Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 14.01.2011, 16:34:00
camy_d camy_d is offline
Banned

Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar care este rostul povestii?
Rostul este că sunt unii oameni cu o mentalitate ca cea a bărbierului și atunci trebuie să înțelegem că e greșită.

Apropo, pe tine ce raționament te-a dus la negarea lui Dumnezeu, că m-a apucat curiozitatea?
Reply With Quote
Vechi 14.01.2011, 16:43:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Rostul este că sunt unii oameni cu o mentalitate ca cea a bărbierului și atunci trebuie să înțelegem că e greșită.

Apropo, pe tine ce raționament te-a dus la negarea lui Dumnezeu, că m-a apucat curiozitatea?
mentalitatea barbierului?! adica sa ne ducem la barbier si cu siguranta ne va barbieri?!
o sa fim o planeta de barbosi

nu a existat un rationament. a fost o lupta de durata .
Reply With Quote
Vechi 14.01.2011, 16:56:32
camy_d camy_d is offline
Banned

Implicit

Citat:
Mai concret, trebuie să ai un motiv pentru care nu-L accepți de Dumnezeu.
Reply With Quote
Vechi 14.01.2011, 16:59:39
OmuBun
Guest

Implicit

Citat:
Inteleg ca ai pierdut!... La prima vedere, pari o persoana foarte hotarata, nicidecum un las. O batalie perduta nu inseamna tot razboiul! Cat timp inca te poti numi OM, ai obligatia sa cauti cu toata responsabilitatea, nu doar informatii din ambele tabere, ci si experiente pe care atatia altii le-au trait si care nu pot fi negate. Sunt mii, sute de mii... Ai totul la dispozitie si nu ai nici o scuza. In plus, rar se intampla cand Dumnezeu te trage singur de manecuta, daca tu stai cu spatele la El. Daca te-ai intoarce si L-ai lua in seama, o sa regreti toate clipele vietii in care nu L-ai cunoscut. Fiindca e ca un prieten nedespartit si extrem de "bogat", care nu se zgarceste la daruri, nu tradeaza si nu-ti cere decat sa-i recunosti valoarea dragostei ce ti-o poarta! E chiar asa mult?
Reply With Quote
Vechi 14.01.2011, 17:03:23
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.01.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Era un copil necajit,imbracat saracacios,de care nimeni nu purta grija.
Dar copilul acesta era credincios,mergea la biserica,asculta povete intelepte si incerca sa faca voia Domnului.
Un boier,necredincios,l-a intrebat odata despre ce a auzit vorbindu-se la biserica.Baiatul i-a raspuns:"Dumnezeu este iubire.""Dar daca este iubire,dupa cum spui,de ce tu esti inca sarac si nu ai cu ce sa te imbraci?De ce nu a trimis Dumnezeu pe cineva care sa te ajute?"ii spuse boierul.
Copilul s-a gandit,iar apoi ii raspunde :"A trimis...Dar omul acela a uitat."

Noi suntem singurii vinovati pentru toate rautatile ce se intampla si suferintele la care sunt supusi uneori cei nevinovati.Iar daca pana si acum,in secolul 21 mai sunt oameni care mor de foame,ignoranta si comoditatea omului este pricina,nu Dumnezeu...El totdeauna ne iubeste.

Boierului necredincios, nu de suferinta orfanului ii pasa, ci ca sa-si autojustifice necredinta, a intrebat ironic: “ Cum se poate ca un Creator cu "atata iubire" sa vada astfel de lucruri si alte si alte suferinte, si sa nu faca nimic sa le indrepte?”
Si din mijlocul unei taceri indelungate, se auzi un glas: “Am facut ceva.
Te-am facut pe tine”.

In esenta, asta i-a zis si copilul si e valabil pt. toti.
Reply With Quote
Vechi 14.01.2011, 17:04:03
camy_d camy_d is offline
Banned

Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
extrem de "bogat"
Creștinul primește din bogăția Lui încă din această viață. E un lucru pe care un om depărtat de Dumnezeu nu-l poate înțelege, trebuie să ajungă să trăiască această experiență.
Reply With Quote
Vechi 14.01.2011, 17:14:34
Dumitru73's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
Mai concret, trebuie să ai un motiv pentru care nu-L accepți de Dumnezeu.
nu e vorba de neacceptare. nu poti accepta ceva in a carui existenta nu crezi.
greseala credinciosilor este ca au impresia ca devii ateu pentru un motiv, sau in urma unui eveniment nefericit.
o fi. dar in cazul meu a durat cativa ani.timp in care am cautat.
Reply With Quote
Vechi 14.01.2011, 17:19:47
Dumitru73's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Inteleg ca ai pierdut!... La prima vedere, pari o persoana foarte hotarata, nicidecum un las. O batalie perduta nu inseamna tot razboiul! Cat timp inca te poti numi OM, ai obligatia sa cauti cu toata responsabilitatea, nu doar informatii din ambele tabere, ci si experiente pe care atatia altii le-au trait si care nu pot fi negate. Sunt mii, sute de mii... Ai totul la dispozitie si nu ai nici o scuza. In plus, rar se intampla cand Dumnezeu te trage singur de manecuta, daca tu stai cu spatele la El. Daca te-ai intoarce si L-ai lua in seama, o sa regreti toate clipele vietii in care nu L-ai cunoscut. Fiindca e ca un prieten nedespartit si extrem de "bogat", care nu se zgarceste la daruri, nu tradeaza si nu-ti cere decat sa-i recunosti valoarea dragostei ce ti-o poarta! E chiar asa mult?
am pierdut sau am castigat.
lupte sunt multe, iar razboiul va dura toata viata. am mai spu ca nu cred ca voi un ateu veritabil niciodata. dar nu se stie niciodata.
Reply With Quote
Vechi 14.01.2011, 17:21:18
camy_d camy_d is offline
Banned

Implicit

Citat:
nu e vorba de neacceptare. nu poti accepta ceva in a carui existenta nu crezi.
greseala credinciosilor este ca au impresia ca devii ateu pentru un motiv, sau in urma unui eveniment nefericit.
o fi. dar in cazul meu a durat cativa ani.timp in care am cautat.
Orice lucru are un motiv, nu doar să fii ateu. Dacă nu-ți cunoști motivul demonstrezi ceea ce spuneau unii duhovnici, că nu există atei perfecți.
Reply With Quote
Vechi 14.01.2011, 17:32:41
Dumitru73's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
Orice lucru are un motiv, nu doar să fii ateu. Dacă nu-ți cunoști motivul demonstrezi ceea ce spuneau unii duhovnici, că nu există atei perfecți.
motivul a fost ca am inceput sa-mi pun intrebari.
la care, evident, am cautat raspunsuri.
nu stiu daca exista atei perfecti. cu siguranta eu nu sunt.
dar crestini perfecti exista?
imi aduc aminte de o discutie cu un bun prieten, care acum e duhovnic la o manastire de maici din Moldova, care imi spunea: mai, la cata invatatura avem noi la dispozitie, fata de stramosii nostrii, ar trebui sa zburam ca ingerii...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48
Exista sau nu Dumnezeu vlad79 Teologie si Stiinta 236 23.11.2008 18:19:01