Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2008, 13:06:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Rugaciune ciudata in rugaciunile diminetii

http://www.crestinortodox.ro/Rugaciu...a-30-4187.html
"
Rugaciunea a sasea:

Doamne Atottiitorule, Dumnezeul puterilor si a tuturor trupurile, Care intre cele de sus locuiesti si spre cele de jos privesti; Cel ce ispitesti inimile si rarunchii si tainele oamenilor le stii cu adevarat; Lumina fara de inceput si pururea fiitoare, in care nu este mutare sau umbra de schimbare; Insuti, Imparate fara de moarte, primeste rugaciunile noastre pe care le aducem Tie din gurile noastre cele necurate, in aceast ceas al noptii, indraznind pentru multimea milelor Tale. Lasa noua greselile ce am gresit inaintea Ta, cu cuvantul, cu lucrul, din stiinta si din nestiinta. Curateste-ne pe noi de toate intinaciunile trupesti si sufletesti, facandu-ne pe noi casa cinstitului si Sfantului Tau Duh. Si ne daruieste noua cu inima veghetoare si curata sa trecem toata noaptea acestei vieti, asteptand luminata si sfanta zi a Unuia-Nascut Fiului Tau, a Domnului Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, cand va veni pe pamant cu slava sa judece pe toti si sa plateasca fiecaruia dupa faptele lui. Ca sa nu fim aflati zacand si dormitand, ci priveghind si sculati in lucrarea poruncilor Lui si sa fim gata a intra in bucuria si camara slavei Lui celei dumnezeiesti, unde este glasul cel neincetat celor ce Te lauda si nespusa dulceata celor ce vad pururea frumusetea cea nespusa a slavei Tale. Ca Tu esti lumina cea adevarata, Care luminezi si sfintesti toate, si pe Tine Te lauda toata faptura in veci. Amin.
"

Aceasta rugaciune mi se pare extrem de ciudata.
De ce?
Prima data pentru ca spune ca Dumnezeu ispiteste pe oameni.
Aceasta idee este erezie.
Dumnezeu lasa oamenii sa fie ispititi de diavoli dar nu pentru a le cunoaste "inimile si rarunchii" ci pentru ca oamenii sa se cunoasca pe sine.
Caci Dumnezeu ne cunoaste foarte bine starea duhovniceasca in care ne aflam si toate in general.

Alta fraza ciudata:
". Si ne daruieste noua cu inima veghetoare si curata sa trecem toata noaptea acestei vieti, asteptand luminata si sfanta zi a Unuia-Nascut Fiului Tau, a Domnului Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, cand va veni pe pamant cu slava sa judece pe toti si sa plateasca fiecaruia dupa faptele lui."
Este o erezie sa afirmi ca aceasta viata este o noapte caci atunci il contrazici pe Domnul nostru Iisus Hristos care zice:
Sfanta evanghelie dupa Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan , cap 8,versetul 12:
"Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții."
Iar zice la capitolul 12,versetul 46:
"Eu, Lumină am venit în lume, ca tot cel ce crede în Mine să nu rămână întuneric."
Iar este o erezie caci contrazice ce zice mai sus unde afirma posibilitatea ca omul sa fie vas al Duhului Sfant.
Daca il poarta pe Duhul Sfant atunci omul nu mai este in intuneric ci este luminat.
Nu mai este pentru el noapte ci este zi.
Nu vad niciun sfant ca fiind autorul acestei rugaciuni si eu ca sa nu il manii pe Dumnezeu nu o sa ma rostesc aceasta hula la adresa lui Dumnezeu introdusa din greseala in cartea de rugaciuni la rugaciunile diminetii.
O inlocuiesc cu alta rugaciune sa zicem psalmul 50.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2008, 13:34:37
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/Rugaciu...a-30-4187.html
"
Rugaciunea a sasea:

Doamne Atottiitorule, Dumnezeul puterilor si a tuturor trupurile, Care intre cele de sus locuiesti si spre cele de jos privesti; Cel ce ispitesti inimile si rarunchii si tainele oamenilor le stii cu adevarat; Lumina fara de inceput si pururea fiitoare, in care nu este mutare sau umbra de schimbare; Insuti, Imparate fara de moarte, primeste rugaciunile noastre pe care le aducem Tie din gurile noastre cele necurate, in aceast ceas al noptii, indraznind pentru multimea milelor Tale. Lasa noua greselile ce am gresit inaintea Ta, cu cuvantul, cu lucrul, din stiinta si din nestiinta. Curateste-ne pe noi de toate intinaciunile trupesti si sufletesti, facandu-ne pe noi casa cinstitului si Sfantului Tau Duh. Si ne daruieste noua cu inima veghetoare si curata sa trecem toata noaptea acestei vieti, asteptand luminata si sfanta zi a Unuia-Nascut Fiului Tau, a Domnului Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, cand va veni pe pamant cu slava sa judece pe toti si sa plateasca fiecaruia dupa faptele lui. Ca sa nu fim aflati zacand si dormitand, ci priveghind si sculati in lucrarea poruncilor Lui si sa fim gata a intra in bucuria si camara slavei Lui celei dumnezeiesti, unde este glasul cel neincetat celor ce Te lauda si nespusa dulceata celor ce vad pururea frumusetea cea nespusa a slavei Tale. Ca Tu esti lumina cea adevarata, Care luminezi si sfintesti toate, si pe Tine Te lauda toata faptura in veci. Amin.
"

Aceasta rugaciune mi se pare extrem de ciudata.
De ce?
Prima data pentru ca spune ca Dumnezeu ispiteste pe oameni.
Aceasta idee este erezie.
Dumnezeu lasa oamenii sa fie ispititi de diavoli dar nu pentru a le cunoaste "inimile si rarunchii" ci pentru ca oamenii sa se cunoasca pe sine.
Caci Dumnezeu ne cunoaste foarte bine starea duhovniceasca in care ne aflam si toate in general.

Alta fraza ciudata:
". Si ne daruieste noua cu inima veghetoare si curata sa trecem toata noaptea acestei vieti, asteptand luminata si sfanta zi a Unuia-Nascut Fiului Tau, a Domnului Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, cand va veni pe pamant cu slava sa judece pe toti si sa plateasca fiecaruia dupa faptele lui."
Este o erezie sa afirmi ca aceasta viata este o noapte caci atunci il contrazici pe Domnul nostru Iisus Hristos care zice:
Sfanta evanghelie dupa Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan , cap 8,versetul 12:
"Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții."
Iar zice la capitolul 12,versetul 46:
"Eu, Lumină am venit în lume, ca tot cel ce crede în Mine să nu rămână întuneric."
Iar este o erezie caci contrazice ce zice mai sus unde afirma posibilitatea ca omul sa fie vas al Duhului Sfant.
Daca il poarta pe Duhul Sfant atunci omul nu mai este in intuneric ci este luminat.
Nu mai este pentru el noapte ci este zi.
Nu vad niciun sfant ca fiind autorul acestei rugaciuni si eu ca sa nu il manii pe Dumnezeu nu o sa ma rostesc aceasta hula la adresa lui Dumnezeu introdusa din greseala in cartea de rugaciuni la rugaciunile diminetii.
O inlocuiesc cu alta rugaciune sa zicem psalmul 50.
-Inainte de a judeca sau emite pareri e bine sa cercetam duhovnicii nostri si Sf. Parinti,toate sectele au aparut din intelegerea gresita a Sf.Scripturi datorata mandriei noastre omenesti,Cuvantul Lui Dumnezeu este scris in litera si in Duh,unde nu-i smerenie Duhul Sfant pleaca.E bine totusi sa fim atenti la rugaciune,dar sa luam ce-i bun din toate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2008, 14:04:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mihailt,

Acestea toate sunt metafore, nu le lua ad literam.

Cel ce a compus rugaciunea era departe de a intelege cum functioneaza organismul uman (cum nici in ziua de astazi nu se stiu decat putine in domeniul anatomic). Insa el stia foarte bine ca Dumnezeu este cel ce face viata posibila; tainele inimilor si ale rarunchilor sunt ale Duhului lui Dumnezeu, care prin pronia Sa le face sa fie vii "ispitindu-le". Eu asa inteleg cand spun acest pasaj.

Cat despre "noaptea acestei vieti" este iarasi o frumoasa metafora, care compara viata aceasta cu viata care va veni. Daca noi am realiza printr-o credinta ferma, tare, fericirea care ne asteapta in Ceruri, atunci nici nu incape comparatie cu ceea ce traim pe acest pamant, in lumea asta nenorocita. Intr-adevar, unii ajung la comuniunea cu Dumnezeu inca din timpul vietii, prin rugaciunea adevarata a inimii, prin contemplatie, dar acestia sunt putini. Insa numai ei Il au pe Duhul Sfant in inima lor, nu poti sa generalizezi acest fapt real. Cei care ajung sa fie desavarsiti sunt vase ale Lui Dumnezeu, in ei vin Tatal si Fiul si fac salas in inima lor, dupa cum spune si versetul.

Ca o comparatie, in timpul Utreniei, cand se citeste din Vechiul Testament, lumina in biserica este scazuta, preinchipuind "noaptea" care era inainte de a veni Rascumparatorul. Pana si muzica este mai trista, cei care citesc folosesc intonatii diferite, parca sumbre... Dintr-o data se aprinde lumina si incepe Liturghia catehumenilor, pentru a face diferenta intre invatatura Legii vechi si plinirea ei in Hristos...

Nu e indicat sa arunci usor cu condamnari la erezie pe cei care acum probabil ne privesc din Ceruri si se roaga pentru mantuirea noastra. Sa stam bine, sa stam cu frica...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2008, 16:55:50
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

mihailt,

'litera ucide, iar duhul da viata'
nu mai rastalmaci cuvintele rugaciunii...daca o luam asa, orice rugaciune o putem interpreta intr-un sens aiurea...iar daca avem pretentia ca ele sa fie "impecabile", "neinterpretabile", etc, atunci cine are pretentia sa se ridice la standardele pe care le propune...."Caci Dumnezeu ne cunoaste foarte bine starea duhovniceasca in care ne aflam si toate in general."...-pai adica cum "in general"?!(vezi cum pot intelege si aiurea orice fraza?!)
...uite asta numesc eu hula...(ca tot ziceai...)
Doamne ajuta!
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2008, 21:04:12
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/Rugaciu...a-30-4187.html
"
Rugaciunea a sasea:

Doamne Atottiitorule, Dumnezeul puterilor si a tuturor trupurile, Care intre cele de sus locuiesti si spre cele de jos privesti; Cel ce ispitesti inimile si rarunchii si tainele oamenilor le stii cu adevarat; Lumina fara de inceput si pururea fiitoare, in care nu este mutare sau umbra de schimbare; Insuti, Imparate fara de moarte, primeste rugaciunile noastre pe care le aducem Tie din gurile noastre cele necurate, in aceast ceas al noptii, indraznind pentru multimea milelor Tale. Lasa noua greselile ce am gresit inaintea Ta, cu cuvantul, cu lucrul, din stiinta si din nestiinta. Curateste-ne pe noi de toate intinaciunile trupesti si sufletesti, facandu-ne pe noi casa cinstitului si Sfantului Tau Duh. Si ne daruieste noua cu inima veghetoare si curata sa trecem toata noaptea acestei vieti, asteptand luminata si sfanta zi a Unuia-Nascut Fiului Tau, a Domnului Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, cand va veni pe pamant cu slava sa judece pe toti si sa plateasca fiecaruia dupa faptele lui. Ca sa nu fim aflati zacand si dormitand, ci priveghind si sculati in lucrarea poruncilor Lui si sa fim gata a intra in bucuria si camara slavei Lui celei dumnezeiesti, unde este glasul cel neincetat celor ce Te lauda si nespusa dulceata celor ce vad pururea frumusetea cea nespusa a slavei Tale. Ca Tu esti lumina cea adevarata, Care luminezi si sfintesti toate, si pe Tine Te lauda toata faptura in veci. Amin.
"

Aceasta rugaciune mi se pare extrem de ciudata.
De ce?
Prima data pentru ca spune ca Dumnezeu ispiteste pe oameni.
Aceasta idee este erezie.
Dumnezeu lasa oamenii sa fie ispititi de diavoli dar nu pentru a le cunoaste "inimile si rarunchii" ci pentru ca oamenii sa se cunoasca pe sine.
Caci Dumnezeu ne cunoaste foarte bine starea duhovniceasca in care ne aflam si toate in general.

Alta fraza ciudata:
". Si ne daruieste noua cu inima veghetoare si curata sa trecem toata noaptea acestei vieti, asteptand luminata si sfanta zi a Unuia-Nascut Fiului Tau, a Domnului Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, cand va veni pe pamant cu slava sa judece pe toti si sa plateasca fiecaruia dupa faptele lui."
Este o erezie sa afirmi ca aceasta viata este o noapte caci atunci il contrazici pe Domnul nostru Iisus Hristos care zice:
Sfanta evanghelie dupa Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan , cap 8,versetul 12:
"Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții."
Iar zice la capitolul 12,versetul 46:
"Eu, Lumină am venit în lume, ca tot cel ce crede în Mine să nu rămână întuneric."
Iar este o erezie caci contrazice ce zice mai sus unde afirma posibilitatea ca omul sa fie vas al Duhului Sfant.
Daca il poarta pe Duhul Sfant atunci omul nu mai este in intuneric ci este luminat.
Nu mai este pentru el noapte ci este zi.
Nu vad niciun sfant ca fiind autorul acestei rugaciuni si eu ca sa nu il manii pe Dumnezeu nu o sa ma rostesc aceasta hula la adresa lui Dumnezeu introdusa din greseala in cartea de rugaciuni la rugaciunile diminetii.
O inlocuiesc cu alta rugaciune sa zicem psalmul 50.
Nu este nimic in neregula. A ispiti este poate o traducere pai putin potrivita, sdi ar fi mers "cercetezi".

"noaptea acestei vieti" - mi se pare o metafora foarte potrivita, viata aceasta este o noapte comparat cu ziua ce va urma.

E normal sa mai ai nelamuriri si ispite din astea, cu totii am avut sau chiar mai aveam. Roaga-te cu sinceritate si Dumnezeu te va lumina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O povestire ciudata idealist Resurse ortodoxe on-line 8 11.08.2010 00:31:31
Duminica Sfintilor Romani , o sarbatoare ciudata mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 14 22.02.2010 23:29:20
O intamplare ciudata de pe siteul dedicat Sfintei Cuvioase Parascheva mihailt Generalitati 2 19.06.2009 12:54:34