Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2010, 16:04:35
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Acoperirea capului la Taina Sf. Spovedanii

Fiind la spovedanie cu capul acoperit fara sa intreb, duhovnicul mi-a aratat in scris intr-o carte o fraza subliniata care suna cam asa " iar credinciosul ingenunchand cu capul descoperit spune asa: ". Am citit toata fraza si cred ca era o carte care ii povatuieste pe preoti. Mi-a mai spus ca si asa capul vine acoperit cu patrafirul. Stiu 2 preoti care nu accepta sa spovedeasca (femei) fara capul descoperit. Nu am gasit nicaieri (pe internet) macar o mentiune despre nelamurirea asta. Poate stiti voi ceva? Multumesc frumos :)
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2010, 16:23:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Femeia trebuie sa tina capul acoperit la rugaciune indiferent daca este acasa ori in biserica. Astfel dovedeste supunere fata de ingerii care duc rugaciunea la Cer. Cu atat mai mult la taina Sfintei Spovedanii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2010, 21:12:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit o recomnadare si o abservatie !!

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Femeia trebuie sa tina capul acoperit la rugaciune indiferent daca este acasa ori in biserica. Astfel dovedeste supunere fata de ingerii care duc rugaciunea la Cer. Cu atat mai mult la taina Sfintei Spovedanii.

Desi aceasta constatare este dreapta, veche la fel de mult ca si ortodoxia are baze canonice si traditionale (nu legate de traditia cultural artistica si de folclor a poporului roman ci de traditia bisericii ortodoxe) trebuie totusi sa adaugam ca ea este recomandata si este valabila doar pt. acele femei care sunt ortodoxe si care si-au luat crucea pe umeri si ii urmeaza lui Hristos : ,,Si cel ce nu-si ia crucea si nu-Mi urmeaza Mie nu este vrednic de Mine "(Sfanta Evanghelie dupa Matei 10 (37-42), adica tocmai evanghelia de ieri, simbata 10.iulie.2010.
Pt. celelalte femei asertiunea nu este valabila si mai ales obligatorie . Trebuie precizat aceasta deoarece in gradina noastra publica de forum exista tot felul de dumnezei, de hristosi , si de credinte si pt. a preveni incurcarea valahului in toate aceste mreje !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2010, 22:15:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Simplu si de bun simt pentru orice ORTODOX : Ap. Pavel

"Dar vreau sa stiti ca Hristos este Capul oricarui barbat ; ca barbatul este capul femeii si ca Dumnezeu este Capul lui Hristos .Orice barbat care se roaga sau proroceste cu capul acoperit isi necinsteste capul sau . Dimpotriva , orice femeie care se roaga sau proroceste cu capul dezvelit isi NECINSTESTE CAPUL EI , pentru ca este ca una care ar fi rasa . Daca io femeie nu se inveleste , sa se si tunda ! Iar daca este rusine pentru o femeie sa fie tunsa ori rasa m, sa se inveleasca . Barbatul nu este dator sa-si acopere capul , pentru ca el este chipul si slava lui Dumnezeu , pe cand femeiA ESTE SLAVA BARBATULUI . In adevar , nu barbatul a fost luat din femeie , ci femeia din barbat ; si nu barbatul a fost facut pentru femeie , ci femeia pentru barbat . De aceea femeia din ingerilor , trebuie sa aiba pe cap un semn al stapanirii ei . Totusi in Domnul , femeia nu este fara barbat , nici barbatul fara femeie . caci daca femeia este din barbat , tot asa si barbatul prin femeie , si toate sunt de la Dumnezeu . Judecati voi singuri : este cuviincios ca o femeie sa se roage lui Dumnezeu dezvelita ? Nu va invata chiar firea ca este rusine pentru un barbat sa poarte parul lung , pe cand pentru o femeie este o podoaba sa poarte parul lung ? Pentru ca paruli-a fost dat ca invelitoare a capului . Daca iubeste cineva cearta de vorbe , noi n-avem un astfel de obicei si nici bisericile lui Dumnezeu "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul, Inaintemergatorul Domnului glykys Diverse Sarbatori 9 29.08.2018 04:02:20
Nu vor,nici in ruptul capului,sa-si controleze prin preoti cele auzite de la"duhul lo Annijo Mari Duhovnici si predicile lor 3 08.12.2010 23:24:42
Intaia si a doua aflare a capului Sfantului Proroc Ioan Botezatorul georgym Intrebari utilizatori 0 24.02.2010 15:02:02
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 23:45:07
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 14:41:14