Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2011, 03:16:22
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Rugaciune pentru Mara2008!

De multa vreme am vrut sa va rog dragi forumisti sa ne rugam pentru draga noastra "sora" Mara2008 care este bolnavioara si care ar avea nevoie de multa rugaciune dar am fost rugata sa nu fac acest gest.
Imi pare tare rau draga Mara ca nu pot sa fac ascultare! ma voi spovedi in acest post si am nadejde ca voi fi iertata!
Eu stiu din proprie experienta ca rugaciunea colectiva ajuta foarte mult la vindecarea celui pentru care ne rugam. Va rog din suflet adaugati-o si pe Mara2008 pe lista celor care au mare nevoie de ajutor duhovnicesc prin rugaciune. Cat de scurta, cat de lunga sa fie rugaciunea, nu conteaza, dar sa fim multi cei ce o vom pomeni in rugaciunile noastre pe draga noastra sora Mara2008.

Psalmul 104 - Psaltirea Maicii Domnului
" Marturisiti-va imparatesei noastre, Nascatoarei de Dumnezeu, in ceasuri calde de rugaciune si chemati cu inima simtita sfantul ei nume. Cantati-i in cantari duhovnicesti, cunoscute facand cu preaslavire din neam in neam vechile si noile ei puteri si minuni. Laudati-o si inaltati-o fecioarelor, fiice ale Sionului, caci logodite ati fost prea frumosului Mire ceresc, Imparatul slavei.
Inchinati-va cu frica patrunsa de evlavie inaintea fetei sale cu frumusete impodobita, caci ea tine in mainile sale vesnica mantuire pentru sufletele noastre si cine o cinsteste cu vrednicie va primi de la Domnul o dreapta rasplata. "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2011, 06:19:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Mara este in rugaciunea mea de seara,Maica Domnului sa te acopere draga mea cu Acoperamantu ei cel Sfint si sa grijeasca de sanatatea ta, fii tare Domnul fie cu tine.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2011, 10:04:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numele de botez este Mara?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2011, 12:22:55
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Corecta interventie draga Melissa, numele Marei de botez este MARIA!
Multumesc pentru corectura! Doamne ajuta-ne!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2011, 13:22:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Milostive Doamne, auzi rugăciunea robilor Tăi care Ți se roagă! Crezând glasul Evangheliei căutăm făgăduința Ta, Hristoase: Cereți și vi se va da vouă! Pentru aceasta și acum stând Te rugăm: Ridică-o sănătoasa din pat, pe MARIA ca împreună cu noi să Te slăvească pe Tine!

Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh! Doamne Dumnezeule Iisuse Hristoase, Te rugăm împreună cu MARIA, chinuita de suferință, de nevăzutele sale răni lăuntrice, să asculți rugăciunile noastre și pentru rugăciunile Maicii Tale Te rugăm dăruiește-i vindecare lui MARIA ca toți să Te preamărim. Și acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!

Maica Domnului, Preacurată, ne rugăm Ție ca împreună cu toți Sfinții, Îngerii, Arhanghelii, Proorocii, Patriarhii, Apostolii, Preacuvioșii și cu Drepții să vă rugați Lui Hristos, Dumnezeul nostru, să-i dăruiească sănătate lui MARIA ca împreună cu toți să Te preamărim.

Amin!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2011, 15:18:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!

Dumnezeu să-i dăruiască doamnei Maria multă sănătate și să-i umple inima de lumină și de har!
O voi pomeni în rugăciuni pe această dragă soră a noastră întru Hristos și nădăjduiesc din tot sufletul că Domnul și Mântuitorul nostru îi va dărui sănătate și spor în tot lucrul bun.

Multă bucurie și nădejde, doamna Maria! Dumnezeu vă iubește și va fi întotdeauna cu dvs!

Cu deosebit respect,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2011, 15:19:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maicuta sa te tina in paza Ei!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2011, 18:51:32
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumesc...

....multumesc Viorica!Iti multumesc pentru ca ai trecut peste cavantul Marei,eu n-am putut si-mi pare rau...Mara,tu stii ca esti in rugaciunile mele de fiecare zi,si-n Acatistul Sfantului Nectarie.Mare este puterea lui Dumnezeu si a Maicii Domnului, dar mare este si puterea rugaciunilor noastre atunci cand suntem mai multi.DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2011, 10:40:34
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bunul Dumnezeu sa ii dea toate cele necesare Marei(Mariei) ! Sanatate si putere!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2011, 10:49:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am început și eu să o pomenesc pe sora Maria la Paraclisul Maicii Domnului. Sănătate să-i dea Dumnezeu și răbdare în incercări.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 03:50:19
Rugaciune pentru cei pierduti Jitariu Intrebari utilizatori 0 09.12.2011 10:12:35
Rugaciune pentru mine T E O L O G U L Umanitare 17 10.06.2011 22:45:09
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
Rugaciune pentru sot Tia Rugaciuni 0 27.11.2008 13:34:22