Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.10.2005, 18:07:02
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Sunt doua feluri de relatie crestina :Cu Dumnezeu (adica pe orizontala), cu ceilalti crestini(adica pe verticala), ambele importante la cea care m-am referit (dupa cum arata si textul Scripturii) era pe orizontala = cu ceilalti crestini. deci ei intre ei
Abell, daca insa tu, ai scris despre cele doua feluri de relatie crestina............., si asa le vezi!



Si acum sa lamuresc pentru cei care vor trece poate pe aici si o sa citeasca ce vor si ce nu vor: Relatia cu Dumnezeu este in adancime, acolo unde adancul este acelasi cu inaltimea, iar relatia cu semenii este cat se poate de fata catre fata!
P.S.Acum tu daca poti sa faci ce ai scris tu, mult succes!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.10.2005, 12:44:17
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Abell, daca insa tu, ai scris despre cele doua feluri de relatie crestina............., si asa le vezi!
Sunt doua feluri de relatie crestina :Cu Dumnezeu (adica pe verticala), cu ceilalti crestini(adica pe orizontala)
In felul acesta am vrut sa sriu, si desigur ai inteles aceasta. ma grabesc si eu uneori cand scriu si inversez cuvintele. Dar stiu ca cei ce citesc sunt inteligenti si pot depista greseala.
Multumesc pentru intelegere
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.10.2005, 13:49:46
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Abell, daca insa tu, ai scris despre cele doua feluri de relatie crestina............., si asa le vezi!
Sunt doua feluri de relatie crestina :Cu Dumnezeu (adica pe verticala), cu ceilalti crestini(adica pe orizontala)
In felul acesta am vrut sa sriu, si desigur ai inteles aceasta. ma grabesc si eu uneori cand scriu si inversez cuvintele. Dar stiu ca cei ce citesc sunt inteligenti si pot depista greseala.
Multumesc pentru intelegere
Da Abellutza, eu te inteleg!:)
Dar vezi daca, iei totul ca pe o lozinca!? Exprima-te si tu liber, adica ridica-ti mintea catre Dumnezeu, elibereaza-te de canoanele auto-impuse (gen, fraze sforaitoare, sau citate kilometrice din Scriptura), si spune simplu ceea ce crezi, cred ca o sa fie de-a dreptul intresant1 Astept!:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.11.2005, 13:38:03
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
spune simplu ceea ce crezi, cred ca o sa fie de-a dreptul intresant1 Astept!:)
Dupa cum bine ai observat raspunsurile mele sunt de obicei foarte practice, citatele sunt doar principiul de unde apare practica. Trairea crestina e practica.
Cu Iisus putem avea o relatie personala diferita de cea intelectuala (a sti despre), o relatie reala de comunicare. Practic? Ridici o rugaciune spre cer si primesti raspuns imediat, vazand mana Domnului la lucru.
Cu ceilati crestini ? Practic? Ma intalnesc cu prieteni si vorbim ore in sir despre Scriptura si traire crestina. Invat si ma zidesc in credinta ascultand marturiile lor, felul cum au biruit anumiter ispite, si cum Dumnezeu ia ajutat.
Si iarasi desigur ai observat acesta este si scopul prezentei mele pe acest forum(multumesc administratiei).Poate ai o marturie interanta pentru zidirea mea? Astept...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.11.2005, 17:27:09
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Poate ai o marturie interanta pentru zidirea mea? Astept...
Ziditorul este Unul Dumnezeu, dupa cum bine-cuvanteaza psalmistul, "degeaba va straduiti voi ...........daca n-ar Zidi Domnul...."
Poate-mi explici totusi ce-i aceea marturie interanta", poate fi chiar o gresala din cauza grabei! poate imi explici totusi!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.11.2005, 16:55:39
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Poate-mi explici totusi ce-i aceea marturie interanta",= marturie interesanta poate fi chiar o gresala din cauza grabei! poate imi explici totusi!
[color=red]marturie interanta = marturie interesanta[/color]
Ceea ce numesc eu "marturie interesanta" e o experienta proprie, traita cu Dumnezeu un mod in care Dumnezeu a lucrat in viata mea pentru a ma apropia mai mult de El.
O asemenea marturie interesanta poti vedea scrisa de [color=red] Carla [/color] la sectiunea" [color=red]"Secte si culte" => "Ortodoxia si Heterodoxia"[/color] o relatare sincera despre apropierea ei de Dumnezeu.

Ce sa faci sunt unii care le place doar sa acuze si vor doar explicatii ...(nu dau nume, personajele despre care vorbesc sunt pur imaginare)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.01.2006, 10:50:21
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Noul Testament este plin de faptele celor care l-au cunosc pe Domnul in trup, dar si de faptele primilor crestini ale primilor biserici.
Suntem acum la peste 2000 de ani distanta de acele evenimente si ma intreb cate din experientele primilor crestini le mai putem experimenta si noi astazi si care sunt acestea?
Cred ca ne este la indemana sa-l primim pe Hristos ca Domn si sa incercam sa-l slujim asa incat toata viata noastra sa-i fie inchinata Lui si sa spunem ca Apostolul Pavel, acum nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.01.2006, 14:28:49
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Noul Testament este plin de faptele celor care l-au cunosc pe Domnul in trup, dar si de faptele primilor crestini ale primilor biserici.
Suntem acum la peste 2000 de ani distanta de acele evenimente si ma intreb cate din experientele primilor crestini le mai putem experimenta si noi astazi si care sunt acestea?
Doua sunt faptele (si acestea cuprind totul), carora le putem urma, asemanandu-ne Mantuitorului si Sfintilor Parinti:

1. Sa invatam, sa acultam, sa marturisim si sa traim conform invataturilor de credinta ale Mantuiorului, Apostolilor si Parintilor (si a multor ucenici, marturisitori si mucenici ai parintilor);
2. Sa urmam muceniciei acestora, tinand cont de faptul ca astazi noua ne este nu mult mai usor, ci foarte usor, si anume depasirea concupiscentei, lepadarea de orgoliu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.01.2006, 13:05:46
jezisovi_pivo_nelej jezisovi_pivo_nelej is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2006
Mesaje: 5
Implicit

cui i se mai pare ca vechiul testament e doar o constitutie scrisa de moise pentru a-si stapani poporul?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.01.2006, 19:13:01
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jezisovi_pivo_nelej
cui i se mai pare ca vechiul testament e doar o constitutie scrisa de moise pentru a-si stapani poporul?
mie nu mi se pare, VT este un legamant pa care Dumnezeu la facut cu poporul israel prin patriarhi si prooroci, VT este un indrumator si un pedagog catre HRISTOS.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fapte bune... zzz123 Generalitati 42 13.07.2011 01:27:09
FAPTE BUNE vazute rau aliscami Intamplari adevarate 11 10.03.2011 16:54:32
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 15:38:18
Manifestari si fapte antiortodoxe ortodox4life Generalitati 17 30.01.2009 21:41:54