Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.07.2013, 01:30:00
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
13. Eu am revenit la ortodoxie prin reiki unde dupa initiere maestrul meu ma dus in manastire sa ma rog si sa ma spovedesc dupa multi ani de nespovedanie.
Parerea mea e ca nu e bine, ci e pacat. Cum vine asta? in ce v-ati initiat? in ortodoxie sau in reiki? Doamne fereste... Parerea mea e ca preotii sunt pusi cu un anume scop, poate exact scopul ce sperati sa il atingeti prin reiki.... daca doriti totusi sa faceti bine, ar fi mai bine sa lasati asa ceva in pace si sa faceti ceva cu adevarat ortodox, vorbiti cu un preot, nu cu un maestru reiki, daca chiar doriti ortodoxie.... adevarata...
Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
14. Marele mister despre semne este urmatorul: Nimeni nu stie exact de unde sunt daar pe muntele Kurama este o secta care se numeste Kurama-Kokai si ei cred in 3 zeitati (pagane clar) iar pe templu sunt niste semne foarte asemanatoare cu cele din reiki si multe din filozofiile reiki vin din acea secta deci iaca si provenienta semnelor, DECI cand faci semnele repective pe cine invocati dragilor? Ce entitati? Sunteti siguri ca sunt ingeri? De unde stiti?(doar ca va zis un maestru.) hmm pt cei care practica reiki sa se mai gandeasca la intrebarile astea si apoi sa vad daca mai practica sau nu. Cei care folosesc Crucea stiu exact de unde vine Ea si cine a stintito si cum. Pt cei care practica radiestezie ii sfatuiesc sa mai masoare. Parerea mea sincera pentru cei care cred ca Reiki este totul mai bine „RENUNTATI LA REIKI SI REVENITI LA ORTODOXIE!!!” din pacate spatiul este limitat si nu mai pot scrie.
Eu am primit informatiile astea dupa ce am devenit maestru si m-am rugat mult sa mi se arate de unde vine reiki. Pentru cei care nu sunt lamuriti sau pot sa ii ajut mai mult pot sa imi scrie pe catalin.soca@gmail.com.
Dumnezeu sa va lumineze pe toti.
parerea mea este ca ar trebui sa va rugati din nou, ca intr-adevar sa vedeti de unde este reiki, de la Dumnezeu sau de la diavol, lui Dumnezeu, Maicii Domnului, sa va lumineze intr-adevar.... Luati un acatist, un paraclis, si il cititi ca sa va lumineze Dumnezeu, intrebati si pe alti preoti ortodocsi ce va pot ajuta, si in timp o sa va dea Dumnezeu sa intelegeti si sa va luminati intr-adevar....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.07.2013, 01:32:47
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Doamne, acuma vad ca dau si eu reply aiurea.... :)))
Asta e....

Nu inteleg si eu de ce nu mi-am vazut de treaba.... lol...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.07.2013, 03:41:09
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Deși acum am foarte puțin timp la dispoziție, nu mă pot abține de la gândul de a scrie aici, urmând ca mâine, la o oră mai rezonabilă, să revin cu mai multe informații documentate.
Am învățat la Facultatea de Teologie despre aceste practici, la disciplina numită Misiologie și ecumenism.
Pentru creștinii ortodocși dezorientați, care se-ntreabă dacă reiki este sau nu compatibil cu sfânta noastră credință creștină, voi preciza, concis, faptul că poziția oficială a Bisericii noastre, predată și în Facultățile de Teologie Ortodoxă, este aceea că practicarea reiki este dăunătoare spiritual pentru creștinii ortodocși. Reiki este o practică spirituală sincretică, nicidecum o știință. Este incompatibilă cu creștinismul, deși unii dintre practicanți, din rațiuni de marketing religios, combină practicile lor orientale cu rugăciuni creștine și chiar își îndeamnă clienții să apeleze la ajutorul duhovnicilor.
Tot din rațiuni de marketing, ei se pretind, în același timp, adepți ai unei căi spirituale, dar și... medici sau, în orice caz, practicanți ai unei terapii științifice.
În realitate, reiki nu face parte din Medicină. Interesați-vă dacă practicantului reiki i se cere să fie absolvent al Facultății de Medicină, sau dacă nu cumva este necesară doar parcurgerea acelor cursuri de inițiere în reiki - cursuri care nu au avizul oficial al specialiștilor în Medicină.
Nu este știință, ci credință religioasă străină de creștinism, concepție spirituală sincretică, combinând anumite concepții preluate din religiile orientale cu idei creștine.
Voi aduce argumente și voi indica surse clare, promit, dar toate acestea mâine, voi avea suficient timp la dispoziție.
Dacă avem dificultăți în viața duhovnicească, putem apela la duhovnicii noștri;
dacă avem probleme de ordin psihic, putem cere ajutorul psihologilor;
dacă suferim de boli fizice/ trupești, îi avem la dispoziție pe medici.
Așadar, pentru rezolvarea oricărei probleme de sănătate sufletească sau trupească, doar două sunt căile de vindecare recomandate de Biserică: credința și știința.
Ambele Îl au ca Izvor pe Dumnezeu: credința în mod direct, iar știința în mod indirect, fiind creată de către oameni, dar cu ajutorul Său.
Nu avem nici un motiv să apelăm la practici spirituale declarate științifice, dacă dorim să-I rămânem fideli lui Hristos al nostru!
Cine dorește să practice reiki sau să adere la alte genuri de sincretism religios, este liber să o facă, dar datoria noastră, a absolvenților de Teologie, este aceea de a arăta clar faptul că aceste practici NU sunt creștine, ci implică adeziunea la alte credințe.
Revin.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #124  
Vechi 05.07.2013, 14:26:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Reiki

Am vazut ca acuma au aparut tot felul de practici de astea gen bioenergie, yoga sau alte minuni de genul asta!
Insa cel mai bun mod de a aveea o viata fericita si sanatoasa- mult mai bun decat aceste inventii- este credinta in Dumnezeu si o viata de familie si sociala echilibrata si stabila!
Iar daca vrei sa te relaxezi sau sa te distrezi, mult mai bun este de jucat un fotbal sau o petrecere de-a noastra romaneasca, cu lautarul care sa-ti cante hora sau sarba!
Doar inainte de 1990 nu se pomenea de astfel de practici si "terapii", iar lumea era mult mai putin stresata si se distra mult mai bine si decent decat astazi!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 05.07.2013, 14:52:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Am vazut ca acuma au aparut tot felul de practici de astea gen bioenergie, yoga sau alte minuni de genul asta!
Insa cel mai bun mod de a aveea o viata fericita si sanatoasa- mult mai bun decat aceste inventii- este credinta in Dumnezeu si o viata de familie si sociala echilibrata si stabila!
Iar daca vrei sa te relaxezi sau sa te distrezi, mult mai bun este de jucat un fotbal sau o petrecere de-a noastra romaneasca, cu lautarul care sa-ti cante hora sau sarba!
Doar inainte de 1990 nu se pomenea de astfel de practici si "terapii", iar lumea era mult mai putin stresata si se distra mult mai bine si decent decat astazi!
Oh, se stia si inainte de 1990. Din cate stiu eu Bivolaru nu a aparut dupa 90. Nu erau asa raspandite si la tot coltul. Multi dastia cu bioenergii sunt si excroci care cauta prosti sa le ia banii.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 06.07.2013, 02:26:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Deși acum am foarte puțin timp la dispoziție, nu mă pot abține de la gândul de a scrie aici, urmând ca mâine, la o oră mai rezonabilă, să revin cu mai multe informații documentate.
Am învățat la Facultatea de Teologie despre aceste practici, la disciplina numită Misiologie și ecumenism.
Pentru creștinii ortodocși dezorientați, care se-ntreabă dacă reiki este sau nu compatibil cu sfânta noastră credință creștină, voi preciza, concis, faptul că poziția oficială a Bisericii noastre, predată și în Facultățile de Teologie Ortodoxă, este aceea că practicarea reiki este dăunătoare spiritual pentru creștinii ortodocși. Reiki este o practică spirituală sincretică, nicidecum o știință. Este incompatibilă cu creștinismul, deși unii dintre practicanți, din rațiuni de marketing religios, combină practicile lor orientale cu rugăciuni creștine și chiar își îndeamnă clienții să apeleze la ajutorul duhovnicilor.
Tot din rațiuni de marketing, ei se pretind, în același timp, adepți ai unei căi spirituale, dar și... medici sau, în orice caz, practicanți ai unei terapii științifice.
În realitate, reiki nu face parte din Medicină. Interesați-vă dacă practicantului reiki i se cere să fie absolvent al Facultății de Medicină, sau dacă nu cumva este necesară doar parcurgerea acelor cursuri de inițiere în reiki - cursuri care nu au avizul oficial al specialiștilor în Medicină.
Nu este știință, ci credință religioasă străină de creștinism, concepție spirituală sincretică, combinând anumite concepții preluate din religiile orientale cu idei creștine.
Voi aduce argumente și voi indica surse clare, promit, dar toate acestea mâine, voi avea suficient timp la dispoziție.
Dacă avem dificultăți în viața duhovnicească, putem apela la duhovnicii noștri;
dacă avem probleme de ordin psihic, putem cere ajutorul psihologilor;
dacă suferim de boli fizice/ trupești, îi avem la dispoziție pe medici.
Așadar, pentru rezolvarea oricărei probleme de sănătate sufletească sau trupească, doar două sunt căile de vindecare recomandate de Biserică: credința și știința.
Ambele Îl au ca Izvor pe Dumnezeu: credința în mod direct, iar știința în mod indirect, fiind creată de către oameni, dar cu ajutorul Său.
Nu avem nici un motiv să apelăm la practici spirituale declarate științifice, dacă dorim să-I rămânem fideli lui Hristos al nostru!
Cine dorește să practice reiki sau să adere la alte genuri de sincretism religios, este liber să o facă, dar datoria noastră, a absolvenților de Teologie, este aceea de a arăta clar faptul că aceste practici NU sunt creștine, ci implică adeziunea la alte credințe.
Revin.
Doamne ajută!
Din păcate, nu voi putea scrie nici astăzi tot ceea ce aș fi vrut (las pentru zilele viitoare), dar revin cu o precizare, fiindcă am observat că ieri am avut o exprimare destul de... vehementă și n-aș vrea să fiu înțeleasă în mod incorect.
Îi respect în mod sincer pe cei care împărtășesc convingeri diferite față de mine și mă bucur să discut cu ei, să port conversații (chiar polemici, aș spune) constructive, dezbateri interesante, în cursul cărora mă străduiesc să păstrez față de partenerii de dialog o atitudine deschisă, tolerantă și astfel să-mi mărturisesc credința, așa cum se cuvine să se comporte oricine năzuiește a fi vrednic de Hristos.
Ceea ce m-a surprins și m-a consternat aseară a fost citirea unor mesaje de pe topic, în care autorii, practicanți reiki, susțineau faptul că, de fapt, convingerile lor ar fi o știință, dar și spiritualitate, creștină, dar și fără legătură cu religiea etc etc. De aceea, pentru că mă deranjează lipsa de sinceritate, nu m-am putut abține să nu zic vreo două, ca să mă exprim într-un limbaj cât se poate de colocvial. :)
Nici nu este necesar să cunoști concepția RELIGIOASĂ ce stă la originea acestei practici, pentru a-ți da seama că, în mod evident, o "cale spirituală" (așa cum este definit reiki pe unul dintre site-urile oficiale în limba română) are legătură cu religia și, având legătură cu viața religioasă, îi influențează pe practicanți ("terapeuți" și clienți) din punctul de vedere al relației lor cu Dumnezeu.
Ei spun, însă, că e spiritualitate, fără a fi religie (cum o veni asta?...) și, în același timp, se încadrează în categoria științelor. Medicina este "cale spirituală"? Istoria e "cale spirituală"? Sociologia, psihologia, fizica, geografia, meteorologia și orice altă știință (am menționat, așa cum observați, atât exemple de științe exacte, cât și domenii din categoria disciplinelor umaniste) reprezintă "căi spirituale"? Nu, ci sunt, pur și simplu, științe.
Știința cercetează, din diverse perspective, lumea creată, universul;
credința are în vedere relația cu Creatorul și cunoașterea creației din perspectiva Revelației dumnezeiești.
Prin urmare, o știință autentică nu poate fi, în același timp, religie, fapt ce nu-i împiedică pe practicanții acesteia să adere la orice convingeri religioase doresc.
De asemenea, un credincios al oricăreia dintre religiile lumii nu devine om de știință doar în virtutea credinței sale, fapt ce nu-i blochează nicidecum accesul la cunoașterea științifică.
De ce este așa?
Datorită faptului că, așa cum se știe, cunoașterea prin credință și cea științifică sunt două modalități de cunoaștere diferite (compatibile, dar diferite).
În altă ordine de idei, cei care-și asumă în mod autentic o credință religioasă o trăiesc în mod sincer, cu toată capacitatea lor de autodăruire și sunt incapabili să adopte, în același timp, convingeri metafizice incompatibile cu religia la care au aderat. În afara cazului în care sunt în căutarea unei credințe, cei religioși nu pot fi, în același timp, creștini, panteiști, deiști, buddhiști, taoiști, musulmani și politeiști. Este ilogic! "Mai multe adevăruri înseamnă nici unul" (Petre Țuțea); relativismul religios și diversele tipuri de sincretism cu greu ar putea fi susținute prin argumente pertinente, din simplul motiv că sunt contrare principiului noncontradicției din logică. Nu pot susține, în același timp și cu aceeași convingere, faptul că Hristos este unicul Dumnezeu adevărat (creștinism), doar un mare prooroc (islam), reîncarnarea unei divinități și, eventual, un practicant reiki (da, scria cineva și ideea aceasta aici, pe topic...). Nu se poate susține că Divinitatea este, totodată, un unic Dumnezeu personal (religiile monoteiste), o energie cosmică impersonală, o pluralitate de zei, creația însăși (panteism), "Ceasornicarul" Care nu mai intervine nicicum în evoluția creației Sale (deism) etc etc.
Reiki se bazează tocmai pe o astfel de concepție religioasă sincretică (așadar, contrară nu doar teologiei și spiritualității creștine, ci și logicii) care, într-un mod inexplicabil, se pretinde, în același timp, "terapie științifică". Sincretismul susținut de către promotorii acestei căi spirituale este nu doar religios, ci și între religie și știință, o "semiștiință" (concept prin care Dostoievski înțelegea încercarea unor științe de a-și aroga misiunea rezolvării problemelor etice), iar despre "semiștiință" autorul "Fraților Karamazov" argumenta (într-adevăr, într-un cu totul alt context) faptul că reprezintă cea mai gravă calamitate din istoria umanității, mai gravă decât molima sau războiul.
De aceea am reacționat într-un mod atât de ferm în mesajul de ieri: fiindcă cei dezorientați și neavizați ar putea crede, citind cu bună credință mesajele practicanților reiki, faptul că această practică ar fi, în același timp, spiritualitate creștină și necreștină, știință neștiințifică etc etc. :)
Până la un nou mesaj (nu mi-am uitat promisiunea de a expune, într-un mesaj viitor, mai multe informații referitoare la poziția oficială a Bisericii în legătură cu aceste practici incompatibile cu spiritualitatea creștin-ortodoxă), vă recomand din toată inima:
Pr. prof. dr. Radu Mureșan, Alternative spirituale în România secolului XXI.
Acum nu am la îndemână cartea ca să vă pot spune cu exactitate editura, locul și anul apariției, precum și paginile în care este analizată, din perspectivă ortodoxă, exact reiki.
Voi căuta cartea (am citit-o foarte recent) și vă voi oferi toate aceste date.
Numai bucurii vă doresc!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 06.07.2013 at 02:43:02.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 06.07.2013, 19:48:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Eu am practicat Reiki, nu este doar ceva legat de invataturile gresite pagane, este si o practica pagana, ce tine de ocultism. Aceasta e cea mai periculoasa.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 06.07.2013, 20:22:06
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Ai practicat din carti sau ai mers la adunarile lor?
Mai sunt oameni care citesc carti de reiki si fac ce scrie acolo sau deprind unele invataturi. E diferenta mare intre a te baza pe carti si a merge la intalnirile lor?

Intreb caci tata are ceva carti cu reiki si crede ca poti vindeca prin energie si nu stiu ce masaj. Si ma intreb daca e mai usor sa te desprins de aceste invataturi din moment ce nu ai mers la intalnirile lor si ce mai fac cei cu reiki.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 06.07.2013, 23:57:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca este doar o forma de bionergie:

Reiki (霊気?, /ˈreɪkiː/) is a spiritual practice[1] developed in 1922 by Japanese Buddhist Mikao Usui, which has since been adapted by various teachers of varying traditions. It uses a technique commonly called palm healing or hands on healing as a form of alternative medicine and is sometimes classified as oriental medicine by some professional medical bodies.[2] Through the use of this technique, practitioners believe that they are transferring universal energy (i.e., reiki) in the form of qi (Japanese: ki) through the palms, which they believe allows for self-healing and a state of equilibrium.[3]

Si se pare ca nu are nici o eficienta medicala:

The concept of ki underlying Reiki is speculative and there is no scientific evidence that it exists; a 2008 systematic review of randomised clinical trials concluded that "the evidence is insufficient to suggest that reiki is an effective treatment for any condition. Therefore the value of reiki remains unproven."[4] The American Cancer Society[5] and the National Center for Complementary and Alternative Medicine[6] have also found that there is no clinical or scientific evidence supporting claims that Reiki is effective in the treatment of any illness.

Catholic Church concerns

In March 2009, the Committee on Doctrine of the United States Conference of Catholic Bishops issued a decree (Guidelines for Evaluating Reiki as an Alternative Therapy)[124] halting the practice of Reiki by Catholics used in some Catholic retreat centres and hospitals. The conclusion of the decree stated that "since Reiki therapy is not compatible with either Christian teaching or scientific evidence, it would be inappropriate for Catholic institutions, such as Catholic health care facilities and retreat centres, or persons representing the Church, such as Catholic chaplains, to promote or to provide support for Reiki therapy."

Deci daca si ei care sunt deschisi spre tot felul de curente "inovatoare" (gen charismatici) si-au dat seama..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 11.05.2014, 12:29:08
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Implicit

Practic de un an. Pe langa faptul ca am 3 persoane vindecate la activ de : cancer, pancreatita si probleme cu inima, si acum lucrez la un caz cu retard, vreau doar sa zic ca viata mea din ultimul timp e cel mai minunat lucru care mi s.a intamplat. Toate se intampla in favoarea mea, o duc bine cu banii, si abund de noroc, fericire si sanatate oriunde ma duc. Omul poate face minuni cand il accepta pe Dumnezeu in inima !. Eu nu cred ca dracii aia de care vorbiti voi vor ca noi sa iubim creeatia lui Dumnezeu si sa ajutam oameni sa se vindece. Ba dimpotriva ! Asta am vrut sa spun. Multumesc :)

Edit : si da, stiu sa fac diferenta dintre un inger si un demon prin natura mesajelor lor.

Last edited by MadnZz; 11.05.2014 at 12:31:30.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 17:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52