Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 05.10.2017, 03:20:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu am reusit sa (re)citesc cele 52 de pagini ale acestui topic. Totusi, avand in vedere ultimele replici, imi dau seama cat este de greu sa gasesti un partener de viata...
Umor inegalabil, ca intotdeauna :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 05.10.2017, 15:56:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Articolul este redactat de cine? Sfințirea putea fi făcută de delegația română, atingerea icoanei nu am contestat-o, am spus că cel mult e posibil. Invitația rămâne valabilă, din fericire ne cazăm aproape de Vatoped și te poți convinge că articolele de pe net pot conține și folclor.
O sa raspund si la mesajele la care am vrut sa raspund ieri, inainte sa devieze discutia GMihai.
In articol se spune ca icoana a fost adusa de o singura persoana, protosinghel, nu a fost o delegatie. Eu vad ca se repeta acelasi tipic cu fiecare copie dupa icoane facatoare de minuni: se sfintesc dupa pictare si apoi sunt atinse de icoana originala. De asemenea, cred ca se sfintesc toate icoanele pictate de calugari, imediat dupa pictare.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
"Nu există „icoane făcătoare de minuni”, ci există doar minuni, pe care Persoana reprezentată în icoană o face asupra celui care se roagă cu credință în fața acelei icoane. Denumirea de „icoană făcătoare de minuni” este acceptată și folosită în Biserica Ortodoxă doar în sens indirect, nu direct." Dar și după minunile întâmplate cu acele icoane ele nu devin „făcătoare de minuni”, căci minunile le face doar Dumnezeu."
Complet gresit ce spune, tu spui ca-s nuante pentru ca nu intelegi exact. Toate minunile sunt facute de Domnul, dar exista si sfinti facatori de minuni, sfinte moaste, sfinte icoane, etc. Parintele pare ca nu intelege exact care e explicatia ortodoxa a acestor lucruri, asta cu percetia magica o spun protestantii. Oasele Sfantului Elisei au inviat un mort doar pentru ca s-a atins cel mort de oasele sfantului. La fel, obiectele purtate de Apostoli vindecau si el. Sfintele moaste sunt ele insele vindecatoare, datorita harului din ele. Toate icoanele sunt sfinte icoane, dar unele sunt facatoare de minuni. La fel si apa sfintita de preot, nu devine sfintita doar daca acel credincios crede. E o mare problema aceasta neintelegere, nu doar nuante.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 05.10.2017, 16:23:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Știi doar tu. :))
Stiu aproape toti ortodocsii, de aceea am zis ca e surprinzator ca spune acele lucruri.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu, din ce am citit la sfinția sa, nu am găsit "concepții" străine de ortodoxie.
Pentru a stii care sunt diferite ar fi trebuit sa stii care sunt acele conceptii ortodoxe. Pentru ca tu nu le stii ai adoptat ce crede parintele. Am uitat sa spun data trecuta, crede ca Sfanta Maria Egipteanca nu a existat si e o poveste inventata, pentru ca nu se potriveste cu conceptia domniei sale cu impartasirea deasa. De aici a ajuns sa spuna ca multe vieti ale sfintilor sunt inventate si ar trebui sa fie scoase. Aceasta conceptie e luata de la catolici, ei fac acest lucru, revizuiesc vietile sfintilor despre care nu exista date istorice certe. Sau sa spui ca daca daca ai un singur partener nu e niciun pacat, chiar fara casatoria la Biserica.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, am vazut ce ai înțeles din ceea ce vrea să transmită părintele Pruteanu, mai nimic. Legat de spovedanie și împărtășire cunosc preoți care dau binecuvântare de a te împărtăși de mai multe ori (2-4 împărtășiri) cu o singură spovedanie. Faptul că tu ai altă rânduială, asta nu înseamnă că nu se poate altfel. Am să caut un articol a unui părinte chiar de la Vatoped.
Cum sa am eu alta randuiala? Aceasta randuiala e de vreo 1600 de ani in Biserica. Aceea e randuiala de la catolici. Practica impartasirii dese si fara spovedanie a fost propovaduita abia de parintii colivari, ca parte a disputei lor. Din cate stiu se impartaseau chiar in fiecare zi, ca in primele secole. Daca nu stii, Sfantul Nicodim, de care ai tot amintit, e contestat de unii din Grecia inca din perioada interbelica, pentru ca ar fi fost influentat de invataturi catolice. A scris doua carti inspirate de scrieri catolice, una din ele fiind despre meditatii de tip iezuit (fiind si scrisa dupa un astfel de autor). Cel mai apreciat teolog de unii de pe forum, Yannaras (si din cauza asta m-am contrazis cu unii forumisti, pentru ca eu nu-l apreciez) a mers si mai departe in privinta contestarii Sfantului. Eu nu-l contest pe sfant, chiar daca ar fi scris si ceva gresit. Dovada ca nu s-a luat in considerare ce au spus parintii colivari e ca nici macar in Grecia nu s-a aplicat aproape nimic din ce au contestat.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 05.10.2017, 16:29:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Citez:
"Cred că ar fi bine totuși să se mențină rânduiala actuală din Molitfelnic, dar nu pentru a stropi icoanele cu agheasmă, ci ca o slujbă de primă cinstire/venerare a icoanei respective – un fel de „canonizare” a lor, la care Biserica, prin rugăciune înaintea ei și sărutare să recunoască în acea imagine o icoană canonică (!), cum se făcea în trecut prin scrierea de către episcop sau preot a numelui celui zugrăvit."
Un exemplu elocvent a ceea ce ziceam. Desi eu ma referisem la modificarea Moliftelniclui in privinta sfintirii.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Rastălmăcești! Citez:
"Iar dacă chipul nu corespunde tradiției ortodoxe de pictare a icoanelor, acestea să fie respinse și să nu fie cinstite. Aceasta însă nu înseamnă că ele pot fi profanate, ci trebuie distruse prin ardere, chiar dacă la prima vedere sunt frumos executate, iar în locul lor să fie puse icoane ortodoxe canonice, numite și „icoane bizantine”."
Cred ca nu ai citit exact, asta am spus si eu, intr-un mod mai ironic. Adica luate din biserici si arse.
Reply With Quote
  #525  
Vechi 05.10.2017, 16:42:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) Discuția a început adresându-mi un mesaj, deși știai că "pierzi timpul degeaba".
Intentionasem sa fie un singur mesaj, cu raspunsul la ceea ce i-ai scris lui Iorest. Nu o discutie degeaba, in care tu sa spui ca Biserica are practici gresite si sa continui la infinit, in ciuda dovezilor. Stiu ca as ai facut si data trecuta, dar ma gandisem ca daca ai recunoscut ca te-ai inselat poate nu mai faci la fel.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 05.10.2017, 18:33:10
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu am reusit sa (re)citesc cele 52 de pagini ale acestui topic. Totusi, avand in vedere ultimele replici, imi dau seama cat este de greu sa gasesti un partener de viata...
Ahahahaha. De asta nu se căsătoresc oamenii pe forum. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #527  
Vechi 05.10.2017, 20:10:33
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Umor inegalabil, ca intotdeauna :)
Eu ,in locul tau ,as plange si mi-as sterge contul(conturile) de pe forum.
Nu produci nimic constructiv si pozitiv.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #528  
Vechi 05.10.2017, 22:13:06
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum sa am eu alta randuiala?
Am impresia că tu trăiești pe lună. Înțelege că sunt preoți care dau binecuvântare la mai multe împărtășiri (2-4) cu o singură spovedanie celor care au o așezare duhovnicească și care sunt nelipsiți de la biserică, mai ales când sunt sărbători mai multe într-o perioadă scurtă de timp.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceasta randuiala e de vreo 1600 de ani in Biserica.
Termină cu prostiile, sunt atâția părinți, chiar și în sinaxare, care se împărătășeau zilnic. Vezi Sf. Ioan de Kronstadt. Înțelege că nu e nimic greșit dacă sunt alții care au o altă rânduială decât cea pe care o știi. Citește și te luminează și lasă prostiile:

Pr. Macarie Simonopetritul - Despre Spovedanie: http://www.teologie.net/2016/10/01/i...nie/#more-5088

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceea e randuiala de la catolici.
Din contră, e tocmai invers!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Practica impartasirii dese si fara spovedanie a fost propovaduita abia de parintii colivari, ca parte a disputei lor. Din cate stiu se impartaseau chiar in fiecare zi, ca in primele secole.
Văd că nu stai rău cu timpul, ai deviat discuția spre alte subiecte, dar la acele întrebări refuzi să răspunzi. Și lipsa unui răspuns poate fi un răspuns.

Sincer, chiar nu mă interesează părerea ta despre subiecte atât de sensibile. O gândire rigidă nu poate să înțeleagă că se poate și altfel.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 05.10.2017, 22:47:39
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toate minunile sunt facute de Domnul, dar exista si sfinti facatori de minuni, sfinte moaste, sfinte icoane, etc.
...:)) Te contrazici! "exista si sfinti facatori de minuni" prin care lucrează Domnul.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
[b]Toate icoanele sunt sfinte icoane, dar unele sunt facatoare de minuni.
Nu icoana face minuni, ci Domnul prin mijlocirea sfântului din icoană și pentru rugăciunile lui. Toate icoanele sunt "făcătoare de minuni" (asta indirect spus, adică pe limbajul tău). Dacă noi nu știm, asta nu înseamnă că celelalte icoane nu sunt "făcătoare de minuni".

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
[b]La fel si apa sfintita de preot, nu devine sfintita doar daca acel credincios crede.
...:)) Și cine a spus altceva? Ideea era că apa sfințită devine lucrătoare după credința omului, nu în chip magic. Domnul nu forțează pe nimeni.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
[b]E o mare problema aceasta neintelegere, nu doar nuante.
Da, mare de tot și asta din lipsă de cateheză.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 06.10.2017, 15:56:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am impresia că tu trăiești pe lună. Înțelege că sunt preoți care dau binecuvântare la mai multe împărtășiri (2-4) cu o singură spovedanie celor care au o așezare duhovnicească și care sunt nelipsiți de la biserică, mai ales când sunt sărbători mai multe într-o perioadă scurtă de timp.
Tu tot nu intelegi ca e important ce spune Biserica, nu ce spune un preot oarecare din Portugalia sau un preot de la nu stiu ce parhohie dintr-o comuna. Eu am auzit de preoti care impartaseau si neortodocsii, sau care tineau slujbe cu catolicii si chiar un ierarh care s-a impartasit la greco-catolici. Nu te iei dupa ce spune cineva. Preotii aceia (din cate ai spus inclusiv duhovnicul tau) au cerut voie de la episcop sa faca asta sau fac pentru ca asa considera ei ce e bine? Eu intuiesc raspunsul. Daca fac fara voia episcopului inseamna ca sunt in stare de neascultare si fata de episcop si fata de ceea ce invata Biserica. Un fel de schisma ascunsa, nu-i asa?
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Termină cu prostiile, sunt atâția părinți, chiar și în sinaxare, care se împărătășeau zilnic. Vezi Sf. Ioan de Kronstadt. Înțelege că nu e nimic greșit dacă sunt alții care au o altă rânduială decât cea pe care o știi.
Adica eu spun prostii, care sustin ceea ce invata Biserica, iar tu esti pe calea cea dreapta pentru ca sustii ce spune un scriitor sau un preot? Despre neadevarul cu Sf. Ioan de Kronstadt am mai scris. Sfantul a primit dezlegare de la sinod sa faca asta, doar el. Sunt doua aspecte, care edifica tot acest fals argument. In primul rand, a fost reclamat la episcopie ca impartaseste in acest fel. Asta ce inseamna? Ca nimeni nu facea asta atunci, era ceva nemaintalnit. Sinodul i-a dat dezlegare sa faca asta doar sfantului, nu tuturor preotilor. Al doilea aspect, nu s-a trecut la acesta practica la preotii rusi, nimeni n-a mai facut asta pana azi, deci numai sfantul.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Citește și te luminează și lasă prostiile:
Pr. Macarie Simonopetritul - Despre Spovedanie: http://www.teologie.net/2016/10/01/i...nie/#more-5088
Iar imi dai citate dintr-un oarecare parinte din Portugalia.
Uite citate din parinti mai cunoscuti. Parintele Staniloae spune ca nici pe timpul parintilor colivari nu s-a ingaduit impartasania deasa fara spovedanie: https://doxologia.ro/viata-bisericii...a-impartasanie
Citez: "O hotărâre a Sinodului din Constantinopol, la sfârșitul secolului XVIII, când se născuse o discuție, dacă e bine să se împărtășească cineva mai des sau mai rar, a hotărât că se poate și una și alta, dar totdeauna după spovedanie." "Cei mai râvnitori și cu o viață cât mai curată se pot împărtăși și mai des, dar totdeauna după spovedanie, și cu cel puțin patru zile de post anterior."
Parintele Sofian Boghiu: "Daca luam Sfanta Impartasanie fara spovedanie, riscam sa fim pedepsiti de Dumnezeu, pentru ca am indraznit ca, in acest vas urat si murdar, care a devenit trupul nostru, sa punem acest margaritar de mare pret, Sfanta Impartasanie, Care este Trupul tainic al Domnului nostru Iisus Hristos."
Parintele Arsenie Papacios: "– Sfanta Impartasanie nu iarta pacatele. Sfanta Impartasanie desavarseste. Iertarea pacatelor o primim in Taina Pocaintei: “…te iert si te dezleg…”. Deci nu se poate fara mergerea inainte la dezlegarea pacatelor, pentru ca Sfanta Impartasanie poate sa fie foc, sa te arda."
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Din contră, e tocmai invers!
E evident ca tu nu stii despre ce vorbim. Ai citit la parintele Pruteanu ceva si repeti ce spune, fara sa ai si cunostintele necesare.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Văd că nu stai rău cu timpul, ai deviat discuția spre alte subiecte, dar la acele întrebări refuzi să răspunzi. Și lipsa unui răspuns poate fi un răspuns.
Am vazut ca uiti ce am scris si discutat acum doar doua zile. Am spus ca nu am timp atunci, in acea zi, ca sa raspund mesajelor la care am raspuns ieri. La acele intrebari am raspuns, dar tu nici macar nu stii, pentru ca tu nu stii despre ce vorbim, repeti aceleasi lucruri cu ce spune parintele Pruteanu fara sa intelegi despre ce vorbim. Nu stii nici macar invatatura de baza ortodoxa, nu ai stiut ce este botezul, nu stii de ce sunt necesare Sfintele Taine, de ce a fost nevoie de venirea lui Iisus, dar te contrazici pe niste teme care sunt mult mai putin importante. Incearca mai intai sa intelegi care e invatatura ortodoxa, nu dureaza mult sa lecturezi un catehism.

Ca sa repet ce ti-am spus acum doua zile, tu cand ai stropit cu apa sfintita pe pereti ai sfintit casa, binecuvantarea este o rugaciune pe care o rosteste preotul. Iar legat de icoane, am scris ca un tablou sfintit nu devine sfant, sfintirea inseamna ce scrie acolo in articol, nu ca ar deveni sfant. Icoana nu poate deveni sfanta doar dupa sfintire. Toate aceasta discutie degeaba ar fi fost evitata daca citeai macar randuiala sfintirii icoanelor, acolo scrie ca se sfinteste icoana, deci era icoana dinainte, nu ca sa devina icoana se sfinteste icoana: https://ro.orthodoxwiki.org/R%C3%A2n...or_sfin%C8%9Bi
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare