Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.01.2014, 19:07:08
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karkkainen Vezi mesajul
Mulți îți vor spune "ai înebunit, te-ai dus la sectari". Este reacția standard despre care vorbește și Biblia: "Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; și nici nu le poate înțelege, pentru că trebuie judecate duhovnicește." 1 Corinteni 2:14

Toți următorii lui Hristos au trecut pe aici. De aceea zice apostolul: "De altfel, toți cei ce voiesc să trăiască cu evlavie în Hristos Isus vor fi prigoniți." 2 Timotei 3:12
ok, si cum iti dai seama, obiectiv, ca aceasta suferinta e un semn?
Si iehovistii au suferit foarte mult in istorie pentru credinta lor, si o reactie asemanatoare ar primi si eu de la parinti daca as zice de exemplu ca ma fac musulman, un convertit catolic in Bible Belt ar fi ostracizat, sau in unele cazuri un fiul care le spune parintilor ca se declara homosexual.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.01.2014, 19:10:42
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tyckus1987 Vezi mesajul
Nu pot spune eu dupa cele vazute si intamplate printre randurile lor ca nu il au pe Dumnezeu; Este acelasi Dumnezeu, nu poate fi altul, au bibilia crestina in centru de referinta, nu mai exista alt Dumnezeu. Diferita este doar forma de inchinare.
ok, care sa stabilim niste lucruri.
Citeste astea:
http://www.impantokratoros.gr/despre-mantuire.ro.aspx
http://ortho-logia.com/Romanian/doua_conceptii.htm
http://www.catehetica.ro/conceptia-d...sus-protestant

Uite d-asta nu e diferita doar forma de inchinare.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 13.01.2014, 19:21:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karkkainen Vezi mesajul
Așa este, pe forumuri oamenii din lume te pot ușor deruta. Nu uita că odată ce ai început să-L cauți pe Dumnezeu, satana va căuta să te tragă înapoi. El, diavolul, nu a avut nimic cu tine înainte să te gândești să te pocăiești. Însă de acum încolo lumea va vrea cu orice chip să te tragă de partea ei. Cel rău va lupta pentru sufletul tău prețios și va căuta să te tragă înapoi de pe Calea mântuirii.

Nu căuta acceptarea și binecuvântarea celor de pe forumuri. Când căutăm aceasta, Biblia ne învață într-un limbaj dur: "Suflete preacurvare! Nu știți că prietenia lumii este vrăjmășie cu Dumnezeu? Așa că cine vrea să fie prieten cu lumea se face vrăjmaș cu Dumnezeu." Iacov 4:4.
Deci sa inteleg din ce ati scris aici, ca ortodocsii care si-au rupt din timpul lor pentru a sfatui un om ratacit si pe cale sa se boteze la sectari, ca nu e bine ce face, sunt uneltele Satanei, dupa d-voastra, nu?

Ori eu cred ca exact voi, sectarii sunteti martori mincinosi si inselati de diavolul ca sa ii smintiti si pe ortodocsi si sa ii aduceti la secta voastra!

Și a zis către ucenicii Săi: Cu neputință este să nu vină smintelile, dar vai aceluia prin care ele vin!
2. Mai de folos i-ar fi dacă i s-ar lega de gât o piatră de moară și ar fi aruncat în mare, decât să smintească pe unul din aceștia mici.

Sfânta Evanghelie după Luca

Last edited by aubergine; 13.01.2014 at 19:24:01.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.01.2014, 19:27:37
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tyckus1987 Vezi mesajul
Ei spun ca se vorbeste fragmente din alte limbi, dar cele care nu le pot incadra nicaieri, le numesc limbi ingeresti care se pot talmaci.

Am auzit si de evenimente de genul asta, nu a fost singurul. O intreaga adunare penticostali din SUA a fost exclusi pentru ca erau cu toti sodomisiti.
Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute!
Sunt limbi diavolesti, nu ingeresti!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.01.2014, 19:29:58
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karkkainen Vezi mesajul
Mulți îți vor spune "ai înebunit, te-ai dus la sectari". Este reacția standard despre care vorbește și Biblia: "Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; și nici nu le poate înțelege, pentru că trebuie judecate duhovnicește." 1 Corinteni 2:14

Toți următorii lui Hristos au trecut pe aici. De aceea zice apostolul: "De altfel, toți cei ce voiesc să trăiască cu evlavie în Hristos Isus vor fi prigoniți." 2 Timotei 3:12
Faceti propaganda sectara in alta parte!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 14.01.2014, 00:43:42
tyckus1987 tyckus1987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2013
Mesaje: 22
Red face

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce se intampla la ei, categoric nu sunt de la Dumnezeu.
Fiind rupti de Biserica, nu au harul si darurile Duhului Sfant.
Mai mult, ca propovaduitori ai ratacirii nu este exclus ca cel putin unii dintre ei sa se afle sub influenta duhurilor rele.

Penticostalii de la noi au aparente relativ ok, dar sa vezi pe aia din occident unde au ajuns..

Nu cred ca un crestin ar trebui sa se dea in vant dupa prorocii.
Dumnezeu ii da personal raspunsurile de care are nevoie pentru viata lui duhovniceasca daca le cauta cu pocainta si o inima deschisa.

Aveam pe aici un fost penticostal, putea sa-ti povesteasca mai mult despre falsi lor proroci la care se duceau oameni gramada.

Acum esti in Romania sau......?
Nu exista pe acolo o biserica ortodoxa unde sa poti ajunge?
De 8 luni sunt in Londra. Planuiesc sa merg la una din ele si sa vorbesc cu preot.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 14.01.2014, 00:54:40
tyckus1987 tyckus1987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2013
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ai sa incerci sa cunosti lucrurile mai in profunzime, ai sa-ti dai seama ca nu e atat de simplu.
Toti se ascund dupa Biblie, intrebarea care poti sa ti-o pui ar fi: care e legatura lor cu inceputurile crestinismului?

Unde erau inaintasii lor acum 300 ani sau 500 sau 1000 sau 1500 in istoria crestinismului?
Nicaieri.
Aici ai mare dreptate, noi avem mai bine de 2000 de ani de istorie, pe cand toate denominarile neoprotestantiste au luat fiinta dupa 1500. Mi-e greu sa cred ca Dumnezeu a lasat lumea mai bine de 1500 de ani pana a venit Luther sa faca reforma in biserica. Mi-a fost si inca imi este greu sa cred ca Dumnezeu a lasat 1500 de ani de nestiinta(teoria neoprotestanta).
Reply With Quote
  #108  
Vechi 14.01.2014, 22:15:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar si teoria conform careia credinta crestina se construieste in jurul interpretarii subiective a Sf. Scripturi e una aberanta.

Dumnezeu a lasat Biserica, ca entitate vazuta care sa conduca omul pe calea mantuirii, nu o carte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.01.2014 at 22:18:21.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 20.01.2014, 12:15:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un parinte povesteste cum un adventist a venit intr-o localitate sa faca prozeliti. Cuvintele adeventistului incepusera sa-i raneasca duhovniceste pe unii. In fata acestei situatii, parintele, ortodox fiind, a cerut oamenilor sa pregateasca lemne pentru doua focuri. I-a spus si adventistului ca a doua zi va trebui sa-si arate zelul in mod practic, adica sa treaca amandoi prin cate unul dintre cele doua focuri pentru care lemnele deja au fost pregatite.

Numai ca a doua zi adventistul a plecat din localitatea respectiva. Iata ca parintele ortodox era pregatit sa treaca si prin foc pentru credinta pe care o propovaduia, avand nadejde in Dumnezeu, dar nestiind daca va arde sau nu. In schimb, galagiosul adventist nu a dovedit profunzimea credintei sale.

Last edited by antoniap; 20.01.2014 at 12:21:17.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 20.01.2014, 12:21:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca am avea multi preoti din astia, cu singuranta nu si-ar pune prea multi problema sa faca vizite pe la adventisti, penticostali, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Forum Crestin Ortodox! Pr. Gheorghe Generalitati 4 19.09.2011 13:16:37
Crezul Crestin Ortodox alecsandru Rugaciuni 5 30.01.2011 12:37:43