Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 15.11.2012, 19:30:07
Postelnicu Postelnicu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit Post

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca ai inceput sa devii agresiv, ca tot intrebai de duh, sper ca nu o sa spui ca acesta ar fi un duh ortodox.
Incerci sa iti impui cu agresivitate parerile tale, care nu sunt impartasite de BO, ci de cativa ortodocsi, pr. Badulescu si adeptii sai.

P.S. Pentru ca ai adoptat un ton agresiv o sa sistez dialogul cu tine, doar daca vei dori sa vorbesti ca un ortodox.
Cum am am mai spus puțin mai devreme:

Frate, este mai de folos a pune capăt aici disputelor, ce a fost de spus s-a spus, ce s-a mărturisit, s-a mărturisit, iar în urmă ne paște o mare dezbinare, plăcută vrăjmașului.

Iertare și post binecuvântat!
  #1012  
Vechi 15.11.2012, 19:30:31
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Obsedant sau obsedat ?

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Se pare ca obsedatii mistici, fanii popei badulescu dan, au o obsesie in a cataloga sanitatea mintala a altora, avand ca reper desigur urat-mirositoarea lor credinta marcionit-stilistoida. Cine zice, ala e!
Teodor_de_Dambovita, nu este o rusine si nici nu trebuie sa te simti jignit atunci cand cineva te suspecteaza ca ai putea fi bolnav. Daca tu esti linistit si te complaci in situatia in care te afli, desi stii ca lucrurile sunt mult mai grave decat par, ai putea sa-ti temperezi un pic nivelul intelectual si sa cobori la un nivel mai decent de exprimare. Am vazut ca ai si o problema de instabilitate la avatar, ce poate sa insemne asta, incerci sa exprimi stari sufletesti ?
  #1013  
Vechi 15.11.2012, 19:36:22
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs up Catalin, ce intelegi de aici ???

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
... Ca ce spun eu e corect si tu nu stii despre ce e vorba, iata interpretarea ortodoxa chiar de la Parintele Serafim ...
Catalin taica, ia zi tu, inteleptule ... invata-ne si pe noi ... cum ziceai ca trebuie sa intelegem?

"În concepția scriptural-patristică, Pământul, ca sălaș al omului, încununarea zidirii lui Dumnezeu, este centrul universului.
Orice altceva, indiferent de explicația științifică a stării și mișcării sale prezente sau de imensitatea sa fizică în comparație cu pământul, este un lucru secundar și a fost făcut întru folosul Pământului, adică al Omului - Ieromonah Serafim Rose"

Last edited by neica_nimeni_altul; 15.11.2012 at 19:52:48.
  #1014  
Vechi 15.11.2012, 21:01:30
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Teodor_de_Dambovita, nu este o rusine si nici nu trebuie sa te simti jignit atunci cand cineva te suspecteaza ca ai putea fi bolnav. Daca tu esti linistit si te complaci in situatia in care te afli, desi stii ca lucrurile sunt mult mai grave decat par, ai putea sa-ti temperezi un pic nivelul intelectual si sa cobori la un nivel mai decent de exprimare. Am vazut ca ai si o problema de instabilitate la avatar, ce poate sa insemne asta, incerci sa exprimi stari sufletesti ?
Handicapat mistic, baga-ti sfintii inchipuiti unde stii, si cara-te de pe forum, cu preotul tau cretin cu tot. Nu o sa mai ma cobor sa vorbesc cu viermi putind a tamaie alterata ca voi. Ce-ti pasa de avatarul cuiva, reactionar tulbure la minte? Acum sase decenii ai fi facut Aiudul sau Gherla, unde ti-ai fi lasat oasele, spre invatatura de minte a tuturor maniacilor credintelor inguste.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 15.11.2012 at 23:59:55.
  #1015  
Vechi 15.11.2012, 23:01:12
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs down Transa hipnotica sau ce ?

Se pare ca cineva de la Dambovita nu mai reuseste sa-si exprime elucubratiile intr-un mod coerent. Nu ca ar fi reusit pana acum, dar putea induce in eroare cu usurinta un cititor neavizat. El nu are o problema doar cu oamenii, el are o problema chiar si cu Sfintii.
Piei SATANA † † † , Piei SATANA † † † , Piei SATANA † † †

Last edited by neica_nimeni_altul; 15.11.2012 at 23:39:11.
  #1016  
Vechi 16.11.2012, 12:13:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Catalin taica, ia zi tu, inteleptule ... invata-ne si pe noi ... cum ziceai ca trebuie sa intelegem?
"În concepția scriptural-patristică, Pământul, ca sălaș al omului, încununarea zidirii lui Dumnezeu, este centrul universului.
Orice altceva, indiferent de explicația științifică a stării și mișcării sale prezente sau de imensitatea sa fizică în comparație cu pământul, este un lucru secundar și a fost făcut întru folosul Pământului, adică al Omului - Ieromonah Serafim Rose"
Nu stiu daca ai retinut ce ti-am scris in ultimul mesaj: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=998 mai ales partea cu: Daca doar acet tip de mesaj il ai discuta mai bine cu alte persoane.
Vad ca ai acelasi tip de mesaj, nu stiu de ce insisti sa-ti raspund daca tu intentionezi sa ne balacarim si eu nu vreau.
Dar daca imi scriai frumos ti-as fi raspuns, si as fi dat tot un citat din Parintele Serafim, in care arata clar ce crede despre geocentrismul din Facerea:

“Oamenii cu cunostinte stiintifice vor zice ca Parintii fac greseli in stiinta. De pilda, Sfantul Vasile cel Mare, in scrierile sale despre cele Sase Zile ale Facerii, afirma ca exista unele fiinte, precum anumite broaste, ce apar spontan din tarana. Asa spunea stiinta vremii sale. Stiind ca lucrul nu e adevarat, oamenii din vremurile moderne spun ca el a facut o greseala, intrucat stiinta sa, prin mijlocirea careia interpreta aspectul stiintific, era gresita. Si este adevarat ca, in aceasta privinta, cand exista fapte stiintifice, putem sa indreptam scrierile Sfintilor Parinti. Insa unii cred ca aceasta inseamna ca putem indrepta si textul Facerii. Dar daca cercetati textul facerii, veti vedea ca ori de cate ori Parintii fac interpretari gresite din pricina cunostintelor luate din stiinta zilelor lor, aceasta nu se datoreaza faptului ca textul Facerii ar spune asa ceva. Se datoreaza faptului ca acela este modul cel mai logic de a-l citi pe temeiul cunoasterii stiintifice. Astazi am avea o modalitate usor diferita de a-l citi, si s-ar putea sa fim ceva mai exacti. Textul ramane acelasi.
De fapt nu exista nici macar o singura afirmatie in textul Facerii care sa te trimita la ideea ca soarele se roteste in jurul pamantului sau pamantul in jurul soarelui, sau orice altceva de acest tip."

Last edited by catalin2; 16.11.2012 at 12:16:45.
  #1017  
Vechi 16.11.2012, 12:31:08
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Sa mai citim inca o data cu atentie

Catalin, te felicit ca ai reusit sa "demonstrezi" incoerenta aparenta a parintelui Serafim Rose si cum se contrazice el in cele doua citate.

Sa mai citim inca o data cu atentie:

"În concepția scriptural-patristică, Pământul, ca sălaș al omului, încununarea zidirii lui Dumnezeu, este centrul universului. Orice altceva, indiferent de explicația științifică a stării și mișcării sale prezente sau de imensitatea sa fizică în comparație cu pământul, este un lucru secundar și a fost făcut întru folosul Pământului, adică al Omului - Ieromonah Serafim Rose"

Eu zic, ca se vede foarte clar ce vrea sa zica si ca in cazul de mai sus, Sfintii Parinti nu cred ca au facut interpretari gresite referitoare la Facere legate de geocentrism in contextul stiintific al zilelor lor. Eu prefer sa cred ca citatul este cel corect, mai ales ca este in consens cu Scriptura si cu Sfintii Parinti.

Poti sa ne dai un singur citat "heliocentrist" al vreunui Sfant Parinte ortodox ?
In Sfanta Traditie exista macar notiunea de "heliocentrism" ?

Serafim Rose nu a reusit sa-l convinga pe Calomiros de erezia evolutionismului teist,... in ciuda evidentelor "inechivoce".
Asta spune multe!

Last edited by neica_nimeni_altul; 16.11.2012 at 12:37:39.
  #1018  
Vechi 16.11.2012, 13:07:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
"În concepția scriptural-patristică, Pământul, ca sălaș al omului, încununarea zidirii lui Dumnezeu, este centrul universului.
Orice altceva, indiferent de explicația științifică a stării și mișcării sale prezente sau de imensitatea sa fizică în comparație cu pământul, este un lucru secundar și a fost făcut întru folosul Pământului, adică al Omului - Ieromonah Serafim Rose"
Omul (si implicit salasul sau) e nucleul (centrul) coordonator al lumii create (universului), cel care o stapaneste.
Masura stapanirii sale, masura lucrurilor sale e Hristos, deci El se afla in centrul universului ca scop.

Last edited by ioanna; 16.11.2012 at 13:13:26.
  #1019  
Vechi 16.11.2012, 13:14:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Catalin, te felicit ca ai reusit sa "demonstrezi" incoerenta aparenta a parintelui Serafim Rose si cum se contrazice el in cele doua citate.
Sa mai citim inca o data cu atentie:
"În concepția scriptural-patristică, Pământul, ca sălaș al omului, încununarea zidirii lui Dumnezeu, este centrul universului. Orice altceva, indiferent de explicația științifică a stării și mișcării sale prezente sau de imensitatea sa fizică în comparație cu pământul, este un lucru secundar și a fost făcut întru folosul Pământului, adică al Omului - Ieromonah Serafim Rose"

Poti sa ne dai un singur citat "heliocentrist" al vreunui Sfant Parinte ortodox ?
In Sfanta Traditie exista macar notiunea de "heliocentrism" ?

Serafim Rose nu a reusit sa-l convinga pe Calomiros de erezia evolutionismului teist,... in ciuda evidentelor "inechivoce".
Asta spune multe!
De fapt nu e o contradictie, pentru ca Parintele in acest citat se refera la faptul ca Pamantul este cel mai important corp ceresc dintre atatea miliarde de stele si planete (cate se presupun ca sunt), si nu doar o simpla planeta a unui oarecare sistem solar dintr-o multime de alte stele si galaxii, pierdut in univers, cum ar spune oamenii de stiinta. E centrul Universului, salasul omului, toate celelalte stele au fost facute doar pentru frumusete. Dar chiar si fizic, daca Pamantul se invarte in jurul Soarelui nu inseamna ca nu poate sa fie in centrul universului, impreuna cu sistemul solar.
Dar chiar in acest pasaj Parintele aminteste de explicatia stiintifica heliocentrica, spunand ca e ceva secundar (adica tine de stiinta, nu de teologie, cum spuneam si eu), nu neaga ca e adevarata.
De altfel pe net se poate citi ca Par. Serafim nu propovaduia geocentrismul, nu o sa gasim un articol care ar spune contrariul.

Heliocentrism si geocentrism sunt lucruri secundare, tin de stiinta, nu de dogma, nu sunt revelate in Facerea. Doar daca cineva contrazice ce a spus Domnul e o problema, daca il contrzice pe Ptolemeu sau Aristotel nu or sa se supere cei doi, mai ales daca s-au inselat. In schimb Domnul nu se poate insela, ca si oamenii.
Tot Sf. Vasile cel Mare spunea ca pamantul pluteste pe apa, asa se credea atunci, ca Europa e o insula pe apa, sau Asia. La fel cum e o greseala sa fie desconsiderati sfintii, tot o exagerere e sa fei considerati atotstiutori, la fel ca Domnul. Probabil nu stiau de America, asta nu e greseala, e vorba de ce se stia atunci de catre oameni. Nu au avut cum sa aiba revelatii pentru tot felul de lucruri neimportante, de exemplu cum se rezolva integralele.
  #1020  
Vechi 16.11.2012, 13:20:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De altfel pe net se poate citi ca Par. Serafim nu propovaduia geocentrismul, nu o sa gasim un articol care ar spune contrariul.
Corect! N-am inteles de ce "centrul" ii duce pe unii cu gandul la spatialitate stiind ca sensul duhovnicesc primeaza la parintele Serafim, cat si la Sfintii Parinti, rostul lucrurilor, de aceea o interpretare stiintifica (nu duhovniceasca) a afirmatiei acestora "Pământul, ca sălaș al omului, încununarea zidirii lui Dumnezeu, este centrul universului" mi se pare eronata. Centrul Universului poate fi echivalent cu punct de referinta al Universului, din moment ce omul e scopul lumii, universul creat e pentru om.

Niciun parinte n-a vorbit de "centru" in sens matematic, adica un punct interior situat la distante egale fata marginile periferice, de aceea "centrul universului" nu poate fi inteles in sens matematic.

Last edited by ioanna; 16.11.2012 at 13:42:09.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43