice statul in domeniul cultelor, dar asta nu insemna ca poti sa debitezi orice aici, mai ales ca se vede clar faptul ca n-ai nici o treaba cu domeniul asta.....doar iti dai cu parerea, ca babele de la coltul strazii, despre "nedreptatile financiare ale bisericii".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhiepiscopia Ortodoxa Romana in America si Canada simona-carmen Intrebari utilizatori 0 02.09.2010 00:09:40
Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor aaaaaaa Intrebari utilizatori 0 18.02.2010 15:02:00
Criza financiara din SUA saccsiv Generalitati 72 24.02.2009 14:00:51
Intrebare despre arhiepiscopia Bucurestilor mihailt Biserica Ortodoxa Romana 12 30.01.2009 09:03:58