Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.07.2009, 10:03:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Esti sigur ca e de la Dumnezeu? Daca e de la diavol? Eu stiu ca Biserica Ortodoxa nu e de acord cu bioenergia. Bioenergia nu este o stiinta. E o practica vrajitoreasca.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/ortodo...ioenergie2.htm
Doamne ajuta!
Haideti,oameni buni,lasati remarcile astea de Ev Mediu!
  #32  
Vechi 20.07.2009, 10:06:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Deci cum ar putea afirma un crestin ca vindeca boli? Cum ar putea oricine spune ca tamaduieste prin punerea mainilor cu de la sine putere bioenergetica nevazuta si metafizica? Prin modificarea aurei energetice sau in orice alt fel? Fals, nonsens.

Singur Dumnezeu face minuni, El vindeca ranile, El tamaduieste bolile, El ne face sa existam si sa functionam. NOI NU PUTEM FACE NIMIC SINGURI! Izvorul vietii este Duhul Sfant, El este sursa existentei creatiei la orice nivel, micro si macro-cosmic. Trebuie sa ne fie foarte clar, Hristos ne spune simplu: "[COLOR=DarkRed]Și cine dintre voi, îngrijindu-se, poate să adauge staturii sale un cot[/COLOR]?" Luca 12, 25
Si cine spune ca omul vindeca el singur?El este doar un canal al lui Dumnezeu,un instrument prin care curge lumina divina si astfel se ajunge la vindecare.Evident ca Dumnezeu este Cel care savarseste vindecarea.
  #33  
Vechi 31.08.2010, 12:53:36
mirela1990 mirela1990 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Cunosc pe cineva care a facut biorezonanta, si a apelat la tehnici ayurvedice
  #34  
Vechi 31.08.2010, 13:44:22
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Touche !

Asa e! In sfarsit cineva a avut curajul sa spuna lucrurilor pe fata.

Doamne ajuta.

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Esti sigur ca e de la Dumnezeu? Daca e de la diavol? Eu stiu ca Biserica Ortodoxa nu e de acord cu bioenergia. Bioenergia nu este o stiinta. E o practica vrajitoreasca.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/ortodo...ioenergie2.htm
Doamne ajuta!
  #35  
Vechi 31.08.2010, 13:45:14
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Te ratacesti. Bunu Dumnezeu sa aibe mila de tine.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Haideti,oameni buni,lasati remarcile astea de Ev Mediu!
  #36  
Vechi 31.08.2010, 14:13:11
constantin1 constantin1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2009
Mesaje: 17
Implicit

Si parintele Teofil Paraian o fi ratacit? Cititi va rog punctul 20.
http://www.slideshare.net/FrescatiSt...-luati-bucurie
  #37  
Vechi 31.08.2010, 17:48:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu

Citat:
În prealabil postat de bate_vantul Vezi mesajul
Da, scuze ca nu am mai intrat, am fost plecati putin. Pai ea zice ca e credincioasa, si pune mainile pe taica-miu si tata zice ca se simte mai bine. Io nu stiu ce o fi ca la Religie nu ne-o invatat de bioenergii de astea si de aia am vrut sa intreb pe undeva despre ce e asta, si daca e ok cu Biserica. Tata zice ca se simte mult mai bine, si vrea sa ocheme sa puna mainile si pe mine, da io nu ama lasat-o pana nu m-am convins daca e ok... deci e ok?
nu, nu e OK, cum zici tu. Dimpotriva. Nu are nici o legatura cu drepata credinta, dimpotriva. O spun din experienta personala. Ai sa te convingi ca este asa cum zic, in timp.
  #38  
Vechi 05.09.2010, 14:43:31
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Am si eu o intrebare:De ce ai pus bioenergia la sublorumul ,,religii''?
Bioenergia nu este nici de cum o religie, este un mod de viata si o metoda de trateament.
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
  #39  
Vechi 10.09.2010, 18:12:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de constantin1 Vezi mesajul
Si parintele Teofil Paraian o fi ratacit? Cititi va rog punctul 20.
http://www.slideshare.net/FrescatiSt...-luati-bucurie
Aici cred ca a gresit binecuvantatul. Se intampla si la case mai mari. Exista multi duhovnici care spun clar ca nu este bine sa apelam la acest tip de tratament. Exista energii demonice si divine. Cine ii garanteaza bolnavului ca primeste energia divina? Se poate ca pentru iluzia de sanatate astfel obtinuta sa plateasca un pret: demonizarea.

Femeia cu scurgere de sange doar s-a atins de haina Mantuitorului si s-a vindecat. Nu s-a dus sa faca nu stiu cate proceduri contra cost. Aceea s-a vindecat cu ajutorul lui Dumnezeu. De ce sa nu alergam la Dumnezeu si acum? Este mai comod sa mergem la bioenergetician, caci nu ne cere nici sa ne spovedim, nici sa postim, nici sa ne rugam!

Adica, iata ca omul zilelor noastre cauta solutii de a se descurca fara ajutorul lui Dumnezeu! Pai, daca n-avem noi nevoie de Dumnezeu, nici Dumnezeu n-are nevoie de asa oameni! Si, daca vine vaiul peste noi, n-avem decat sa ne rugam tot la bioenergetician sa ne ajute cumva...
  #40  
Vechi 10.09.2010, 19:55:54
constantin1 constantin1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aici cred ca a gresit binecuvantatul. Se intampla si la case mai mari. Exista multi duhovnici care spun clar ca nu este bine sa apelam la acest tip de tratament. Exista energii demonice si divine. Cine ii garanteaza bolnavului ca primeste energia divina? Se poate ca pentru iluzia de sanatate astfel obtinuta sa plateasca un pret: demonizarea.

Femeia cu scurgere de sange doar s-a atins de haina Mantuitorului si s-a vindecat. Nu s-a dus sa faca nu stiu cate proceduri contra cost. Aceea s-a vindecat cu ajutorul lui Dumnezeu. De ce sa nu alergam la Dumnezeu si acum? Este mai comod sa mergem la bioenergetician, caci nu ne cere nici sa ne spovedim, nici sa postim, nici sa ne rugam!

Adica, iata ca omul zilelor noastre cauta solutii de a se descurca fara ajutorul lui Dumnezeu! Pai, daca n-avem noi nevoie de Dumnezeu, nici Dumnezeu n-are nevoie de asa oameni! Si, daca vine vaiul peste noi, n-avem decat sa ne rugam tot la bioenergetician sa ne ajute cumva...
Nu pot sa spun eu cu certitudine daca a gresit sau nu; omul si-a spus parerea. Si eu sunt convins ca sunt o gramada de sarlatani care profita de bolile oamenilor ca sa-i stoarca de bani si pozeaza in bioenergeticieni; pe de alta parte nu pot refuza ideea ca unii oameni pot avea niste capacitati extrasenzoriale. Eu ,unul, nu m-as duce la un "medic" de genul asta pentru ca nu se cunoaste mare lucru despre felul asta de vindecare, insa nu este exclus ca pe viitor sa devina o ramura a medicinei. Cred ca bioenergia starneste atatea controverse din necunoastere si cum necunoscutul genereaza teama...
Subiect închis