Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 02.11.2014, 22:27:52
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ura nu este si nu va fi niciodata o virtute crestina!
Mai ales ca tu urasti pacatosii(occidentalii) si nu pacatul in sine!
Suntem oameni ca si ei si nimic nu face mai buni;nu vom intra in ceruri doar urand si cercetand pacatele altora.

Pacatul nu este nou in fata Domnului,oamenii moderni nu sunt mai buni sau mai rai decat cei din antichitate;si atunci existau masuri abortive,curvie,lacomie,Sodoma si Gomora.
De unde ai scos ca nu urasc pacatul in sine?!
Masura pacatelor este ce face aceasta epoca unica, in raport cu cele anterioare.
Ura este problema/greseala/pacatul meu. De fapt, nici nu e ura; e mai mult dezgust si teama instinctiva in fata expansiunii fara precedent a practicilor "impotriva naturii" in sensul cel mai larg al termenului. Te-ai intors la 180 de grade? M-a deranjat mult replica ta. Habar nu ai cum ma pozitionbez eu fata de diverse pacate. Doar fiindca locuiesti acolo...mda. Da, vesticii sunt oto fapturile lui Cristos. Si da, pot si merita sa fie mantuiti. Dar, sa nu fim visatori: lumeste, structurile unde ei sunt "la ei acasa" sunt centre ale raului, in orice sens doresti: de la a face un porc de rege ucigas si curvar sef de "autocefalie" pina la legifera eutanasia si adoptarea de copii decatre sodomiti, toate porcariile au originat acolo. Ah, scuze, daca locuim acolo trebuie sa dorim bine cuibului nostru. Mda.
Euroamerica sodomolatra si demonolatra este un cancer. Deja, la nivel de societate globala, vorbim de metastaze.
Pe termen lung, metanoia la nivel de societate pierde in fata raului, DACA lupta s-ar duce doar in termeni cantitativi: adica, cati dintre noi sucomba pacatului, sau macar tolerantei fata de acesta. De aceea, Sfintii Parinti au precizat foarte clar ca la sfarsitul acesteui ev, Dusmanul si aliatii (de fapt victimele "privilegiate") sai vor avea o victorie pe cat de rasunatoare, pe atat de vremelnica.
Sunt foarte atasat de natura, si anume de partea ei sanatoasa. De aceea, instinctiv o lume in care toate granitlee firescului sunt incalcate este ceva care imi trezeste toata violenta verbala si amaraciunea posibile.
Incearca sa gindesti mai mult ce scrii, cind e vorba de persoane: chestia ca nu as uri pacatul e absolut gratuita, nici macar nu ma cunosti personal.
Eu pe forumul asta nu atac persoane decat doar in defensiva, ci atac idei, practici, ideologii, si altele de felul acesta. Fiecare din noi e unic, irepetabil si infinit de valoros in ochii Facatorului, Reginei Cerurilor, Puterilor Ceresti si Sfintilor Bisericii. Pot sa inteleg pe oricine. Tot ce cer este putina obiectivitate si mai ales lipsa atacului la persoana.
Doar fiindca unii locuiesc in Scotia sau in California, nu inseamna ca trebuie sa iubeasca locurile si tarile alea atat de mult incat sa se innece in subiectivism: in caz ca s-a uitat, viata noastra pe Pamant nu e nici macar statie: e o amarata de halta. Insa vremea petrecuta in halta asta trebuie traita dupa anume reguli. O regula de baza este si sa spunem binelui, bine, si raului, rau, indiferent de presiunea "chemarii vremii" sau, spus mai cinic, instinctului de turma. O alta regula este sa nu punem stampile. Eu nu stiu daca nu cumva (si acum ajung la tema topicului, in sfarsit) datorita unui duhovnic cu puteri de sfintenie, precum Cuviosul Arsenie Boca sau Padre Pio sau Sf. Ilie Lacatusu, sau datorita unui psiholog cu chemare spre Biserica, precum prof. Ioan Cezar, un poponar sau un narcoman sau un neopagan nu se va intoarce la Adevar. Insa extinderea undelor raului, prin masa pufoasa a multimii aglutinate sub steagul tolerantei-cu-orice-pret, cu simtul deosebirii valorilor tocit pana la extinctie, este ce trebuie condamnat. Chestie de empirism elementar, ca sa ma exprim sofisticat precum unii tocilari acri, din zone multiculturale, de pe aici.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 02.11.2014 at 22:32:34.
Reply With Quote
  #372  
Vechi 03.11.2014, 00:33:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eeehh nu pune la suflet!
Sa nu te deranjeze replica mea,am scris-o in spirit fratesc iar nu ca sa-ti fac critica.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #373  
Vechi 03.11.2014, 09:42:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca indiferent in ce tara locuiesti si indiferent care iti este nationalitate ori etnia, conteaza ce fel de om esti, ce caracter ai si cum te comporti.

Insa este adevarat ca politica si deciziile unor conducatori politici din tarile occidentale au multe aspecte negative.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 03.11.2014, 09:53:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cred ca indiferent in ce tara locuiesti si indiferent care iti este nationalitate ori etnia, conteaza ce fel de om esti, ce caracter ai si cum te comporti.

Insa este adevarat ca politica si deciziile unor conducatori politici din tarile occidentale au multe aspecte negative.


Pai or avea aspect negativ politica si conducatorii politici...insa oamenii de rand poate nu sunt nici ei de acord cu politica tarii lor!
Exact ca si in Romania!
Asta este paradoxul!

Cum mi-ar placea mie sa fiu catalogata drept corupta si mafiota ,exact cum este catalogat guvernul roman?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 03.11.2014 at 09:59:30.
Reply With Quote
  #375  
Vechi 03.11.2014, 10:14:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Perfect de acord- nu putem si nu este normal a judeca un om in functie de tara in care locuieste sau conducatorii acesteia!

In toate tarile din lume sunt si oameni buni si oameni rai, si nici un popor de pe Glob nu poate sustine ca este un popor perfect!
Reply With Quote
  #376  
Vechi 03.11.2014, 19:17:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ura nu este si nu va fi niciodata o virtute crestina!
Mai ales ca tu urasti pacatosii(occidentalii) si nu pacatul in sine!
Suntem oameni ca si ei si nimic nu face mai buni;nu vom intra in ceruri doar urand si cercetand pacatele altora.

Pacatul nu este nou in fata Domnului,oamenii moderni nu sunt mai buni sau mai rai decat cei din antichitate;si atunci existau masuri abortive,curvie,lacomie,Sodoma si Gomora.
Desigur ca homosexualitatea si transexualitatea nu au nimic new age in ele, ci sunt decand lumea si pamantul, inca si in regnul animal. Se stie ca anumite specii se pot transforma, in functie de necesitati, din mascul in femela sau viceversa, sau chiar se pot inmulti partenogenetic, de pilda albinele lucratoare. Doar ca ele nu pot reproduce decat tot albine lucratoare, adica asexuate, si oarecum identice cu parintii, fiind o inmultire cvasivegetativa, asemeni plantelor ( plantele se inmultesc in 2 moduri, presupun ca se stie asta, atat sexuat, prin polenizare, cat si vegetativ, prin transplantarea unui fragment de planta, nu mai imi vine acum in cap numele operatiunii). La acest specii putem spune ca avem de a face cu metode adaptative. Alte specii, ceva mai evoluate, desi imita comportamentul sexului opus, nu are loc insa o transformare efectiva, asa cu, nu se intampla nici in cazul oamenilor care se opereaza, neputandu-se realiza inmultirea, perpetuarea speciei pe aceasta cale, desigur...situatie pe care o putem numi dezadaptativa, si care duce la disparitia genotipului indivizilor respectivi. Sau a populatiei, daca toti sunt asa, intr-o familie sau comunitate ( ex. Sodoma).. . Insa chiar si asa, nu este vina lor, ci a parintilor si generatiilor anterioare. Nu ca ar fi fost parintii asa, ca nu ii mai faceu; nici ca i-ar fi invatat de bine dar ei s-ar fi impotrivit. Cum spusei si in alta parte, nu vorbeste totdeauna Dumnezeu prin gura parintilor, si diavolul prin a strainilor...lucrurile sunt mai subtile si mai greu de inteles, insa AT-istii cred ca sunt familiarizati, noi toti primim niste mesaje subliminale, niste disjunctii ( parca le spune). Chiar ma mir ca AT nu reuseste pana la ora actuala sa dea o explicatie fenomenului, sau poate ca acestea difera de la caz la caz.... sa zicem de exemplu ca la un moment dat izbucneste un razboi, si toti barbatii pleaca, multi nu se mai intorc, iar cei care se intorc sunt traumatizati fizic si psihic, de nu mai sunt buni de nimic. In timpul asta femeile preiau atributiile barbatilor, atat munca, cat si lupta cu dusmanii daca mai e cazul, iar pe cei intorsi de la oaste trebuie sa ii ingrijeasca la fel ca pe copii.... acum copiii care vor veni, vazand asta, ce vor invata, ce exemplu, neavand un model patern valabil, ci o autoritate materna puternica, si un tata handicapat si codependent? Apoi, daca mama, femeia, nu mai este la locul ei de mama, si cu atributiile ei, ci in locul tatalui, la munca sau razboi, el la cine isi va cauta si va gasi mangaierea, tandretea, gingasia de care are nevoie? Probabil la fratii sau la tovarasii lui, cine stie...si uite asa pot aparea crize de identitate si disfunctii sexuale...de ce o femeie tanara si frumoasa, cum era Oana Lis, ajunge sa iubeasca iremediabil un barbat mult mai in varsta, care sustine ca lui nici nu-i mai trebuie copii, etc...la inceput am crezut cu totii ca pt bani, dar de-acum nu prea se mai potriveste...numai Dumnezeu mai stie ce-o fi in capul ei...sau de ce crede cantareata Noemi ca daca va avea si ea ce au toate fetele, va fi mai iubita si mai fericita??? Crede oare ca va putea avea un copil? Asta ma indoiesc; poate doar daca ar infia unul si ar prelua rolul de mama, cred ca asta ar fi singura ei implinire; pesemne a beneficiat de dragoste materna, pana la un moment, apoi a fost privata brusc si violent, cand inca mai avea nevoie de ea, si de atunci tot o cauta si nu o mai regaseste nicaieri...sau poate ca parintii ei si-ar fi dorit fie o fata, fie un baiat dar unul adevarat, viteaz, ca cei din filme, insa neoferinu-i un exemplu concret, in familie, cerandu-i doar sa fie asa cum tatal, spre ex, nu era, el nu a putut sa devina acel barbat si ramanand astfel, un barbat nedesavarsit, nu a fost iubit si apreciat de ai lui, si daca asa pleci de acasa, cu imaginea asta despre tine, asa se face ca te vad si ceilalti, sau cel putin asa ai tu impresia...
Reply With Quote
  #377  
Vechi 03.11.2014, 21:13:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Desigur ca homosexualitatea si transexualitatea nu au nimic new age in ele, ci sunt decand lumea si pamantul, inca si in regnul animal. Se stie ca anumite specii se pot transforma, in functie de necesitati, din mascul in femela sau viceversa, sau chiar se pot inmulti partenogenetic, de pilda albinele lucratoare. Doar ca ele nu pot reproduce decat tot albine lucratoare, adica asexuate, si oarecum identice cu parintii, fiind o inmultire cvasivegetativa, asemeni plantelor ( plantele se inmultesc in 2 moduri, presupun ca se stie asta, atat sexuat, prin polenizare, cat si vegetativ, prin transplantarea unui fragment de planta, nu mai imi vine acum in cap numele operatiunii). La acest specii putem spune ca avem de a face cu metode adaptative. Alte specii, ceva mai evoluate, desi imita comportamentul sexului opus, nu are loc insa o transformare efectiva, asa cu, nu se intampla nici in cazul oamenilor care se opereaza, neputandu-se realiza inmultirea, perpetuarea speciei pe aceasta cale, desigur...situatie pe care o putem numi dezadaptativa, si care duce la disparitia genotipului indivizilor respectivi. Sau a populatiei, daca toti sunt asa, intr-o familie sau comunitate ( ex. Sodoma).. . Insa chiar si asa, nu este vina lor, ci a parintilor si generatiilor anterioare. Nu ca ar fi fost parintii asa, ca nu ii mai faceu; nici ca i-ar fi invatat de bine dar ei s-ar fi impotrivit. Cum spusei si in alta parte, nu vorbeste totdeauna Dumnezeu prin gura parintilor, si diavolul prin a strainilor...lucrurile sunt mai subtile si mai greu de inteles, insa AT-istii cred ca sunt familiarizati, noi toti primim niste mesaje subliminale, niste disjunctii ( parca le spune). Chiar ma mir ca AT nu reuseste pana la ora actuala sa dea o explicatie fenomenului, sau poate ca acestea difera de la caz la caz.... sa zicem de exemplu ca la un moment dat izbucneste un razboi, si toti barbatii pleaca, multi nu se mai intorc, iar cei care se intorc sunt traumatizati fizic si psihic, de nu mai sunt buni de nimic. In timpul asta femeile preiau atributiile barbatilor, atat munca, cat si lupta cu dusmanii daca mai e cazul, iar pe cei intorsi de la oaste trebuie sa ii ingrijeasca la fel ca pe copii.... acum copiii care vor veni, vazand asta, ce vor invata, ce exemplu, neavand un model patern valabil, ci o autoritate materna puternica, si un tata handicapat si codependent? Apoi, daca mama, femeia, nu mai este la locul ei de mama, si cu atributiile ei, ci in locul tatalui, la munca sau razboi, el la cine isi va cauta si va gasi mangaierea, tandretea, gingasia de care are nevoie? Probabil la fratii sau la tovarasii lui, cine stie...si uite asa pot aparea crize de identitate si disfunctii sexuale...de ce o femeie tanara si frumoasa, cum era Oana Lis, ajunge sa iubeasca iremediabil un barbat mult mai in varsta, care sustine ca lui nici nu-i mai trebuie copii, etc...la inceput am crezut cu totii ca pt bani, dar de-acum nu prea se mai potriveste...numai Dumnezeu mai stie ce-o fi in capul ei...sau de ce crede cantareata Noemi ca daca va avea si ea ce au toate fetele, va fi mai iubita si mai fericita??? Crede oare ca va putea avea un copil? Asta ma indoiesc; poate doar daca ar infia unul si ar prelua rolul de mama, cred ca asta ar fi singura ei implinire; pesemne a beneficiat de dragoste materna, pana la un moment, apoi a fost privata brusc si violent, cand inca mai avea nevoie de ea, si de atunci tot o cauta si nu o mai regaseste nicaieri...sau poate ca parintii ei si-ar fi dorit fie o fata, fie un baiat dar unul adevarat, viteaz, ca cei din filme, insa neoferinu-i un exemplu concret, in familie, cerandu-i doar sa fie asa cum tatal, spre ex, nu era, el nu a putut sa devina acel barbat si ramanand astfel, un barbat nedesavarsit, nu a fost iubit si apreciat de ai lui, si daca asa pleci de acasa, cu imaginea asta despre tine, asa se face ca te vad si ceilalti, sau cel putin asa ai tu impresia...
1.Butasire(inmultire prin butasi)se numeste modul de inmultire a plantelor din fragmente.

2.Homosexualitatea este un fenomen vast,neinteles inca iar explicatiile de genul comportamentului post bellum nu sunt indreptatite daca stam sa ne gandim ca acest obicei exista din cele mai vechi timpuri precum si alte devieri sexuale.
Oricat am dori sa cautam tapi ispasitori pt devierile noastre morale si comportamentale ,ca urme lasate din interactiunea sociala cu alte fiinte umane stim prea bine ca fiind dotati cu liberul arbitru suntem total stapani pe actiunile noastre.
Putinii homosexuali pe care I-am cunoscut intamplator mi-au intarit concluzia ca nu sunt victimele nici unei conspiratii,greseli de genom sau al unui comportament inuman al unuia dintre parinti;sunt doar victimele propriilor lor valori si minti eronate,asa cum suntem si noi astialalti cand lipsiti de orice repere spirituale credem ca orice ne este cuvenit si nu exista repercusiuni asupra alegerilor personale.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #378  
Vechi 04.11.2014, 12:56:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
1.Butasire(inmultire prin butasi)se numeste modul de inmultire a plantelor din fragmente.

2.Homosexualitatea este un fenomen vast,neinteles inca iar explicatiile de genul comportamentului post bellum nu sunt indreptatite daca stam sa ne gandim ca acest obicei exista din cele mai vechi timpuri precum si alte devieri sexuale.
Oricat am dori sa cautam tapi ispasitori pt devierile noastre morale si comportamentale ,ca urme lasate din interactiunea sociala cu alte fiinte umane stim prea bine ca fiind dotati cu liberul arbitru suntem total stapani pe actiunile noastre.
Putinii homosexuali pe care I-am cunoscut intamplator mi-au intarit concluzia ca nu sunt victimele nici unei conspiratii,greseli de genom sau al unui comportament inuman al unuia dintre parinti;sunt doar victimele propriilor lor valori si minti eronate,asa cum suntem si noi astialalti cand lipsiti de orice repere spirituale credem ca orice ne este cuvenit si nu exista repercusiuni asupra alegerilor personale.
1. Asta e cand o facem noi ( rupem o creanga sau frunza si o punem in apa sau direct in pamant si da radacini). Cred ca mai potrivit era " inmugurire", atuni cand se intampla spontan, in natura, sa creasca o tulpina noua dintr-o creanga rupta sau dintr-o radacina, tulpina aparent uscata.

2. Post bellum nu m-am referit strict la ww2, ca doar razboiae au fost dintotdeauna, din pacate...
Da, intr-adevar, si noi ceilalti suntem victimele propriilor valori si tipare de gandire eronate, daca nu chiar patologice, atunci cand ne angajam si ramanem captivi in niste relatii disfunctionale, gen fete tinere, frumoase, cu barbati batrani si urati, sau prosti si nenorociti ( ca si caracter, si ca sa nu folosesc adjective mai urate de atat)
Insa scopul stiintelor psi, ar trebui sa fie tocmai acela de a identifica si de a incerca sa corecteze tiparele de gandire anormale. Desigur, atunci cand acest lucru este cerut, solicitat de persoana in cauza, cu sila nu se poate face nimic.
Cat despre persoanele care vin si cer sa le ajuti sa faca sa functioneze ceva gresit si disfunctional...este o alta problema acuta si dureroasa, datorita frecventei mari cu care se intalneste, in multe profesii, nu numai medicina, psihologie sau teologie; Este desigur foarte frustant cand iti intra cineva pe usa si iti cere cu tupeu sa il ajuti sa traiasca in mizerie fara sa se imbolnaveasca, si fara sa fie nevoit sa faca curatenie, sau sa repare sau sa arunce ce are stricat si spurcat, infestat, prin casa sau curte, sa i se ingrase animalele fara sa le dea de mancare ce trebuie ( le da ce are la dispozitie, nu e dispus sa cumpere altceva), sa ii treaca tusea fara sa renunte la fumat, si mai ales, fara sa isi rupa de la gura, sa renunte la berea sau tuica cea de toate zilele si la alte obiceiuri nesanatoase care i-au devenit un mod de viata. Insa probabil cu totii am solicitat in viata noastra sa ni se carpeasca o haina sau o teava veche si uzata, sau sa ni se indrepte ceva ce de la inceput a fost croit sau construit prost, pt ca nu ne-am permis la acel moment sa ne luam un lucru nou, sau am crezut ca poate mai merge si asa.
Pana unde se poate merge cu compromisul, in aceste profesii, e destul de discutabil. Nu e bine sa pui petec nou la o haina, tesatura veche, ne spune Insusi Domnul; insa, sunt situatii cand intr-adevar, din pacate nu se mai poate darama ceva si reconstrui din temelii, mai ales atunci cand e vorba de in corp omenesc, care a fost imbolnavit cronic si distrus sistematic pe parcursul unei vieti...nici sa pui o inima noua la un trup vechi de 100 de ani, cu un sistem vascular distrus, uzat peste masura, nu e tocmai eficient, dar nici nu se poate inlocui sau repara precum o instalatie electrica, asa ca suntem nevoiti sa recurgem la masuri paliative ( adica sa incercam sa il mentinem in functiune cat mai mult si la parametrii cat mai optimi). Daca putem vreunii dintre noi, sa convingem pe cineva, dupa o anumita varsta, (sau sa o facem noi insine), sa isi schimbe radical modul de viata, regimul alimentar, activitatile pe care le face, relatiile in care e implicat...e destul de discutabil si de relativ....nici eu nu pot convinge pe oamenii de la tara, batrani si amarati, si de multe ori inculti si /sau senili, sa darame casa si acareturile si sa faca altele noi, ca sa scape de plosnite si pureci, paduchi, soreci, etc, cu toate ca asta vor fi nevoiti sa faca, la un moment dat, copiii lor, eventual dupa plecarea batranilor din aceasta viata, nici preotul sau psihologul nu poate convinge intotdeauna pe cel robit de patima betiei, de exemplu, sa renunte, si nici pe cei care au sotii sau parintii in aceasta situatie, sa ii paraseasca, asa ca tot ce le poate face este sa ii ajute sa rabde pana la sfarsit, mai ales cand e vorba de persoane in varsta...

Last edited by fallen; 04.11.2014 at 13:12:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare