Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.07.2010, 16:47:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Celor ce participa la Maslu nu li se cere spovedanie inainte. Pe de alta parte sa nu uitam ca la Taina Sfantului Maslu primim nu numai vindecare de boli, ci si iertarea pacatelor. Asta nu inseamna ca Maslul inlocuieste Taina Spovedaniei.

Cum trebuie sa mergi? Cu credinta ca vei primi ajutor de la Dumnezeu. Fara credinta, te asemeni ca o casa fara acoperis. In zadar a fost ridicata, caci fara acoperis ea nu poate fi locuita. Asa si la Maslu, fara credinta, Dumnezeu nu lucreaza in om.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.07.2010, 21:54:26
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Smile

Dupa ce am adresat intrebarea am gasit in catehism "Cel ce primeste Sfanta Taina a Maslului trebuie sa aiba credinta tare si nadejde arzatoare in bunatatea si mila lui Dumnezeu; iar inainte de slujba Sfantului Maslu, trebuie sa se si spovedeasca, pentru ca sa fie curat sufleteste pentru primirea Tainei."

Da Costel, ai dreptate, insa cred ca este "recomandat" sa te spovedesti.
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.07.2010, 11:20:04
kream10 kream10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Maslu in weekend - Bucuresti

Buna!

Stie cineva daca in Bucuresti se face Sf. Maslu sambata si duminica?Daca da, la ce biserici?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.08.2010, 19:35:28
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

"Slujba Sfantului Maslu se incepe cu postul si se termina cu postul.Cand se cere ca Taina Sf.Maslu sa se faca acasa, toata casa trebuie sa posteasca pentru cel bolnav, daca cel bolnav nu poate, macar o zi, doua, trei, sa posteasca el insusi.Toata casa ar trebui sa se spovedeasca, pentru ca Taina Maslului , asa cum este ea construita si dupa cum aceasta constructie este evidentiata de textul liturgic, presupune:spovedania, maslul si apoi impartasirea, nu numai a bolnavului, ci , atunci cand efortul este facut cu constiinta nevoii de unitate in abordarea tratarii duhovnicesti a bolii, a tuturor celor care stau pe langa el..."(Portile Cerului,vol.II, Pr.C.Necula)
Personal, recomand aceasta carte care contine cateheze liturgice radio-difuzate despre cele sapte Sfinte Taine ale Bisericii ortodoxe, care, asa cum sunt explicate pot constitui oricand "prilej de crestere intelectuala si sufleteasca deopotriva, de sporire a apropierii de Dumnezeu, Cel Care se comunica prin ele, noua, daca suntem dispusi sa Ii acordam fie si numai cateva clipe zi."
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.10.2010, 22:21:57
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arifa Vezi mesajul
Cat de puternic este un maslu?

Sf.Maslu vindeca atat bolile trupesti, cat si pe cele sufletesti.

Eu de cand am inceput sa merg la Sf.Maslu, desi problemele mele au ramas aceleasi, El mi-a schimbat modul de gandire, modul in care eu simt toate lucrurile care ma necajeau innainte.

Spun cu toata taria, insa, ca este nevoie, pe langa participarea la Sf.Masul, de rugaciune...din toata inima.Eu m-am rugat nu pentru lucruri lumesti, am incetat sa mai cer ceva anume, realizand ca nu stiu ce sa cer...ci doar m-am lasat in voia Lui, spunand asa in fiecare seara: '' Doamne, chiar de plang, chiar de imi este greu, te rog nu-mi fa voia mea cu iubirea ta de oameni, ci fa voia Ta, caci tu stii ce este mai bine pentru mine.Si am capatat ceva dupa care tanjeam de mult timp: linistea sufleteasca...

Last edited by Ana-Maria N; 02.10.2010 at 03:30:56.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.10.2010, 11:21:13
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

'' În vremea aceea Iezechia s-a îmbolnăvit de moarte. Și a intrat la el Isaia, fiul lui Amos, și i-a zis: "Așa grăiește Domnul: Pune rânduială în casa ta, că nu vei mai trăi, ci vei muri".
Atunci s-a întors Iezechia cu fața la perete și s-a rugat Domnului:
"O, Doamne! Adu-ți aminte că am umblat înaintea Ta întru credincioșie și cu inimă curată, săvârșind ceea ce este plăcut înaintea ochilor Tăi!" Și a izbucnit Iezechia în hohote de plâns.

Și a fost cuvântul Domnului către Isaia, zicând:
"Du-te și spune lui Iezechia: Așa grăiește Domnul Dumnezeul lui David, tatăl tău: Ascultat-am rugăciunea ta, văzut-am lacrimile tale, iată voi adăuga la viața ta încă cincisprezece ani
Și din mâna regelui Asiriei te voi izbăvi pe tine și cetatea aceasta și o voi ocroti".
Și iată semnul care ți se va da fie de la Domnul că El Își va împlini cuvântul Său:
"Iată voi întoarce umbra cu atâtea linii pe care soarele le-a străbătut pe ceasornicul lui Ahaz, să zic cu zece linii". Și soarele s-a dat înapoi cu zece linii pe care el le străbătuse.

Rugăciunea lui Iezechia, regele lui Iuda, când a căzut bolnav și s-a tămăduit de boala lui:

"Atunci eu am zis: Mă duc la amiaza zilelor mele, la porțile locuinței morților voi fi ținut pentru restul anilor mei.
Nu voi mai vedea pe Domnul în pământul celor vii; și nu voi mai privi pe nimeni dintre locuitorii lumii.
Casa mea este smulsă și dusă departe de mine, ca o colibă de ciobani. Îmi simt firul vieții tăiat ca de un țesător care m-ar rupe din țesătura lui. De dimineață până seara, Tu ai sfârșit cu mine.
Strig până dimineața. Ca un leu (boala) îmi sfărâmă oasele mele! De dimineață până seara, Tu ai sfârșit cu mine.
țip cumplit ca o rândunică, gem ca o porumbiță. Ochii mei slăbesc, uitându-se în sus. Doamne, sunt în mare cumpănă, nu mă lăsa!
Ce să mai grăiesc! El mi-a dat de știre și a făcut! Sfârși-voi firul vieții mele, aducându-mi aminte de amărăciunea sufletului meu!
Doamne, prin îndurarea Ta se bucură omul de viață, prin ea mai am și eu suflare; Tu mă tămăduiești și-mi dai iarăși viață!
Iată că boala mea se schimbă în sănătate. Tu ai păzit viața mea de adâncul mistuitor! Tu ai aruncat înapoia Ta toate păcatele mele! Că locuința morților nu Te va lăuda și moartea nu Te va preaslăvi; cei ce se coboară în mormânt nu mai nădăjduiesc în credincioșia Ta.
Cel viu Te laudă, ca mine astăzi; părinții învață pe copiii lor credincioșia Ta.
Domnul să ne mântuiască și vom cânta din harpă în toate zilele vieții noastre înaintea templului Domnului!"
Și Isaia a adus o turtă de smochine și a pus-o deasupra bubei și Iezechia s-a vindecat. ''

Last edited by Ana-Maria N; 08.10.2010 at 11:24:34.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.03.2011, 14:48:33
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit intrebari...

De ce unii lesina sau li se face foarte rau la Sf.Maslu? Si la Sf.Liturghie am mai vazut cazuri, dar mai rar... in schimb la Sf.Maslu am vazut foarte multe persoane care lesinau si aveau stari de rau...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.03.2011, 15:58:00
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Tu ai vreo spaima, vreo indoiala sau vreo superstitie, sau de ce intrebi?

Gandeste-te ca la Maslu vin multi oameni bolnavi fizic, caci Sf Maslu este pentru vindecare trupeasca si sufleteasca. Si asa cum multor bolnavi li se face rau prin spitale pe la usi cand asteapta in fata cabinetului sa intre si sa fie consultati, asa nici cei care sint bolnavi fizic, trupeste, nu te poti astepta sa se simta bine pina nu se savarseste Sfanta Taina (pina nu se termina intreaga slujba, intreaga rugaciune). Cei care sint bolnavi fizic li se poate face rau de la faptul ca nu sint in stare din cauza bolii sa stea atata timp in picioare (ar fi bine sa mearga cu un scaunel), de la aerul inchis, de la caldura, de la fumul lumanarilor, de faptul ca sint striviti/inghesuiti de altii care se imbulzesc. Iar daca oamenii care sint sanatosi fizic si vin la Maslu ii inghesuie pe cei care sint bolnavi fizic de linga ei, in loc sa se gandeasca in primul rand ca poate omul de linga ei e mai bolnav ca ei, atunci cu siguranta aceia care sint bolnavi fizic (pe care ii doare fizic ceva), vor fi chinuiti in suferinta lor de cei sanatosi care se inghesuie ca sa mearga in fata.

Insa nu te indoii, ca odata ce stau si participa la intreg Maslu (intreaga slujba, intreaga rugaciune), Dumnezeu ii ajuta si ii vindeca. De fiecare data si pe toti.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.03.2011, 19:57:41
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Tu ai vreo spaima, vreo indoiala sau vreo superstitie, sau de ce intrebi?

Gandeste-te ca la Maslu vin multi oameni bolnavi fizic, caci Sf Maslu este pentru vindecare trupeasca si sufleteasca. Si asa cum multor bolnavi li se face rau prin spitale pe la usi cand asteapta in fata cabinetului sa intre si sa fie consultati, asa nici cei care sint bolnavi fizic, trupeste, nu te poti astepta sa se simta bine pina nu se savarseste Sfanta Taina (pina nu se termina intreaga slujba, intreaga rugaciune). Cei care sint bolnavi fizic li se poate face rau de la faptul ca nu sint in stare din cauza bolii sa stea atata timp in picioare (ar fi bine sa mearga cu un scaunel), de la aerul inchis, de la caldura, de la fumul lumanarilor, de faptul ca sint striviti/inghesuiti de altii care se imbulzesc. Iar daca oamenii care sint sanatosi fizic si vin la Maslu ii inghesuie pe cei care sint bolnavi fizic de linga ei, in loc sa se gandeasca in primul rand ca poate omul de linga ei e mai bolnav ca ei, atunci cu siguranta aceia care sint bolnavi fizic (pe care ii doare fizic ceva), vor fi chinuiti in suferinta lor de cei sanatosi care se inghesuie ca sa mearga in fata.
Insa nu te indoii, ca odata ce stau si participa la intreg Maslu (intreaga slujba, intreaga rugaciune), Dumnezeu ii ajuta si ii vindeca. De fiecare data si pe toti.
Pur si simplu am intrebat pentru ca nu aveam un raspuns.

Multumesc pentru explicatii.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.03.2011, 20:06:13
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

De ce unii lesina sau li se face foarte rau la Sf.Maslu?

Atunci când este multă lume în biserică, mi se pare necesar să fie mai mult aer. Se știe cât de important este oxigenul, mai ales când vrei să fii atent și să te concentrezi la o slujbă. Cu atât mai mult un om bolnav are nevoie de aer curat. Se găsesc însă unele persoane, care nu îngăduie nimănui să deschidă vreun geam sau ușa, pe motiv că nu suportă curentul. Nu mă refer aici la situațiile mai rare, când este aer condiționat.

Last edited by Carmen FUNIERU; 19.03.2011 at 20:10:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu in Bucuresti? valahu94 Maslul 9 02.08.2012 23:13:27
Lumanarile de la maslu adina30 Maslul 11 19.03.2011 21:52:31
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 20:02:37
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 14:18:43
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 00:29:39