Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.03.2013, 03:40:11
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu, dar folositi niste formulari oribile.
"Zdrobire de sine" - suna a autoflagelare! Imi si imaginez cum ne dam cu o bata ca sa ne zdrobim oasele si capul.

Incerc sa inteleg la ce se refera firul si nu inteleg.
Cred ca este vorba de smerenie.

Nu stiu daca Dumnezeu vrea asa ceva de la noi, adica sa ne facem praf si sa nu mai fim noi, sa nu mai avem vointa, sentimente, trairi, sa fim taratoare.
Cam asta inteleg eu ca doriti voi.

Aproape ca-mi vine sa cer adminului sa inchida acest fir. Mi se pare inuman.

Eu cred ca Dumnezeu altceva asteapta de la noi si altceva ne-a invatat: smerenie, moderatie, blandete, iubire, curatie, credinta, pace.

Mai bine ne-am intreba cum sa le realizam pe astea, nu cum sa ne zdrobim sufletul si trupul. Asta nu avem voie sa facem
Iată, Sophia, un posibil răspuns la întrebarea ta:
http://www.youtube.com/watch?v=AJZr3AlEvoQ

L-a postat Miha-Anca pe un alt topic, însă cred că filmul își găsește locul și aici.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.03.2013, 12:39:05
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu, dar folositi niste formulari oribile.
"Zdrobire de sine" - suna a autoflagelare! Imi si imaginez cum ne dam cu o bata ca sa ne zdrobim oasele si capul.

Incerc sa inteleg la ce se refera firul si nu inteleg.
Cred ca este vorba de smerenie.

Nu stiu daca Dumnezeu vrea asa ceva de la noi, adica sa ne facem praf si sa nu mai fim noi, sa nu mai avem vointa, sentimente, trairi, sa fim taratoare.
Cam asta inteleg eu ca doriti voi.

Aproape ca-mi vine sa cer adminului sa inchida acest fir. Mi se pare inuman.

Eu cred ca Dumnezeu altceva asteapta de la noi si altceva ne-a invatat: smerenie, moderatie, blandete, iubire, curatie, credinta, pace.

Mai bine ne-am intreba cum sa le realizam pe astea, nu cum sa ne zdrobim sufletul si trupul. Asta nu avem voie sa facem
:)) depinde cum intelegi tu.
dar e buna si ideea ta cu bata,sa primim in numele credintei si sa ajungem mai repede la Dumnezeu(e o suferinta usoara,fata de altele).dupa parerea mea ar cam trebui sa luam bata si sa ne zdrobim madularele trupului care ne trag spre pacate "daca unul dintre ele te ispiteste scoate l de la tine".
dar mai bine e sa fim eleganti(in comportament) si sa avem discernamant.mai bine unul care dezarmeaza cu blandetea decat un automutilator.nu e bine sa te revolti pt o neintelegere ca te consumi degeaba.
aici e vorba de zdorobirea pacatelor.era o metafora.nu trebuie sa luam totul la litera.si da!fara pacate putem sa avem control si vointa proprie,chiar mai bune.cu pacatele suntem robi ai oamenilor,fara ele avem mintea mai luminata,neincarcata si libera de a alege si a face diferenta intre bine si rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.03.2013, 12:52:43
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, zdrobirea de sine e una, smerenia e alta.

Zdrobirea de sine este una dintre cele trei lupte ale crestinului. Ati auzit, desigur, de expresia "viata este o lupta". Ce inteles dati acestei expresii ? Pentru crestin, ea are alt inteles decat pentru cel al lumii. Lupta care este viata crestinului e indreptata impotriva celor trei adversari care vor sa-i rapeasca adevarata viata, care e viata de veci. Iar cei trei adversari acestia sunt: diavolul, noi insine si lumea.
Zdrobirea de sine inseamna lupta cu unul din acesti trei adversari, si anume cu noi insine.

Smerenia inseamna a realiza cat esti de slab fara Cristos.

Singura legatura dintre ele este aceea ca, daca nu suntem smeriti, nu vom castiga nicio lupta. Singuri suntem MULT prea slabi si nu avem vreo sansa.
de fapt sunt mai multe lupte(33 sau 30 de trepte-lupte,conform varstei lui Iisus-asta consider eu ca sunt luptele).printre ultimele trepte este si smerenia care se incadreaza la virtuti obtinute in urma luptelor si smerenia nu este o alta alternativa de a usura lupta.prin smerenie nu se arata slabiciunea noastra ci taria care am dobandit o cu ajutorul lui Dumnezeu.smerenia e o cununa.sunt 3 adversari dintre care cel mai greu de infruntat este chiar persoana noastra,"chiriasul cel rau" in sufletul nostru,omul cel vechi.prin lepadarea de sine scapam definitiv de el,iar factorii externi vor fi mai usor de indepartat.se spune Hristos.Cristos din cate stiu eu e la sectanti...cel putin in biblia noastra apare "H" nu "C'.
lupta n o ducem de unii singuri,nici n am fi in stare sa facem un pas astfel,ne impotmolim si cadem imediat din nestiinta noastra.

Last edited by rainrainbow; 04.03.2013 at 12:55:19. Motiv: modificare
Reply With Quote
Răspunde