Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2013, 18:45:04
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit Dumnezeu este fericit?

Dumnezeu este fericit cand vede atata rautate, nedreptate pe pamant? la antena 3 stiu ca a fost o femeie inchisa nevinovata, oameni care se sinucid ca isi pierd locul de munca etc... nedreptatile comise de cei superiori noua.
Oare puterea raului sa fie mai puternica decat a lui Dumnezeu. Pentru ca uneori avem senzatia ca Dumnezeu sta cu mainile legate, ne avand putere sa faca fata...
Ceea ce se intampla in zilele noastre, daca observam cu obiectivitate sunt numai lucruri urate, rele.
Nu putem pune ca pretext ca este un razboi, sau o calamitate si deci sa scuzam comportamentul oamenilor. Dar parca in timpul razboaielor eram mult mai uniti, mult mai in credinta in Dumnezeu.

Voi ce credeti? Atitudinea noastra il face fericit pe Dumnezeu? Nu ma refer aici la conduita "crestina", caci in fond Dumnezeu nu apartine nici unei religii.. El fiind CREDINTA...

As dori raspunsuri din inima, gandurile voastre nu din carti. Uitati-va in jurul vostru, la tot ce cunoasteti si spuneti-mi daca Dumnezeu este fericit.

Eu afirm cu tarie ca nu este si ca noi il intristam din ce in ce mai mult si ca la un moment dat poate ca regreta ca a creat Omul...

Last edited by ellami; 07.03.2013 at 18:52:01.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare