Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2009, 15:23:35
evelon evelon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2008
Mesaje: 5
Implicit indrumati-ma va rog

Ajutati-ma va rog si indrumati-ma sa gasesc o rezolvare la o problema.
Problema mea este urmatoarea: am dat bani cu imprumut unui prieten acum un an si ceva de zile, o suma considerabila si nici in ziua de astazi nu am reusit sa recuperez banii.Ma tot amana de pe o zi pe alta, si isi bate joc mereu cand are prilejul, prin promisiuni ca imi va da banii.Spuneti-mi va rog unde sa merg ?ce sa fac sa pot recupera banii mei munciti cu atat greu.Am avut incredere si l-am ajutat la greu si acum cand imi este mie greu si am nevoie de banii respectivi nu vrea sa mii dea. Am inceput sa postesc miercurea si vinerea, sa merg seara la actiste la biserica; ce as putea sa mai fac?am mai auzit de rugaciuni de 40 de zile?sau la 7 biserici?va rog ajutati-ma cu un sfat.indrumati-ma si rugati-va pentru mine .din tot sufletul va rog
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2009, 15:34:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din cate stiu, Sfantul Mina este protectorul pagubitilor.
http://www.crestinortodox.ro/vietile-sfintilor/73103-sfantul-mina-protectorul-celor-pagubiti

Ai la acest link si acatistul Sfantului Mina:
http://www.crestinortodox.ro/acatiste/67125-acatistul-sfantului-mina

Nu e nevoie de participare la 7 biserici. Ci de credinta. NU trebuie sa ne adreseam lui Dumnezeu cuprinsi de indoiala, ci cu credinta ca ajunsi la El, primim rezolvare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.10.2009, 15:37:15
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de evelon Vezi mesajul
Ajutati-ma va rog si indrumati-ma sa gasesc o rezolvare la o problema.
Problema mea este urmatoarea: am dat bani cu imprumut unui prieten acum un an si ceva de zile, o suma considerabila si nici in ziua de astazi nu am reusit sa recuperez banii.Ma tot amana de pe o zi pe alta, si isi bate joc mereu cand are prilejul, prin promisiuni ca imi va da banii.Spuneti-mi va rog unde sa merg ?ce sa fac sa pot recupera banii mei munciti cu atat greu.Am avut incredere si l-am ajutat la greu si acum cand imi este mie greu si am nevoie de banii respectivi nu vrea sa mii dea. Am inceput sa postesc miercurea si vinerea, sa merg seara la actiste la biserica; ce as putea sa mai fac?am mai auzit de rugaciuni de 40 de zile?sau la 7 biserici?va rog ajutati-ma cu un sfat.indrumati-ma si rugati-va pentru mine .din tot sufletul va rog
mda...si sotul meu a dat bani cu imprumut ,fara dobanda ,si acum ...se uita la soare ! ar putea sa recupereze banii prin metode mai putin ortodoxe ,dar acum spune asa : Sa ii dea D-zeu dupa suflet ! stiu ca te simti neputincios ...nu stiu dc faptul ca vei tine post sau ca vei merge la 7 biserici sau... iti va aduce banii inapoi ! insa stiu ca acelei persoane la un moment dat ii va merge foarte prost ,daca asta te consoleaza !
sau poti apela la recuperatori ...desi eu nu te.as indemna ...mai bine lasi totul in mainile lui D-zeu ,roaga-te si nu ii cere lui D-zeu sa il pedepseasca pe cel care are sa iti dea bani,ci sa iti faca dreptate !
in speranta ca te-am ajutat ...Doamne ajuta !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2009, 15:39:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de evelon Vezi mesajul
Ajutati-ma va rog si indrumati-ma sa gasesc o rezolvare la o problema.
Problema mea este urmatoarea: am dat bani cu imprumut unui prieten acum un an si ceva de zile, o suma considerabila si nici in ziua de astazi nu am reusit sa recuperez banii.Ma tot amana de pe o zi pe alta, si isi bate joc mereu cand are prilejul, prin promisiuni ca imi va da banii.Spuneti-mi va rog unde sa merg ?ce sa fac sa pot recupera banii mei munciti cu atat greu.Am avut incredere si l-am ajutat la greu si acum cand imi este mie greu si am nevoie de banii respectivi nu vrea sa mii dea. Am inceput sa postesc miercurea si vinerea, sa merg seara la actiste la biserica; ce as putea sa mai fac?am mai auzit de rugaciuni de 40 de zile?sau la 7 biserici?va rog ajutati-ma cu un sfat.indrumati-ma si rugati-va pentru mine .din tot sufletul va rog
faceti, cu lumanare aprinsa, acatistul sfantului Mina, care aduce inapoi lucrurile furate:
http://www.crestinortodox.ro/acatiste/67125-acatistul-sfantului-mina
Daca sunteti din Bucuresti, puteti merge si la biserica lui, langa Piata Unirii. Sa va ajute Dumnezeu. Si post, rugaciune si spovedanie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2009, 15:43:39
evelon evelon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2008
Mesaje: 5
Implicit

va multumesc pentru toate raspunsurile.si daca mai aveti sfaturi va rog le astept
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2009, 15:44:58
sashio sashio is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2009
Mesaje: 6
Implicit Sfânta Evanghelie după Luca cap. 27-38

Iar vouă celor ce ascultați vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi;
Binecuvântați pe cei ce vă blestemă, rugați-vă pentru cei ce vă fac necazuri.
Celui ce te lovește peste obraz, întoarce-i și pe celălalt; pe cel ce-ți ia haina, nu-l împiedica să-ți ia și cămașa;
Oricui îți cere, dă-i; și de la cel care ia lucrurile tale, nu cere înapoi.
Și precum voiți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi asemenea;
Și dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată puteți avea? Căci și păcătoșii iubesc pe cei ce îi iubesc pe ei.
Și dacă faceți bine celor ce vă fac vouă bine, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii același lucru fac.
Și dacă dați împrumut celor de la care nădăjduiți să luați înapoi, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii dau cu împrumut păcătoșilor, ca să primească înapoi întocmai.
Ci iubiți pe vrăjmașii voștri și faceți bine și dați cu împrumut, fără să nădăjduiți nimic în schimb, și răsplata voastră va fi multă și veți fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulțumitori și răi.
Fiți milostivi, precum și Tatăl vostru este milostiv.
Nu judecați și nu veți fi judecați; nu osândiți și nu veți fi osândiți; iertați și veți fi iertați.
Dați și se va da. Turna-vor în sânul vostru o măsură bună, îndesată, clătinată și cu vârf, căci cu ce măsură veți măsura, cu aceeași vi se va măsura.

Roagate lui Dumnezeu ca sa-l poti ierta pe acel prieten si mai mare bucurie vei avea...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2009, 12:05:56
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de evelon Vezi mesajul
Ajutati-ma va rog si indrumati-ma sa gasesc o rezolvare la o problema.
Problema mea este urmatoarea: am dat bani cu imprumut unui prieten acum un an si ceva de zile, o suma considerabila si nici in ziua de astazi nu am reusit sa recuperez banii.Ma tot amana de pe o zi pe alta, si isi bate joc mereu cand are prilejul, prin promisiuni ca imi va da banii.Spuneti-mi va rog unde sa merg ?ce sa fac sa pot recupera banii mei munciti cu atat greu.Am avut incredere si l-am ajutat la greu si acum cand imi este mie greu si am nevoie de banii respectivi nu vrea sa mii dea. Am inceput sa postesc miercurea si vinerea, sa merg seara la actiste la biserica; ce as putea sa mai fac?am mai auzit de rugaciuni de 40 de zile?sau la 7 biserici?va rog ajutati-ma cu un sfat.indrumati-ma si rugati-va pentru mine .din tot sufletul va rog
cel mai bine este sa iti spui speranta in dumnezeu.Roaga-te pentru persoana careia i-ai imprumutat banii sa ii lumineze dumnezeu mintea. Si citeste acatistul sfantului mina 40 de zile si poti merge la sfintele moaste sa il rogi sa te ajute sa iti recuperezi banii.Sfantul sa iti asculte rugaciunile si sa fie mijlocitor la domnul si sa te ajute!
doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2009, 22:38:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Din cate stiu, Sfantul Mina este protectorul pagubitilor. http://www.crestinortodox.ro/vietile...celor-pagubiti Ai la acest link si acatistul Sfantului Mina: http://www.crestinortodox.ro/acatist...sfantului-mina Nu e nevoie de participare la 7 biserici. Ci de credinta. NU trebuie sa ne adreseam lui Dumnezeu cuprinsi de indoiala, ci cu credinta ca ajunsi la El, primim rezolvare.
Adevarat. Sfantul Mina este sfantul care, alaturi de multi altii, are grija de cei pagubiti.
Cauta o biserica unde este hramul acesta, sau chiar Moaste de la Sfantul.

Daca nu se va rezolva, ia aceasta ca pe o pedagogie dumnezeiasca, momentan cu neputinta de inteles.
In timp, vei intelege raspunsul la acea intrebare generica... "de ce?"
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2009, 23:57:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Sfantul Mina

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Adevarat. Sfantul Mina este sfantul care, alaturi de multi altii, are grija de cei pagubiti.
Cauta o biserica unde este hramul acesta, sau chiar Moaste de la Sfantul.
In Ramnicu-Valcea este o Biserica, in centrul orasului, care are moaste ale Sfantului.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2009, 00:10:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Sfantul Mina

Citat:
În prealabil postat de evelon Vezi mesajul
Ajutati-ma va rog si indrumati-ma sa gasesc o rezolvare la o problema.
Problema mea este urmatoarea: am dat bani cu imprumut unui prieten acum un an si ceva de zile, o suma considerabila si nici in ziua de astazi nu am reusit sa recuperez banii.Ma tot amana de pe o zi pe alta, si isi bate joc mereu cand are prilejul, prin promisiuni ca imi va da banii.Spuneti-mi va rog unde sa merg ?ce sa fac sa pot recupera banii mei munciti cu atat greu.Am avut incredere si l-am ajutat la greu si acum cand imi este mie greu si am nevoie de banii respectivi nu vrea sa mii dea. Am inceput sa postesc miercurea si vinerea, sa merg seara la actiste la biserica; ce as putea sa mai fac?am mai auzit de rugaciuni de 40 de zile?sau la 7 biserici?va rog ajutati-ma cu un sfat.indrumati-ma si rugati-va pentru mine .din tot sufletul va rog
Imprumutasem cuiva o suma considerabila. Au trecut luni bune de la data la care promisese ca mi-i inapoiaza. Incepuse sa ma evite. Imi amintesc chiar de niste momente: ne intersectam pe holurile aceleiasi institutii si, de cum ma zarea, intra in prima toaleta ce-i iesea in cale.
M-am rugat sa pot recupera suma. Intre timp, m-am mutat in alt oras, la celalalt capat al tarii. Imi luasem gandul de la bani deja. Dupa un an de la mutare m-a sunat la serviciu sa ma intrebe la ce adresa sa-mi trimita banii.
Nici acum nu stiu ce s-a intamplat in viata persoanei respective, nici ce a determinat-o sa-mi trimita banii. Dar i-am primit intr-un moment in care mi-era foarte greu cu banii.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde