Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.03.2015, 17:46:05
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Ba exact ceea ce propovaduiesc practic. Nu am ce sa ii multumesc stiintei, ii multumesc doar lui Dumnezeu.

Toata slava apartine lui Dumnezeu, divinul creator al lumii, cel mai milostiv, cel care ne-a creat si s-a jertfit pentru noi, doar pe El trebuie sa Il slavim si doar lui sa Ii multumim pentru tot ce avem. Eu sunt un copil, si pe langa asta, un pacatos, dar asa de jos cum sunt eu in comparatie cu El, in mod umil, tot incerc sa ii multumesc pentru toate, si bune, si rele, si ma caiesc ca nu am facut-o toata viata, deoarece am avut perioade de indoiala.
Pai multumeste-i si pentru stiinta, ca este asa de fascinanta!

Last edited by abaaaabbbb63; 17.03.2015 at 17:50:36.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.03.2015, 18:24:10
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai multumeste-i si pentru stiinta, ca este asa de fascinanta!
Dar stiinta tot Dumnezeu a creat-o.Crestinii multumesc Creatorului stiintei si
nu creatului(stiinta in sine).
PS:cum ar fi sa-i multumesti unei vaci ca exista, doar pt ca iti da lapte ?
Nu.Multumesti lui Dumnezeu c-a dat sa exista vaca, ca sa poti bea lapte.
Sigur, paganii se inchina si la pietre, ca pt ei orizontul este asa de limitat
incat totul se reduce la ceea ce vad in campul vizual.Iar asta e prostie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.03.2015, 18:27:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Sigur, paganii se inchina si la pietre, ca pt ei orizontul este asa de limitat
incat totul se reduce la ceea ce vad in campul vizual.Iar asta e prostie.
:))

Trebuie sa recunosc ca asta a fost subtil, dar bun.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.03.2015, 18:33:29
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Dumnezeu este creatorul stiintei, "omul de stiinta" suprem, noi suntem niste furnicute incercand sa descopere minunatiile ce El ne-a rezervat noua
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.03.2015, 18:38:46
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Dumnezeu este creatorul stiintei, "omul de stiinta" suprem, noi suntem niste furnicute incercand sa descopere minunatiile ce El ne-a rezervat noua
Pai si n-ar fi pacat de ele sa nu le descoperim?

Apropo, stiti de cea mai mare poza facuta vreodata?
http://www.spacetelescope.org/images...502a/zoomable/

Arata splendid, nu?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.03.2015, 19:40:44
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai si n-ar fi pacat de ele sa nu le descoperim?

Apropo, stiti de cea mai mare poza facuta vreodata?
http://www.spacetelescope.org/images...502a/zoomable/

Arata splendid, nu?
Domane, mare e lucrul mainilor Tale! Noi unde suntem acolo, alfabeta?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.03.2015, 19:49:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Domane, mare e lucrul mainilor Tale! Noi unde suntem acolo, alfabeta?
Nu suntem noi acolo, e o portiune din galaxia Andromeda. Fiecare punctulet este cate o stea. Si gandeste-te ca intre doua punctulete sunt in medie 4 ani lumina, sau ~37800000000000 kilometri.

Last edited by abaaaabbbb63; 17.03.2015 at 19:51:39.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.03.2015, 22:35:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"Minunată este știința Ta, mai presus de minte; este înaltă și n-o pot ajunge." - Psalmii 138, 6.

"Cel ce iubește învățătura iubește știința, iar cel ce urăște certarea este nebun." - Pildele lui Solomon 12, 1.

"mustră pe cel înțelept și el va pricepe știința." - Pildele lui Solomon 19, 25.

"știința celor sfinți nu o cunosc." - Pildele lui Solomon 30, 3.

Un verset mult iubit de mine:
"Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința." - Ecclesiasticul 1, 18.

"mi-am silit inima ca să pătrund înțelepciunea și știința, nebunia și prostia, dar am înțeles că și aceasta este vânare de vânt" - Ecclesiasticul 1, 17.

"Înțelepciunea ta și știința ta te-au amăgit astfel" - Isaia 47, 10.

"Tot omul rătăcește în știința sa" - Ieremia 51, 17

"Vor veni înspăimântați de știința păcatelor lor și fărădelegile lor îi vor mustra față în față." - Cartea Înțelepciunii lui Solomon 4, 20.

"Cu știința înțelegerii i-a umplut pe oameni și le-a arătat și bune și rele." - Isus Sirah 17, 6.

"Harul femeii va veseli pe bărbatul ei și oasele lui le va întări știința ei." - Isus Sirah 26, 15.

"Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și știința celor învățați voi nimici-o" - I Corinteni 1, 19.

"Cât despre proorocii se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;" - I Corinteni 13, 8.

"O, adâncul bogăției și al înțelepciunii și al științei lui Dumnezeu! Cât sunt de necercetate judecățile Lui și cât sunt de nepătrunse căile Lui!" - Romani 11, 33.

"Timotei, păzește comoara ce ți s-a încredințat, depărtându-te de vorbirile deșarte și lumești și de împotrivirile științei mincinoase" - Timotei 6, 20.

"femeia, socotind că rodul pomului este bun de mâncat și plăcut ochilor la vedere și vrednic de dorit, pentru că dă știință, a luat din el și a mâncat și a dat bărbatului său și a mâncat și el." - Facerea 3, 6.

"Ziua zilei spune cuvânt, și noaptea nopții vestește știință." - Psalmii 18, 2.

"Tu ai știință de toate și cunoști că eu urăsc slava celor fără de lege" - Estera 4, 17.

"Înțelegi tu plutirea norilor, minuni ale Aceluia a Cărui știință este desăvârșită?" - Iov 37, 16.

"Fugi dinaintea omului fără de minte, căci tu știi că nu este nici o știință pe buzele lui." - Pildele lui Solomon 14, 7.

"când cel înțelept este dojenit, el câștigă în știință." - Pildele lui Solomon 21, 11.

"în locuința morților în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici știință, nici înțelepciune." - Ecclesiasticul 9, 10.

"vă voi da păstori după inima Mea, care vă vor păstori cu știință și pricepere." - Ieremia 3, 15.

"Din pricină că s-a descoperit în Daniel un duh înalt, o știință și o pricepere de a tâlcui visele, de a dezlega lucrurile greu de înțeles și de a descoperi tainele" - Daniel 5, 12.

"Piciorul nebunului grabnic este în casă; iar omul care are multă știință se va sfii de întâlnirea cu oricine." - Isus Sirah 21, 24.

"Și El a dat oamenilor știință, ca să Se mărească întru leacurile Sale cele minunate." - Isus Sirah 38, 6.

"Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, iar dragoste nu am, nimic nu sunt." - I Corinteni 13, 2.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.03.2015, 23:02:27
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Domane, mare e lucrul mainilor Tale! Noi unde suntem acolo, alfabeta?
Dar tu iti observi ca din toata dantelaria aia cosmica cum nici una nu ne-a
lovit pana acum, si cum fiecare corp ceresc este la locul sau stabilit dinainte
de creatie.O adevarata ordine cosmica = perfectiune.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.03.2015, 23:13:11
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Dar tu iti observi ca din toata dantelaria aia cosmica cum nici una nu ne-a
lovit pana acum, si cum fiecare corp ceresc este la locul sau stabilit dinainte
de creatie.O adevarata ordine cosmica = perfectiune.
Normal. Eu vad asta. Tu vezi asta. Si simpaticul alfabeta realizeaza asta. Ei bine, ateii/evolutionistii sunt orbi. Ei vad perfectiunea, dar nu o vad ca perfectiune, ci ca haos/intamplare. Exact cum tatal lor care este in Iad vede pronia dumnezeiasca ca opresiune.
Reply With Quote
Răspunde