Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.12.2017, 01:51:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitru18 Vezi mesajul
Putem spune celorlalti ca gresesc doar atunci cand am scos barna din ochiul nostru .
Doar daca ochiul e limpede , putem fi buni oftamologi ca sa scotem paiele celorlalti .
daca nu,vom fi lesne atacati ca si noi facem greseli mai mari decat cele care le crticam .
Deci : " ciocu mic " :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.12.2017, 06:53:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitru18 Vezi mesajul
Putem spune celorlalti ca gresesc doar atunci cand am scos barna din ochiul nostru .
Doar daca ochiul e limpede , putem fi buni oftamologi ca sa scotem paiele celorlalti .
daca nu,vom fi lesne atacati ca si noi facem greseli mai mari decat cele care le crticam .
Chiar si asa, putem sa le spunem doar daca ne-o cer ei sau daca avem vreo relatie speciala cu ei(rude, prieteni...) caci altfel facem abuz de putere asupra sufletului lor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.12.2017, 15:11:57
dumitru18 dumitru18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2017
Mesaje: 20
Implicit

Eu personal las timpul sa treaca .Accept luni intregi pacatul celuilalt.Si de abia cand sunt sigur ca e evident si nu pot fi invinuit ca acuz eu care am greseli la randu meu , de abia atunci incep sa ii formulez dar in afirmatii neutre ,de exemplu "Ar fi mai bine sa..."
Altfel,daca te grabesti, atingi stima de sine a celuilalt ,si obtii efectul contrar.
Reply With Quote
Răspunde