Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.08.2010, 11:57:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Multumesc ffff mult....aveam mare nevoie de astfel de recomandari...as vrea sa vin cu niste prieteni straini care vor sa vada Romania, ca sa nu avem surprize neplacute (ca asa ne place noua romanilor sa ne facem reclama) ma gandeam sa fac un traseu cat mai exact are sa cuprinda cat mai multe: traditie, religie, cultura, pitoresc...asa ca pentru inceput mi-am propus sa ating zona de nord (Moldova o cunosc ffff bine si stiu exact unde sa merg, dar in Maramures nu am ajuns pana acum.)

Deci nu-ti dai seama cat bine mi-ai facut...este exact ce-mi trebuia, o sa caut pe google exact unde sunt aceste asezari si apoi voi face itinerariul.
Inca o data multumesc mult...asta a fost primul mesaj citit pe forum pe ziua de azi...asa ca am inceput cu o mare bucurie...
cu drag, si ca sa iti usurez cautarea iti mai scriu cateva obiective care le-am vizitat anul asta si mi-au placut strasnic.
1.manastirea barsana
2.manastirea sapanta peri si cimitirul vesel de la sapanta, cea mai inalta constructie de lemn din lume
3.biserica din ieud deal, cea mai veche manastire din lemn care se mai pastreaza 1364
4.muzeul tarancii din dragomiresti
5.memorialul durerii din sighet
6.covoarele vopsite in culori vegetale, naturale de la botiza
7.cascada cailor de la borsa(superba, pana la ea urci vre-un km cu telescaunul si vezi toate frumusetilor m-tilor rodnei)
8.centrul de ceramica dacica de la sacel, si centrul sculptorului.tot in sacel
9.mocanita
10.izvorul alb al izei.

daca esti o iubitoare de natura, de munte, de traditii o sa iti placa foarte mult.

poate reusesc sa pun si niste poze pe pagina mea :)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.08.2010, 14:02:54
lorenaR's Avatar
lorenaR lorenaR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Smile pelerinaje la Manastiri

Buna,


In luna septembrie urmeaza sa merg intr-un pelerinaj de 5 zile(transport si cazarea asigurate, mesele nu sunt inlcuse) la manastirile din Moldova:Secu, Agapia, Varatec, Neamt etc. V-as ruga sa imi impartasiti experintele voastre din pelerinaje si sa imi dati cateva sfaturi privind mancarea si orice altceva considerati ca m-ar putea ajuta
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.08.2010, 20:48:27
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cu drag, si ca sa iti usurez cautarea iti mai scriu cateva obiective care le-am vizitat anul asta si mi-au placut strasnic.
1.manastirea barsana
2.manastirea sapanta peri si cimitirul vesel de la sapanta, cea mai inalta constructie de lemn din lume
3.biserica din ieud deal, cea mai veche manastire din lemn care se mai pastreaza 1364
4.muzeul tarancii din dragomiresti
5.memorialul durerii din sighet
6.covoarele vopsite in culori vegetale, naturale de la botiza
7.cascada cailor de la borsa(superba, pana la ea urci vre-un km cu telescaunul si vezi toate frumusetilor m-tilor rodnei)
8.centrul de ceramica dacica de la sacel, si centrul sculptorului.tot in sacel
9.mocanita
10.izvorul alb al izei.

daca esti o iubitoare de natura, de munte, de traditii o sa iti placa foarte mult.

poate reusesc sa pun si niste poze pe pagina mea :)
Doamne!!!...este mai mult decat ma asteptam...multumesc fff mult pt tot ajutorul tau.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.08.2010, 21:07:24
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lorenaR Vezi mesajul
Buna,


In luna septembrie urmeaza sa merg intr-un pelerinaj de 5 zile(transport si cazarea asigurate, mesele nu sunt inlcuse) la manastirile din Moldova:Secu, Agapia, Varatec, Neamt etc. V-as ruga sa imi impartasiti experintele voastre din pelerinaje si sa imi dati cateva sfaturi privind mancarea si orice altceva considerati ca m-ar putea ajuta
Esti o mare norocoasa...este o zona superba cu manastiri minunate...pentru ca nu ai masa asigurata poti sa iti iei si tu ceva de acasa dar sigur poti cumpara si de pe drum, vei trece prin sate unde exista cate o alimentara...plus ca la manastirile de calugari in general vei putea manca gratis. Este mancare calugareasca buna si calda, fara prea multe pretentii (nu este mancare cu carne)...
In fiecare manastire este bine sa fii atenta ca sunt icoane facatoare de minuni sau Sf. Moaste si sa te inchini, daca ai timp sa vizitezi muzeele...Neamtu este o capodopera in acest sens...aici mai poti merge si la schitul Vovidenia care este aproape si vei vedea si casa memoriala a lui Sadoveanu, Agapia este pictata de Grigorescu si aici mai poti vedea casa memoriala a lui Negruzzi, la Varatec este mormantul lui Veronica Micle si padurea de argint a lui Eminescu, la Sihastria sa nu uiti sa mergi la mormantul pr. Cleopa si Paisie Olaru, la Sihla sa mergi la pestera Sf. Teodora, ar fi bine sa ajungi si la manastirea Horaita (se merge de la Varatec spre Piatra Neamt)...este singura manastire din tara cu 8 turle si cu amvon in catapeteasma...este minunata...sa nu ocolesti manastirea Bistrita unde este mormantul voievodului Al. cel Bun. La manast. Petru-Voda este pr. Iustin Parvu care nu stiu cat mai este de accesibil acum. Mai este manastirea Durau la poalele Ceahlaului...o minunatie pictata de Teodor Aman...singura biserica din Romania pictata in ceara. Este ceva divin.
Daca tot ajungi in zona poate te opresti si la Humulesti la casa memoriala a lui Ion Creanga...ar fi grozav sa urcati si in nord la manastirea Slatina, Rasca, Dragomirna, Voronet, Humor, Sucevita, Moldovita, in Suceava la Sf. Ioan cel Nou si la cetatea Sucevei...apoi in Putna unde este si pestera Sf. Daniil Sihastru.

Toate sunt capodopere de arta crestina autentic romaneasca care au dat nastere stilului arhitectonic si pictural moldovenesc.

Eu le-am spus pe sarite cum mi-am amintit...dar tu ia o harta cu manastirile si iti stabilesti un traseu caci ele sunt destul de aproape.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.08.2010, 10:52:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Doamne!!!...este mai mult decat ma asteptam...multumesc fff mult pt tot ajutorul tau.
cu bucurie, sper sa iti fie de folos si sa te bucuri de concediul pe care il planifici!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.08.2010, 17:00:00
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Irlandezi in Maramures

Motto: ,,E nevoie doar să fii om ca să faci muzică. Iar eu, când aud muzica voastră, oamenii aceștia minunați pe care i-a găsit domnul Leșe și muzica noastră, mă simt om. Mă simt viu.Trăiesc."(David Brophy)

http://www.jurnalul.ro/stire-special...el-552053.html
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.08.2010, 21:33:32
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Motto: ,,E nevoie doar să fii om ca să faci muzică. Iar eu, când aud muzica voastră, oamenii aceștia minunați pe care i-a găsit domnul Leșe și muzica noastră, mă simt om. Mă simt viu.Trăiesc."(David Brophy)

http://www.jurnalul.ro/stire-special...el-552053.html
Mie imi place si nu-mi place muzica populara...dar de tot ce face si spune Leșe sunt efectiv indragostita...de tot folclorul lui, el este un adevarat culegator si creator de folclor autentic, nu de muzica populara.
Este un fenomen al epocii moderne in folclorul romanesc. Absolut tot ce spune este o cantare si o incantare indiferent ca este pe melodie sau doar din vorbe...

Nu este de mirare ca are peste tot in lume fani si oameni care il iubesc...nu ai cum sa nu-l iubesti ca ramai cu gura cascata ascultandu-l si nu stii cand trece timpul...la fel cum sunt marii duhovnici pentru ortodoxie...asa este el pentru folclor.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.08.2010, 21:53:14
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Pt Iubirea

Sper sa gasiti interesant acest link.
http://spiritromanesc.go.ro/Grigore%20Lese.html
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.08.2010, 22:03:21
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Astazi am fost si m-am inchinat in Sf Altar al Manastirii Putna, dat fiind ca ieri a fost sfintita pictura. Este foarte frumos.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.08.2010, 22:08:35
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Sper sa gasiti interesant acest link.
http://spiritromanesc.go.ro/Grigore%20Lese.html
:) Interesant? Daca am spus ca sunt indragostita de tot ce tine de omul asta...iti dai seama ca pentru mine este EXTRAORDINAR...desigur ca pe net exista ff multa informatie si inregistrari cu G. Lese...nu de asta duc lipsa, ci de oameni cu care sa impartasesc aceste bucurii ale sufletului meu...sincer ma bucur ca existi si ca avem in comun muzica clasica si G.Lese...numai bine iti doresc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sugestie pentru un suflet brokeneagle Slujba inmormantarii 11 31.10.2010 22:47:09
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 14:37:54
o sugestie vali_sch Stiri, actualitati, anunturi 1 11.01.2008 21:15:58
pentru cei in vacanta:joc urzicuta Generalitati 16 23.07.2007 20:48:52