Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.09.2010, 22:30:00
lorenaR's Avatar
lorenaR lorenaR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=ggQgQ7n7MLc
Asculta melodia asta, poate te misca:). Este ortodoxa si e cantata de Paula Seling.
__________________
Nihil sine Deo!
  #12  
Vechi 08.09.2010, 10:13:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Da, mi se par mai inaltatoare decat cele bisericesti.
Mie nu mi se par. Imnografia ortodoxa in intregime canta bunatatea, milostivirea si dragostea lui Dumnezeu pentru om. In troparele pe care le ascult in biserica ma regasesc deplin, atat in starea omului cazut in pacat, cat si a celui inviat cu Hristos.

Ceea ce imi place cel mai mult in slujbele noastre este ca in ciuda faptului ca ne arata starea cazuta a umanitatii, afectate de pacat, nu o fac fara a ne arata salvarea, izbavirea de el. De aceea, atat timp cat esti in Biserica, si participi cu luare aminte la slujbele bisericesti, oricate pacate ai avea, nu ai cum sa cazi in deznadejde.

Or, acest lucru mi se pare mie inaltator. In smerenia ta, purtand povara propriilor neputinte, sa gasesti in tine acea dragoste spre a "chema cu indraznire numele Tatalui Cel ceresc", adica sa te rogi.

Last edited by Marius22; 08.09.2010 at 10:19:07.
  #13  
Vechi 08.09.2010, 10:30:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se spune ca ingerii canta impreuna cu noi in cadrul Sfintei Liturghii. Daca acestia ar canta precum cei din cultele neoprotestante, marturisesc ca nu i-as mai baga in seama. Si asta pentru ca nu-mi doresc "Festivalul de la Mamaia", "Cerbul de Aur" ... in Biserica.
  #14  
Vechi 08.09.2010, 11:33:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ce stii tu ce-i frumos...

In Biblie ni se porunceste sa cantam Domnului, caci Domnul iubeste cantarea de lauda, mai ales cantarile noi. Marturisesc ca nu am urechea muzicala a unui preot ca sa pot canta de la cap la coada o cantare bizantina. Deci, ce voi face? Nu-L voi mai lauda pe Domnul pentru ca unii nu agreaza? Cant si eu cum ma pricep.
Eu cred ca Domnul apreciaza cantarea venita dintr-o inima curata si iubitoare si nu are preferinte pentru genuri muzicale. Dapai noi, de, romani inimosi ce suntem, ne imaginam ca Dumnezeu ne aude numai pe noi cum cantam, nu si pe nevrednicii de altii. De parca Dumnezeu s-ar uita pe pamant printr-o teava si vede doar muzica bizantina. Nu i-o vedea si pe amaratii de negri care bat tobele si canta acapella in cinstea Domnului? Sau pe rromii care, orice le-ai face, nu stiu canta decat muzica specifica lor? Sau pe evreii care folosesc tot felul de instrumente ca sa cante Domnului si pe care Domnul i-a ascultat si in vechime, desi nu cantau bizantina?

Si daca tu nu bagi in seama ingerii, crezi ca e pierderea lor sau a ta? Ei oricum canta Domnului si nu tie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #15  
Vechi 08.09.2010, 12:16:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Doriana, pe un astfel de criteriu ar trebui sa pictez si eu o biserica. Nu conteaza ca nu am talent si ca voi face niste ciudatenii, important e sa le fac din inima. Iar daca cineva va fi adus in acel loc, fara sa stie ca e intr-o biserica si ar fi pus sa priveasca un perete pictat de mine, crezi ca datorita lucrarii mele din inima va stii unde este? Cu siguranta ca nu. Ce vreau sa spun prin asta, ca atunci cand ascult o cantare bizantina pentru mine nu mai exista confuzie, dar cand ascult o cantare de lauda a Domnului la chitara, tare confuz sunt. Aceasta e simtirea mea.
  #16  
Vechi 08.09.2010, 12:30:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Doriana, pe un astfel de criteriu ar trebui sa pictez si eu o biserica. Nu conteaza ca nu am talent si ca voi face niste ciudatenii, important e sa le fac din inima. Iar daca cineva va fi adus in acel loc, fara sa stie ca e intr-o biserica si ar fi pus sa priveasca un perete pictat de mine, crezi ca datorita lucrarii mele din inima va stii unde este? Cu siguranta ca nu. Ce vreau sa spun prin asta, ca atunci cand ascult o cantare bizantina pentru mine nu mai exista confuzie, dar cand ascult o cantare de lauda a Domnului la chitara, tare confuz sunt.
Cred ca aici este implicat subiectivismul nostru. Ani de zile ni s-a spus ca muzica bizantina e singura muzica divina, sfanta, etc. Asa cum li s-a spus si altora ca numai a lor e buna si tot la fel gandesc. De aceea nu concepem altceva, subconstientul nostru respinge orice nu este bizantin. Dar sa recunoastem ca e doar un gen muzical care era in voga atunci cand s-a format si statornicit ritualul liturgic si asa a ramas de atunci. Sfintii din vechime nu cantau asa ceva. Pavel si Sila cand erau in lanturi cantau muzica de la templu cu care fusesera invatati - muzica evreiasca get-beget.
Chitara e ok, in vechime se foloseau chiar instrumente mai galagioase. Ps 150:

"Lăudați-L pe El în glas de trâmbiță; lăudați-L pe El în psaltire și în alăută.
Lăudați-L pe El în timpane și în horă; lăudați-L pe El în strune și organe.
Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare; lăudați-L pe El în chimvale de strigare."

Ce-ai zice daca ai auzi asemenea instrumente in Biserica?
Si totusi, asa poruncise Domnul sa fie laudat...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #17  
Vechi 08.09.2010, 19:13:50
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cred ca aici este implicat subiectivismul nostru. Ani de zile ni s-a spus ca muzica bizantina e singura muzica divina, sfanta, etc. Asa cum li s-a spus si altora ca numai a lor e buna si tot la fel gandesc. De aceea nu concepem altceva, subconstientul nostru respinge orice nu este bizantin. Dar sa recunoastem ca e doar un gen muzical care era in voga atunci cand s-a format si statornicit ritualul liturgic si asa a ramas de atunci. Sfintii din vechime nu cantau asa ceva. Pavel si Sila cand erau in lanturi cantau muzica de la templu cu care fusesera invatati - muzica evreiasca get-beget.
Chitara e ok, in vechime se foloseau chiar instrumente mai galagioase. Ps 150:

"Lăudați-L pe El în glas de trâmbiță; lăudați-L pe El în psaltire și în alăută.
Lăudați-L pe El în timpane și în horă; lăudați-L pe El în strune și organe.
Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare; lăudați-L pe El în chimvale de strigare."

Ce-ai zice daca ai auzi asemenea instrumente in Biserica?
Si totusi, asa poruncise Domnul sa fie laudat...

Nu numai muzica bizantina e sfanta, pana una alta nici in bisericile ortodoxe nu se canta peste tot psaltica, dar totusi muzica religioasa trebuie sa fie aparte, trebuie sa recunosti ca lumescul a patruns in adunarile neo-protestante in domeniul muzicii pana intracolo incat de multe ori in unele adunari atmosfera e mai degraba de carnaval decat de lacas de cult
Evreii aveau o cu totul alta cultura si o cu totul alta religie, Noul Testament nu ne relateaza prezenta vreunui instrument in adunarile crestine si nicxi istoria bisericeasca timpurie,
Nu sunt impotriva instrumentelor, pana una alta si ortodocsii le folosesc pe alocuri, in special cei din Oastea Domnului, sunt insa impotriva sentimentalismului si a atmosferei anti dohovnicesti pe care o creeaza unele formatii neo-protestante, care sub masca "cantam din inima" si-au impus propriile gusturi, interesant cum copiaza melodii sau ritmuri din lume dar se feresc sa preia un tropar, un psalm, bizantin, nu ca nu l-ar sti canta, aici vad ca au preluat o cantare ortodoxa http://www.youtube.com/watch?v=bDCE1REnfvw , dar nu merg mai departe deoarece le considera cel mai probabil spurcate
Referitor la tigani, negrii etc, oamenii trebuie adusi in adevar , ca altfel pe rationamentul "ii lasam sa cante cum vor" putem foarte bine sa ii lasam in continuare sa practice elemente ale religiilor lor primitive
Biserica ortodoxa are misiuni de evanghelizare si printre popoarele de culoare, nu demult IPS Teofan , mitropolitul Moldovei, a participat la un botez in Algeria daca nu ma insel, unde au fost botezati mai multi copii si adulti in religia crestin-ortodoxa, acolo s-au infintat biserici si se savarstete sfanta liturghie, pe limba lor dar nu batand din tobe ci pastrand decenta cuvenita unei slujbe religioase, si oamenii au acceptat

Cand asculti o piesa de genul http://www.youtube.com/watch?v=1XVnRjZge5E , cred ca te duce mai degraba cu gandul la concertele de pe litoral decat la plangerea pacatelor si smerenie, desi mesajul e frumos chiar scripturistric
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 08.09.2010 at 19:24:30.
  #18  
Vechi 08.09.2010, 19:39:08
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cred ca aici este implicat subiectivismul nostru. Ani de zile ni s-a spus ca muzica bizantina e singura muzica divina, sfanta, etc. Asa cum li s-a spus si altora ca numai a lor e buna si tot la fel gandesc. De aceea nu concepem altceva, subconstientul nostru respinge orice nu este bizantin. Dar sa recunoastem ca e doar un gen muzical care era in voga atunci cand s-a format si statornicit ritualul liturgic si asa a ramas de atunci. ...
Este o diferenta intre muzica NP si cea ortodoxa, si aici ma refer la ritm.
Daca vei lua o melodie de la Gutza si o pui pe versuri "crestine" vei observa ca nu este nici o diferenta intre muzila voastra si cea a lui Gutza, decat numai ca versuri...
Ti se pare normal sa aduci lauda lui D-zeu pe o muzica pe care ai putea juca-dansa?


Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sfintii din vechime nu cantau asa ceva. Pavel si Sila cand erau in lanturi cantau muzica de la templu cu care fusesera invatati - muzica evreiasca get-beget.
Chitara e ok, in vechime se foloseau chiar instrumente mai galagioase. Ps 150:...
Dar oare Pavel si Sila avea instrumente la ei?
In Biserica crestina crezi ca era orchestra sau famfara?
Citeste Istoria bisericii universale, mai ales I.B. in primele 3 secole sa vezi ca crestinii fugeau din calea paganilor si se adunau sub pamant, in pesteri...ca sa poata aduce lauda lui D-zeu...crezi ca foloseau instrumente muzicale? de frica paganilor care ii puteau auzi, cred ca cintau incet ca sa nu fie deconspirati....

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Lăudați-L pe El în glas de trâmbiță; lăudați-L pe El în psaltire și în alăută.
Lăudați-L pe El în timpane și în horă; lăudați-L pe El în strune și organe.
Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare; lăudați-L pe El în chimvale de strigare."

Ce-ai zice daca ai auzi asemenea instrumente in Biserica?
Si totusi, asa poruncise Domnul sa fie laudat...
Domnul a poruncit acest lucru pentru servitorii de la Templul Sfant....gata cu Templu, gata cu orchestra.
O noua Lege, o noua organizare...o noua cantare, nu doar cu buzele ci si cu inima.
  #19  
Vechi 08.09.2010, 19:54:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
trebuie sa recunosti ca lumescul a patruns in adunarile neo-protestante in domeniul muzicii
Ok, recunosc...nici mie nu-mi plac unele lucruri, dar nu vorbeam de adunarile np, ci de muzica in general...

Sugerezi sa le spunem negrilor sa cante ce vrem noi, sau, ma rog, Biserica noastra...De ce ar face-o? Poate ca tie muzica bizantina iti spune ceva, ca ai crescut cu ea...dar sa stii ca unii nu o inteleg si nu-i vad rostul...si nici atat sfintenia. E doar o limba straina pentru ei. Sunt melodii "sectante" cu un mesaj mult mai clar si melodie decenta, care ajuta omul sa-L inteleaga mai bine pe Dumnezeu.
Una e sa le spui oamenilor ca nu trebuie sa mai pacatuiasca, deci sa nu fure, sa nu minta, sa nu ucida, etc...Dar de ce le-ai impune sa-si lege sireturile la fel ca tine sau sa se spele pe dinti in acelasi sens? In tara lor se leaga altfel sireturile, e cultura lor. Intelegi ce vreau sa spun? Pacatul este singurul lucru care desparte omul de Dumnezeu. Atat timp cat oamenii nu pacatuiesc nu-i o problema ca actioneaza diferit de noi.

Nu vorbim de faptul ca evreii aveau alta religie, ci de faptul ca Dumnezeu a primit inchinarea lor desi foloseau o gramada de instrumente. Si daca Dumnezeu a primit-o, ce suntem noi sa le astupam gura celor care fac la fel? Hmmmm?

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
O noua Lege, o noua organizare...o noua cantare, nu doar cu buzele ci si cu inima.
Vreau sa vad si eu textul noii legi, si anume paragraful in care sunt interzise instrumentele si instaurata muzica bizantina. Astept.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 08.09.2010 at 19:56:52.
  #20  
Vechi 08.09.2010, 19:58:18
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ok, recunosc...nici mie nu-mi plac unele lucruri, dar nu vorbeam de adunarile np, ci de muzica in general...

Sugerezi sa le spunem negrilor sa cante ce vrem noi, sau, ma rog, Biserica noastra...De ce ar face-o? Poate ca tie muzica bizantina iti spune ceva, ca ai crescut cu ea...dar sa stii ca unii nu o inteleg si nu-i vad rostul...si nici atat sfintenia. E doar o limba straina pentru ei. Sunt melodii "sectante" cu un mesaj mult mai clar si melodie decenta, care ajuta omul sa-L inteleaga mai bine pe Dumnezeu.
Una e sa le spui oamenilor ca nu trebuie sa mai pacatuiasca, deci sa nu fure, sa nu minta, sa nu ucida, etc...Dar de ce le-ai impune sa-si lege sireturile la fel ca tine sau sa se spele pe dinti in acelasi sens? In tara lor se leaga altfel sireturile, e cultura lor. Intelegi ce vreau sa spun? Pacatul este singurul lucru care desparte omul de Dumnezeu. Atat timp cat oamenii nu pacatuiesc nu-i o problema ca actioneaza diferit de noi.

Nu vorbim de faptul ca evreii aveau alta religie, ci de faptul ca Dumnezeu a primit inchinarea lor desi foloseau o gramada de instrumente. Si daca Dumnezeu a primit-o, ce suntem noi sa le astupam gura celor care fac la fel? Hmmmm?



Vreau sa vad si eu textul noii legi, si anume paragraful in care sunt interzise instrumentele si instaurata muzica bizantina. Astept.
Sugerăm să ne lași în pace cu muzica sectantă. Ai înțeles ? Dacă vrei muzică sectantă te rugăm să discuți astfel de lucruri pe un forum sectant de discuții.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24