Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.12.2012, 08:53:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
De hackeri ai auzit?
Dar tu de hackeri ai auzit?
Atunci cum iti permiti sa ai calculator si mai mult, sa intri cu el pe Internet?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #32  
Vechi 18.12.2012, 08:59:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pana aici nimic neobisnuit; atata doar, ca s-a pus problema clonarii acestor cipuri, ceea ce din punct de vedere tehnic nu ar trebui sa fie o problema.
Vezi ca nu stii?
Da, poate fi clonat, datele pot fi copiate dar semnatura lor electronica nu poate fi falsificata, deci la validare "clona" va pica.

Citat:
Ia, gandeste-te, ca tu te afli acasa si dormi sau mananci cu familia, si cineva, care a clonat cipul tau comite o infractiune. Avand datele tale biometrice in actul de identitate, acesta poate fi reperat si identificat.
Uite ca doar in baza "datelor biometrice din actul de identitate" nu poate fi nici reperat nici identificat.

Da, poate sa lase la locul faptei o copie dupa buletinul tau (costa cateva sute de Euro sa-ti faci unul), poate chiar si o copie dupa amprentele tale care zilnic le lasi pe unde apuci, dar la o verificare atenta e usor de identificat falsul (mai ales daca tu ai orginalul) iar doar in baza amprentelor nu neaparat se obtine o condamnare (mai ales daca nu exista un motiv).

Citat:
Cred ca nu trebuie sa mai continui, caci stii si tu ca unu si cu unu fac doi.
Ca sa vorbesti despre chestiile astea, trebuie sa stii totusi mai mult decat 1+1=2

Dar ma rog, unii isi permit si luxul de a friza penibilul cu dezinvoltura.

Citat:
Deci tu, ca om nevinovat poti ispasi o pedeapsa pentru o fapta pe care nu ai comis-o, dar pe care nici nu poti sa demonstrezi ca nu ai facut-o, atata timp cat cipul tau a fost identificat.
Ce usor sa spunem prostii si sa ne credem in cunostinta de cauza..

Citat:
Ei, ce spui? Iar asta nu e tot.
Ce urmeaza? Aia cu 666 scris in cip?
Da o cautare dupa "666" in C:\Windows sa vezi cati de 666 gasesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #33  
Vechi 18.12.2012, 09:29:52
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
UNNOOM, ar trebui sa iti schimbi ID-ul in UNNCCOOPIL, judecand dupa raspunsul dat de tine mai sus.
Deci tie iti e mai frica de prietena ta, ca te-ar putea surprinde ca dai like-uri altor fete, decat de un cip, cu tehnica inteligenta, care te-ar putea aduce in pericole mult mai mari?
Poate ca ar trebui sa-mi schimb ID-ul dar tu sigur ca trebuie sa-ti schimbi ochelarii fiindca nu ai vazut cine a scris primul la acest topic despre supravegherea barbatilor de catre femei pe facebook!

Vad ca nu ai gustat gluma cu like-urile... :P! Cand cineva ma intrebat de ce nu am cont de facebook, i-am raspuns ca nu-mi petrec timpul pe siteuri matrimoniale!

Singurul pericol al inteligentei artificiale ar fi sa te invete sa nu-ti mai folosesti capul!


Din cate am inteles, in Anglia sunt interzise calculatoarele pana in clasa a 5-a (cele mici de tipul celor folosite in magazinele de la sate).
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Noi vorbim aici de 1+1, asa cum am invatat in clasa 1., nu despre functii.
Ti-ar trebui chipuri infipte in fiecare deget cu care tastezi ca sa-ti aduci aminte de asta:

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
caci stii si tu ca unu si cu unu fac doi.
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
De hackeri ai auzit?
Nu!
Ce sunt aia?
:))
  #34  
Vechi 18.12.2012, 10:00:35
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am lucrat de câteva ori la secții de votare. Am văzut multe persoane care au buletine vechi (carnet). Aveau vizele necesare și erau în regulă. Unele dintre acestea îmi erau cunoscute de prin bisericii și mănăstiri și mi-au spus că au refuzat actul sub formă de card pe motiv de credință.
Dacă buletinul îmi este valabil până prin 2065 de ce să iau alt buletin?

pai da, la o anumita varsta iti da buletinul valabil pana ... la sfarsit.
  #35  
Vechi 18.12.2012, 10:15:51
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar poza de ce permiti sa ti se faca?
Nu se face doar "la cei carora li se face dosar penal"?
Eu nu neg dreptul autoritatilor de a ne recunoaste - desi cartile de identitate sunt mai agresive decat ar fi nevoie - in multe tari "civilizate" ele nu exista.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo, de laptop cu restrictie de acces prin amprenta ai auzit?
E doar pentru criminali?
Da, am si folosit unul care avea asa ceva si n-am folosit respectiva "facilitate".
Intr-o era in care Google inregistreaza toate comunicatiile wireless cand face cartografierea, intr-o perioada in care descriptarea backup-urilor de pe IPhone a aratat ca respectivul device Apple inregistreaza orice apasare si orice interactiune si le trimite la Apple, consider ca trebuie o anumita doza de naivitate sa nu vezi mai departe de respectiva "facilitate".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cunostinte de criminalistica ai?
Pentru ca amprentele sa fie utile dpdv criminalistic, trebuie luate la toate cele 10 degete.
Asa se si procedeze cu infractorii - vezi acum diferenta?
Nu am cunostinte de criminalistica, dar explica-mi si mie te rog ce folos are statul din amprentarea mea, daca nu cumva sa foloseasca acele amprente atunci cand ma voi transforma din "potential infractor" cum sunt acum, in "suspect de infractiune"?
  #36  
Vechi 18.12.2012, 11:02:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca asta e raspunsul lor, se pare ca nu prea au reusit sa scoata elementul de superstitie din credinta.
Sa dea Dumnezeu sa fie superstitie doar la nivelul asta.



Pai s-ar putea la un moment dat sa fie schimbate obligatoriu.
Nu la toata lumea - de ex. daca vrei sa ai access in UE, sa trebuiasca din asta "bio".
In SUA nu poti intra fara pasaport "bio" din cate stiu, chiar daca, se pare, nu prea se obosesc sa verifice informatiile din cip.
Deocamdată mai funcționează refuzul pe motiv de religie.
Ce înseamnă obligatoriu?
Numai instaurarea unei dictaturi gen comunism totalitar ar putea să te oblige.
Nu am o dorință atât de mare de a ajunge în SUA. Pot trăi și fără a călători în țări îndepărtate. Și apoi la cât îmi permit eu să călătoresc în străinătate...
  #37  
Vechi 18.12.2012, 11:08:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pai da, la o anumita varsta iti da buletinul valabil pana ... la sfarsit.
Asta e! Uneori e bine să ai mai mulți ani. Cât despre sfârșit...Dumnezeu nu se uită nici la anii și nici la fața omului când e să i se sfârșească zilele.
  #38  
Vechi 18.12.2012, 12:31:48
alecsander_van_doom alecsander_van_doom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit acte BM si VISA

Dragul meu frate intru Hristos , legat de criminalistica , marturisesc ca nu am cunostinte, dar cand am fost nevoit din cauza jobului, care acum nu-l mai detin, a imi face Visa pentru SUA atasata la pasaportul biometric, vreau sa precizez ca toata palma dreapta si stanga, inclusiv degete au fost scanate si introduse in pasaport ca date electronice, si inca o parte a unui ochi a fost fotografiata sau scanata , nu stiu cum sa denumesc procesul cert este ca ochiul a fost analizat. nu este doar cip in pasaport este un intreg circuit integrat format din mai multe cipuri, asemanator conceptului de "mother board" . Spun aceasta pentru ca l-am vazaut eu fiind fostul posesor al unui act de acest gen. Stiu ca este nevoie de elemente de siguranta unui act oficial guvernamental dar pana la scanarea integrala a unor organe , mi se pare dubios , lucru care ma ingrijorat dupa o temeinica analiza interioara cu privire la viata mea si daca chiar am nevoie de un act purtator de semne satanice pentru am imi facilita deplasarea chiar daca nu este propriuzisa pecete.
Adaug ca Visa Amricana de tip Business obtinuta pe 10 ani are ca elemte de siguranta distincte 2 insemne ingrijoratoare pentru un om simplu crestin, si anume o pentagrama orientata in jos si nu e vorba de steluta americana, iar alta insemn este Bufnita utilizata de miscarea "Bohemian Groove"(semnificatie a demonului moloch) la care adera multi politicieni americani, tin inca sa precizez ca aceste insemne sunt sub marimea de un milimetru.
Cine citeste sa socoteasca dupa cum il va indruma Domnul.

Cu dragoste frateasca intru Hristos. Mantuire tuturor
  #39  
Vechi 18.12.2012, 12:36:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

da, si eu am citit undeva ca bufnita este un simbol masonic.
  #40  
Vechi 18.12.2012, 12:40:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Stefan Florin, in loc sa te arunci asa, si sa te arati pregatit a vedea fiara apocaliptica (vorbesti de satana, nu?!?), mai bine intreaba, care e problema cu aceste cipuri. S-a discutat f mult pe marginea acestor cipuri. Exista si alte topicuri, in care s-a dezbatut aceasta problema. Poti cauta aici pe forum.
Din cate imi aduc aminte, aceste cipuri contin datele biometrice ale persoanei. Pana aici nimic neobisnuit; atata doar, ca s-a pus problema clonarii acestor cipuri, ceea ce din punct de vedere tehnic nu ar trebui sa fie o problema. Ia, gandeste-te, ca tu te afli acasa si dormi sau mananci cu familia, si cineva, care a clonat cipul tau comite o infractiune. Avand datele tale biometrice in actul de identitate, acesta poate fi reperat si identificat. Cred ca nu trebuie sa mai continui, caci stii si tu ca unu si cu unu fac doi. Deci tu, ca om nevinovat poti ispasi o pedeapsa pentru o fapta pe care nu ai comis-o, dar pe care nici nu poti sa demonstrezi ca nu ai facut-o, atata timp cat cipul tau a fost identificat.
Si atunci care mai e siguranta, de care se vorbeste in legatura cu aceste cipuri?!?
Ei, ce spui? Iar asta nu e tot.
dar asta demonstreaza ca aceste carti de identitate NU sunt 666.Nicaieri in Biblie nu se mentioneaza ca se vor face fraude cu pecetea 666. Aceeasi isterie s-a facut in lumea odata cu aparitia cardului bancar. Si atunci s-a spus ca aceste carduri bancare sunt 666, ceea ce s-a dovedit o MARE PROSTIE!
ps: fiara apocaliptica nu e satana, ci antihristul care v-a primi putere de la diavol

Last edited by stefan florin; 18.12.2012 at 12:43:58.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 21:04:03
Dictatura Biometrica atinge Onestiul aristide Stiri, actualitati, anunturi 7 19.08.2009 21:18:43
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20
Scurt pasaj dntr o carte noua scristim Intamplari adevarate 8 24.03.2007 00:06:13