Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.02.2015, 14:23:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Pelerinule, am vazut, odata, prin Balta Alba o masina de scoala cu o inscrptie amuzanta pe spate. Scria, cu litere de-o schioapa: "Nu te enerva: si tu erai asa!"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2015, 15:24:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte adevarat, nu te contrazic. Poate postarea mea a fost una de acritura :) dar poate ii explicati voi, mai bland, ca impetuozitatea si nerabdarea specifica varstei, mai ales in acest gen de probleme teologice, nu ii garanteaza mereu lamurirea ci poate avea parte de nelamuriri si mai mari. Stii cum se spune: ,, Roma nu a fost construita intr-o singura zi" :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2015, 15:50:50
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Calea nelămuririlor e de aur! Măcar până la o vreme...
Mi-e groază, Pelerinule, de lămuriții și isprăviții de tot soiul...., nu știu de ce......:) Ai cumva vreo ipoteză?

Last edited by Ioan_Cezar; 13.02.2015 at 16:31:03.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2015, 17:31:40
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Nu stiam ca era interzis sa intreb asa ceva, si de unde as fi stiut, daca nu as fi intrebat?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2015, 18:19:36
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-i Wryetui interizs, stii cum se spune patristic,ca sa parafrazez din memorie ,,cat traiesti cu intrebarea calatoresti". Dar nu toate intrebarile primesc raspunsuri cand ne dorim, pt unele trebuie sa treaca mai mult timp,nu sunt usor de inteles. Intrebarea ta este una profunda, i-a framantat pe multi, si aici oamenii s-au straduit sa-ti raspunda. Tu ai gasit raspunsul?

Stiu eu ce sa zic Ioane....am prea multe intrebari la randul meu, n-ai gasit si tu un om mai ispravit sa-l intrebi asta ? :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.06.2015, 19:10:43
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

De la o perspectiva clasica la una trans-temporala privind liberul arbitru


"Ideea că viitorul afectează trecutul are implicații profunde care transcend lumea fizicii cuantice. O astfel de idee pune sub semnul întrebării, spre exemplu, conceptul de liber arbitru. Acest experiment, care va fi fără îndoială repetat, precum și implicațiile sale vor ridica mai multe întrebări decât vor oferi răspunsuri. "



http://www.agerpres.ro/sci-tech/2015...cutul-02-15-09
__________________

Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.06.2015, 20:19:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca de obicei, cei care nu pricep fizica, prefera filosofia sf -ului.

https://en.wikipedia.org/wiki/Delaye...r#Implications

Stiu, e greu de priceput, mai usor e sa aplaudam articole de 2 bani.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.06.2015 at 20:26:48.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.06.2015, 21:16:37
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca de obicei, cei care nu pricep fizica, prefera filosofia sf -ului.

https://en.wikipedia.org/wiki/Delaye...r#Implications

Stiu, e greu de priceput, mai usor e sa aplaudam articole de 2 bani.
Si ideile banale, poate paradoxale pot avea aplicatii, putem trage anumite foloase din ele.

Eu cred ca nu trebuie privit cu dispret niciun aspect al realitatii.

In aces caz, nici retrocauzalitatea.

Daca Dumnezeu este dincolo de timp, pentru ca este si Inceput si Sfarsit, si Trecut si Prezent si Viitor, atunci cel unit cu El, deasemenea transcende timpul, cele supuse schimbarii (miscarea) si devine prin Dumnezeu neschimbator.

De asemenea, timpul se pliaza si in cel ce se uneste cu Cel Neschimbator.

Una din aplicatiile acestei ipoteze paradoxale este aceasta - ca eul din viitor, neschimbator se poate ruga pentru eul care este inca in schimbare.

O alta paradigma a rugaciunii pentru propriul suflet, un eu prezent imperfect si reflexia eului perfect din viitor isi unesc rugaciunile in una singura.

Paradoxal, dar nu imposibil, daca Dumnezeu este si Viitor si Trecut, si Omega si Alfa.
__________________

Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.06.2015, 21:36:42
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nimeni nu intelege fizica cuantica, spunea marele fizician Richard Feynman, laureat al premiului Nobel, iar Niels Bohr, de asemenea mare fizician laureat Nobel spunea ca cine crede ce intelege mecanica cuantica nu a reflectat destul ca sa-si dea seama ca de fapt nu intelege.
S-a incercat foarte mult sa se lege conceptul de liber arbitru de indeterminarea cuantica, insa lucrurile sunt mult mai complicate decat par. Eventual putem discuta pe un alt topic dedicat filosofiei mecanicii cuantice unde sa ne dam cu parerea, dar problema nu are rezolvare, nici dpdv stiintific, nici filosofic.
E plina de paradoxuri insurmontabile. De aceea personal am renuntat sa ma preocup de problema mecanicii cuantice. E de nerezolvat, asa mi se pare. Cel putin cu cat stim acum.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.06.2015, 22:06:12
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nimeni nu intelege fizica cuantica, spunea marele fizician Richard Feynman, laureat al premiului Nobel, iar Niels Bohr, de asemenea mare fizician laureat Nobel spunea ca cine crede ce intelege mecanica cuantica nu a reflectat destul ca sa-si dea seama ca de fapt nu intelege.
S-a incercat foarte mult sa se lege conceptul de liber arbitru de indeterminarea cuantica, insa lucrurile sunt mult mai complicate decat par. Eventual putem discuta pe un alt topic dedicat filosofiei mecanicii cuantice unde sa ne dam cu parerea, dar problema nu are rezolvare, nici dpdv stiintific, nici filosofic.
E plina de paradoxuri insurmontabile. De aceea personal am renuntat sa ma preocup de problema mecanicii cuantice. E de nerezolvat, asa mi se pare. Cel putin cu cat stim acum.

Problema fundamentala rezida in insasi procesul observatiei:
in elucidarea corecta a naturii observatorului, a procesului cognitiv si a ceea ce este observat.

Ceea ce este cunoscut prin clarificarea celor trei aspecte (subiect, obiect, proces cognitiv) este inexprimabil.

Caci cele trei colapseaza intr-una, despre care nu se poate afirma ceva - pentru ca orice explicatie reproduce paradigma dihotomica subiect-obiect.
__________________

Reply With Quote
Răspunde