Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.08.2008, 18:44:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu scriu ca asa intelegeam eu in mod gresit aceasta.

Oare o fi insemnand ca noua ne tine partea si celorlalte neamuri nu?
Vai ce blasfemie!
Dar ce este la Dumnezeu partinire?
Nu este Dansul Tatal tuturor popoarelor pamantului?
Cu noi este Dumnezeu inseamna ca este prezent cu noi prin Sfintele Taine ale Bisericii cum zice preacuviosul preot Dumitru Staniloae.
Domnul nostru Iisus Hristos este prezent in Sfintele Taine ale Bisericii.
Este cu noi cand lucram fapta buna cu smerenie si o lucreaza in noi , este cu noi impreuna cand ne aducem aminte de el etc.
De fapt Domnul nostru Iisus Hristos zice la Inaltare ca el cu noi pururea este...deci este ca prezenta nu ca partinire.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.08.2008, 19:20:35
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

"cu noi este Dumnezeu intelegeti NEAMURI si va plecati"
poi eu crek se refera la faptul k .
uite vezi
noi
6 miliarde
ar fi sa avem vreo 100 de "dumnezei",noi stiind preabine ca Domnul este Dumnezeul adevarat.
deci astfel Dumnezeu este cu noi,cu ortodocsii.
Cu noi este Dumnezeu!:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2008, 17:19:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Emanuel (Dumnezeu este cu noi) este numele dat de Dumnezeu, prin prorocul Isaia, pruncului care avea sa se nasca din Fecioara Maria (Isaia 7, 14). Aceasta profetie mesianica se refera la intruparea Mantuitorului. Este subliniata aici divinitatea Mantuitorului (Dumnezeu este cu noi) care, ulterior, avea sa fie negata de gruparile si partidele iudaice din vremea Sa, de catre Arie etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2008, 22:58:35
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Isaia 8
9. [color=red]Cu noi este Dumnezeu, intelegeti neamuri si va plecati.[/color] Auziti pana la marginile pamantului, cei puternici plecati-va. De va veti intari, iarasi veti fi biruiti.
10. Si orice sfat veti sfatui, il va risipi Domnul, si cuvantul pe care il veti grai nu va ramane intru voi, caci cu noi este Dumnezeu!"

11. Asa imi zicea mie Domnul, tinand peste mine mana Sa cea tare si insuflandu-mi sa nu umblu pe caile acestui popor. Apoi mi-a zis:
12. "Nu numiti uneltire tot ceea ce poporul acesta socoteste uneltire, si nu va temeti, nici nu va infricosati de ceea ce se tem ei.
13. Numai pe Domnul Savaot socotiti-L sfant, de El sa va temeti si sa va infricosati.

In dragoste nimeni nu poate sa judece mirele pentru faptul ca si-a ales o singura mireasa. Mireasa lui Dumnezeu este Biserica drept credincioasa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2008, 16:15:10
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
"cu noi este Dumnezeu intelegeti NEAMURI si va plecati"
poi eu crek se refera la faptul k .
uite vezi
noi
6 miliarde
ar fi sa avem vreo 100 de "dumnezei",noi stiind preabine ca Domnul este Dumnezeul adevarat.
deci astfel Dumnezeu este cu noi,cu ortodocsii.
Cu noi este Dumnezeu!:)
Pai si Islamul afirma acelasi lucru !!!
PE care dintre voi ar trebui sa-l cred???
Ca amndoua religiile au acelasi gen de dovezi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2010, 23:29:23
niculaes niculaes is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Mesaje: 4
Implicit

Salutare la toata lumea. Am dat intamplator peste thread-ul asta vechi de peste 1 an si m-am inscris ca sa-mi dau si eu cu parerea.

Ma mir ca nimeni nu si-a dat seama de un lucru elementar. Afirmatia face parte din Vechiul Testament (Isaia 8). Prin "neamuri" sau "popoare" evreii inteleg celelalte popoare adica "ne-evrei". Statul Israel chiar acorda titlul de "drepti intre popoare" acelor ne-evrei care au salvat evrei in timpul razboiului. Deci in traducere libera "drepti intre popoare" ar insemna "ne-evrei buni".

Afirmatia lui Isaia: "Cu noi este Dumnezeu, intelegeti neamuri si va plecati. Auziti pana la marginile pamantului, cei puternici plecati-va. De va veti intari, iarasi veti fi biruiti." inseamna pur si simplu "Dumnezeu e cu noi, evreii. Voi "neamurile", adica ne-evreii, goymii, trebuie sa intelegeti asta si sa va plecati. Daca ni va veti opune, veti fi invinsi." E o declaratie de suprematie, ideea ca evreii sunt "poporul ales" si ca Dumnezeu tine cu ei.

La fel si afirmatia "Toti dumnezeii neamurilor sunt idoli" din Psalmi inseamna ca toti zeii ne-evreiilor sunt doar "idoli" si ca doar zeul evreilor, Yahweh, este adevarat (sau "kosher"), deci este Dumnezeu.

Afirmatii ca acestea (si altele) din Vechiul Testament exprima intoleranta fata de alte religii. Din pacate aceasta intoleranta a fost transmisa si religiilor derivate din iudaism, crestinismul si islamul.

PS Recomand la toata lumea filmul "Agora".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti? mihailt Generalitati 2 12.12.2009 23:33:27
Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu patinina34 Generalitati 22 14.05.2009 10:16:32