Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 29.06.2009, 14:13:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Noi ne virusam din cauza pacatelor noastre ,exista un feed back in tot acest sistem care este omul ,relele facute se intorc impotriva noastra.
De ce sa ne dea Dumnezeu sanatate daca suntem pacatosi si avem nevoie sa fim avertizati asupra pacatelor noastre.
Ne marturisim ,nu mai gresim si Dumnezeu ne da mantuire.
Dupa cum gandesti tu ,omul este neant ,caci prin moarte se transforma in tarana.
Nu e asa ,ramine sufletul.
Daca nu crezi ,ce rost are sa te mai contrazici cu noi.
Sa stii ca ineficacitatea sist.imunitar este tot o dovada a ceva gresit din existenta noastra sau a inaintasilor nostri.
Foarte convenabil, nu?
Nu crezi cumva ca te contrazici cind spui ca omul e asa de perfect dar totusi asa de bolnav?
Deci, care perfectiune?
Eu nu ma contrazic cu voi, ci cu asa-zisele voastre dovezi
Reply With Quote
  #222  
Vechi 29.06.2009, 14:18:11
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Unhappy

Anita, nu se poate vorbi cu cineva care e fixat doar pe ideea lui... Spre deosebire de el, noi suntem cunoastem toate afirmatiile stiintei si suntem intr-o anumita masura in tema cu descoperirile stiintifice. Descoperiri care raspund de cele mai multe ori la intrebarea "Cum?" nu si la intrebarea "De ce?". Nu o spun ca sa ma mandresc, e doar o constatare pur obiectiva in urma celor discutate. Topcat are lacune grave in cunoasterea ortodoxismului, iar pana cand nu si le pune la punct nu se poate discuta intr-un mod echilibrat cu el sau cu cei asemenea lui.
Insa ceea ce este mai grav, este faptul ca desi informatiile cu privire la ortodoxism exista din plin pe acest forum, nu mai spun pe internet si in ultima instanta in sanul Bisericii(o spun in ultima instanta din perspectiva unui ateu, datorita comoditatii), oamenii ca ei sunt orbiti si surzi de catre vrajmas. Astfel, ei nu depun un minim efort sa caute si sa aprofundeze, complacandu-se in caldicelul stiintei care le ofera niste raspunsuri mai mult sau mai putin complete.
Dar, acest lucru nu trebuie sa ne mire... Valeriu Gafencu spunea ca desi evreii stiu ca L-au rastignit pe Mantuitorul nostru nu recunosc asta din cauza mandriei care-i orbeste. Asa ca nu trebuie sa ne mire acest lucru minor care este ateismul stiintific.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #223  
Vechi 29.06.2009, 14:26:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Anita, nu se poate vorbi cu cineva care e fixat doar pe ideea lui... Spre deosebire de el, noi suntem cunoastem toate afirmatiile stiintei si suntem intr-o anumita masura in tema cu descoperirile stiintifice. Descoperiri care raspund de cele mai multe ori la intrebarea "Cum?" nu si la intrebarea "De ce?".
Teoria evolutiei prin selectie naturala iti raspunde la ambele intrebari: cum? si de ce?
Reply With Quote
  #224  
Vechi 29.06.2009, 14:28:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Foarte convenabil, nu?
Nu crezi cumva ca te contrazici cind spui ca omul e asa de perfect dar totusi asa de bolnav?
Deci, care perfectiune?
Eu nu ma contrazic cu voi, ci cu asa-zisele voastre dovezi
Omul e perfect ,la nastere e fara de cusur.
Intr-adevar discutiile nu isi au rostul.
Vad ca interpretezi ,imi pare rau , dar tu vrei ca omul sa fie sanatos dar sa nu depuna nici un efort in schimbarea lui launtrica.
Sunt si carti scrise pentru atei de sfinti sau teologi ,citeste sa mai intelegi si tu cate ceva.
Ar fi "Taramul interzis" de sf.Nicolae Velimirovici sau "Detinutul profet" de Ioan Ianolide.
Te rog sa mai ierti ,dar argumentele tale mi se par puerile si fara temei.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 29.06.2009, 14:39:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Omul e perfect ,la nastere e fara de cusur.
Intr-adevar discutiile nu isi au rostul.
Vad ca interpretezi ,imi pare rau , dar tu vrei ca omul sa fie sanatos dar sa nu depuna nici un efort in schimbarea lui launtrica.
Sunt si carti scrise pentru atei de sfinti sau teologi ,citeste sa mai intelegi si tu cate ceva.
Ar fi "Taramul interzis" de sf.Nicolae Velimirovici sau "Detinutul profet" de Ioan Ianolide.
Te rog sa mai ierti ,dar argumentele tale mi se par puerile si fara temei.
Ale mele? :)
Cum adica omul la nastere e fara de cusur?
Ce interpretez? Cum adica interpretez?
Eu vreau ca omul sa fie sanatos? De unde ai scos-o pe asta? Nu tu spuneai ca omul e perfect? Ce intelegi tu prin perfect?
Reply With Quote
  #226  
Vechi 29.06.2009, 14:55:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ale mele? :)
Cum adica omul la nastere e fara de cusur?
Ce interpretez? Cum adica interpretez?
Eu vreau ca omul sa fie sanatos? De unde ai scos-o pe asta? Nu tu spuneai ca omul e perfect? Ce intelegi tu prin perfect?
Da omul la nastere e perfect ,organele lui sunt in stare de functionare perfecta.
Da ,asa am inteles ,din ce spui tu , te intrebi de ce nu exista ceva care sa permita omului sa nu mai aiba parte de boli ,sa nu se mai viruseze.
Am incheiat ,mi se pare fara rost aceasta discutie.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 29.06.2009, 15:01:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Da omul la nastere e perfect ,organele lui sunt in stare de functionare perfecta.
Tu pe ce lume traiesti?
Reply With Quote
  #228  
Vechi 29.06.2009, 15:04:32
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Presimt ca o sa se lase cu ban...
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #229  
Vechi 29.06.2009, 15:12:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tu tot timpul crezi ca eu vreau sa jignesc pe cineva
Era o intrebare justificata, pentru ca nu am mai auzit pe cineva sa nu fi auzit de boli la copii nenascuti sau avortati natural. Ti se pare normal?
Reply With Quote
  #230  
Vechi 29.06.2009, 15:18:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Tu tot timpul crezi ca eu vreau sa jignesc pe cineva
Era o intrebare justificata, pentru ca nu am mai auzit pe cineva sa nu fi auzit de boli la copii nenascuti sau avortati natural. Ti se pare normal?
Da ,exista boli dar te-ai intrebat de ce ?
Lasa exceptiile .
Eu ma refeream la modul de functionare al organismului uman ca mecanism ,nu la boli ,care sunt tot de la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 00:48:42
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45