Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.10.2009, 17:25:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asa mi s-a intamplat si cu piesa de la TATU. placea unei lumi intregi peste noapte(ciudat, nu?)pana cand tot cautand un raspuns am observat ca aveau un referen care in rusa nu insemna nimic"(nu il mai retin ).
era de fapt o invocatie. au luat niste cuvinte din ebraica, dar intoarse invers.mai tarziu am gasit si o talcuire a celebrului refen
Si mie mi se parea o tampenie chestia aceea cu reverse music.. ma gandeam ca este un joc al sansei, combinat cu ceea ce se numeste pareidolie (tendinta noastra de a gasi un inteles in sunete sau imagini, de a le suprapune peste ceea ce cunoastem).
Dar intr-un articol (nu-l gasesc acum) am citit ca aleister crowley cerea adeptilor sa exerseze vorbirea inversa. Cica ar fi folosita in adorarea lui satan, pentru vraji etc.. Deci ceea ce nu are sens pentru noi, poate fi perfect inteligibil pentru cei care exerseaza vorbirea inversa.
(Chestia cu mesajele subliminale mi se pare o tampenie, in general.. totusi, probabil ca daca se asculta suficient de mult un anumit gen de muzica, suficient de mult incat sa ti se imprime bine in minte anumite expresii, poate ca mintea este capabila sa le decodifice spontan in subconstient.
Poate ca asa cum se repeta rugaciunea de catre un crestin, in mod similar, dar INVERS si PE ASCUNS, mintea omului poate ajunge sa repete mesaje sataniste de care nu este constient).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.10.2009, 17:26:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Mai oameni buni,voi chiar vb. serios??Linie melodica masona=))?
Foarte serios. Am gasit informatia in Viata parintelui Seraphim Rose, daca nu ma insel, dar fara detalii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.10.2009, 17:34:29
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si mie mi se parea o tampenie chestia aceea cu reverse music.. ma gandeam ca este un joc al sansei, combinat cu ceea ce se numeste pareidolie (tendinta noastra de a gasi un inteles in sunete sau imagini, de a le suprapune peste ceea ce cunoastem).
Dar intr-un articol (nu-l gasesc acum) am citit ca aleister crowley cerea adeptilor sa exerseze vorbirea inversa. Cica ar fi folosita in adorarea lui satan, pentru vraji etc.. Deci ceea ce nu are sens pentru noi, poate fi perfect inteligibil pentru cei care exerseaza vorbirea inversa.
(Chestia cu mesajele subliminale mi se pare o tampenie, in general.. totusi, probabil ca daca se asculta suficient de mult un anumit gen de muzica, suficient de mult incat sa ti se imprime bine in minte anumite expresii, poate ca mintea este capabila sa le decodifice spontan in subconstient.
Poate ca asa cum se repeta rugaciunea de catre un crestin, in mod similar, dar INVERS si PE ASCUNS, mintea omului poate ajunge sa repete mesaje sataniste de care nu este constient).
Dar stiati ca in filmul "Eyes Wide Shut" se foloseste o cantare ortodoxa inversata in toiul ritualului ?!

Eyes wide shut - melodia inversata
http://www.youtube.com/watch?v=SZxgtUANXpU

Eyes wide shut - melodia originala
http://www.youtube.com/watch?v=ADCw0kCWBeA
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.10.2009, 17:44:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Credeam ca am vazut filmul.. acum mi-am amintit: nu am putut sa-l vad. Sunt unele filme care dupa primele secvente imi dau asa o stare de apasare grea.. imi este imposibil sa le privesc. Asta era unul.
O sa citesc reviews. (Am pierdut ceva important?)

Unii artisti sunt chinuiti evident de proprii demoni in creatiile lor, iar consumatorii de arta sunt nevoiti sa inghita toate aberatiile si refularile unui suflet bolnav sub ambalajul artei originale.

Last edited by anna21; 31.10.2009 at 17:51:24.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.10.2009, 23:07:20
diveinthesky's Avatar
diveinthesky diveinthesky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Unii artisti sunt chinuiti evident de proprii demoni in creatiile lor, iar consumatorii de arta sunt nevoiti sa inghita toate aberatiile si refularile unui suflet bolnav sub ambalajul artei originale.
genial ce ai spus, nu as fi putut sa o spun atat de bine!

Last edited by diveinthesky; 01.11.2009 at 18:50:39.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.11.2009, 19:06:30
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Dar stiati ca in filmul "Eyes Wide Shut" se foloseste o cantare ortodoxa inversata in toiul ritualului ?!

Eyes wide shut - melodia inversata
http://www.youtube.com/watch?v=SZxgtUANXpU

Eyes wide shut - melodia originala
http://www.youtube.com/watch?v=ADCw0kCWBeA
Ioi, oribil. Am auzit melodia scenei din film mai demult, se uita o colega de camera, si nu pot explica ce groaza mi-a indus. Chiar ma gandeam ca parca e muzica satanica. Si fata tot zicea ca nu, ca e muzica din film da n-am uitat-o in veci ce senzatie oribila mi-a indus. Nici nu pot explica ce am simtit.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.11.2009, 13:47:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Credeam ca am vazut filmul.. acum mi-am amintit: nu am putut sa-l vad. Sunt unele filme care dupa primele secvente imi dau asa o stare de apasare grea.. imi este imposibil sa le privesc. Asta era unul.
O sa citesc reviews. (Am pierdut ceva important?)

Unii artisti sunt chinuiti evident de proprii demoni in creatiile lor, iar consumatorii de arta sunt nevoiti sa inghita toate aberatiile si refularile unui suflet bolnav sub ambalajul artei originale.
Un film obscut si bolnavicios intr-adevar .

Prin ce anume sunt nevoiti consumatorii de arta sa inghita toate aberatiile artistilor?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.11.2009, 16:20:28
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hm.. acum vreo 5 ani primisem un cadou de la colegii mei un pandantiv foarte dragut, roz, de firma, care inchipuia o stea in 5 colturi. Eu habar nu aveam ce reprezinta si imi placea sa il port, pana cand m-am dus sa dau un acatist la altar si parintele de acolo mi-a explicat ca aia e steaua lui David si sa nu mai port asa ceva la biserica. in zilele urmatoare nu am mai avut ocazia sa o port deloc, pentru ca a cazut pe jos si s-a rupt in doua.
Steaua in 5 colturi e un simbol al satanistilor. Steaua lui David are 6 colturi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.11.2009, 16:55:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

asta mi se pare o aberatie!(nu o lua personal)
steaua cu 6 colturi e al lui david, dar devine simbol masonic(stiam asta)
dar steaua cu 5 colturi simbol satanist????mi se pare o aberratie. nu vad elementul satanic(pe cand in cea cu 6 colturi DA).
ai vre-un argument sau e doar parerea ta?
ca le cam desenez copiilor la gradi stele cu 5 colturi si tare n-as vrea sa aiba vreo legatura...neortodoxa
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.11.2009, 17:05:21
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asta mi se pare o aberatie!(nu o lua personal)
steaua cu 6 colturi e al lui david, dar devine simbol masonic(stiam asta)
dar steaua cu 5 colturi simbol satanist????mi se pare o aberratie. nu vad elementul satanic(pe cand in cea cu 6 colturi DA).
ai vre-un argument sau e doar parerea ta?
ca le cam desenez copiilor la gradi stele cu 5 colturi si tare n-as vrea sa aiba vreo legatura...neortodoxa
E un simbol aparent in inofensiv, prezent pe majoritatea hainutelor de copii, jucarii si in desenele animate.
Priveste aici http://www.bisericasatanista.org/ocult/semne-oculte
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''

Last edited by melb26; 08.11.2009 at 17:29:02.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
satanism muzica mesaj



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impactul mass-media asupra psihismului si vietii spirituale Delirul Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 25.03.2015 23:32:44
Mass media care transforma criminalul in victima Erethorn Generalitati 93 18.05.2011 23:18:46
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 19:04:20
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 00:12:36
mass-media si batjocorirea crestinismului alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 11 17.05.2008 21:58:04