Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 01.07.2010, 09:04:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Gaurile negre... au fost descoperite "pe hartie" (adica doar din ecuatiile matematice ale Teoriei Relativitatii) inainte ca sa avem vreo dovada a existentei acestora.
Cand in sfarsit au fost descoperite, realitatea confirma toate prezicerile teoretice.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ciudat, fizicienii n-au aflat asta inca. Mai sunt preziceri care nu au fost inca confirmate si ei saracii nu stiu. Evident tu care ma testezi pe mine la cuantica, stii despre ce preziceri este vorba. De aceea Ultima afirmatie cred ca ti-a scapat.
Care preziceri teoretice nu au fost confirmate de realitate (in cazul gaurilor negre evident)?
Da exemple concrete.

Iata doar doua preziceri teoretice verficate de realitate:
1. curbura infinita a spatiu-timpului (in centrul gaurii negre)
2. imensa gravitatie "inghite" pana si lumina
  #82  
Vechi 01.07.2010, 09:53:10
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Gaurile negre... au fost descoperite "pe hartie" (adica doar din ecuatiile matematice ale Teoriei Relativitatii) inainte ca sa avem vreo dovada a existentei acestora.
Cand in sfarsit au fost descoperite, realitatea confirma toate prezicerile teoretice.



Care preziceri teoretice nu au fost confirmate de realitate (in cazul gaurilor negre evident)?
Da exemple concrete.

Iata doar doua preziceri teoretice verficate de realitate:
1. curbura infinita a spatiu-timpului (in centrul gaurii negre)
2. imensa gravitatie "inghite" pana si lumina
Radiatia Hawking inca nu a fost pusa in evidenta.
  #83  
Vechi 04.07.2010, 19:47:52
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Radiatia Hawking inca nu a fost pusa in evidenta.
bine ai spus "inca"... dar va fi descoperita.
nici o prezicere teoretica nu a fost infirmata (de realitate) pana in prezent (tot despre gaurile negre vorbim).
  #84  
Vechi 05.07.2010, 09:33:09
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
bine ai spus "inca"... dar va fi descoperita.
nici o prezicere teoretica nu a fost infirmata (de realitate) pana in prezent (tot despre gaurile negre vorbim).
In afirmatia ta de mai sus ("dar va fi descoperita") mi se pare ca se manifesta e un fel de "credinta stiintifica". Poate mi se pare ...

Last edited by Lavrentiu; 05.07.2010 at 09:35:44.
  #85  
Vechi 05.07.2010, 10:11:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
In afirmatia ta de mai sus ("dar va fi descoperita") mi se pare ca se manifesta e un fel de "credinta stiintifica". Poate mi se pare ...
Matematica si fizica nu mint! Desigur si in stiinta au fost numeroase teorii si abordari gresite care au fost infirmate de practica... nu vom intra in amanunte...

Teoria relativitatii functioneaza (exemplu bomba atomica)
Mecania cuantica functioneaza (exemplu calculatorul si toate dispozitivele electronice)
Iar aceste doua teorii combinate (ecuatiile lor) dau preziceri despre gaurile negre, care evident sunt verificate de practica. Pana in prezent nici o prezicere teoretica nu a fost infirmata de realitate.
Acesta reprezinta trimuful ratiunii (mintii) umane, care arata maretia omului, asemanarea lui cu ingerii si cu Dumnezeu.
Desigur pentru a verifica anumite preziceri practice avem nevoie de tehnologii mult mai avansate... unele dintre ele imposibil de construit pentru specia umana (spre exemplu pentru a evidentia prezicerile fizice in cazul teoriei stringurilor, teoria "M").

Stiinta confirma maretia Creatorului... si ne apropie de Dumnezeu (mai precis de Logos) prin cunoastere.
"Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea manilor LUI o vesteste taria" Psalmul 18,1

NU exista contradictie ci doar distinctie intre adevarata stiinta si adevarata credinta (cea crestin ortodoxa), in elementul lor comnun, anume cosmogonia (adica lumea fizica, materiala... caci stiinta nu poate studia lumea spirituala, imateriala).

Desigur omul trebuie sa se preocupe in primul rand de mantuirea lui, caci pronia divina "tine" Universul. Fie ca omul merge in rai sau in iad, soarele tot va rasari, ploaia tot va cadea pe pamant... la porunca lui Dumnezeu... insa chemarea omului la pocainta este ASTAZI, ACUM... in Biserica.
  #86  
Vechi 05.07.2010, 10:18:10
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Matematica si fizica nu mint! Desigur si in stiinta au fost numeroase teorii si abordari gresite care au fost infirmate de practica... nu vom intra in amanunte...

Teoria relativitatii functioneaza (exemplu bomba atomica)
Mecania cuantica functioneaza (exemplu calculatorul si toate dispozitivele electronice)
Iar aceste doua teorii combinate (ecuatiile lor) dau preziceri despre gaurile negre, care evident sunt verificate de practica. Pana in prezent nici o prezicere teoretica nu a fost infirmata de realitate.
Acesta reprezinta trimuful ratiunii (mintii) umane, care arata maretia omului, asemanarea lui cu ingerii si cu Dumnezeu.
Desigur pentru a verifica anumite preziceri practice avem nevoie de tehnologii mult mai avansate... unele dintre ele imposibil de construit pentru specia umana (spre exemplu pentru a evidentia prezicerile fizice in cazul teoriei stringurilor, teoria "M").

Stiinta confirma maretia Creatorului... si ne apropie de Dumnezeu (mai precis de Logos) prin cunoastere.
"Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea manilor LUI o vesteste taria" Psalmul 18,1

NU exista contradictie ci doar distinctie intre adevarata stiinta si adevarata credinta (cea crestin ortodoxa), in elementul lor comnun, anume cosmogonia (adica lumea fizica, materiala... caci stiinta nu poate studia lumea spirituala, imateriala).

Desigur omul trebuie sa se preocupe in primul rand de mantuirea lui, caci pronia divina "tine" Universul. Fie ca omul merge in rai sau in iad, soarele tot va rasari, ploaia tot va cadea pe pamant... la porunca lui Dumnezeu... insa chemarea omului la pocainta este ASTAZI, ACUM... in Biserica.
Intru totul de acord. Problema este ca majoritatea celor care se cred oameni ai stiintei (nu de stiinta) nici nu banuiesc cata credinta este amestecata in stiinta lor. Eu doar asta am vrut sa subliniez. Bineinteles, nu este cazul aici.
  #87  
Vechi 05.07.2010, 11:28:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Intru totul de acord. Problema este ca majoritatea celor care se cred oameni ai stiintei (nu de stiinta) nici nu banuiesc cata credinta este amestecata in stiinta lor. Eu doar asta am vrut sa subliniez. Bineinteles, nu este cazul aici.
Cum ai ajuns tu la aceasta concluzie, legata de credinta acelor oameni ai stiintei?
  #88  
Vechi 05.07.2010, 11:31:49
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cum ai ajuns tu la aceasta concluzie, legata de credinta acelor oameni ai stiintei?
Pai uite, de exemplu macro-evolutia este o problema de credinta. Evolutionistii cred ca s-a intamplat in acel mod, pentru ca nu pot vedea cu ochii lor.
  #89  
Vechi 05.07.2010, 11:38:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Pai uite, de exemplu macro-evolutia este o problema de credinta. Evolutionistii cred ca s-a intamplat in acel mod, pentru ca nu pot vedea cu ochii lor.
In primul rand evolutia are o logica la un capat la altul.
Iar in al doilea rand, multe parti din evolutie au fost demonstrate, descoperite.
Iar daca a crede in ceea ce majoritatea oamenilor de stiinta considera a fi certitudine inseamna credinta ...
Sau vrei sa spui ca trebuie sa vad cu ochii mei cum are loc evolutia pentru a credre?
  #90  
Vechi 05.07.2010, 12:05:33
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Post In spatele unei creatii inteligenta intotdeauna sta un Creator Inteligent

Nu sunt deacord nici eu cu teoria evolutiei nici chiar teista, eroarea din calculul "ecuatiei" cu privire la "evolutia" speciilor si la timpul crearii lumii este aceea ca "oamenii de stiinta" nu iau in calcul PUTEREA LUI DUMNEZEU de a creea lumea in timpul in care e scris in SF. SCRIPTURA ca a fost creata, vedem din BIBLIE in Noul Testament ca IISUS HRISTOS a vindenca oameni intr-o clipita doar a spus ca-l videca pe om si la vindecat imediat, nu i-a luat timp de investigatie si tratament ca sa-l vindece ca in medicina, nu i-au trebuit ani de studii ca sa gaseasca leac impotriva bolilor etc. .
Un alt aspect pe care stiinta nu reuseste sub nici o forma sa-l explice e faptul ca orice vietate este foarte complexa si inteligent structurata, o simpla celula vie este o adevarta "UZINA" in miniatura capabila sa indeplineasca anumite functii, daca ar trebui sa o reproducem la nivelul nostru ar trebui construita o fabrica cu tot felul de mecanisme (roboti, masini de transport, retea de comnunicare intre aceste mecanisme etc.) o intreaga logistica in spatele carora stau ingineri, matematicieni, chimisti, fizicieni, practic orice creatie inteligenta are nevoie de un creeator inteligent.
In spatele crearii Universului, a Vietii, a Omului nu poate fi decat un creator inteligent cu mare putere care nu e nimeni altul decat DUMNEZEU.

Last edited by mihaigr; 07.07.2010 at 12:49:24.
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27