Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.10.2010, 20:13:04
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Talking ma intreb..

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sincer, draga prietene , nu este Ortodoxa , ea find promovata pe unele site-uri catolice si nu numai . Am intrat pentru putin timp , dar voi reveni dupa ce-mi termin programul de rugaciune . Iti voi da un link de folos cu o predica a Parintelui Cleopa ce se refera la Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril , dar pana atunci iti dau un link cu adevarat Ortodox , si cu adevarat de folos noua : " Canon de rugaciune catre puterile ceresti si catre toti sfintii " ( voi reveni ceva mai tarziu si cu predica Parintelui Cleopa ) :http://www.crestinortodox.ro/acatist...sti-97780.html
Ma intreb si eu asa.....rugaciunile catolice sunt "otravite"....?!? In fond Sfintii Arhangheli sunt ai tuturor crestinilor...Dragii mei....sa luam din orice invatatura ce este de folos sufletului...Sau poate tu Cristi crezi ca TATAL NOSTRU e doar al ortodocsilor?Pace tie!
ps. sunt ortodoxa...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.10.2010, 20:28:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Ma intreb si eu asa.....rugaciunile catolice sunt "otravite"....?!? In fond Sfintii Arhangheli sunt ai tuturor crestinilor...Dragii mei....sa luam din orice invatatura ce este de folos sufletului...Sau poate tu Cristi crezi ca TATAL NOSTRU e doar al ortodocsilor?Pace tie!
ps. sunt ortodoxa...
De ce sa ne scarpinam invers ? De ce sa ne framantam mai mult decat este necesar ? De ce sa ne complicam viata mai mult decat trebuie ? Apai , sti cum lucreaza necuratul , ce-ti sopteste discret : " gusta si din asta , doar vezi ce frumos colorata si dulce e ? Sincer , eu nu-mi pun astfel de probleme , daca Tatal nostru e numai al nostru , sau daca e bine sa fac altceva decat stiu , sau asa si pe dincolo , caci spre bucuria , dar si spre tristetea mea sunt inca multe , foarte multe rugaciuni si acatiste ORTODOXE pe care nu le-am citit inca , asa ca nu sunt in astfel de framantari de a incerca " gustarile vecinilor " . Atata timp cat o rugaciune , un acatist nu se gaseste intr-o carte ce are binecuvantare la inceputul ei , eu nu o includ in programul meu de rugaciuni . Asa mi-a spus Duhovnicul , asa fac! ! ! ! In rest daca e bine sau nu ramane ca fiecare sa decida pentru el si viata lui ! Nu intru in polemici nefolositoare ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.10.2010, 20:59:38
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
RUGACIUNEA CELOR 7 ARHANGELII

Vreau sa stiu parerea voastra despre aceasta raugaciune?,sunt niste arhangeli cam necunoscuti pentru mine,eu nu am mau auzit de:Vrahil,Salafil etc.
Multumesc!
Sfintii Parinti impart ingerii in trei grupe de cate trei cete.
Prima grupade ingeri este formata din:serfafimi,heruvimi si sfintele tronuri
A doua grupa: domnii,, puteri si stapanii
A treia grupa: incepatorii, arhangheli si ingeri.
Sfintii arhangheli sunt in nr. de sapte: Mihail, Gavriil,rafail, Uriil, Selatiil, Gudiil si Varahiil.
Mihail: se talcuieste "puterea lui Dumnezeu" si este voievodul ostirilor ceresti si cel dintai din ceata sfintilor arhangheli
Gavriil : se talcuieste "barbat-Dumnezeu", este arhanghelul bunelor vestiri de bucurie, avand misiunea de avesti oamenilor tainele cele mari , dumnezeiesti.
Rafail: are darul tamaduirilor de neputintele omenesti si calatoreste cu oamenii care ii cer ajutorul si cei care merg in calatorii lungi, mari, grele.
Uriil : are darul de a lumina pe cei intunecati
Selatiil: este rugator fierbinte pentru neamul omenesc
Gudiil: este slavitor al lui Dumnezeu, intaritor celor ce se nevoiesc la fapte bune
Varahiil: este aducator de binecuvantare dumnezeiasca pe pamant si impartitor de dar.
Concluzia: se pare totusi ca rugaciunea este ortodoxa
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.10.2010, 21:09:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Concluzia: se pare totusi ca rugaciunea este ortodoxa
Sursa exacta ai ? Carte cu aceasta rugaciune ai? Asa a spus si colega noastra ca Tatal ( se pare ) ca e al tuturor ! Nu te rataci in incertitudini , sa te hranesti cu "hrana " ce ti s-a dat la Sfantul Botez O R T O D O X ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.10.2010, 21:16:59
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sursa exacta ai ? Carte cu aceasta rugaciune ai? Asa a spus si colega noastra ca Tatal ( se pare ) ca e al tuturor ! Nu te rataci in incertitudini , sa te hranesti cu "hrana si haina" ce ti s-a dat la Sfantul Botez O R T O D O X ! ! !


Nu am carte cu aceasta rugaciune insa am gandit asa: catolicii nu recunosc ca arhangheli decat trei dintre ei (asa se pare, nu stiu exact), celelalte culte, oricare ar fi ele, nici nu au habar de arhangheli,( poate unii doar pe arhanghelul Mihail); avand in vedere ca in rugaciunea cu pricina sunt chemati in ajutor toti cei sapte arhangheli dupa darul fiecaruia, am dat si eu cu presupusul.....oricum nu mi se pare suspecta rugaciunea, sincer chiar imi place!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.10.2010, 21:23:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Nu am carte cu aceasta rugaciune insa am gandit asa: catolicii nu recunosc ca arhangheli decat trei dintre ei (asa se pare, nu stiu exact), celelalte culte, oricare ar fi ele, nici nu au habar de arhangheli,( poate unii doar pe arhanghelul Mihail); avand in vedere ca in rugaciunea cu pricina sunt chemati in ajutor toti cei sapte arhangheli dupa darul fiecaruia, am dat si eu cu presupusul.....oricum nu mi se pare suspecta rugaciunea, sincer chiar imi place!
Sincer , multe rugaciuni sunt frumoase , precum si cantecele de pe net imprastiate cu generozitate de colegii de la secte , dar si ciuperca otravitoare pe cat e de frumos colorata , pe atat e de nociva ! Acum , sa decida fiecare , ce si cum ! Doamne ajuta ! ( asta pentru ca esti o floricica ! )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.10.2010, 21:35:51
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sincer , multe rugaciuni sunt frumoase , precum si cantecele de pe net imprastiate cu generozitate de colegii de la secte , dar si ciuperca otravitoare pe cat e de frumos colorata , pe atat e de nociva ! Acum , sa decida fiecare , ce si cum ! Doamne ajuta ! ( asta pentru ca esti o floricica ! )
Corect!numai ca de pe net nu am timp sa caut, am o caruta de carti de rugaciuni si acatiste pe care nu le fac asa ca nu sunt in cautare de noutati.Dar ca sa-mi dau si eu cu presupusul, ca orice muritor de rand am timp...ha, ha , berechet; la asta suntem buni cu totii, trebuie sa recunoastem!
Multumesc pentru floricica, e foarte frumoasa pe vremea asta friguroasa.
Doamne ajuta!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.10.2010, 21:40:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Corect!numai ca de pe net nu am timp sa caut, am o caruta de carti de rugaciuni si acatiste pe care nu le fac asa ca nu sunt in cautare de noutati.Dar ca sa-mi dau si eu cu presupusul, ca orice muritor de rand am timp...ha, ha , berechet; la asta suntem buni cu totii, trebuie sa recunoastem!
Multumesc pentru floricica, e foarte frumoasa pe vremea asta friguroasa.
Doamne ajuta!
Te rog sa ma ierti ca intervin din nou , dar acum am citit semnatura ta , este atat de adevarata , din pacate mult prea adevarata ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.10.2010, 09:54:26
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
O, Dumnezeieștilor, șapte Arhangheli, nu ne lăsați pe noi, cei ce scăpăm la acoperământul vostru, certați-i pe toți cei ce se luptă cu noi, și-i faceți pe ei, ca pe niște praf pe fața pământului, cu puterea voastră cea sfântă.
Nu este ortodoxa pentru ca se mai lupta si omul cu noi, nu doar duhurile necurate. Ori sa te rogi la ingeri sa-ti faca praf dusmanii, cu puterea lor cea sfanta este in dezacord cu versetele din capitolul 5, din Matei:

43. Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri
, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.

Acatistul Ingerului Pazitor:
http://www.crestinortodox.ro/acatist...tor-67191.html

Canonul de rugaciune catre ingerul pazitor:
http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=ro

Rugaciune catre ingerul pazitor:
http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...tor-72528.html

Acatistul sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil:
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...eli-72891.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
inmormantarea celor ucisi ralucapurcel Slujba inmormantarii 7 14.09.2012 20:33:01
Inmormantarea celor nenascuti andreicosmovici Dogmatica 35 23.08.2012 17:26:49
Talcuirea celor 7 evanghelii io8nut Maslul 2 04.12.2011 12:17:08
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
adresat celor din strainatate C-tin Biserica Ortodoxa Romana 71 13.07.2008 00:33:31