Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.06.2009, 17:51:33
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Stai putin Lavrentiu, ca nu inteleg. Cartea originala este eretica sau traducerea?
Traducatorul face si el ce poate. Poate nici nu vrea sa fie eretic, nici nu se pricepe asa bine.
Si inca ceva: traim azi intr-o lume a banului din pacate si nu a ortodoxiei si nici a omeniei. Fara bani nu putem trai.
Inainte mai era cum mai era. Traducerea era la rang de arta. Acum este concurenta, bataie, pe fiecare lucrare ca sa faci un ban. Sunt f.multi traducatori si f.putine lucrari (de tradus in romaneste). La fel si in alte domenii: se concediaza peste tot, locuri de munca ioc.
Asta esate lumea in care traim. Da, e cam departe de rai si de Dumnezeu. Acesta ne ramane numai in suflet si in biserica.
Si da termenii de erezie si afurisenie sunt oribili, egali cu blestemul. Sa spui asta omului de langa tine....
Dar nu vreau sa incep aici o polemica.
Stiu ca e greu, dar in cazul de fata nu cred ca este vorba de asa ceva (adica de lipsa banilor).

Cartea este eretica intrucat multe din ideile din ea sunt eretice (condamnate ca atare de Sinoade, deci nu doar pareri).

Cel ce traduce astfel de carti are o responsabilitate in fata lui Dumnezeu, ca doar de-aia traduce carti teologice. Altfel, sa traduca romane si almanahuri, mai ales ca respectivii sunt din cler.

Oare credinciosilor lor asta le predica Duminica? Erezii?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.06.2009, 18:05:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Stiu ca e greu, dar in cazul de fata nu cred ca este vorba de asa ceva (adica de lipsa banilor).

Cartea este eretica intrucat multe din ideile din ea sunt eretice (condamnate ca atare de Sinoade, deci nu doar pareri).

Cel ce traduce astfel de carti are o responsabilitate in fata lui Dumnezeu, ca doar de-aia traduce carti teologice. Altfel, sa traduca romane si almanahuri, mai ales ca respectivii sunt din cler.

Oare credinciosilor lor asta le predica Duminica? Erezii?
Eu nu inteleg: credeti ca ar trebui sa facem ca inchizitia, sa punem la index anumite lucrari care nu corespund suta la suta cu ortodoxia? sa interzicem chiar citire alor de catre dreptcredinciosi?
Ca mi se pare ca la asta revine ce zici tu, Lavrentiu, si altii. Adica un ortodox nu ar treui sa traduca decat carti ortodoxe?
Cand traduci, trebuie sa fii de acord suta kla suta cu ce traduci?
Poate si intr-o carte cu idei gresite sa fie si idei bune, si sa fie de folos celor care le citesc. Oricum, un crestin poate sa citeasca rice carte si e liber sa-si faca o parere singur. Citirea unor carti neortodoxe poate chiar sa ne ajute sa ne intarim in credinta, si poate sa fie o buna gimnastica lintala (comparandu-le de ex. cu ortodoxia).
De ex. parintele Staniloae cum credeti ca a putut sa ceritice carti neortodoxe daca nu le-ar fi citit?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.06.2009, 18:45:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Pardon?

Lavrentiu, vorbim despre aceeasi carte?
Maxim Marturisitorul este eretic? El este unul dintre autorii cartii.
Ni l-a recomandat si preotul (nota bene: ortodox).
Si cum ne dam seama care sunt ideile/cartile eretice? Cum diferentiem?
Eu habar n-am. Mie mi se pare cartea f.ortodoxa.
Nu mai inteleg nimic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.06.2009, 18:53:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Lavrentiu, vorbim despre aceeasi carte?
Maxim Marturisitorul este eretic? El este unul dintre autorii cartii.
Ni l-a recomandat si preotul (nota bene: ortodox).
Si cum ne dam seama care sunt ideile/cartile eretice? Cum diferentiem?
Eu habar n-am. Mie mi se pare cartea f.ortodoxa.
Nu mai inteleg nimic.
Cum să-l pui la îndoială pe Maxim Mărturisitorul ? ? ? ?
Stai liniștită Sofia ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.06.2009, 19:03:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da de care carte vorbesti mai frate Lavrentiu?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.06.2009, 19:09:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da de care carte vorbesti mai frate Lavrentiu?
Te-ai speriat Mihai, tocmai tu care ai deschis un Topic cu ceva timp în urmă despre Viața Maicii Domnului ! Un Topic superb cu un autor pe măsură.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.06.2009, 19:19:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cumva la cartea Alexandros Kalomiros, Sfinții Părinți despre originile și destinul omului și cosmosului?

"„Harul lui Dumnezeu ne-a făcut să urcăm treptele care ne-au dus din țărână spre organismele unicelulare din apă, apoi spre trilobiți, după care Dumnezeu a luat de mână o creatură goală și tremurătoare, ce căuta hrană și încerca să scape de fiarele sălbatice, și a binecuvântat-o insuflându-i Duhul Vieții Sale și a făcut-o suflet spiritual viu, așezând-o într-o grădină sădită anume pentru el.”"
Asa eu ce sa inteleg de aci ca Dumnezeu e om ca noi de ne-a luat de mana?

Carte in care se contine si articolul pietist scris in stil pur penticostal "Raul de foc"?
Unde avem afirmatii in genul:
"Dumnezeu e Dragoste asa ca Dumnezeu e Foc".
(scris cu litere mari si Dragoste si Foc.)
Pai atunci sa ne apucam sa inchinam la foc , sa scoatem icoanele cu Domnul nostru Iisus Hristos.
Ca focul e Dumnezeu dupa cum afirma Kalomiros.
Sau ce s-o fi intelegand cand zice ca Maica Domnului nu s-a ars purtand focul dumnezeiesc in pantece?
Cumva ca nu s-a mandrit fiind Maica lui Dumnezeu dupa trup sau ca purta de-a dreptul foc in pantece?

Dar Sfantul Ioan Damaschinul afirma clar ca focul este o stihie creata.
Dragostea e un sentiment care se simte in suflet ; care suflet e o mare taina.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.06.2009, 20:49:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le se prea poate ca intelesurile sunt prea adanci pentru a le pricepe ca eu nu sunt om duhovnicesc.
Si poate am inteles eu gresit intelesul articolului lui dr. Andre Kalomiros.

Acum in legatura cu "Iubesc deci exist" la prohod e o strofa care zice asa:
(aci e versiunea veche).
"In mormant ai apus,
Dar de-al Tatalui san.
Nicicum nu te-ai despartit, Hristoase al meu.
Acest lucru e strain si nefiresc!"
Ba chiar ieromonahul Nicholas Saharov arata ca parintele Sofronie Saharov a criticat punctele de vedere neortodoxe ale parintelui Bulgakov.Si se poate intelege parintele Sofronie Saharov a avut o invatatura complet crestin ortodoxa.
Intr-un cuvant cartea e plina de absurditatile parintelui Bulgakov si contraindicata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.06.2009, 21:07:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Carte in care se contine si articolul pietist scris in stil pur penticostal "Raul de foc"?
Unde avem afirmatii in genul:
"Dumnezeu e Dragoste asa ca Dumnezeu e Foc".
(scris cu litere mari si Dragoste si Foc.)
Pai atunci sa ne apucam sa inchinam la foc , sa scoatem icoanele cu Domnul nostru Iisus Hristos.
Ca focul e Dumnezeu dupa cum afirma Kalomiros.
Sau ce s-o fi intelegand cand zice ca Maica Domnului nu s-a ars purtand focul dumnezeiesc in pantece?
Cumva ca nu s-a mandrit fiind Maica lui Dumnezeu dupa trup sau ca purta de-a dreptul foc in pantece?

Dar Sfantul Ioan Damaschinul afirma clar ca focul este o stihie creata.
Dragostea e un sentiment care se simte in suflet ; care suflet e o mare taina.
Ce coincidenta (daca exista asa ceva), chiar ieri am citit acel articol impreuna cu sotul meu. Nu ni se-a parut de loc penticostal si afirmatia ca dagostea lui Dumnezeu e ca un foc se refera la scrierile sfantului Isaac sirul, de algtfel se bazeaza numai pe sf. parinti in afirmatiile sale si noua ni s-a parut foarte ortodox si ne-a rezumat ce stiam de la alti autori. Amandoi am studiat teologie la institute diferite.
El nu afirma ca Dumnezeu e foc, ci COMPARA dragostea lui Dumnezeu cu un foc, cu o lumina, este o IMAGINE. Care vine de la Sf. ârinti, si daca ne gandim bine chiar din Biblie. (Ev. Sf. Ioan de ex.)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.06.2009, 21:10:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dom-le se prea poate ca intelesurile sunt prea adanci pentru a le pricepe ca eu nu sunt om duhovnicesc.
Si poate am inteles eu gresit intelesul articolului lui dr. Andre Kalomiros.
Curat gresit ai inteles, fta emihail.. ;-)

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ba chiar ieromonahul Nicholas Saharov arata ca parintele Sofronie Saharov a criticat punctele de vedere neortodoxe ale parintelui Bulgakov.Si se poate intelege parintele Sofronie Saharov a avut o invatatura complet crestin ortodoxa.
Intr-un cuvant cartea e plina de absurditatile parintelui Bulgakov si contraindicata.
Pe Bulgacov este de foarte mare folos sa-l citim chiar daca a avut si idei dubioase.
El a zis intotdeauna ca-s teologumene si el preda doarinvatatura ortodoxa pura la St. serge, nu ideile lui sofiologice.

Poate zici ca nici pe Origen nu trebuie sa-l citim? pe care se bazeaza mai toata exegeza parintilor.. care-l citeau!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti eretice Stefan500 Generalitati 16 03.12.2019 21:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Bibliile sectante si eretice trebuiesc arse colaps Generalitati 329 31.01.2011 16:59:44
Editura Bizantină cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.10.2009 21:46:38