Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2019, 22:16:25
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Cum poate Dumnezeu sa imi fie alaturi,aproape?

Cum sa ma apropii de Dumnezeu daca sunt un pacatos si credinta mi-e slabita dar cred in Dumnezeu?
Sunt si bolnav psihologic si mi-e greu.
Cum ma poate ajuta Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2019, 07:58:34
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Cum sa ma apropii de Dumnezeu daca sunt un pacatos si credinta mi-e slabita dar cred in Dumnezeu?
Sunt si bolnav psihologic si mi-e greu.
Cum ma poate ajuta Dumnezeu?
Tu nu trebuie sa faci decat un singur pas catre Dumnezeu, iar El va face restul ca sa te ajute.
Acest pas este Sfanta Spovada pe care, insa, va trebui s-o faci cat mai repede; n-o amana nicio zi.
Daca vrei sa te apropii de Dumnezeu si El sa te ajute, atunci va trebui sa incepi cu spovada si cu impartasirea chiar duminica. Daca n-o faci atunci inseamna ca nu vrei.
Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2019, 22:00:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Wink

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Cum sa ma apropii de Dumnezeu daca sunt un pacatos si credinta mi-e slabita dar cred in Dumnezeu?
Sunt si bolnav psihologic si mi-e greu.
Cum ma poate ajuta Dumnezeu?
Poate Biblia care este sursa scriptica a ceea numim majoritatea Dumnezeu ne poate da niste răspunsuri la acest caz clasic in care ne aflam majoritatea.

Vedem aici cateva pasaje referitoare la cei care sunt cumva îndepărtați de sursă.Oricum primul este mult mai profund.

1.Ieremia 23:23
Sunt Eu numai un Dumnezeu de aproape, zice Domnul, și nu sunt Eu și un Dumnezeu de departe?

2.Iacov 4:8
Apropiați-vă de Dumnezeu, și El Se va apropia de voi. Curățați-vă mâinile, păcătoșilor; curățați-vă inima, oameni cu inima împărțită!

3.Psalmi 145:18
Domnul este lângă toți cei ce-L cheamă, lângă cei ce-L cheamă cu toată inima.

4.Psalmi 34:18
Domnul este aproape de cei cu inima înfrântă și mântuiește pe cei cu duhul zdrobit.

5.Faptele Apostolilor 17:27
....ca ei să caute pe Dumnezeu și să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.

6.Evrei 7:19
.....căci Legea n-a făcut nimic desăvârșit - și, pe de alta, se pune în loc o nădejde mai bună, prin care ne apropiem de Dumnezeu.

7.Evrei 10:22
....să ne apropiem cu o inimă curată, cu credință deplină, cu inimile stropite și curățate de un cuget rău și cu trupul spălat cu o apă curată.

Mai sus am văzut posibilitatea apropierii si unele condiții cat si disponibilitatea lui Dumnezeu...

Mai jos dau si cateva pasaje referitoare la rămânerea in cadrul divin...

1.1 Ioan 2:6
Cine zice că rămâne în El trebuie să trăiască și el cum a trăit Iisus.

2.1 Ioan 3:6
Oricine rămâne în El nu păcătuiește; oricine păcătuiește nu L-a văzut, nici nu L-a cunoscut.

3.2 Ioan 1:9
Oricine o ia înainte, și nu rămâne în învățătura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine rămâne în învățătura aceasta are pe Tatăl și pe Fiul.

Se pare ca Ioan a pătruns cel mai bine mesajul Hristic....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare