Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 28.03.2012, 07:42:37
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Prin pazirea sambetei dvoastra.va faceti avocatul celor ce contesta Invierea Domnului, deci un fel de iudeu-crestin (nici iudeu, nici crestin) din primul veac crestin.
Invatati de la Sfintii Apostoli credinta in invierea Domnului si pazirea Poruncilor lui Dumnezeu. Sfantul Apostol Pavel ne arata deslusit care este insemnatatea Invierii Domnului si ce impact trebuie sa aiba acest maret eveniment, in viata noastra de credinta. Cititi (de mai multe ori si cu mare atentie) 1 Corinteni 15:12-58. Este vorba despre Inviere si nu se pomenenste absolut nimic despre sarbatorirea unei zile. Invierea Domnului, in viata crestinului, se manifesta prin credinta in revenirea Domnului si invierea mortilor (asa cum spune si Crezul).

Asta cu sarbatorirea invierii in ziua duminicii, este doar un pretext, o justificare. V-ati trezit pazind o zi despre care Domnul nu a zis nimic si aveti nevoie de motivatii pentru acest lucru. In realitate, nu aveti nici o treaba cu credinta in revenirea Domnului si invierea mortilor (care sunt adevaratele manifestari ale credintei in Invierea Domnului - asa cum ne arata Sfintii Apostoli, in Sfanta Scriptura).

Credinta in Invierea Domnului se verifica dupa cat de mare este credinta in revenirea Sa si invierea celor morti in credinta. Nu are nici o treba cu o zi inventata de oameni.
  #332  
Vechi 28.03.2012, 08:14:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Slabe replici, Trices. Aia cu secolul XI e incultură și răutate omenească.
O fi, însă întrebarea rămâne și răspunsul lipsește... Ca de obicei.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La partea a doua adăugăm ignoranța biblică! La pogorârea Duhului Sfânt a fost institută ca Taină a Bisericii, împreună cu botezul și mirungerea, în virtutea promisiunii Domnului : ”Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.” (Ioan 14:26)
Hai să nu mai punem pe seama Duhului Sfânt tot ce n-au spus Domnul Hristos și sfinții apostoli. Eu tot n-am fost lămurit și sincer, nu știu: în Biserica Ortodoxă "frângerea pâinii" este o practică deosebită de "Cina Domnului" și considerată ca practică instituită doar după pogorârea Duhului Sfânt?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mi-e și silă să mai citesc ce bălării susțineți voi pe-aici.
Participarea la discuție dovedește altceva.
  #333  
Vechi 28.03.2012, 08:16:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Lasa te rog tactica asta a eschivarilor derutante si incearca sa raspunzi la intrebare. De ce primii crestini savarseau zilnic frangerea painii? Lor cine le poruncise? Si ce anume comemorau prin asta? Cine ii poruncise apostolului Pavel sa savarseasca frangerea painii duminica?
Iubirea față de Dumnezeu, entuziasmul participării împreună la părtășia (κοινωνία) credinței în revenirea iminentă a Domnului.

Entuziasmul nostru a mai scăzut, noi (toți adventiști) participăm la masa Lui doar o dată pe trimestru (nu mă întrebați unde scrie, că vă dau același răspuns), dumneavoastră (toți ortodocșii?) în fiecare duminică. Rezultatul se vede din avion. Și când spun asta nu trec cu malițiozitate în revistă starea morală, ci învățătura. Nu oamenii, ci dogmele. Și asta e grav de tot...
  #334  
Vechi 28.03.2012, 09:31:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ai dreptate, noi nu suntem și nu avem călugări.

Există o poruncă apostolică să se "frângă pâinea" zilnic?
amice, nu la toate bisericile unde se savarseste frangerea painii zilnic sunt calugari.
Apostolii care savarseau frangerea painii zilnic nu erau sub indrumarea Duhului Sfant pe care tocmai il primisera? Ce, faceau lucrul acesta de capul lor? Asta arata ca voi nu sunteti sub indrumarea Duhului Sfant
  #335  
Vechi 28.03.2012, 09:36:56
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, nu la toate bisericile unde se savarseste frangerea painii zilnic sunt calugari.
și la acele biserici iau Cina Domnului toți credincioșii din parohie? Sau măcar 75%? Hai... 50%? Cum? Nici măcar 30%? Ei, lasă-mă!


Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Apostolii care savarseau frangerea painii zilnic nu erau sub indrumarea Duhului Sfant pe care tocmai il primisera? Ce, faceau lucrul acesta de capul lor? Asta arata ca voi nu sunteti sub indrumarea Duhului Sfant
Apostolii își vindeau averile și aveau toate în comun, ce făceau lucrul acesta de capul lor? "Asta arată că voi nu sunteți sub îndrumarea Duhului Sfânt" Îți convine fraza?
  #336  
Vechi 28.03.2012, 09:37:10
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
„În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească și a prelungit cuvântul lui până la miezul nopții” ( Fapte 20,7).

asta a fost o "agapa", o masa de dragoste pe care crestinii le faceau in orice zi, nu se celebra ceva anume.
  #337  
Vechi 28.03.2012, 09:51:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Apostolii își vindeau averile și aveau toate în comun, ce făceau lucrul acesta de capul lor? "Asta arată că voi nu sunteți sub îndrumarea Duhului Sfânt" Îți convine fraza?
Florine, mie-mi convine!
Ai văzut tu vreun sectar să facă asta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #338  
Vechi 28.03.2012, 09:53:35
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Florine, mie-mi convine!
Ai văzut tu vreun sectar să facă asta?

da, amish
  #339  
Vechi 28.03.2012, 09:54:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Corect, ai dreptate.
Da' d'aci, autohtoni?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #340  
Vechi 28.03.2012, 09:56:28
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Florine, mie-mi convine!
Ai văzut tu vreun sectar să facă asta?
Da, chiar fără să fie călugăr. Dar acum hai să fim serioși! 0,01% din masa credincioșilor e o cifră semnificativă?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 15:33:47
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09