Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2008, 23:56:10
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii

CANONUL DE RUGACIUNE CATRE MAICA DOMNULUI MAI INAINTE DE CEASUL MORTII
(trascriere facuta dupa „Buchet de Acatiste ale Maicii Domnului – Editura Biserica-Ortodoxa Alexandria – 2001)

Cantarea 1
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
[COLOR=black]Adancul marii celei sarate ale acestei vieti, plina de desertaciuni si de multe feluri de patimi, iata mi s-a apropiat vremea ca sa o trec, dupa porunca Stapanului. Ci, o, amar mie ticalosului! Ca ocarmuitor spre liman de liniste nu am, pentru pacatele mele, si nu stiu cum voiu trece. Pentru aceea, Preasfanta, Stapana mea Marie, Maica lui Dumnezeu, iata acum mai inainte de ceasul mortii mele , cu umilinta sufletului meu ma rog tie: cu pocainta indrepteaza calea mea si cand vei cedea sfarsitul meu, grabeste curand si vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine nici te departa de la mine, intru inspaimantatorul ceas al mortii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele[/COLOR]
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Iata ziua si ceasul cel insemnat al sfarsitului meu se apropie, vrand sa se desparta intinatul si tavalitul meu suflet, din acest spurcat trup si sa-l duca inaintea strasnicului Judecator.Ci , iata, acum inainte de ceasul sfarsitului meu apucand, ma rog tie, PreaSfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu; cu pocainta indrepteaza calea mea si cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine nici te departa de mine; intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere: Marie PreaDulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366ff]Slava...[/COLOR]
Sfinte Ingere, pazitorul vietii mele, cu toate puterile Ceresti: Sfinte Ioane Botezatorule al Mantuitorului, cu toti Sfintii lui Dumnezeu, vazand smeritul meu suflet in ceasul iesirii mele, cuprins si necajit fiind de puterile intunericului, stati cu rugaciunea voastra inaintea lui Dumnezeu, rugandu-va cu dinadinsul pentru mine si milostivirii Lui.Iar tu, PreaSfanta, Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, cu pocainta indrepteaza calea mea si cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste de vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine acum, intru inspaimantatorul ceas al mortii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366ff]Si acum…[/COLOR]

Iata, ticaloasa mea viata ca un somn a trecut, ca o umbra de nor, ca o flaore de camp s-a vestejit si incheieturile madularelor mele au inceput a slabiin trupul meu, a se schimonosi si a se clatina. Iar rautatile faptelor mele au covarsit multimea nisipului marii. Acelea ma inspaimanta pe mine in ceasul iesirii mele; pe cine voi afla atunci ajutor de mila. O, amar mie, ticalosului , iubitor de pacate fiind. Pentru aceea, Preasfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu: iata acum, mai inainte de ceasul mortii mele, apucand cu umilinta sufletului meu, cad si te rog pe tine, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste si vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine nici te departa de mine; acum si intru infricosatorul ceas al mortii mele; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.

Cantarea a 3-a
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Iata, m-a cuprins frica negraita si cutremur nespus si se sfarseste intru mine duhul meu, vazand ca ceasul meu se apropie si sufletul meu se va desparti de trup si voi merge gol, parasit de toti, prin mijlocul ostilor cumplitilor draci si voi fi oprit la vamile lor si nu va fi nimeni sa-mi ajute.Ci, o, Preasfanta, Stapana mea Marie, Maica lui Dumnezeu, iata mai inainte de acel ceas infricosat, cu smerenie cad si cu umilinta te rog pe tine, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste de vino in ajutorul meu si ma lasa pe mine , nu ma da pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de vederea lor intunecata: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.

[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]

Apropiatu-s-a ziua, langa usi este ceasul intru care lumina mintii mele se va stinge si va slabi de dureri glasul meu , oganul cuvintelor mele se va lega, virtutea mea ma va lasa pe mine. Iar vrajmasul cel ucigator de oameni, nicidecum nu inceteaza, necajindu-mi patimasul meu suflet. Ci , tu, Preasfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu; Ceea ce esti nadejdea si scaparea mea, mangaierea si bucuria mea; cand vei vedea sfarstirul meu, grabeste si vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de vederea lor intunecata: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366ff]Slava...[/COLOR]
Sfinte Ingere pazitorul meu, cu toate puterile ceresti: Sfinte Ioane Botezatorule al Mantuitorului, cu toti Sfintii lui Dumnezeu adunandu-va, faceti rugaciune la stapanul vostru pentru mine osanditul, aducandu-va aminte de neputintele trupesti. Iar tu, Preasfanta, Stapana mea Marie , Nascatoare de Dumnezeu, pentru multa si marea ta milostivire, care dintai ai avut-o si acum si pururi o ai spre pacatosii cei osanditi spre munci, nu ma lasa pe mine osanditul, nici nu ma da pe mine, nici nu te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de intunecata lor vedere; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.

[COLOR=#3366ff]Si acum…[/COLOR]

Nu-ti intoarce marea si nemasurata adancime a milostivirii tale, despre mine pacatosul robul tau, macar desi striga din pamant faptele mele, spre pierzarea mea si pacatele mele cele tainuite, de fata imi arata osandirea mea. Ci, cauta cu mila, dintru preainalt scaunul tau. Si cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste, Stapana, de vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nu ma da pe mine, nici te departa de mine, acum si intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2008, 23:56:49
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Cantarea a 4-a
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Auzit-am glasul trambitei intru inima mea, zicandu-mi: O, ticalosule, pentru ce nu iei aminte sa nu te socotesti; ca , iata, judecatorul va sa-ti ceara socoteala de chivernisirea casei sufletului si nu vei mai putea sa fii ispravnic.Pentru aceasta s-a mahnit duhul meu, intru mine s-a tulburat inima mea, au slabit genuchii mei, trupul meu s-a schimbat si madularele mele au inceput a se desface.Tu, Ceea ce esti adevarata scapare a pacatosilor si izbavire, Preasfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu, iata si eu acum, mai inainte de sfarsitul meu, din adancul inimii mele ma rog milei tale, fii mie intru ajutor, rugand pentru mine pe Judecatorul si nu ma lasa, nici te departa de mine, acum si intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]

Toate zilele vietii mele, intru lene ensimtita si intru dezmierdari si nebunii le-am cheltuit, nicidecum socotind in gandul meu pentru mantuirea mea. Iar acum apropiindu-se sfarsitul meu, mi-am adus aminte de viata mea cea in desert petrecuta si de faptele mele cele de rusine. Cum voi fi intrebat chiar si de cuvintele si tainele mele toate se vor vedea pe fata, deci ma cutremur si foarte ma tem, vazandu-ma intru toate vinovat de moarte.Pentru aceasta, Preasfanta , Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, Ceea ce esti cu adevarat scapare si izbavire a pacatosilor, iata si eu, mult pacatosul, acum, mai inainte de sfarsitul meu, sarguieste si te grabeste si vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de intunecata lor vedere: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Slava...[/COLOR]
Sfinte Ingere pazitorul meu, cu toate puterile ceresti, Sfinte Ioane Botezatorule al Mantuitorului, cu toti Sfintii lui Dumnezeu, iata din amaraciunea inimii mele plang nemangaiat si ma tanguiesc voua, ca zilele mele in zadar si in desertaciune le-am petrecut si s-a apropiat sfarsitul meu si ceasul iesirii mele si voi merge gol si plin de rusine prin locuri intunecate, pline de draci cumpliti si nu va fi nimeni care sa-mi ajute.
Deci ma rog voua, macar la sfarsitul meu, loviti cu toiagul pocaintei inima mea cea impietrita, ca doar vor iesi lacrimi de curatire a spurcaciunilor mele. Iar tu, o , preamilostiva, Stapana mea Marie, Maica lui Dumnezeu, iata acum, mai inainte de sfarsitul meu, cu umilinta sufletului ma rog tie, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste curand si vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine intru infricosatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumpliti draci si de cumplita lor vedere; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Si acum…[/COLOR]
Ingreiat fiind cu sarcina pacatelor mele si apropiindu-se ceasul sfarsitului meu, nu stiu ce voi face.De voi cauta pe Cer, vad pe Judecatorul manios pe mine.De voi cauta spre vazduh, vad pe vrajmasii vazduhului, laturi gatindu-mi mie.De voi cauta in jos, vad iezerul ghenei deschis dedesubtul meu, care ma asteapta pentru faptele mele. Iara tu, Ceea ce esti adevarata scapare si izbavire a pacatosilor, Preasfanta, Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, grabeste de vino curand in ajutorul meu si nu ma lasape mine, nici te departa de mine intru inspaimantatorul ceas al mortii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.

Cantarea a 5-a
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Necuratii si cei ce se departeaza de poruncile cele mai dulci decat mierea, ale preadulcelui Iisus si s-au supus inselatoarelor patimi ale dulcetilor trupesti, dintre care cel dintai sunt eu, ticalosul, stiu ca nu vor gusta din dulceata Raiului, precum este scris. Ci, o , Preasfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu, Ceea ce esti nadejdea pacatosilor si adevarata scapare si izbavire. Iata si eu acum, mai inainte de sfarsit, cu umilinta ma rog tie, vazand sfarsitul meu, grabeste si curand vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]

Gandind si aducandu-mi aminte de spurcatele si necuvioasele fapte ale vietii mele ce a trecut, o, cum ma rusinez si ma inspaimant foarte si mi-a slabit taria mea, de intunecata si strasnica groaza care ma asteapta pe mine, la iesirea mea din aceasta lume inselatoare si plina de desertaciuni, singur si gol fiind. O! Amar si vai mie, pacatosului, nestiind ce voi face. Insa am inteles pentru tine, Nascatoare de Dumnezeu, Preasfanta, ca tuturor pacatosilor care te roaga pe tine cu credinta, le esti grabnica ajutatoare si din nevoi izbavitoare.
Pentru aceasta si eu, ticalosul, indraznind cu credinta inimii mele, cad la milostivirea ta si cu mare nadejde ma rog tie, Preasfanta Stapana mea, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste si vino in ajutorulmeu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, acum si intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Slava...[/COLOR]
Sfinte ingere, pazitorul vietii mele, cu toate puterile si ostile Ingeresti. Sfinte Ioane, Botezatorule al Mantuitorului, cu toti sfinti lui Dumnezeu, cei ce sunteti grabnici folositori, mai vartos oamenilor pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu. Va rog dar si eu pe voi, nu va ingretosatinici de mine spurcatul, care in multa lenevire, in necurate fapte trupesti si in toate rautatile mi-am cheltuit zilele vietii mele si acum apropiindu-ma de sfarstiul meu, in adancaul pierii ma aflu cazut; ci, stati toti impreuna si facetirugaciune catre Dumnezeu pentru mine osanditul. Iar tu, o Preasfanta, stapana mea Marie, Maica lui Hristos Dumnezeu, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de intunecata lor vedere; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Si acum…[/COLOR]
Spaima si durere nesuferita si cutremur nespus, a intrat la inima mea, aducandu-mi aminte de iesirea mea din acestea de aici, ca trupul meu se va arunca ca o spurcaciune viermilor si oaselor mele spre putrezire, iar cu sufletul meu voi merge gol, pe care mi-am gatit viata mea, ca sa-mi iau partea dupa faptele mele, neavand pe nimeni din lume intru ajutorul meu. Deci iata, o , preamilostiva Maica, mai inainte de acel infricosat ceas, cu umilinta sufletului meu, ma rog bunatatii tale, Preasfanta Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, vazandu-mi sfarsitul meu, ma rog, grabeste curand de vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mineintru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2008, 23:57:35
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Cantarea a 6-a
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]

Iona numai o porunca a lui Dumnezeu nu a pazit, si, cu judecata lui Dumnezeu, de certare nu a scapat. Ca vrand sa mearga cu corabia spre Tarsis, a fost aruncat in adanc si l-a inchitit chitul marii. Dar eu, ticalosul, care nici o porunca a lui Dumnezeu , Stapanul meu, nu stiu sa fi pazit, cum voi scapa de cumplita certare, cand voi vrea dupa porunca, sa calatoresc din acestea de aici? O! Amar si vai mie atuncea, o Preasfanta si preamilostiva, Stapana mea, Marie, Maica lui Hristos, Dumnezeul nostru, Ceea ce esti nadejdea, scaparea si amntuirea pacatosilor. Iata si eu, mult-pacatosul, mai inainte de sfarsitul meu, cad si ma rog tie cu umilinta sufletului meu, cand vei vedea sfarsitul meu , grabeste si vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nu ma da pe mine intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Calatorind oarecand Hristos Domnul cu ucenicii sai pe mare, a inceput vifor cu involburare strasnica, iar Ucenicii spaimantandu-se, au strigat, zicand:” Doamne, Doamne, mantuieste-ne ca perim”. Dar eu ticalosul calatorind dintru aceasta lume, cand se va ridica asupra mea viforul si volbura intunericului , catre cine voi striga atunci, ca sa ma mantuiasca? Pentru ca pe Domnul si Stapanul meu, pururea l-am scarbit cu pacatele mele si cu faptele mele cele de rusine. Pe cine voi ruga atunci, fiind gol si singur? O , amar si vai mie, de viata mea cea in desert trecuta.Insa intelegand de tine, preamilostiva, Stapana mea Marie, Maica lui Hristos Dumnezeu, ca esti grabnica ajutatoare celor ce te roaga pe tine si pacatosilor mantuire, iata si eu, mult-pacatosul, apucand acum mai inainte de sfarsitul meu, cu umilinta sufletului cazand, ma rog bunatatii tale: cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste si vino curand in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de vederea lor intunecata: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Slava...[/COLOR]
Sfinte Ingere , care ai fost dar spre pazirea iesirii mele, desi in zadar mi-am cheltuit zilele si anii vietii mele cele scumpe si acum apropiindu-se ziua cea mai de pe urma a sfarsitului meu, cad si ma rog, ca impreuna cu toate ostile Ceresti, stand inaintea lui Dumnezeu, faceti rugaciuni pentru mine nevrednicul, ca sa nu fiu dat in ceasul mortii mele, dupa faptele mele, in mainile cumplitilor draci, care cu mare bucurie asteapta iesirea mea. Sfinte Ioane, Botezatorule al Mantuitorului, impreuna cu toti sfintii lui Dumnezeu vazand ca se apropie ziua cea mai de pe urma a sfarsitului meu, aducandu-va aminte de neputintele trupesti si de dragostea cea frateasca intru Hristos, faceti rugaciune catre Dumnezeu pentru mine osanditul, ca pentru rugaciunile si faptele voastre cele bune, sa fiu izbavit de vederea cumplitilor draci la iesirea si mergerea mea din lumea aceasta. Iar tu, o, preamilostiva Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, vazandu-mi sfarsitul meu, grabeste curand de vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nu ma da pe mine intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Si acum…[/COLOR]
Din tineretile mele , eu pe tine te-am avut nadejde si mangaiere in supararile mele si scapare intru nevoile mele si chivernisitoare trebuintelor mele si pazitoare nerusinata vietii mele. Deci si acum apropiindu-se sfarsitul meu, spre mila ta ma nadajduiesc. Iar tu, PreaSfanta Marie, Maica lui Hristos Dumnezeu, vazandu-mi sfarsitul meu, grabeste curand de vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nu ma da pe mine intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
Condac:
Suflete al meu, suflete al meu, desteapta din somnul lenevirii.Pentru ce nu iei aminte de sineti? Iata luminarea vietii tale se stinge si tainele tale cele ascunse se vor descoperii si Judecatorul este langa usa, asteptand raspunsul tau. Pentru aceea acum, mai inainte de ceasul iesirii mele , suspina si plangi cu amar, lacrimand si strigand din adancul inimii: Judecatorule Stapane si Ziditorul meu, pentru Sfintele rugaciuni ale Preasfintei Mariei, Maicii Tale, nu ma da pe mine in mainile cumplitilor draci intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, ci Tu Insuti cu pace in mainile Tale, primeste-ma.

Cantarea a 7-a
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Petrecandu-mi in zadar zilele anilor mei si viata mea cea scumpa, am atatat vapaia cea nestinsa a ghenei, precum insumi ma cunosc pe mine si tanguindu-ma insumi ma vadesc si din faptele mele nu este nadejde de mantuirea mea, ci osandit foarte si pierit ma aflu. Insa tu, Ceea ce esti nadejdea si scaparea mea, bucuria si mantuirea mea, Preasfanta, Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, vazand sfarsitul meu, grabeste curand si vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, acum si intru inspaimantatorul ceas al mortii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Pleaca-ti urechea ta spre rugaciune mea umilita, Preacurata Fecioara Marie, Maica lui Hristos Dumnezeu si Mantuitorul nostru, ca iata apucand acum mai inainte de sfarsitul meu, cu umilinta ma rog tie, din caldura sufletului meu, auzi-ma, Ceea ce esti buna, dintru inaltimea maririi tale; si cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste curand de vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele izbavindu-ma de cumplitii draci si de vederea lor groaznica: Marie preadulce, nadejdea manturii mele.
[COLOR=#3366FF]Slava...[/COLOR]
Sfinte Ingere , pazitorul vietii mele, cu toate ostile Ingeresti; Sfinte Ioane, Botezatorule al Mantuitorului , cu toti Sfintii lui Dumnezeu, impreuna faceti rugaciune catre Dumnezeu, pentru mine osanditul si pierdutul, care in multa lenevire, in faradelegi, in fapte necuvioase, in nebagare de seama si in tot felul de rautati mi-am cheltuit viata mea. Pentru aceea cad si ma rog tie, Preasfanta Stapana mea, cu umilinta sufletului meu, ca sa nu fiu dat cumplitilor draci, la iesirea mea, dupa faptele mele. Ci tu, Preasfanta, Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, nadejdea si scaparea mea, bucuria si mangaierea mea, vazandu-mi sfarsitul meu, sarguieste degraba si vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Si acum…[/COLOR]
Iata s-au trecut in desert zilele mele si s-a apropiat ziua cea mai de pe urma a sfarsitului meu, Stapana preamilostiva, Nascatoare de Dumnezeu, miluieste sufletul meu cel neintelegator, care cere si asteapta ajutorul si acoperamantul tau. Vino degraba in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas a iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2008, 23:58:19
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Cantarea a 8-a
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Mainile tale m-au facut si m-au zidit , Doamne, dar lasandu-ma slobod in voia mea, am iesit din porunca Ta. Fiind eu faptura Ta si Tu, Facatorul meu, de te-am si scarbit pe Tine, o, Dumnezeul meu, cu multimea faradelegilor mele, Tu Insuti ma cearta cu parinteasca Ta mila, strainilor vrajmasi nu ma da pe mine, ci surpa-i pe dansii cu puterea Ta. Iar tu, Preasfanta , Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu, Ceea ce esti nadejdea si scaparea mea , mangaierea si bucuria mea, can vei vedea sfarsitul meu, grabeste curand si vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici nu te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Robul cel lenes si viclean, care luand talantul Stapanului sau l-a ascuns in pamant , sunt eu, ticalosul. Caci c darul bunatatilor care am luar din mana Stapanului meu, nici o dobanda nu I-am agonisit , deci cum ma voi arata Lui? Si ce voi raspunde Stapanului meu? Cand voi auzi groaznicul Lui glas, zicand: legati-l pe el si-l aruncati intru intunericul cel mai dinafara. Dar tu, nadejdea si scaparea mea, Preasfanta Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, iata acum , mai inainte de sfarsitul meu apucan, cu umilintasufletului meu cad si ma rog tie: cand vei vedea sfarsitulu meu, grabeste si vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Mosia care a pierdut-i stramosul Adam, pentru calcarea poruncii Stapannului, cu Sfantul Botez iarasi o dobandisem si cu darul eram fiul celui Preainalt. Iara supunandu-ma spurcatelor fapte cu inselaciunea faradelegilor mi-am spurcat vesmantul cel curat din bote si m-am imbracat in vesmant necurat si sfarsitul meu s-a apropiat si cum voi iesi sa merg, ca sa ma arat Domnului meu? Preasfanta , Stapana mea Marie, Maica lui Hristos Dumnezeu si Mantuitorul nostru , Ceea ce esti buna nadejde si scaparea mea, mangaierea si bucuria mea cea grabnica, ajutatoarea celor ce te cheama pe tine in nevoile lor, iata si eu, cunoscund necazul care ma asteapta pe mine la iesirea mea, pentru pacatele mele, apucand acum mai inainte de ceasul iesirii mele, cu umilinta sufletului meu ma rog bunatatii tale, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste si vino, Stapana mea, ion ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Scris este in scripturi, cum ca se va da fiecaruia dupa faptele lui. Aceasta ma tulbura pe mine si ma inspaimanta de iesirea mea, ca faptele mele, de la tinerete si pana la batranete, spre pieire ma trag. Insa imi aduc aminte, ca iarasi este scris, ca nimeni din acei ce alearga la acoperamantul milostivirii tale nu iese desert nici rusinat, Preacurata Maica. Pentru aceea si eu , mult-pacatosul, iata apucand mai inainte de sfarsitul meu, cu credinta mea care o am spre tine, te rog pe tine, Maica lui Dumnezeu, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste curand si vino spre ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si acoperindu-ma de groaznica lor vedere cea intunecara si petrecandu-ma prin vazduhul cel cu vami cumplite: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Slava...[/COLOR]
Preasfanta Treime, Parinte, Fiule si Duhule Sfinte, unul Facatorul si Dumnezeul meu Tie iti sunt eu insemnat din pantecele maicii mele si dupa nasterea mea Tie Iti sunt numi si in numele Tau sunt botezat si in credinta Ta sunt crescut. Dar fiind biruit de neputintele firii trupesti si de obiceiurile si inselaciunile lumesti, am calcat poruncile Tale si am facut faradele inaintea Ta si toate zilele mele in necunostinta, nebuneste si in nepurtare de grija le-am cheltuit. |Si acum, iata ca se apropiesfarsitul meu si ce bunatati Iti voi aduce tie din viata mea? O! Dumnezeul meu, nu aflu in mine fapte cuvioase . Insa de am si facut faradelegea inaintea Ta, dar de credinta Ta nu m-am lepadat si la dumnezeu strain nu am dat cinstea Ta. Pentru aceea, o, Dumnezeul meu, nu ma lepada pe mine de la Sfanta mila Ta si nu ma da pe mine strainilor vrajmasi , ci macar in ziua cea de pe urma, proslaveste-Ti mila Ta, intru mine nevrednicul robul Tau. Iara Tu, nadejdea si bucuria mea, Preasfanta, Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, cand vei cedea sfarsitul meu, sarguieste si grabeste de vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, intru inspaimantatorul ceas al iesitii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de intunecata si groaznica lor vedere: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Si acum…[/COLOR]
Frumusetea mea cea zidita dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, am innegrit-o cu pacatele mele, deci cum ma voiu arata Ziditorului meu, cand voi vrea sa ies din aceasta viata? O! Amar mie pacatosului! Nadejdea si scaparea mea, mangaierea si bucuria mea, preamilostiva Stapana, Marie, Maica lui Hristos Dumnezeu, iata acum, mai inainte de sfarsitul meu, cu umilinta sufletului cazand , ma rog tie, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste si vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si acoperindu-ma de intunecata si groaznica lor vedere, izbavindu-ma si din toate vamile lor, Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni catre Maica Domnului georgeval Rugaciuni 19 10.12.2013 23:15:21
O rugaciune inainte de a lua masa horia49 Rugaciuni 5 30.01.2010 01:22:58
Acatiste catre maica domnului patinina34 Rugaciuni 67 11.07.2009 21:35:40
pregatiri inainte de rugaciune Dia20_diana Rugaciuni 1 26.06.2008 22:04:59
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 15:01:06