Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.02.2011, 14:56:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce determina un om sa se sacrifice pentu altul? Spre exemplu pompierii, ce ii determina sa isi riste viata pentu cei aflati in pericol?
Ce determina un om sa se sacrifice pentru altul?Eu cred ca tocmai calitatea omului.In cazul in care face parte din datoria profesionala salvarea vietilor,atunci raspunsul e simplu : isi fac oamenii datoria profesionala.Cand s-a facut omu` pompier, stia ca trebuie sa intre in foc sa salveze vieti daca situatia o cere.
Dar cand nu ai o astfel de meserie si treci pe langa un rau si vezi un copil cum se zbate intre viata si moarte in mijlocul unui vartej, SI NU SARI SA-L SALVEZI,atunci NU ESTI OM.Pentru ca a salva pe cineva de la moarte impune uneori o decizie de fractiune de secunda pe care intotdeauna o iei cu inima.De aceea si mor multi salvand pe altii.Pentru ca nu stai sa judeci.Este un impuls divin cred eu.Si cine nu il are, repet, NU E OM, e diavol cu chip de om! Am auzit un caz cand cineva nestiind sa inoate a sarit dupa un copil in apa.Copilul l-a salvat si el a murit inecat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2011, 15:24:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ce determina un om sa se sacrifice pentru altul?Eu cred ca tocmai calitatea omului.In cazul in care face parte din datoria profesionala salvarea vietilor,atunci raspunsul e simplu : isi fac oamenii datoria profesionala.Cand s-a facut omu` pompier, stia ca trebuie sa intre in foc sa salveze vieti daca situatia o cere.
Dar cand nu ai o astfel de meserie si treci pe langa un rau si vezi un copil cum se zbate intre viata si moarte in mijlocul unui vartej, SI NU SARI SA-L SALVEZI,atunci NU ESTI OM.Pentru ca a salva pe cineva de la moarte impune uneori o decizie de fractiune de secunda pe care intotdeauna o iei cu inima.De aceea si mor multi salvand pe altii.Pentru ca nu stai sa judeci.Este un impuls divin cred eu.Si cine nu il are, repet, NU E OM, e diavol cu chip de om! Am auzit un caz cand cineva nestiind sa inoate a sarit dupa un copil in apa.Copilul l-a salvat si el a murit inecat.
Parintele Galeriu, in lucrarea sa Jertfa si Rascumparare, sustine ca spiritul de jertfa e mai mult decat un simplu impuls divin, e un principiu divin, e Viata Sfintei Treimi. Se stie ca perihoreza exprima cel mai bine modul Vietii intraTreimice. Ce inseamna perihoreza? E modul prin care Persoanele Trimice relationeaza si traiesc una prin alta, una pentru alta si una in alta (Eu sunt in Tatal si Tatal in Mine), punand tot ce au la dispozitia celorlalte (Fiinta dumnezeiasca comuna celor trei Persoane). Tot ceea ce are Tatal ofera si Fiului si Duhului, tot ce are Fiul ofera si Tatalui si Duhului si tot ce are Duhul ofera si Tatalui si Fiului. Aceasta e starea de jertfa de sine perpetua, de daruire de sine vesnica, de iubire altruista infinita.
Acesta ar trebui sa fie si spiritul crestinismului autentic, spiritul de jertfa, de impreuna traire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.02.2011, 15:39:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Da, foarte frumos,ca de obicei:-)

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Parintele Galeriu, in lucrarea sa Jertfa si Rascumparare, sustine ca spiritul de jertfa e mai mult decat un simplu impuls divin, e un principiu divin, e Viata Sfintei Treimi. Se stie ca perihoreza exprima cel mai bine modul Vietii intraTreimice. Ce inseamna perihoreza? E modul prin care Persoanele Trimice relationeaza si traiesc una prin alta, una pentru alta si una in alta (Eu sunt in Tatal si Tatal in Mine), punand tot ce au la dispozitia celorlalte (Fiinta dumnezeiasca comuna celor trei Persoane). Tot ceea ce are Tatal ofera si Fiului si Duhului, tot ce are Fiul ofera si Tatalui si Duhului si tot ce are Duhul ofera si Tatalui si Fiului. Aceasta e starea de jertfa de sine perpetua, de daruire de sine vesnica, de iubire altruista infinita.
Acesta ar trebui sa fie si spiritul crestinismului autentic, spiritul de jertfa, de impreuna traire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Deci raspunsul e simplu pentru initiatorul topicului:
-principiul divin determina un om sa se sacrifice pentru altul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.02.2011, 01:03:42
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce determina un om sa se sacrifice pentu altul?
Cred ca dragostea sincera il determina pe om sa se sacrifice pentru altul. Ma gandesc, in primul rand, la iubirea parinteasca. Parintele si-ar da viata oricand, in orice moment, pentru copilul sau. Si-ar lua fara ezitare asupra sa intreaga suferinta a aceluia.
Dar Hristos ne cere mai mult: sa ne iubim unii pe altii, sa iubim nebuneste, pe toata lumea, nu numai pe cei apropiati noua. Iar sacrificandu-ne pentru ceilalti, ne asemanam lui Hristos, Cel ce a fost spanzurat pe cruce pentru noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.02.2011, 15:23:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Un crestin adevarat nu poate dori nimanui moartea si nici nu poate accepta ca cineva sa piara. Sa ne amintim ca Mantuitorul nu-l lasa pe cel cazut intre talhari in suferinta, ii leaga ranile si-l duce la o casa de oaspeti. Cand esti Viata chemi la viata.

Fiul nu a venit in lume impins de Tatal, ci din dragostea lor fata de om. Asa si omul, nu pleaca sa salveze vieti pentru ca este impins de cineva, ci pleaca pentru ca este impins de iubirea din el, care nu doreste ca ceva sa fie cuprins de moarte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.03.2011, 00:14:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb offfffff

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Un crestin adevarat nu poate dori nimanui moartea si nici nu poate accepta ca cineva sa piara. Sa ne amintim ca Mantuitorul nu-l lasa pe cel cazut intre talhari in suferinta, ii leaga ranile si-l duce la o casa de oaspeti. Cand esti Viata chemi la viata.

Fiul nu a venit in lume impins de Tatal, ci din dragostea lor fata de om. Asa si omul, nu pleaca sa salveze vieti pentru ca este impins de cineva, ci pleaca pentru ca este impins de iubirea din el, care nu doreste ca ceva sa fie cuprins de moarte.

Trist subiect...

Sa nu mi-o ia barbatii in nume de rau, insa am observat spirit de sacrificiu doar la femei.

Asta vara eram intr-un spital din tara la capataiul unei doamne dragi mie bolnave de cancer. Sotul ei alaturi imi spunea cu o fata pamantaie si cu o suferinta imensa : "Si cand te gandesti ca acum trebuia sa fim la Neptun pe plaja!" Iar femeia aceasta nu a facut nimic altceva in viata ei decat sa-i bandajeze lui ranile.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.03.2011, 14:19:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Sa nu mi-o ia barbatii in nume de rau, insa am observat spirit de sacrificiu doar la femei.
Este posibil ca, atunci cand barbatul este crestin, el sa fie capabil de o mai mare jertfa decat femeia.
Insa, dupa cum vedem, barbatii nu prea sunt crestini... deci chipurile de jertfa ne apar intrupate mai ales in "mamele crestine".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.03.2011, 14:27:56
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Trist subiect...

Sa nu mi-o ia barbatii in nume de rau, insa am observat spirit de sacrificiu doar la femei.

Asta vara eram intr-un spital din tara la capataiul unei doamne dragi mie bolnave de cancer. Sotul ei alaturi imi spunea cu o fata pamantaie si cu o suferinta imensa : "Si cand te gandesti ca acum trebuia sa fim la Neptun pe plaja!" Iar femeia aceasta nu a facut nimic altceva in viata ei decat sa-i bandajeze lui ranile.

Cu adevarat trist....Si subiectul si situatia descrisa...."Sfanta" superficialitate masculina....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.03.2011, 15:54:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Dragostea.
De curand, in Belgia o fetita a murit pentru ca a incercat sa o salveze de la innec pe sora ei care cazuse in apa.
Acum vreo doi ani, un profesor a fost omorit pentru ca a incercat sa opreasca un asasin fost elev care venise la scoala si tragea cu mitraliera unde vedea. (a rusit sa salveze cateva vieti)
Mie cand aud de asemenea exempe imi dau lacrimile.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liturghia: sacrificiu actual în Cer ? Mihnea Dragomir Sfanta Liturghie 5 23.01.2012 11:33:44
Spiritul de turma Traditie1 Generalitati 11 27.02.2011 19:21:26
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29
Spiritul civic Traditie1 Generalitati 29 04.12.2009 16:01:14