Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2010, 11:42:32
Pace 3 Pace 3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Mesaje: 2
Smile intrebare

Citarea in ceea ce priveste modul de "rugaciune " al yoghinilor n-a fost exacta:"Mainile se intind cu degetele inchise (degetul mare si degetul aratator descriind un cerc)". Intr-adevar ma preocupa oarecum sa aflu pozitia rugatorului ordodox in masura in care am avut o experienta cu totul neobisnuita legata pozitia manilor, iar candva am auzit de la cineva cu autoritate (insa nu mai tin minte de la cine): "sa nu va rugati cu bratele deschise niciodata caci doar Parintii si monahii se pot ruga asa".In masura in care pozitia deschisa a mainilor nu prezinta o interdictie clara intr-adevar conteaza in cea mai mare masura starea si trairea, care consider ca nu poate fi influientate decat intr-o mica masura de pozitia corpului ( mainilor) daca este cat de cat o pozitie naturala. Ma bucur de recomandarile facute pe acest forum in ceea ce priveste literetura crestin-ortodoxa. si eu la randul meu rcomand celor care nu au citit sa citeasca acesta carte: "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie" precum si "Cuviosul Paisie Aghioritul , Marturii ale inchinatorilor".Sunt 2 carti care m-au marcat profund si le gasiti editate pe internet pe scribd
http://www.scribd.com/doc/14026388/C...inatorilor-Mic
http://www.scribd.com/doc/17735839/M...rintele-Paisie
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2010, 22:46:58
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Asa tinem mainile.Iisus cand se ruga in gradina Ghetimani

Last edited by alinutza109; 16.02.2010 at 21:24:29.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.11.2010, 20:21:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

N-am mai auzit să-ți ții mâinile deschise la rugăciune. Eu le țin lipite dacă spun o rugăciune pe care o știu, iar dacă citesc din carte nu le țin în nicio poziție. Oricum le țin simt harul rugăciunii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.11.2010, 21:20:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Bântuie acum o modă ca unii să se roage cu mâinile ridicate. Părerea mea este că e o nouă aiureală de inspirație penticostală, care a contaminat (ca și altele, dealtfel), Biserica Catolică. Înțeleg că nici ortodocșii nu sunt feriți de asemenea curiozități liturgice. Despre asta am scris un articol recent pe blogul meu, aici: http://sfantacruce.ro/myblog/mihnead...cii-sacerdoti/

Mai grav este că am început să aud și cuvintele consacrării rostite de laici. Spune preotul "Luați, mâncați...", spunem și noi, ca maimuțele. Până la urmă, tot preoții sunt de vină: prea puțină cateheză liturgică. În acest sens, salut ideea episcopului nostru, care a înființat o Școală de Rugăciune pentru credincioși, pe care o conduce și cu care se roagă. Inițial, mă întrebam la ce ar putea folosi o asemenea școală. Păi, la asta !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.11.2010, 14:34:03
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am văzut la o slujbă catolică că preoții țineau mâinile ridicate și făceau niște mișcări artistice, m-am simțit ca la teatru, nu ca la slujbă:))
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.11.2010, 15:57:30
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit sper sa ajut cu ceva

Cand stateam pe banca la liturghie in timpul predicii tot imi venea sa pun picior peste picior caci incepeau sa ma doara cioantele :)) Dar simteam ca nu e bine deci imediat ce-l puneam din reflex imi corectam pozitia. Apoi, peste vreun an aflu ca nu e bine sa stai picior peste picior in Biserica. Si acum ma apuca uneori durere de maini (le tin in dreptul stomacului, impreunate) si imi vine sa le las sa atarne jos, impreuna fiind dar tot nu simt ca e bine si le ridic inapoi sus. Si nici sa stai sprijinita intr-un picior nu e bine. Incercati sa simtiti rugaciunea (oricat de putina ar fi ea caci nu cantitatea conteaza ci calitatea!) si atunci gandind cu mintea, corpul vostru care asculta de minte va fi si el in rugaciune odata cu mintea si atunci rugaciunea va putea sa se coboare in inima! Va doresc sa ajungeti la rugaciunea facuta din inima in care cum a spus cineva fara sa va dati seama veti ridica mainile si veti fi invaluiti cu foc!
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.11.2010, 17:14:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cand ne rugam , mainile se tin impreunate- palmele lipite- la nivelul piept- fata.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.11.2010, 19:32:09
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Talking

Am găsit un articol interesant cu privire la poziția de rugăciune
http://www.moldovacrestina.net/doctr...ultand-muzica/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.01.2011, 18:35:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi" (Ps. 50)
Cred ca cea mai importanta este starea inimii. Daca gresesc sa ma ierte Maicuta Domnului dar eu ma tem sa nu obosesc cautand pozitia trupului si sa spun. Lasa, mai bine ma rog maine.
Spunea atat de frumos parintele Arsenie Papacioc: Orice suspin este o rugaciune si orice rugaciune un suspin.
Ori suspinul, lacrima nu vine nici in functie de ora nici de pozitie. Ci vine din strapungerea inimii si din Constiinta.

Nu vedeti cum e cand faci ceva rau? Atata te mustra Constiinta ca mintea ta sopteste de la sine, nu-ti este rusine? Uite ce ai facut? Apoi, te rusinezi si incepi sa plangi acolo in camera ta in fata icoanei. Si spun Doamne iarta-ma ca-s mic si prost!

Am citit pe aici si spunea cineva; Imi vine sa stau picior peste picior. Acuma sa ma ierte Dumnezeu si cea care a scris dar acest gand arata ca inca nu stii ce se petrece in timpul Sfintei Liturghii.
Fratilor, va rog! Cititi despre insemntatea Sfintei Liturghii! Pentru ca numai intelegand ce se intampla in acel moment veti scapa de gandurile acestea.

Daca vreti sa ascultati sfatul meu,( bun sau rau stie Stapana) cautati cartea Minunile din timpul Sf LIturghii sau Explicarea LIturghiei. Va veti folosi mult!
Bucurie!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.01.2011, 13:40:15
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dumnezeu te ascultă și dacă stai în cap la rugăciune. Totuși trebuie să ai o poziție în care să arăți respect față de Dumnezeu, nu stați chirciți, dar cred că înțelegeți ce am vrut să spun.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cum, mainile, rugaciune, tinem



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? Langu Rugaciuni 49 13.03.2013 12:13:33
Cum este corect sa tinem mainile la rugaciune RobertCiobanu Reguli in Biserica 14 06.08.2012 23:36:53
Sa ne rugam! Legionarul Generalitati 6 08.01.2011 17:06:33
Sa ne rugam anirod Umanitare 2 21.06.2010 21:57:22