Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2017, 14:36:08
devorbacudiana devorbacudiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Exclamation Ce ai patit sau ce ti s-a intamplat daca ai citit Psaltirea?

Buna ziua,am o nedumerire referitoare la citirea Psaltirii. Unii spun trebuie cerută binecuvântarea duhovnicului,iar altii ca nu trebuie. Sunt curioasa sa aflu de la cei ce au citit Psaltirea daca au trecut prin grele încercări sau daca au avut mai multe necazuri ca de obicei ori daca au avut parte de liniște si pace.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2017, 14:54:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de devorbacudiana Vezi mesajul
Buna ziua,am o nedumerire referitoare la citirea Psaltirii. Unii spun trebuie cerută binecuvântarea duhovnicului,iar altii ca nu trebuie. Sunt curioasa sa aflu de la cei ce au citit Psaltirea daca au trecut prin grele încercări sau daca au avut mai multe necazuri ca de obicei ori daca au avut parte de liniște si pace.
Ai citit introducerea scrisa de Sf. Vasile cel Mare la Psaltire?

Mai bine s-ar opri lumina soarelui decat sa se opreasca citirea Psaltirii...

Citeste, dar povatuieste-te cu un duhovnic pentru ca vrajmasul va veni sa te ispiteasca si sa te sperie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2017, 10:47:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de devorbacudiana Vezi mesajul
Buna ziua,am o nedumerire referitoare la citirea Psaltirii. Unii spun trebuie cerută binecuvântarea duhovnicului,iar altii ca nu trebuie. Sunt curioasa sa aflu de la cei ce au citit Psaltirea daca au trecut prin grele încercări sau daca au avut mai multe necazuri ca de obicei ori daca au avut parte de liniște si pace.
Nu sunt deloc in acord cu gandirea de tip magic, de tip "daca citesti asta fara sa faca popa cruce, da masina peste tine", mai ales daca prin "asta" se intelege parte din Sfanta Scriptura. Tot gandire magica, chiar daca de tip magie alba e si ideea ca, daca citesti o catisma pe zi trei zile, iti indeplineste Dumnezeu trei dorinte. Nu, nici diavolul, nici Dumnezeu nu opereaza asa. Opereaza, in schimb, prin sugestii, iar unele ca cele de mai sus nu vin de la Dumnezeu.

Pentru simpla citire ori studiere in buna constiinta a Psalmilor (ca si a oricarei parti din Sfanta si Dumnezeiasca Scriptura) nu este necesara binecuvantarea ori autorizarea niciunei autoritati.

Pe de alta parte, pentru lucrari care cer asiduitate pe timp mai indelungat si un anumit ritm de lucru, mai ales atunci cand ne angajam sub forma unei promisiuni facute Domnului ori sfintilor Lui bineplacuti, este de folos sa luam atat sfat cat si binecuvantare. Acest lucru nu doar solemnizeaza o hotarare luata in inima noastra, ci, binestiind ca de la Spiritul Sfant vine "si vointa, si putinta" ne ofera facultati speciale spre a duce la capat si la rod bun munca pe care ne-am propus-o.

Mie personal, Psalmii mi-au fost mereu de mare folos. Am gasit intelepciune, am gasit mangaiere, am gasit sprijin. Nu in ultimul rand, am gasit poezie de mare valoare artistica. In Psalmist m-am recunoscut in toate felurile: si cand se simte implinit si aduce lauda, si cand are incredere ca va birui, dar si atunci cand se simte covarsit de puterea dusmanilor, si atunci cand e ingrijorat ca ajutorul sperat intarzie, si atunci cand nu isi explica nedreptatea vizibila in lume. Fie ca plange cu amar, fie ca striga spre Cer, fie ca preamareste, vocea mea se acorda cu vocea lui si, ca nimeni altul, pe corzile inimii mele stie sa apese.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.05.2017 at 10:55:36.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2017, 21:32:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de devorbacudiana Vezi mesajul
Buna ziua,am o nedumerire referitoare la citirea Psaltirii. Unii spun trebuie cerută binecuvântarea duhovnicului,iar altii ca nu trebuie. Sunt curioasa sa aflu de la cei ce au citit Psaltirea daca au trecut prin grele încercări sau daca au avut mai multe necazuri ca de obicei ori daca au avut parte de liniște si pace.
Ar trebui cerută binecuvântarea duhovnicului, mai precis a-l înștiința pe acesta care este motivația pentru care se citește psaltirea, întrucât s-ar putea ca nu citirea psaltirii să fie problema, ci raportarea omului la citirea psaltirii și așteptările pe care le are fiecare ca urmare a efortului.
Eu am auzit că e rău a te apuca de cititul psaltirii și a o întrerupe, de aceea o dată începută citirea nu trebuie oprită până este parcursă în totalitate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2017, 15:59:00
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Psaltirea nu e o carte blestemată, să aducă după sine nenorociri. Ideal este să ceri binecuvântare înainte de a o citi (la fel ca înainte de orice canon, de fapt), pentru că vinecuvântarea preotului duhovnic te întărește. Mai precis, se roagă și el pentru tine să duci la bun sfârșit ce ți-ai propus (a nu se înțelege că te rogi să-ți moară dușmanii sau alte bazaconii de felul, că așa ceva nu e primit din start; ba, dimpotrivă, chiar e păcat).

Legat de cât este bine să citești, știam că maximum trei catisme pe zi. Acum, depinde foarte mult de măsura ta, iar pe asta ți-o știe părintele duhovnic. Eu cunosc o doamnă care timp de un an se așeza la rugăciune la 23 și se ridica în jur de 4 dimineața, timp în care citea psaltirea complet. Dar, subliniez asta, nu era începătoare și nu o făcea de capul ei, duhovnicul îi dăduse canon. Și da, vorbim de un mirean.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2017, 10:47:34
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu sunt deloc in acord cu gandirea de tip magic, de tip "daca citesti asta fara sa faca popa cruce, da masina peste tine", mai ales daca prin "asta" se intelege parte din Sfanta Scriptura. Tot gandire magica, chiar daca de tip magie alba e si ideea ca, daca citesti o catisma pe zi trei zile, iti indeplineste Dumnezeu trei dorinte. Nu, nici diavolul, nici Dumnezeu nu opereaza asa. Opereaza, in schimb, prin sugestii, iar unele ca cele de mai sus nu vin de la Dumnezeu.

Pentru simpla citire ori studiere in buna constiinta a Psalmilor (ca si a oricarei parti din Sfanta si Dumnezeiasca Scriptura) nu este necesara binecuvantarea ori autorizarea niciunei autoritati.

Pe de alta parte, pentru lucrari care cer asiduitate pe timp mai indelungat si un anumit ritm de lucru, mai ales atunci cand ne angajam sub forma unei promisiuni facute Domnului ori sfintilor Lui bineplacuti, este de folos sa luam atat sfat cat si binecuvantare. Acest lucru nu doar solemnizeaza o hotarare luata in inima noastra, ci, binestiind ca de la Spiritul Sfant vine "si vointa, si putinta" ne ofera facultati speciale spre a duce la capat si la rod bun munca pe care ne-am propus-o.

Mie personal, Psalmii mi-au fost mereu de mare folos. Am gasit intelepciune, am gasit mangaiere, am gasit sprijin. Nu in ultimul rand, am gasit poezie de mare valoare artistica. In Psalmist m-am recunoscut in toate felurile: si cand se simte implinit si aduce lauda, si cand are incredere ca va birui, dar si atunci cand se simte covarsit de puterea dusmanilor, si atunci cand e ingrijorat ca ajutorul sperat intarzie, si atunci cand nu isi explica nedreptatea vizibila in lume. Fie ca plange cu amar, fie ca striga spre Cer, fie ca preamareste, vocea mea se acorda cu vocea lui si, ca nimeni altul, pe corzile inimii mele stie sa apese.
Inalt Cuviosia voastra Domnule catolic ,dumneata ai in cultul catolic Psaltirea ? NU! Dar vad ca iti dai cu parerea . Din cate stiu eu sa citesc romaneste siteul asta e crestin-ortodox,cumva voi catolici a-ti revenit la ortodoxie sau nu stiu eu ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.12.2017, 10:53:13
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

O povestioara despre psaltire :
Vine un drac in chilie la un calugar care citea psaltirea si-l intreaba:" Tu de ce citesti cartea asta numita psaltirea ? Intelegi ce scrie acolo ? Calugarul ii raspunde :"Nu prea inteleg ca-s om fara carte,dar un singur lucru stiu ,ca pe tine te arde " !
)))) Cam asta e psaltirea oameni buni . Cu o prealabila binecuvantare de la duhovnic ,e bine de citit .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
psaltire, rugaciune

Thread Tools
Moduri de afișare